Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Sącz Boga w Nowym Sączu

Młodzi regularnie uczestniczą w formacyjnych spotkaniach

Archiwum duszpasterstwa

Młodzi regularnie uczestniczą w formacyjnych spotkaniach

Ich pomysły są piękne i cudowne – powiedział ks. Andrzej Szaraj.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., kiedy to młodzi z rejonu sądeckiego wspólnie działali przy wydarzeniach związanych ze spotkaniem młodych w Krakowie. Wszystko po to, by w 2018 r. powstało Okręgowe Duszpasterstwo Młodzieży Nowego Sącza – Sącz Boga, które łączy ze sobą młodych z czterech sądeckich dekanatów.

Boża młodzież

Głównym celem duszpasterstwa jest wzajemna ewangelizacja w Nowym Sączu i okolicach. Jak podkreśla ks. Andrzej Szaraj, okręgowy duszpasterz młodzieży rejonu sądeckiego, idea grupy jest już zawarta w samej nazwie: – Próbowaliśmy różnych nazw. Pierwszym pomysłem było połączenie patronów sądeckich kościołów. Drugim – próba wykorzystania nazw rzek przepływających przez miasto, czyli Dunajca i Kamienicy. Oba pomysły nie wypaliły. I w końcu pamiętam, że siedząc w pokoju, zauważyłem gdzieś na stole, jak litery „B” i „S” się spotkały razem. W taki sposób powstał Boży Sącz. Jednak nie do końca nam to pasowało. Wtedy młodzież podjęła temat i stwierdziliśmy, że lepiej będzie odwrócić te wyrazy i nazwać nasze duszpasterstwo Sącz Boga. Chcieliśmy wydobyć podwójne znaczenie. Sącz Boga, czyli całe miasto i okolica należą do Niego, ale z drugiej strony to zachęta: napełniaj się Bogiem, czerp z Niego jak najwięcej – opowiada kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część życia

Do duszpasterstwa należy sporo osób i jak zaznacza ks. Szaraj, ciągle przybywa młodych ludzi. Angażują się w inicjatywy podejmowane przez Sącz Boga czy przychodzą na spotkania organizowane przez grupę. – Piękne jest, kiedy młodzi przychodzą i mówią, że bardzo dużo daje im przynależność do duszpasterstwa, że tutaj mogą się rozwijać – mówi ks. Andrzej. I dodaje: – To też punkt zapalny dla nas, kapłanów. Uświadamia nam to, że musimy dawać tym młodym kolejne bodźce, żeby oni mogli się rozwijać.

Pole do rozwoju duszpasterstwo dało Wiktorii Zontek, która działa w nim jako redaktorka. – Sącz Boga i nasze życie, i inne obowiązki już w pewien sposób naturalnie się ze sobą łączą. Tutaj możemy wykorzystywać swe talenty, pasje i zainteresowania. Przychodzimy do duszpasterstwa całymi rodzinami, są wśród nas chociażby rodzeństwa. To nie tylko moje wrażenie, Sącz Boga jest ważną częścią naszego życia. Na pewno nas wzbogaca i dzięki temu możemy rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, poznawać nowych ludzi, a przede wszystkim zbliżać się do Boga – wyznaje dziewczyna, dla której Sącz Boga stał się nieodłączną częścią życia. Dodaje: – Mam takie poczucie, że Sącz Boga to już, w pewien sposób, styl życia. To nie jest osobna grupa, którą odcinamy od naszej codzienności, ona tę codzienność przecina i się z nią miesza.

Reklama

W działalność duszpasterstwa angażuje się także Szymon Jeż z parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu. – Działanie w Sącz Boga daje mi spokój i spełnienie. Przede wszystkim przypomina mi, że robię coś dobrego. Poza tym czuję się spełniony i wiem, że jestem dzięki temu dla kogoś ważny, bo z osobami, które mają tę samą pasję, czyli Pana Boga, mogę robić dużo fajnych rzeczy – opowiada chłopak.

Zaangażowanie

Sącz Boga podejmuje wiele inicjatyw. Organizuje czuwania, szkolenia, różne wydarzenia mające na celu zintegrowanie młodzieży z Nowego Sącza i okolic. Odprawiane są Msze św. Duszpasterstwo składa się z pięciu sekcji: liturgicznej, do której należą ministranci i lektorzy, scholi Sącz Boga, która posługuje śpiewem, redakcji tworzącej materiały na stronę internetową i media społecznościowe, sekcji logistycznej zajmującej się organizacją wydarzeń, oraz sekcji animatorów, w skład której wchodzą animatorzy dekanalni i parafialni. Przy duszpasterstwie działa także stowarzyszenie Teraz Sącz, z którego pomocą młodzież może organizować różne wydarzenia.

Ksiądz Andrzej Szaraj informuje, że bez tak zaangażowanej młodzieży nie można byłoby prowadzić duszpasterstwa. Dodaje przy tym, że młodzież sama wychodzi z inicjatywą i do niczego nie trzeba jej zmuszać. – Gdy organizowaliśmy czuwanie poświęcone św. Janowi Pawłowi II, dostałem dzień przed tym wydarzeniem telefon, w którym jedna z osób powiedziała, że wpadła na pomysł, żeby po czuwaniu rozdawać kremówki. Powiedziałem, że to superpomysł, ale ja nie dam rady się tym zająć i czy to ogarnie. Zgodziła się bez wahania i wszystko było gotowe na drugi dzień – opowiada kapłan.

Reklama

Pomysłem młodzieży był także SZLIF, czyli górska wędrówka na chwałę Bożą w wielkiej grupie młodych z Sądecczyzny i okolic. – Wychodzę z założenia, że jeśli mamy młodzież katolicką, która potrafi przyciągnąć do Boga innych młodych, to jako duszpasterz jestem, oczywiście, przewodnikiem tych ludzi, ale przede wszystkim staram się im nie przeszkadzać. Ich pomysły i wizje są naprawdę piękne i cudowne. Nie przeszkadzajmy młodym w ich młodości i ich rozumieniu wiary, Kościoła i Boga – zauważa ks. Andrzej.

Miejsce w Kościele

Jedną ze stałych inicjatyw organizowanych przez duszpasterstwo są Msze św. nowennowe pod nazwą Światłość w Ciemności. Młodzież spotyka się regularnie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca na Mszach św. poprzedzanych specjalną nowenną, w której odczytywane są intencje złożone przez młodych. – Kiedyś młodzież zapytała mnie, dlaczego ona nie może mieć swojej modlitwy tak jak inne grupy. Przecież starsi mają nowenny do Matki Bożej czy św. Ojca Pio, w których składają swoje intencje. A młodzi też mają swoje. Powstała więc specjalna modlitwa napisana przez młodych. Gdy odczytujemy te intencje przed spotkaniem, okazuje się, że mamy ich ponad 100! Są to przeróżne prośby, gdy są czytane, nieraz serce się kraje. Nagle stworzyła się przestrzeń dla młodych, która daje im miejsce w Kościele – wyjaśnia ks. Szaraj.

Reklama

Inicjatywy podejmowane przez duszpasterstwo spotykają się z pozytywnym odbiorem. – Wiele razy byliśmy zdziwieni i jednocześnie cieszyliśmy się, bo zarówno młodzież, jak i starsi dziękowali nam za to, że robimy takie piękne i fajne rzeczy – przyznaje Szymon.

Ewangelizacja

Młodzież z Sącz Boga aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Młodzi redaktorzy tworzą artykuły i materiały wideo, w których poruszają temat wiary i Boga. Nie boją się wyjść na ulice Nowego Sącza z mikrofonem i rozmawiać z przechodniami o Kościele. Jak przekonuje Wiktoria, to przede wszystkim sposób na ewangelizację rówieśników. – Gdy spojrzy się na zasięgi, które zdobywamy, to faktycznie docieramy do młodych – oni nas oglądają i słuchają. Są ciekawi, co mamy do przekazania – stwierdza dziewczyna. Dodaje, że redaktorzy duszpasterstwa w internecie skupiają się także na tym, co dzieje się w poszczególnych parafiach: – Zdajemy relacje z tego, co dzieje się we wspólnotach wiernych, bo chcemy nie tylko pokazywać to, co robimy w okręgu, ale też dotrzeć do każdego zakamarka parafii i pochwalić się tamtejszymi młodymi – zaznacza Wiktoria.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-14 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przyciąga tłumy

Mateusz Góra

To czciciele Bożej Matki nadali charakter temu sanktuarium – podkreśla jego kustosz.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania