Reklama

wystawa

Potęga sukienki

Moda w służbie wolności
Sandomierz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oryginalne ubiory z XIX wieku, biżuterię patriotyczną, epokowe malarstwo, grafikę, fotografie i cenne żurnale modowe można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Ekspozycja nawiązuje do obchodzonej w tym roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Poświęcona jest w szczególności prezentacji żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Dopełnieniem zabytkowych obiektów będą rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających powstanie styczniowe, pokazujące kontrast między motywowaną patriotyzmem żałobą a światem barw, dodatków i deseni, które charakteryzowały XIX-wieczną modę damską. Chodziło m.in. o ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz zaangażowaniu w walkę o wolność ojczyzny, a także o refleksję nad światem wartości, którym hołdowały Polki. – Stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna czy kapryśna moda, to siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono w obronie Boga i ojczyzny – mówi Marcin Kapka z sandomierskiego muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-11-14 13:52

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz na Post – duchowe zaplecze polskich misjonarzy

2026-03-12 19:08

Papieskie Dzieła Misyjne

Już prawie 39 tysięcy osób uczestniczy w tegorocznej odsłonie wielkopostnej akcji „Misjonarz na Post”. Jej celem jest modlitewne wspieranie polskich misjonarzy.

Więcej ...

Przebadaj swoje serce i miłość, która w nim jest

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 28b-34

Więcej ...

Pielgrzymka maturzystów archidiecezji wrocławskiej na Jasną Górę

2026-03-13 16:52

BPJG

Ponad 700 maturzystów i uczniów szkół średnich z archidiecezji wrocławskiej pielgrzymowało 13 marca na Jasną Górę, aby zawierzyć Bogu - przez wstawiennictwo Maryi - nadchodzące egzaminy dojrzałości oraz swoją przyszłość. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa: „Tak, jednej godziny nie mogliście...

Wiara

40 pytań Jezusa: „Tak, jednej godziny nie mogliście...

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie...

Wiara

Jeśli jesteś w podróży, to post piątkowy cię nie...

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Kościół

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

„Rzeczpospolita

Wiadomości

„Rzeczpospolita": kardynał Karol Wojtyła nie tuszował...

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Jasna Góra

Nowy Zarząd Zakonu Paulinów

Suspendowany kapłan chce organizować

Kościół

Suspendowany kapłan chce organizować "spotkanie...

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Kościół

Papieskie gratulacje dla najstarszego księdza na świecie

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Wiadomości

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

40 pytań Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na...

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na...