Reklama
Prędzej czy później każdy z nas zada sobie to pytanie. I zamiast ufać własnemu widzimisię albo jarmarcznym przepowiedniom, może lepiej wiedzieć, jak może być naprawdę?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Lud jest podmiotem, a Kościół jest Ludem Bożym pielgrzymującym przez historię, z radościami i smutkami. (...) Wspólnota wiernych jest niezawodna w wierze (...) przez nadprzyrodzony zmysł wiary całego ludu pielgrzymującego.
Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 23, 1-12
Biblia pełna jest przesłanek, które wskazują na potrzebę oczyszczenia nie tylko w życiu ziemskim, ale również po śmierci.
Słowo „przymierze” kojarzy nam się z Synajem i układem między Bogiem a narodem wybranym zawartym przez Mojżesza.
Trudne słowa, trudna sytuacja. Jezus gani faryzeuszy wobec zgromadzonego tłumu. Rumieniec wstydu pojawi na twarzach wielu z nich.
„Laudem Gloria” – [ku] chwale Majestatu [Boga] – te słowa św. Pawła przyjęła jako swoje drugie imię.
Żegnamy Wandę Półtawską, kobietę heroiczną, obrończynię życia i przyjaciółkę św. Jana Pawła II. Tę jedną z najważniejszych kobiet w polskim Kościele Pan zabrał na kilka dni przed jej 102. urodzinami.
– Cała koncepcja Karola Wojtyły brzmi: ty nie jesteś byle kim, nie jesteś zwierzęciem. Wszyscy są stworzeni na obraz Boga. Ty sam dla siebie masz być terenem działania. Ty jesteś pisarzem swojego życiorysu. Ty jesteś taki, jak twoje czyny. Twoje czyny będą cię sądzić. Używaj rozumu, bo go masz – podkreśliła dr Wanda Półtawska.
Śmierć dr Wandy Półtawskiej poruszyła serca wielu. Zewsząd płyną wspomnienia i refleksje dotyczące jej życia i niezłomnej postawy. Jaka była, jak ją zapamiętamy? Świętej pamięci dr Wandę Półtawską wspominają bliscy.
Dzieci potrzebują mieć świadomość, że są akceptowane, słuchane, kochane – przekonuje w rozmowie z "Niedzielą" ks. dr Jerzy Smoleń.
Dla prawicy nadchodzi trudny czas próby.
Musimy dzisiaj sami, we własnych domach, zadbać o to, by nasze dzieci poznały granice dobra i zła.
Listopad to słota, chandra, marazm i śmierć. Listopad to chłód, mgła, szarzyzny i martwota drzew… Bez przesady! Miejmy dystans do siebie i pośmiejmy się nawet znad piekła! Co słychać w Teatrze Telewizji?
Aby współpracować, trzeba coś wiedzieć o sobie nawzajem.
Dynia jest rośliną jednoroczną, a sezon jej owocowania przypada na jesień. Ostatnio obserwuje się spore zainteresowanie dynią.
Koniec cieplejszej pory roku to powrót do pracy i szkoły, czyli do wielu godzin spędzanych przy biurku i komputerze.
Mój sąsiad z Rodzinnych Ogródków Działkowych przez cały sezon nie pojawia się na swojej działce. Wszystko zarasta, a chwasty przechodzą na moją działkę. Czy w takiej sytuacji zarząd ROD może odebrać mu działkę?
Przemoc domowa. Choć nie mówi się o niej powszechnie, występuje częściej niż wszystkie inne rodzaje przestępstw.
Wśród różnych rodzajów przemocy w ostatnich latach coraz częściej mówi się o przemocy wobec osób starszych. Z danych Fundacji Projekt Starsi wynika, że aż co siódma osoba po 60. roku życia doświadcza przemocy ze strony bliskich lub opiekunów.
... kryje się pod nazwą: Oratorium Najświętszego Serca w lubieńskim kościele?
Gdy umierają ostatni świadkowie historii, to architektura pozostaje niemym i jedynym źródłem mówiącym o minionych czasach.
Jest bardzo ważna, daje dużo możliwości – zapewnia Julianna, jedna ze stypendystek Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza.
Pomyślałam, że my w Polsce nie mamy pojęcia, w jakiej biedzie żyją ludzie – wspomina Maria Ślusarz.
Wielu nie przepada za zabawami w mrocznych przebraniach w Halloween. 31 października katolicy coraz częściej organizują zupełnie inne wydarzenia.
Datowane na XVII wiek duże fragmenty ikonostasu odnaleziono podczas badań w powiecie hajnowskim na strychu cerkwi św. Jana Teologa w Nowoberezowie.
Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością – to prestiżowa nagroda. Wybór tegorocznego laureata był dla nas oczywisty – powiedział Zbigniew Miazga z Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego przy Caritas Diecezji Radomskiej.
Gdy tworzyłem ten obraz, miałem świadomość, że bp Czesław Kaczmarek był świętym człowiekiem – podkreśla Sławomir Mazur, reżyser filmu o tym niezwykłym biskupie.
Rozpoczynamy Rok św. Jana Kantego dla diecezji bielsko-żywieckiej w miejscu jego narodzin ufając, że za 12 miesięcy będziemy mogli ogłosić to miejsce sanktuarium św. Jana z Kęt – powiedział bp Roman Pindel.
Młodzi Uwielbiają – cykliczne spotkania połączone z Mszą św. i modlitwą uwielbienia od 21 października przeniosły się do kościoła NSPJ.
Pod parafię konkatedralną Narodzenia NMP w Żywcu podlegają dwa cmentarze: główny parafialny Przemienienia Pańskiego, gdzie odbywają się pochówki, oraz drugi, nieczynny – przy kościele św. Marka, który został zamknięty przez ówczesne władze austriackie w 1916 r. O pracy archiwisty i cmentarzu Przemienienia Pańskiego z archiwistą kancelarii cmentarnej w konkatedrze żywieckiej Patrykiem Żyrkiem rozmawia Monika Jaworska.
Naszą strategią jest docieranie przez dzieci i młodzież do dorosłych – mówi ks. Wojciech Gaura, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie.
Niedziela w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej była świadkiem uroczystego przyjęcia chłopców w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza.
Na młodzież zawsze można liczyć! Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie przyszli na groby znajdujące się w kwaterze dla bezdomnych na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.
Drohiczyńska katedra stała się miejscem czuwania przygotowującego do rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego. Taka inicjatywa w diecezji drohiczyńskiej została podjęta po raz pierwszy.
Kościelność ruchów katolickich była tematem tegorocznego Dnia Pastoralnego, który odbył się w Drohiczynie.
Muzyka wzrusza, uwrażliwia, dodaje energii lub uspokaja, trudno role muzyki w naszym życiu przecenić, a warto też uczyć się muzyki, zarówno jej wykonywania, jak i słuchania w wykonaniu innych.
O solidarności z młodymi Kościołami, współpracy, pomocy duchowej i materialnej – mówi bp Jan Piotrowski, przewodniczący KEP ds. misji.
Moi parafianie zmobilizowali mnie, aby bliżej zainteresować się tą postacią – mówi ksiądz proboszcz Jan Zwierzchowski.
Macie relikwie największego Polaka z Polaków – mówił w homilii bp Marian Florczyk, którą skierował przede wszystkim do młodzieży, przystępującej do sakramentu bierzmowania.
Naszym celem jest niebo i dlatego pokazujemy świętych – zaznacza ks. Grzegorz Kurzec.
Nasze pielgrzymowanie chcemy uczynić jak najpiękniejszym – powiedział ks. Jacek Budzoń.
To wspólne dzieło całego Kościoła – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Tadeusz Dziedzic.
Święty Jan Paweł II mówił językiem serca, trafiając do naszych serc – powiedział bp Sławomir Oder.
Łączy nas wiara i wolność, pokój i pojednanie, rodzina oparta na Bogu oraz Kościół Chrystusowy – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest wzorem czynienia życia całkowitym darem dla Boga, bliźniego i Ojczyzny – powiedział bp Mieczysław Cisło.
Po beatyfikacji rodziny Ulmów, która miała miejsce 10 września, rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja ich relikwii. Inauguracja miała miejsce 24 września podczas XXXIX Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.
Już po raz drugi w Domu Słowa w Legnicy odbył się dzień skupienia pracowników służby zdrowia. W spotkaniu 14 października wzięło udział ponad 70 osób.
21 października odbył się II bieg na wieżę krzeszowskiej bazyliki. Ta inicjatywa ma związek ze 110. rocznicą pożaru, który strawił jedną z wież świątyni.
Ważne są takie miejsca jak to – powiedział kard. Grzegorz Ryś do zgromadzonych artystów.
W parafii św. Antoniego Padwy świadectwo wygłosił Patryk Galewski, pierwowzór z filmu Johnny.
To miejsce stawia nam pytania, które być może powinniśmy sobie postawić znacznie wcześniej – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
Prośmy, abyśmy też odznaczali się takim wielkim umiłowaniem Boga, drugiego człowieka, jak on się odznaczał – powiedział bp Stanisław Jamrozek.
Nauczyciele i uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego udali się do Jarosławskiego Opactwa.
Dziękuję wam za decyzję wejścia na drogę rozeznawania powołania – powiedział abp Adam Szal.
Dziesiątki pomników św. Jana Pawła II. Ulice, place i skwery nazwane imieniem polskiego papieża, a do tego papieskie dęby, ulubione pieśni, szlaki turystyczne.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przez 29 lat swojego istnienia prowadzi bliską współpracę z misjami.
Być może nawróceniu powinno ulec nasze spojrzenie na innych, by zobaczyć w nich dobro, a na świat patrzeć z wiarą – powiedział ks. Andrzej Szpaczyński w katedrze.
Przed kościołem seminaryjnym św. Michała Archanioła stanęła statua bł. Wincentego Kadłubka.
Prawie 30. parafialnych animatorów Grup Modlitwy Ojca Pio pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii.
Mamy głosić Chrystusa w środowiskach, w których żyjemy, w szkole, w pracy, pośród znajomych. Musimy także brać odpowiedzialność za misjonarzy w różnych krajach na świecie – mówił ks. Daniel Koryciński.
Jest wiele miejsc, gdzie niedostatek nie zawsze oznacza wyłącznie brak dóbr materialnych. Czasem o wiele większa bieda to brak uwagi, poczucia bezpieczeństwa, troski.
Zawsze był blisko wiernych, nie zamykał drzwi gabinetu, ani domu przed nikim. Spotykał się ze wszystkimi...
– Ten czas minął bardzo szybko – wydaje mi się, że to ledwie miesiąc, a minęło100 dni – zaczyna swoją opowieść ks. Zenon Ptak, który od lipca jest administratorem parafii św. Barbary w Będzinie.
Listopad to szczególny czas, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych. Dziś chcielibyśmy przypomnieć osoby związane z diecezją świdnicką, które odeszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Stolica diecezji od 11 lat cieszy się orędownictwem św. Jana Pawła II, który, decyzją Stolicy Apostolskiej, jest patronem biskupiego miasta.
Wałbrzyskie stowarzyszenie Ludzie Jana Pawła II od lat gorliwie propaguje nauczanie wielkiego papieża Polaka i realizując to zadanie angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy i religijne wydarzenia.
W dzień patrona związanego z ekologią św. Franciszka w PSP im. Bolesława Krzywoustego odbyło się otwarcie szczególnej pracowni.
Szkolne Koła Caritas przy SP nr 44 w Szczecinie oraz przy PSP w Wolinie przygotowały dla wiernych parafii w Szczecinie-Skolwinie i w Wolinie ekologiczną zachętę.
Dzięki temu aktowi każdy z was będzie mógł oddać cześć temu wielkiemu papieżowi i gorliwemu apostołowi Bożego Miłosierdzia – powiedział bp Henryk Wejman.
To wydarzenie dodało nam misyjnych skrzydeł – można było usłyszeć od uczestników spotkań w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu.
Otwarcie muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.
Czy rozbite małżeństwo da się złożyć na nowo? Czy rany po kilkuletnim rozstaniu można jeszcze uleczyć? Czy z tak trudnego doświadczenia może jeszcze zrodzić się coś dobrego?
Obecne w Warszawie od czasu odzyskania niepodległości. Formowały nie tylko ducha, ale przez wychowanie i edukację kształtowały serca i umysły oddanych Bogu i Ojczyźnie wielu pokoleń dziewcząt.
Bardzo bym chciał, żeby te miesiące kampanii oraz wybory pomogły Kościołowi w Polsce w znalezieniu optymalnego – bo idealnego nigdy nie będzie – miejsca w życiu społecznym – powiedział kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z KAI.
Parafia św. Jozafata to bardziej kameralna wspólnota niż wielki ośrodek duszpasterski. Coraz większą rolę odgrywają w niej rodziny, której duszpasterstwo powstało jako owoc Synodu o synodalności.
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wykładzie, który poświęcony był Synodowi Archidiecezji Wrocławskiej.
Od 3 do 10 sierpnia trwać będzie Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę w 2024 r.
W kryptach w bonifraterskim kościele Świętej Trójcy we Wrocławiu spoczywają przedstawiciele wielu zakonnych pokoleń.
W kościele Narodzenia NMP w Chmielku odbył się koncert papieski „Jan Paweł II – pamiętamy”.
Słowa, które przed ośmiuset laty usłyszał św. Franciszek z Asyżu, powróciły w naszych czasach. Skierowane zostały do konkretnych wspólnot i duszpasterzy.
Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności’ zgromadziła mieszkańców Biłgoraja na uroczystościach religijno-patriotycznych.
5 listopada rusza szósta edycja ogólnopolskiej akcji Polak z Sercem. Włączają się w nią nasi młodzi diecezjanie.
Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, w związku z czym Caritas diecezjalna apeluje o pomoc najuboższym.
Tym, co pomogło mi przyjąć nominację to świadomość, ilu ludzi modli się i ofiaruje swoje cierpienia w intencji naszego stowarzyszenia – mówi ks. Wojciech Grzegorek.
Reklama
Wiara
Wiara
Wiara
Wiadomości
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Europa