Reklama

Niedziela Małopolska

Sieją dobro

Laureaci Nagrody „Veritatis Splendor” 2023 oraz przedstawiciele organizatorów

MFS/Niedziela

Laureaci Nagrody „Veritatis Splendor” 2023 oraz przedstawiciele organizatorów

Tym, którzy tę nagrodę ufundowali, przyświecała jakże szlachetna myśl; nie bać się prawdy o człowieku – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz szósty wręczono Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”. Tegorocznymi laureatami zostali: Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”, Fundacja „Kromka Chleba” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Podczas wieczornej gali 13 listopada w sali Filharmonii Krakowskiej laureaci odebrali nagrody w wysokości 130 tys. zł!

Symbol

– Jako Małopolanie jesteśmy zobowiązani do szczególnej troski o dziedzictwo materialne i niematerialne, które pozostawił nam św. Jan Paweł II, patron Małopolski – powiedział do zebranych marszałek Witold Kozłowski. I zaznaczył: – Nagroda „Veritatis Splendor” jest symbolem, który ma wciąż przypominać naukę i działanie papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do encyklik Jana Pawła II Fides et ratio i Veritatis splendor. Przypomniał, że człowiek może dotrzeć do Boga, poznając Go i miłując, a zrozumieć siebie samego może dzięki Jezusowi Chrystusowi. A odnosząc się do przyznawanej nagrody, zauważył: – Tym, którzy tę nagrodę ufundowali, przyświecała jakże szlachetna myśl; nie bać się prawdy o człowieku, rozpoznać tę prawdę w Chrystusie Panu i urzeczywistniać ją poprzez służbę dla drugiego.

Natomiast Jan Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego w wygłoszonej laudacji podkreślił, że życie i pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II były i nadal są dla społeczności międzynarodowych wzorcową inspiracją, świadectwem prawdy, a także godną naśladowania metodą budowania pozytywnych relacji między ludźmi i czynienia wymiernego dobra. A przedstawiając tegorocznych laureatów, przybliżył ich działalność.

Laureaci

Fundacja „Kromka Chleba” w Tarnowie prowadzi m.in. hospicjum stacjonarne Via Spei, łaźnię dla bezdomnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także wspiera wspólnotę Cenacolo, w której żyją osoby uzależnione, ponadto pomaga ofiarom wojny na Ukrainie. Z kolei Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” dba o pamięć o wszystkich mieszkańców regionu, którzy w latach 1940-45 nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Hospicjum pełni całodobową opiekę paliatywną nad 23 pacjentami, a także oferuje psychologiczne wsparcie rodzinom osób śmiertelnie chorych. Natomiast Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie służy pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Stwarza możliwość rozwoju ubogiej młodzieży i udziela pomocy tysiącom rodzin.

Reklama

Odbierając nagrodę, ks. Łukasz Michalczewski przypomniał dewizę arcybractwa: Semino metam (sieję, abym zbierał). I zaznaczył: – Od XVI wieku, pod czujnym okiem ks. Piotra Skargi, arcybractwo sieje dobro w różny sposób, na różnych płaszczyznach, dla różnych osób.

W rozmowie z Niedzielą p.o. dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II ks. Sebastian Kozyra stwierdza: – Nagrodzone organizacje są dowodem na to, że ludzi o dobrym sercu nie brakuje. Przekonuje, że nikt z nas nie wie, czy tej pomocy hospicyjnej nie będziemy potrzebować, a z kolei wsparcie, udzielane młodzieży przez nagrodzone arcybractwo, to inwestycja w przyszłość naszej ojczyzny. Ksiądz Kozyra puentuje: – Te ogromne pokłady dobra należy doceniać, pielęgnować i pomnażać.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-21 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wieczór poświęcony kard. Macharskiemu

T. Warczak

W czwartek wieczorem w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie wspominano śp. kard. Franciszka Macharskiego. „To był mąż stanu. Ale nie z uznania władzy, tylko z mianowania ludzi” – mówił o poprzednim metropolicie krakowskim jeden z zaproszonych gości, prof. Andrzej Zoll.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania