Reklama
Niektórzy interesują się historią, wszyscy – przyszłością. Ludzie pytają, co czeka świat za najbliższym zakrętem historii i co znajduje się za jej „siedmioma górami”, gdzie horyzont doczesny styka się z wiecznością. Wielu twierdzi nawet, że ów daleki apokaliptyczny punkt jest już na wyciągnięcie ręki i przyszłość będzie krótka. A także, że za chwilę największą rolę w historii świata odegra... Polska.
Ewangelista Łukasz opisuje niezwykłe perypetie życiowe Maryi i Józefa, które sprawiają, że proroctwo Micheasza (por. 5, 1) spełnia się: Jezus przychodzi na świat w Betlejem w Judei (por. Łk 2, 1-7).
Co się działo z Maryją z Nazaretu do czasu Jej zaślubin z Józefem? Czy można coś na ten temat powiedzieć, jeśli Ewangelie o tym milczą?
Czy sen pozostaje jedynie metaforą śmierci, czy może być też jedną z metod kontaktu z Bogiem, pomocą w odczytaniu tego, co Bóg do nas mówi?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Aby widzieć rzeczywistość, konieczne jest spojrzenie wiary, w przeciwnym razie widzi się rzeczywistość w kawałkach, fragmentarycznie. (...) Poprawnym podejściem jest to augustiańskie: szukanie Boga, aby Go znaleźć, i znaleźć, aby Go szukać zawsze. (...)
Od bł. Karoliny płynie bardzo ważne przesłanie. Ona jest przykładem świętości nie tylko dla dziewcząt.
Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 25, 14-30 lub krótsza perykopa: Mt 25, 14-15. 19-21
Pytanie do teologa
W Piśmie Świętym czytamy o wielu wybitnych kobietach. Wśród biblijnych bohaterek szczególne miejsce zajmuje Matka Jezusa – Maryja. Jako chrześcijanie często do Niej odnosimy słowa z Księgi Przysłów, które mówią o dzielnej niewieście (por. Prz 31, 10-31). Dlaczego? Są przynajmniej trzy powody.
Ewangelia o talentach jest jedną z bardziej znanych przypowieści, które Chrystus wygłosił swoim słuchaczom. Choć mowa o talentach, to doskonale wiemy, że chodzi tu o życiowe zadania czy powołanie, które Bóg stawia przed każdym z nas. Jako ludzie stworzeni przez Boga i najlepiej przez Niego znani na miarę swoich sił, umiejętności i zdolności otrzymujemy „talenty”, które mamy pomnażać podczas trwania naszego ziemskiego życia.
Klemens I był trzecim następcą św. Piotra (po Linusie i Klecie), a więc czwartym papieżem w dziejach Kościoła.
Praktyki duszpasterskie na świecie z powodu odmienności cywilizacji, historii, kultury i obyczajów mogą się różnić, ale nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne – takie są główne wnioski z pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Służba ubogim jest czymś więcej niż działalnością charytatywną, miłość do nich jest wyzwaniem dla wierności Ewangelii.
Kim była kobieta, która uważała, że uśmiech, dobroć i pogoda ducha są dowodami szczególnej więzi z Chrystusem?
W trzecią niedzielę listopada – w tym roku 19 listopada – obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Zachodnie media alarmują, że Unia Europejska oraz państwa strefy euro weszły w spiralę zadłużenia. Na tle zadłużonej Grecji, Włoch, Francji, a nawet Niemiec deficyt publiczny w Polsce wygląda znacznie lepiej.
Transhumanizm wyklucza całą antropologię chrześcijańską, sens cierpienia, odkupieńczą ofiarę Chrystusa na krzyżu, a więc fundamenty chrześcijaństwa.
Pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie, gniew i lenistwo – to siedem obiektywnych grzechów głównych.
Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi będziemy mogli dotknąć serc i umysłów wielu ludzi – przyznaje David Naglieri.
Życie płynie szybko, zwłaszcza to odnoszące się do muzycznego show-biznesu. Tu koło młyńskie rozrywkowego targu próżności musi się kręcić arcyszybko.
Szczególnie jesienią warto pamiętać o zbadaniu poziomu witaminy D przez badanie z krwi. Nie trzeba być na czczo i specjalnie się do niego przygotowywać.
14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy. Jego celem jest m.in. zwiększenie wiedzy o tej chorobie.
Jakie warunki muszą być spełnione, żeby pełnomocnictwo było ważne?
W pierwszych miesiącach małżeństwa dowiedzieli się, że nie będą biologicznymi rodzicami. Nie czekali na cud – podjęli jedyną słuszną dla nich decyzję.
Statystyki pokazują, że jednym z powodów rozwodów jest niepłodność. Sposobem przeciwdziałania temu może być adopcja.
...dzień św. Cecylii jest świętem chórów kościelnych?
Czujemy jego wsparcie i wiemy, że nigdy nas nie opuści – powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.
Ich pomysły są piękne i cudowne – powiedział ks. Andrzej Szaraj.<
Muzeum jest swego rodzaju dokumentacją i ilustracją zróżnicowanej duchowości na terenie Małopolski – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. dr Piotr Pasek.
Wielkimi krokami zbliża się VIII edycja Kurtyny – Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna, organizowanego przez Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni-Małym Kacku.
Nowy szlak do Santiago de Compostela od kilku tygodni prowadzi przez centrum miasta.
To my nadajemy blask i pełne znaczenie świątyni. Każdy kościół świeci pełnią swojego blasku, gdy gromadzi się w nim żywy Kościół ludzkich serc wielbiących Boga – powiedział bp Piotr Greger podczas konsekracji świątyni św. Pawła Apostoła.
Wdzięczność to filozofia, to sposób życia. Kiedy ją praktykuję, przywołuję emocje pozytywne, bardziej je przeżywam, mam większy kapitał, żeby ucieszyć się życiem. Chodzi o to, żeby człowiek miał realny kontakt z realnym błogosławieństwem – mówi br. Piotr Kwiatek, który poprowadził w Kozach warsztaty „Wybrać szczęście” z serii psychologia pozytywna i wiara.
W krycie Habsburgów, znajdującej się w żywieckiej konkatedrze, złożono urny z ziemią z grobu wygnańców z Polski, pary książęcej Alicji i Karola Olbrachta oraz ich syna Karola Stefana.
Można rzec, nieco przekształcając klasyka, że 30 lat minęło jak jeden dzień.
Parafia to wspólnota ludzi, którzy przez swoje zaangażowanie ożywiają Kościół. Jako Niedziela spotkaliśmy się z grupą osób zaangażowanych w pomoc innym w parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie.
Gdy patrzy się na jej działalność, przychodzi na myśl kobieta pracująca, „która żadnej pracy się nie boi”, parafrazując filmową postać zagraną przez Irenę Kwiatkowską.
Mieszkańcy odbudowali osiedlową kapliczkę, a pod figurą przestawiającą Matkę Bożą umieścili słowa „Matko miej w opiece nasze miasto”.
Św. Piotr z Alkantary, którego wspomnienie Kościół katolicki obchodzi 19 października patronuje wraz ze św. Antonim Padewskim kościołowi poreformackiemu w Węgrowie.
Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanoniczej odwiedził parafię Chrystusa Króla w Ogrodnikach.
Refleksja naukowa wokół dramatu postaci bp. Czesława Kaczmarka była przedmiotem konferencji, podczas której naukowcy świeccy i duchowni dzielili się wiedzą i najnowszymi odkryciami dotyczącymi więzionego i prześladowanego przez komunistów biskupa kieleckiego.
Rozpoczęła się druga edycja Akademii Wiary – Kultury – Nauki.
Po latach starań, wyrzeczeń i dzięki hojności wiernych, odnowione zostały dwa kościoły w Małogoszczu. Kościółek św. Stanisława na miejscowym cmentarzu oraz parafialny Wniebowzięcia NMP. Odnowione świątynie pobłogosławił bp Jan Piotrowski.
Historia Polski utkana jest z życiorysów ludzi, którzy nie chcąc udawać i wchodzić w układy z wrogami kraju, wybierali naszą ojczyznę – zaznaczył abp Marek Jędraszewski.
Chciałbym się tą nagrodą podzielić z tysiącami polskich ojców – powiedział dr Jarosław Szarek.
Tutaj nie tylko posiłki są ważne, ale ciepło, serce, serdeczna troska o drugiego człowieka – wyznaje Monika.
Dzieje Polski i jej losy są związane z wyzwalającą mocą Chrystusowej Ewangelii – powiedział abp Stanisław Budzik.
Pierwszy cud już się dokonał, nawróciłem się misyjnie – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
W listopadowej modlitwie za zmarłych warto pamiętać o naszych pasterzach.
W dniu Święta Niepodległości relikwie Ulmów przybyły do diecezji legnickiej.
Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych od 2 lat realizują projekt „Historia nigdy nie umiera”.
Trzy tytuły do świętowania towarzyszyły 28 października mieszkańcom Olszanicy, a właściwie związanym z działającą tu jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej strażakom.
Ludzkiej biedy jest o wiele więcej niż tylko ta, którą codziennie spotykamy na ulicach Łodzi, Zgierza, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego czy też mniejszych miejscowości.
Przez cały synod narastało we mnie takie przekonanie, że problemem nie jest to, jakiego Kościoła chcemy, tylko to, jakiego Kościoła nie chcemy – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Sukcesy naszych uczniów i absolwentów są dla nas zawsze radością i wiele mówią o naszej szkole – podkreśla ks. dr hab. Kazimierz Dąbrowski.
Jeśli kogoś kochamy, to będziemy o nim myśleć, będziemy o nim także mówić Panu – powiedział bp Stanisław Jamrozek.
Chciałbym, żeby w serce każdego z nas wpisały się słowa: „Myśleli o Tobie, umierając. Pamiętaj o nich, żyjąc” – powiedział ks. Dominik Długosz, autor scenariusza i reżyser.
Zamiast upiornych dyń – relikwie świętych. Zamiast strojów czarownic i kościotrupów – dzieci i młodzi przebrani za świętych i błogosławionych. Zamiast kultu śmierci i ciemności – pochwała życia i święto światła.
To ich wiara zaowocowała mądrą decyzją, aby postawić nowy kościół po spalonym rok wcześniej – podkreślił bp Jan Wątroba, dziękując poprzednim pokoleniom za determinację i wyrzeczenia przy budowie świątyni w Malawie.
Pół wieku temu w Rzeszowie powstało Duszpasterstwo Akademickie „Grota”. Były to czasy, kiedy władze dążyły do laicyzacji społeczeństwa i zniechęcały studentów do praktyk religijnych.
Dziękuję, że podjęliście modlitwy za przyczyną św. Ojca Pio w różnych sprawach i za to, że traktujecie działalność modlitewnych grup św. Ojca Pio na serio – powiedział bp Kazimierz Górny w Osobnicy.
Muzeum Zamkowe już po raz czwarty bierze udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.
Znamy laureatów XX edycji Nagrody Miasta Sandomierza im. Aleksandra Patkowskiego Bonum Publicum. Uroczysta gala odbyła się w Muzeum Zamkowym.
W ogrodzie przy szkole rolniczej w Sandomierzu zamurowano kapsułę czasu.
Spójrzmy na św. Józefa, ucząc się od niego prawdziwie męskiej duchowości. Ma ona kilka cech. Pierwszą jest obecność przy tych, których się kocha – powiedział abp Adrian Galbas podczas wprowadzenia do diecezji ikony św. Józefa.
Prawie 50 ministrantów wzięło udział w kursie lektorskim zorganizowanym przez duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej.
Kultywowanie staropolskich tradycji łowieckich oraz krzewienie etyki i kultury łowieckiej to kluczowe elementy naszej działalności – podkreślają członkowie Koła Łowieckiego „Sokół”.
Człowiek rozbudzony duchowo jest skarbem dla parafii – to słowa ks. Marka Babuśki z homilii wygłoszonej z okazji 30-lecia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Arka” w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Ta polska rodzina staje się dla nas przykładem na trudne dzisiejsze czasy – powiedział bp Marek Mendyk w dniu inauguracji peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów.
– Archanioł Michał uczy nas stawać po stronie Boga, nawet wtedy, gdy wielu buntuje się przeciwko Bogu – powiedział ks. prof. Bogdan Ferdek w Śmiałowicach.
Będą nieść Ciało Pana Jezusa tym, którzy z powodu ograniczeń wieku lub chorób nie mogą uczestniczyć w Eucharystii.
Przy pomniku bohaterskich lotników litewskich Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, miało miejsce spotkanie przyjaciół Republiki Litewskiej regionu zachodniopomorskiego.
To tylko niektóre z wypowiedzi młodych. I choć z racji licznych wystąpień zabrakło czasu na dyskusję, doświadczenie to z pewnością pozwoli zarezerwować go na ten cel więcej w kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w lutym.
O młodzieży i żywej wierze w Kościele z ks. Dawidem Wasilewskim rozmawia Agata Mieczkowska.
Jak zadbać o swoje małżeństwo w świecie, który zachęca do samorealizacji i ucieczki od problemów? Jak przekazywać dzieciom wiarę? Czy dwa tygodnie rekolekcji to nie za długo? Zobaczmy, co na ten temat pisze rodzina z Domowego Kościoła.
Spotkanie ze sztuką w Toruniu
O tym, jak rozśpiewać wiernych w czasie nabożeństw, o muzycznych perełkach i organistowskiej rutynie, z ks. dr. Piotrem Markiszem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzieci są bardzo konkretne. Namacalnie odczuwają i pokazują Bożą miłość. Prosto i zwyczajnie. To, co czują, przelewają na papier w takcie zajęć ewangelizacyjnych „Kredkami do nieba” lub tworzą z innych materiałów plastycznych, jak włóczka, materiał czy koraliki.
A zna ksiądz historię naszych Wieczorów Marcinowych? – zapytał mnie jeden z sicińskich konwersów. Historię znałem bardzo dobrze, bo 5 lat temu prowadziłem tu pielgrzymkę pieszą z Góry, ale klimat spotkań marcinowych w Sicinach zachwyca.
Bez miłości szeroko pojętej, bez szacunku i indywidualnego podejścia do człowieka, nie da się dobrze pomagać osobom w kryzysie bezdomności. Oni przede wszystkim potrzebują naszego serca – podkreśla Rafał Peroń, prezes Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Bazylika św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy to cenny zabytek architektury w Polsce i jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Znany jest także za granicą. Wiele w nim miejsc przypominających o śmierci i przemijaniu.
Święty Augustyn powiedział, że „Kto śpiewa ten dwa razy się modli” – słowa te doskonale wskazują na to, że muzyka i śpiew mogą być, a w zasadzie są nieodłącznym elementem liturgii.
Chór parafii św. Jana Nepomucena i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury świętuje w tym roku jubileusz 125-lecia swojego istnienia.
W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się wieczór uwielbienia Boga w Jego Świętych i Błogosławionych.
W Zielonej Górze 11 listopada odbyły się uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Chcą być razem i śpiewać – dla Boga, dla parafii i dla samych siebie. Przedstawiamy chór z parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.
– Kapłaństwo to przede wszystkim służba i to na bieżąco. Wszystkie posiadane przez księdza uprawnienia są dane dla zbawienia ludzi – powiedział kilka miesięcy przed śmiercią śp. ks. prał. Grzegorz Grzybek, którego 8 listopada pożegnali księża, dawni parafianie i bliscy.
Reklama
Wiara
Felietony
Europa
Wiara
Wiara
Kościół
Kościół
Kościół
Wiara