Reklama

Święto książki

Ireneusz Korpyś/Niedziela

Zakończyły się jedne z największych targów branżowych dla miłośników dobrej literatury w tej części Europy – Targi Książki w Krakowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 26. miłośnicy książki z całej Polski zjechali do Krakowa, gdzie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 9) mogli przez 4 dni poznawać nowości wydawnicze, uzupełniać puste przestrzenie w swoich domowych biblioteczkach o ciekawe pozycje wydawnicze i spotkać się z ulubionymi autorami, a sposobności do tego było bez liku.

Nowe pokolenie – nowa nadzieja

Krakowskie święto książki odbywa się tradycyjnie jesienią, tym razem w dniach 26-29 października. Mottem tegorocznej edycji był fragment wiersza Wisławy Szymborskiej Urodziny: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Jak co roku z Polski i Europy przyjechali najpoczytniejsi pisarze i pisarki, tłumacze, wydawcy oraz księgarze. W kulturalnej stolicy naszego kraju odliczyło się ponad 470 wydawców, a wśród nich nie zabrakło środowiska związanego z książką katolicką. Jednymi z chętniej odwiedzanych stoisk były te przygotowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Edycję Świętego Pawła, wydawnictwo Esprit, wydawnictwo Jedność czy też przez Niedzielę. Frekwencja wśród zwiedzających dopisała, co pokazuje, że mimo pojawiających się hiobowych wieści dotyczących stanu polskiego czytelnictwa przywiązanie do książki w narodzie nie zamarło, mało tego – znakomicie się rozwija, o czym świadczy liczna obecność dzieci i młodzieży. To właśnie młode twarze można było najliczniej oglądać przez pierwsze 2 dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy na start

Targi Książki w Krakowie to przede wszystkim możliwość spotkania się oko w oko autorów i autorek z czytelnikami. Podczas tegorocznej edycji padł kolejny rekord – w halach targowych pojawiło się ponad 700 twórców; wśród nich znaleźli się uznani i zdobywający uznanie pisarze, tacy jak: prof. Jerzy Bralczyk, Witold Gadowski, Katarzyna Bonda, Magdalena Młodnicka, Jacek Dukaj, Wojciech Chmielarz, Agata Puścikowska, Mirek Osip-Pokrywka, Beata Kołodziej czy Marek Krajewski. Nie zabrakło również twórców zagranicznych, m.in. z Ukrainy, osobowości medialnych i muzyków, np. rapera Arkadia, czy też twórców popularnych kanałów na YouTubie, jak choćby ks. Teodora Sawielewicza, autora śrubującej rekordy oglądalności Teobańkologii.

Reklama

Nagrody branżowe

Targi to znakomita okazja do podzielenia się doświadczeniami księgarzy, wydawców i przedstawicieli rynku poligraficznego. To także moment na podsumowanie tego, co udało się osiągnąć. W czasie targów wręczono Nagrodę im. Jana Długosza, Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus”, Nagrodę „Złoty Pocisk”; rozstrzygnięto także plebiscyt Planszowa Gra Roku 2023.

Zapraszamy za rok

Wszyscy, którzy odwiedzili Targi Książki w Krakowie, znaleźli nowe inspiracje i skrzydła do rozwijania pasji, nie tylko czytelniczych. – Jestem oczarowana atmosferą tego miejsca, w którym słowo pisane jest niejako na wyciągnięcie ręki, w którym mogę twarzą w twarz stanąć przed autorem książek stojących na regałach w moim domu – mówi Barbara, emerytka z Katowic. – To dla nich przyjeżdżam tu co roku od kilku ładnych lat – dodaje kobieta, nie kryjąc wzruszenia. – Jestem tu po raz pierwszy, przyszłam z wycieczką szkolną, ale nie żałuję. Tu jest superfajnie. Na wyciągnięcie ręki książki z tak różnych gatunków! Za rok przyjadę tu na pewno, nawet jeśli szkoła nie zorganizuje zbiorowego wyjazdu – wyznaje Julia, uczennica jednej z krakowskich podstawówek.

Organizatorzy już zapraszają na kolejną edycję targów, która zapowiada się jeszcze bardziej imponująco.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-10-30 18:17

Wybrane dla Ciebie

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Papież przesłał kondolencje po śmierci prezydenta Iranu

2024-05-21 08:05

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

Ojciec Święty zapewnił naród irański o swej duchowej bliskości po śmierci prezydenta tego kraju Ebrahima Ra’isi, ministra spraw zagranicznych Hosejna Amir Abdollahijana oraz innych siedmiu osób - ofiar katastrofy śmigłowca w Warzaghanie w ostanie Azerbejdżan Wschodnim, wracających z uroczystego otwarcia kompleksu hydroelektrycznego Giz Galas.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...