Reklama

Niedziela Częstochowska

Z wyrazami wdzięczności

Niedziela częstochowska 43/2023, str. VIII

Marian Florek ceni sobie rozmowy z ludźmi

Karol Porwich/Niedziela

Marian Florek ceni sobie rozmowy z ludźmi

W 2023 r. nasz redaktor Marian Florek otrzymał srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praca w Tygodniku Katolickim Niedziela była i jest jednym z najlepszych moich życiowych doświadczeń – mówi Marian Florek.

Reklama

Jako autor pracy magisterskiej o teatralnej publicystyce wybitnego reżysera Erwina Axera mógł swoją teoretyczną wiedzę sprawdzić w praktyce na łamach Niedzieli, posługując się różnymi dziennikarskimi formami. Szczególnie ceni sobie artykuły poświęcone parafiom archidiecezji częstochowskiej. – Spotkania z wiernymi i ich kapłanami pozostaną we mnie na zawsze – podkreśla Florek. – „Niedzielne” środowisko okazało się dla mnie ponadto na wiele lat drugim domem, w którym w bardzo trudnym okresie mojego życia otrzymałem ogromne wsparcie. Niedziela zaznaczyła się w moim sercu znacznie wcześniej, niż mogłoby to wynikać z etatu. Na początku lat 90. XX wieku, kiedy byłem aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, nawiązałem owocne kontakty z redakcją. Dlatego chciałbym w tym miejscu wyrazić wdzięczność ówczesnemu redaktorowi naczelnemu – ks. Ireneuszowi Skubisiowi i jego następczyni Lidii Dudkiewicz za okazane zaufanie i serdeczność. Teraz, kiedy formalnie odchodzę na emeryturę, chciałbym również podziękować wszystkim pracownikom Niedzieli, z którymi miałem zaszczyt pracować. Dziękuję moim kolegom z Niedzieli Częstochowskiej: ks. Mariuszowi Frukaczowi i Maciejowi Ormanowi oraz Grzegorzowi Gadaczowi ze studia telewizyjnego. A redaktorowi naczelnemu Niedzieli – ks. Jarosławowi Grabowskiemu oraz władzom Instytutu NIEDZIELA życzę sukcesów na trudnej drodze docierania z dobrą dziennikarską nowiną do jak najszerszego grona odbiorców. Kłaniam się wszystkim niewymienionym z imienia i nazwiska pracownikom naszego pisma. Niech Bóg wam błogosławi – podsumowuje Marian Florek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artysta

Marian Florek studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, teatrologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, teologię na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie oraz zarządzanie w mediach na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ma trzy dyplomy artystyczne: zawodowego tancerza estrady, aktora estrady i aktora dramatu. Na swoim koncie ma wiele ról dramatycznych i musicalowych. Wyreżyserował i napisał scenariusze m.in. do trzech widowisk dla Filharmonii Częstochowskiej z okazji Dnia Niepodległości: Stworzona do chwały, A to Polska właśnie, Częstochowa 1918 oraz do spektaklu Przez stulecie z okazji 100-lecia Wystawy Przemysłu i Rolnictwa 1909 w ramach III Światowego Kongresu Częstochowian. Tworzył również spektakle poświęcone znanym częstochowianom: Haśka – obraz życia i śmierci Haliny Poświatowskiej, Doktor Biegański – opowieść o wybitnym lekarzu Władysławie Biegańskim. W 2007 r. wydał tomik wierszy Swoje życie gram.

Nauka i wyróżnienia

Jest autorem artykułów naukowych: Usprawiedliwienie teatru, czyli teatr w świecie wartości (2010 r.), Sługa żywego słowa – Jan Paweł II (2019 r)., Retoryka w służbie homiletyki (2021 r.). Obecnie nadal prowadzi zajęcia z kultury żywego słowa w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt działalności artystycznej. W 2019 r. otrzymał Odznakę Honorową MKiDN „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2023 r. srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-17 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szabat a niedziela

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 18-19

wikipedia.org

Tegoroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce stanowi sposobność do poznania żydowskiej koncepcji świętowania, w tym dnia świętego. W tej dziedzinie katolicy w Polsce mogą się wiele nauczyć.

Więcej ...

Czy rozpoznaję potrzebujących oraz potrzeby Kościoła i czasów, w których żyję?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 20-21.

Więcej ...

Wigilia Niedzieli Słowa Bożego

2026-01-24 23:59
Panel dyskusyjny z udziałem red. Marcina Jakimowicza i ks. prof. Mariusza Rosika

Marzena Cyfert

Panel dyskusyjny z udziałem red. Marcina Jakimowicza i ks. prof. Mariusza Rosika

Gośćmi wieczoru przygotowującego do Niedzieli Słowa Bożego byli red. Marcin Jakimowicz oraz oraz ks. prof. Mariusz Rosik, którzy podczas dyskusji panelowej mówili o roli słowa Bożego w życiu osobistym i wspólnotowym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uczeń Jezusa spotyka czasem niezgodę najbliższych

Wiara

Uczeń Jezusa spotyka czasem niezgodę najbliższych

Siostra Tymoteusza z Broniszewic: Przywracamy...

Kościół

Siostra Tymoteusza z Broniszewic: Przywracamy...

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Nowenna do św. Jana Bosko

Wiara

Nowenna do św. Jana Bosko

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Wiadomości

Proces ks. Michała Olszewskiego: Zaawansowane stadium...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Kościół

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...