Reklama

Niedziela w Warszawie

Najstarsza parafia

Kościół św. Katarzyny

Archiwum PŚK

Kościół św. Katarzyny

Wierni z parafii św. Katarzyny na Służewie nie tylko znają swoją historię, ale chcą też kreować przyszłość. Aktywnie angażowali się w prace synodalne w parafii, a ostatnio w duchowe przygotowanie do przyjęcia relikwii św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Katarzyny to najstarsza parafia w Warszawie. Jej historia sięga czasów średniowiecza, gdy w 1065 r. pojawił się na terenie Służewa ośrodek misyjny benedyktynów. Parafia została ufundowana w 1238 r. przez księcia Konrada Mazowieckiego, a erygowana przez biskupa poznańskiego Pawła Bnińskiego. Dziś wierni podejmują w niej wiele inicjatyw, przyczyniających się do jej rozwoju.

Parafia z historią

Parafia św. Katarzyny ma bogatą historię. Do XVIII w. jej fundatorem był ród Służewskich. Następnie majątek Służew został nabyty przez właścicieli Wilanowa. Oprócz tego do 1945 r. fundatorami byli też takie słynne rody, jak Czartoryscy, Potoccy oraz Braniccy. Przy świątyni funkcjonowała szkoła parafialna. Istniał także dom opieki dla starców i osób niepełnosprawnych ruchowo oraz sierociniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W czasie walk w 1794 r. podczas Insurekcji w południowej części Warszawy, podobno modlił się w naszej parafii Tadeusz Kościuszko – mówi proboszcz, ks. prał. Wojciech Gnidziński.

Parafianinem był także polski poeta, Julian Ursyn Niemcewicz. W czasie powstania styczniowego na terenie parafii odbyło się posiedzenie rządu narodowego pod przewodnictwem Romualda Traugutta. Na plebanii bywał również Józef Piłsudski czy prezydent Ryszard Kaczorowski. Na terenie przykościelnym znajduje się odsłonięty w 1993 r. pomnik Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-56. Niedaleko kościoła znajdują się też pomniki przyrody, m.in. dwa jesiony wyniosłe i lipa drobnolistna, liczące kilkaset lat.

Parafia posiada też szczególny krzyż karawaka. W czasie pandemii został on zawieszony na szczycie kościoła. Dzisiaj przed morowym krzyżem wierni modlą się o zdrowie dla siebie i swoich bliskich.

Przestrzeń dialogu

Parafianie są świadomi kilkusetletniej historii swojej parafii. Jak podkreśla członkini rady parafialnej, Hanna Migda Pawlak, wspólnota jest dumna ze swoich tradycji.

– Znając dzieje naszej parafii, kultywując zwyczaje minionych pokoleń, pragniemy także kreować przyszłość – podkreśla Migda Pawlak.

Reklama

Dobitnym przykładem realizacji tych pragnień była refleksja synodalna. W jej trakcie mieszkańcy parafii akcentowali konieczność przyciągnięcia ludzi młodych do Kościoła. O ten dar będą także prosić za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, który w swojej aktywności duszpasterskiej bardzo wiele uwagi poświęcał młodzieży. W liturgiczne wspomnienie świętego papieża Polaka – 22 października – odbędzie się uroczysta instalacja jego relikwii w świątyni parafialnej.

– Do tej wielkiej uroczystości przygotowujemy się od dawna – mówi Migda Pawlak.

Przed laty miejscowa plebania stała się przestrzenią dialogu o tym, jaka ma być Polska. Kiedy komunizm chylił się ku upadkowi, na słynnych konwentach św. Katarzyny, gromadziły się najwybitniejsze postaci ówczesnej opozycji. Tak dziś parafianie pragną, aby ich wspólnota, wychodząc na przeciw wyzwaniom współczesności, coraz bardziej stawała się miejscem spotkania ludzi z Bogiem i między sobą.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-17 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota śpiewu i modlitwy

Na pikniku parafialnym dzieci mogły wziąć udział w wielu zabawach

Archiwum PŚW/Krzysztof Wierzbowski

Na pikniku parafialnym dzieci mogły wziąć udział w wielu zabawach

Święty Augustyn pisał, że kto śpiewa, modli się podwójnie. Wierni z parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej 76 pamiętają o tym, by chwalić Boga zarówno modlitwą, jak i śpiewem.

Więcej ...

Z wakacyjnego kajaka do łodzi Piotrowej - jak ks. Wojtyła został biskupem

2024-07-04 16:55

wikipedia

4 lipca 1958 r. ks. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Decyzję papieża Piusa XII przekazał 38-letniemu wówczas kapłanowi Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który ściągnął go do Warszawy ze spływu kajakowego po Mazurach.

Więcej ...

50 szopek na wystawie u franciszkanów

2024-07-05 12:16

jms

Wśród prezentowanych szopek znajduje się m.in. rzadko wystawiana pięciometrowa, najwyższa w dziejach konkursu, a ekspozycję uzupełnia 20 szopek z różnych kontynentów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...