Reklama

Z życia diecezji

29 maja w kawiarni "Pod Aniołami" przy parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze zakończyły się wznowione po kilku latach "Dialogi dla narzeczonych". W tym nietypowym kursie przedmałżeńskim wzięło udział 25 par.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczory dla zakochanych

Dialog podstawą

Kurs rozpoczął się na początku kwietnia i trwał 9 tygodni. Spotkania prowadzili ks. Dariusz Orłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz Mariola i Piotr Narowscy wraz z innymi małżeństwami związanymi z Ruchem Spotkań Małżeńskich. Podczas coczwartkowych spotkaniach uczestnicy zapoznawali się z różnorodną tematyką dotyczącą życia małżeńskiego, przedstawianą przez małżeństwo w formie świadectwa oraz podsumowywaną przez kapłana. - Wyższość tego typu kursu - mówi ks. D. Orłowski - polega na tym, że w czasie każdego spotkania proponowana jest także forma dialogu dla narzeczonych. Nie są oni już biernymi uczestnikami, ale angażują się w rozmowę na określony temat. W czasie spotkania kończącego kurs uczestnicy podkreślali, że temat małżeństwa przemaglowano z wszystkich stron. W wypowiedziach jak refren powtarzano, że dialogi dały narzeczonym potężną broń, a mianowicie wyrobiły nawyk rozmowy i wyszukiwania dla niej czasu. W natłoku zajęć zapominają oni, jak wszyscy zresztą, o rzeczach ważnych. Brak komunikacji powoduje nieporozumienia, których łatwo można byłoby uniknąć. Innym wartym podkreślenia elementem spotkań były świadectwa samych małżonków, do których zawsze można było zwrócić się z pytaniem i wątpliwością.
Ks. D. Orłowski na ostatnim spotkaniu jeszcze raz podkreślił, że sakrament małżeństwa jest szczególnym sakramentem, którego szafarzami są sami małżonkowie. Kapłan w nim uczestniczący jest świadkiem ze strony Kościoła i błogosławi ten związek. Uwrażliwiał narzeczonych, aby z takim samym zaangażowaniem wchodzili w planowanie ślubu, jak i późniejszego wesela. - Macie duży wpływ na to, co będzie się działo w czasie waszych zaślubin. To od was zależy, jakie będą czytania, jaka będzie panować atmosfera wśród zebranych gości, czy znajdziecie czas na przekazanie znaku pokoju bliskim i podziękowanie rodzicom i jak w czasie liturgii będzie wyglądał śpiew. Nie musicie być wcale biernymi obserwatorami, to wy jesteście w centrum tych wydarzeń - mówi do narzeczonych ks. D. Orłowski.
W kursie wzięli udział głównie studenci i absolwenci związani z duszpasterstwem akademickim. W planach jest organizowanie takiego kursu raz do roku na wiosnę w którymś z zielonogórskich duszpasterstw akademickich. Najbliższe plany to poprowadzenie "Wieczorów weekendowych" dla narzeczonych w Domu Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie.

Magdalena Kozieł

Majówka dla nauczycieli i pracowników oświaty

Spotkanie w cieniu dębów

"Gdy szukasz Boga, popatrz na kwiaty, popatrz na góry i ciemny las..." - śpiewamy w jednej z pieśni. Majówka dla nauczycieli i pracowników oświaty, zorganizowana dzięki staraniom ks. Tadeusza Wołoszyna i życzliwości nadleśniczego Jerzego Borysiewicza, była okazją do takich właśnie refleksji. Odbyła się ona 25 maja w lesie w okolicach Obiszowa.
Zgromadzili się na niej nie tylko nauczyciele i pracownicy oświaty rejonu głogowskiego, lecz również kapłani, władze miasta i powiatu. Na spotkaniu byli obecni starosta powiatu głogowskiego - Elżbieta Urbanowicz-Przysiężna i prezydent Zielonej Góry - Bożena Ronowicz. W "leśnej świątyni" przywitał wszystkich zgromadzonych gospodarz - nadleśniczy Jerzy Borysiewicz, życząc, aby kontakt z naturą pozwolił wszystkim pełniej dostrzec wspaniałość opus Dei (dzieła Bożego).
Nabożeństwo majowe poprowadził ks. dziekan Zbigniew Walaszek, a swoją refleksją związaną z pobytem w miejscach objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie i La Salette podzielił się z zebranymi ks. kan. Stanisław Jaworecki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. Następnie wystąpiły: zespół "Jaczowiacy" oraz zespół folklorystyczny "Radocha".
Dźwięki myśliwskich sygnałów oznajmiły wszystkim przybycie dostojnego gościa - bp. Adama Dyczkowskiego, któremu towarzyszył prezydent Głogowa - Zbigniew Rybka. Ksiądz Biskup wyraził radość z kolejnego spotkania z nauczycielami rejonu głogowskiego. Kolejny raz powtórzył swoje zapewnienie o życzliwości i szacunku, jakim darzy ludzi tej profesji.
Zebrani zgromadzeni wokół ogniska płonącego w indiańskim wigwamie zajęli się degustacją pieczonego dzika, wymianą wrażeń i refleksją oraz radosnym śpiewem starego i nowszego repertuaru. Nie obyło się w czasie biesiady bez wspomnień i wzruszeń. Na niebie pojawiły się już pierwsze gwiazdy, gdy Apel Jasnogórski kończył to nastrojowe spotkanie. Po raz kolejny usłyszeliśmy dźwięki sygnałówek myśliwskich, którymi uczniowie Technikum Leśnego dali znak rozstania. Zapanowała cisza i pozostała w sercach nadzieja na kolejne spotkanie, tym razem podczas 66. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli na Jasną Górę.

Joanna Mielczarek

Joanna Mielczarek - nauczycielka języka polskiego w ZSR w Głogowie

Jednym zdaniem

29 maja bp Adam Dyczkowski poświęcił ołtarz w kościele pw. Józefa Oblubieńca w Chlebowie i nadał ks. Czesławowi Zawadzie, proboszczowi parafii tytuł kanonika z przywilejem rokiety i mantoletu.

31 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski rozesłał diakonię animatorską Kościoła Domowego do posługi w czasie wakacji.

W dniach od 31 maja do 1 czerwca odbyła się XIV Piesza Pielgrzymka ze Zbąszynka do Rokitna.

1 czerwca bp Adam Dyczkowski wziął udział w dziękczynnej Mszy św. w Pniewach z okazji konizacji św. Urszuli Ledóchowskiej.

1 czerwca klub "Arka" w Zielonej Górze zorganizował zabawę z okazji Dnia Dziecka. Atrakcją spotkania były pokazy Bractwa Rycerskiego.

2 czerwca w Zielonej Górze rozpoczął się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach", w ramach którego odbyły się nabożeństwa ekumeniczne w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i u chrześcijan baptystów.

Od 2 do 8 czerwca Studencki Klub "Karton" i Świetlica Marzeń przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze zorganizowały akcję "Ty - dzień Dziecka", która obejmowała występy kabaretów, imprezy taneczne i koncerty. Dochód przeznaczony będzie na wyjazdy wakacyjne wychowanków świetlicy.

3 czerwca bp Adam Dyczkowski poświęcił nową fabrykę dźwiękoszczelnych paneli Rockwoolu w Cigacicach.

7 czerwca w Wyższym Seminarium Duchowym w Paradyżu odbyło się czuwanie z okazji Zesłania Ducha Świętego.

7 czerwca w kościele pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku odbył się dzień skupienia dla członków Akcji Katolickiej.

8 czerwca w kościele pw. św. Henryka w Sulęcinie bp Adam Dyczkowski ustanowił nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

8 czerwca bp Adam Dyczkowski uczestniczył w Mszy św. z okazji 30-lecia kapłaństwa ks. dziekana prał. Mieczysława Ruty, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Po Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił w kościele nowe witraże.

Zaproszenia

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu zaprasza na wznowioną po 85 latach pieszą pielgrzymkę z Otynia do Klenicy z Figurą Matki Bożej. Rozpoczęcie 1 lipca Mszą św. o godz. 8.00. Zapisy przyjmowane są do 30 czerwca w parafii w Otyniu, tel. (0-68) 355-07-44.

6 lipca o godz. 12.00 w bazylice mniejszej w Rokitnie zostanie odprawiona Msza św. w intencji integracji pokoleń Kresowian, na którą zaprasza kustosz sanktuarium ks. kan. T. Kondracki oraz Świebodziński Związek Kresowian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Hulaj dusza, piekła nie ma?

Grażyna Kołek

Największą sztuczką diabła jest przekonanie nas o swoim nieistnieniu.

Więcej ...

W Gdańsku zamknięte zostaną cmentarze, Park Oliwski i zoo

2024-06-30 15:03

Bożena Sztajner/Niedziela

Z powodu zapowiadanego silnego wiatru, ze względów bezpieczeństwa zamknięte do godzin porannych w poniedziałek zostaną cmentarze komunalne i teren Parku Oliwskiego. Zamknięty zostanie również Gdański Ogród Zoologiczny - poinformował w niedzielę Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Sport

ME 2024 - Dania ukarana za podróż samolotem

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...