Reklama

Niedziela 48/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

To skomplikowane

Katarzyna Woynarowska

Gdy dzisiaj mówi się o kryzysie w Kościele i wymienia przy tym litanie tego, co poszło nie tak, win, grzechów i zaniedbań, dobrze byłoby też pamiętać, że Kościołem są nie tylko proboszcz w parafii, ksiądz wikary czy modny youtuber w koloratce, ale także ja i wszystkie osoby, które czytają te słowa. I pewnie każdy ma własną opinię, skąd się wzięła obecna sytuacja z całym jej skomplikowaniem. Słowem – wiemy, co chorobę spowodowało, ale czy jest to równoznaczne z postawieniem diagnozy i rozpoczęciem leczenia?

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik, Maria Bareła

gorący temat
6-7

Osoby trans w Kościele

Ks. Piotr Majer

Dykasteria Nauki Wiary 31 października wypowiedziała się pozytywnie na temat możliwości udzielania chrztu osobom transseksualnym oraz dopuszczania ich do funkcji rodziców chrzestnych i świadków przy zawieraniu małżeństwa. Odpowiedzi te wzbudziły u niektórych wątpliwości, a nawet krytykę. Czy słusznie?

treści wiary
12-15

Stworzyciel nieba i ziemi

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie. Przemienieni przez tę miłość, otrzymujemy nowe oczy, doświadczamy, że jest w niej zawarta wielka obietnica pełni, i kierujemy spojrzenie w przyszłość. Wiara, którą przyjmujemy od Boga jako dar nadprzyrodzony, jawi się jako światło na drodze, wskazujące kierunek naszej wędrówki w czasie.

Koniec świata czy... początek?

Michał Wojciechowski

Skąd się wzięło to panikarskie widzenie przyszłości świata? Przede wszystkim z niedokładnego odczytania Apokalipsy.

polecamy
16

Festiwal kolęd zaprasza

Jarosław Ciszek

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, mogą już się rejestrować.

liturgia tygodnia
17-20

Chrystus będzie sądził z uczynków miłości

Skrupuły – choroba sumienia

Ks. Mariusz Frukacz

Kiedy w naszym życiu duchowym zaczynamy dostrzegać grzechy wręcz na każdym kroku i każdy grzech urasta do ciężkiego problemu, a także widzimy grzech tam, gdzie go nie ma, to oznacza, że dopadły nas skrupuły, które w teologii nazywane są chorobą sumienia, chorobą duszy i wypaczeniem nadziei

Wszystko zostanie Mu poddane

Ks. Krzysztof Kowalik

Słowa z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian mówią o władzy, którą Jezus Chrystus otrzymał od Boga. Pojawiają się one w kontekście nauki o zmartwychwstaniu Jezusa. Ukrzyżowany nie został pokonany przez swych wrogów, ale przeciwnie – trzeciego dnia, gdy powstał z martwych, odniósł nad nimi zwycięstwo.

Aby Bóg był wszystkim we wszystkich

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Paradoksalne, że czytania mszalne w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata otwiera obraz Boga jako troskliwego i wytrwałego Pasterza. Pierwsze czytanie pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ezechiela i ukazuje, kim jest Bóg, a więc także jacy powinni być ci, którym zlecił On pasterską troskę nad ludem Bożym jako Jego owczarnią. Król, który nie ma cech ludzkich władców, lecz ma wszystkie przymioty Dobrego Pasterza, stanowi niedościgniony wzór do naśladowania.

Głosiciel Maryi

Ireneusz Korpyś

Jak przystało na wytrawnego kaznodzieję, jego żywiołem było słowo.

moim zdaniem
21

Tęsknota za Eucharystią

Ks. Janusz Chyła

Ewangelia nie jest łatwa, a współczesny świat, który za nią nie nadąża, zamiast dostosować życie do Ewangelii próbuje ją modyfikować, aby pasowała do życia

życie kościoła
22-23

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

po pierwsze rodzina
24-27

Udane i trwałe

Rozmawia Karolina Mysłek

Jak zbudować trwałe małżeństwo? Odpowiadają Irena i Jerzy Grzybowscy, małżonkowie z 50-letnim stażem małżeńskim, twórcy ruchu Spotkania Małżeńskie, który uratował przed rozpadem niejeden związek.

Szczęśliwi rodzice szczęśliwe dzieci

Małgorzata Dudzińska

Kiedy rodzice mają się dobrze, to dzieci mają się jeszcze lepiej. Jak pozytywne relacje między rodzicami kształtują dzieciństwo?

Kościół lokalny - Skrzatusz
28-29

Sanktuarium ze skomplikowaną historią

Ks. Rafał Witkowski

Twarz Matki Bożej ze Skrzatusza jest pełna nadziei. To też nam daje nadzieję, że Bóg przeprowadzi nas przez każdą trudną życiową sytuację.

Obserwator
30-31

Obserwator

Po zakończeniu wojny i usunięciu Hamasu w Strefie Gazy nie może powstać próżnia po władzy. Nikt nie chce, by Gaza ponownie stała się bazą terrorystów. Na ład na tym terenie będą też miały wpływ USA i państwa arabskie – powiedział prezydent Izraela Icchak Herzog.

punkt widzenia
32-33

Polityczne exposé prezydenta

Artur Stelmasiak

Programowe wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w czasie obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz przed Sejmem nowej kadencji to wyznaczenie zadań i wyzwań, przed którymi stoi klasa polityczna, ale także nakreślenie granic, na których przekroczenie głowa państwa się nie zgodzi.

moim zdaniem
34-35

Trafić w dziesiątkę

Rafał Porzeziński

Bezcenne dary, które daje wiara, to coś, o czym warto pamiętać w chwilach prób – tych globalnych i tych osobistych.

Pomniejszany hejt

Monika Przybysz

Kondycja psychiczna młodych ludzi, hejtowanych dziś potencjalnie przez setki, a nawet tysiące osób dziennie niemal za wszystko, jest coraz bardziej krucha.

Warte uwagi
36

Dramatyczna sytuacja rodzin na Bliskim Wschodzie

Caritas Polska

Caritas Polska, realizując program Rodzina Rodzinie, już od 7 lat niesie pomoc w Syrii, Strefie Gazy, irackim Kurdystanie i Libanie. Dziś, w obliczu niedawnych klęsk żywiołowych i nowych konfliktów zbrojnych, nabiera ona szczególnego znaczenia.

niedziela z kulturą
39-49

Artysta jak wino

J.K.

W dobrym towarzystwie

W.D.

Nie do podrobienia

J.K.

Potop i ogień

Joanna Szczerbińska

Niespokojny wiek XVII piórem prof. Andrzeja Nowaka

Zgoda buduje zdania

Magdalena Wanot-Miśtura

Nie zawsze forma gramatyczna decyduje o tym, jak dopasujemy do siebie elementy zdania.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

dobre rady
50-52

Chandra kontra depresja

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Co trzecia kobieta i co czwarty mężczyzna wpadają w zimową chandrę, przez co pogrążają się w apatii, a nawet doznają stanów depresyjnych. Ale jak odróżnić chandrę od depresji?

Eliksir zdrowia

Anna Wyszyńska

Jest jednym z filarów naszego zdrowia i wymaga takiej samej uwagi jak dieta czy aktywność fizyczna.

Co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy można eksmitować osobę, która narusza zasady zdrowego współżycia, np. nie sprząta mieszkania i smród „zabija” sąsiadów, znosi rzeczy, których ilość zagraża innym?

nasze sprawy
54

Co się kręci wokół uli i nie tylko

Ks. Stanisław Jankowski, salezjanin

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
55

Pomoc dla pszczelarzy

Po raz drugi w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła program wsparcia dla sektora pszczelarskiego finansowany z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Tym razem jest aż siedem naborów.

świat pod lupą
56-57

Made in… NASA

Ireneusz Korpyś

Nie tylko GPS jest technologią rodem z kosmosu. W naszych domach znajduje się znacznie więcej urządzeń, które powstały z myślą o astronautach

historia
58-59

Wojtek spod Monte Cassino

Jan Józef Kasprzyk

podróżnik
60-62

Rosyjska Polonia

Jacek Pałkiewicz

Niewiele o nich wiemy. Znamy, i to nieraz tylkoszczątkowo, dzieje może kilkuset osób. A jak żyły pozostałe tysiące, dziesiątki tysięcy wychodźców, czym się zajmowali?

polecamy
63

Twarzą w twarz ze sztuką

Tadeusz M. Krasnawski

Ogłoszony rok temu przez Fundację PGE konkurs „Spotkania ze sztuką” dziś przynosi owoce. Pomysłodawcy konkursu stanęli przed dylematem: jak upowszechniać kulturę w małych miejscowościach, gdzie dostęp do zasobnych w dzieła sztuki muzeów jest ograniczony?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

moim zdaniem
64

Bóg, Honor, Ojczyzna

Witold Gadowski

Ci, którzy unieważniają ideę ojczyzny, mają w tym swój ukryty cel. Chodzi o tworzenie wymieszanej masy, która ma zastąpić narody.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

I.C.

...uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to tzw. Niedziela Młodych?

Kierunek Orient

Beata Pieczykura

Doświadczeniem życia i chrześcijańskim świadectwem, które wymaga dużo samozaparcia i autentycznej wiary, dzielili się chrześcijaninie Orientu podczas wyjątkowej konferencji, jakiej w Opolu jeszcze nie było. Czego my możemy się od nich nauczyć?

Świetny start

Maria Fortuna-Sudor

Gdyby nie oni, nie powstałoby wiele cennych inicjatyw społecznych – przekonuje poseł na Sejm X kadencji Fryderyk Kapinos

Czytelny znak

Maria Fortuna-Sudor

„My jesteśmy młodzi, strzec będziemy Ciebie, uczyć i pracować, nie szczędząc też siebie...” – uczniowie po raz pierwszy oficjalnie zaśpiewali hymn szkoły

Napełnij tytkę

Oprac. za Caritas

Torba, torebka, siatka, tytka – różne mogą być nazwy opakowania. Najważniejsza jest jednak zawartość, która służy potrzebującym

Zanurzeni w Chrystusie

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Mamy nadzieję, że także w diecezji płockiej będziemy mogli spotkać osoby dorosłe, które zechcą dołączyć do wspólnoty Kościoła – mówi o. Marcin Kowalewski.

Podaruj ciepło

Oprac za: rycerzekolumba.com/polska

Rycerze Kolumba rozpoczęli przekazywanie kurtek zimowych dla potrzebujących dzieci.

Organizatorzy akcji pragną, by również w tym roku zimowe kurtki dotarły do jak największej liczby dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji

By miłość nie wygasła

Oprac za: lichen.pl

Małżonkowie, którzy pragną pogłębiać swoją relację z Bogiem oraz ze sobą nawzajem, mogą wziąć udział w rekolekcjach dla małżeństw, które odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Niedziela kielecka

Kościół potrzebuje radosnych świadków

Z ks. Stanisławem Lodzińskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Żywe i gościnne miejsce

Agnieszka Dziarmaga

Czym dla kielczan i mieszkańców regionu jest Karczówka, jakie karty zapisała w swych dziejach, dlaczego tutaj zawieramy śluby, wspinamy się na wzgórze wzdłuż kaplic Drogi Krzyżowej, czy choćby na spacery – te najpiękniejsze, jesienią? Takie pytania warto sobie postawić, gdy klasztor na Karczówce październikowymi i listopadowymi celebracjami wkroczył w jubileusz 400-lecia.

Życiem wypełnił Dekalog

Katarzyna Dobrowolska

Jakie wartości bł. ks. Jerzego Popiełuszki mogą stanowić drogowskazy dla każdego z nas – dyskutowano w czasie wernisażu wystawy „Dekalog ks. Jerzego” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.

Niedziela świdnicka

Zrozumieć zasady społeczne Kościoła

Ks. Mirosław Benedyk

Etapem szkolnym rozpoczęła się XXXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczniowie w tym roku mierzą się z katolicką nauką społeczną.

Patriotyzm i wiara 105. rocznica niepodległości

Ks. Mirosław Benedyk, Krystyna Smerd

– Polska będzie żyła tak długo, jak długo będą biły dla niej nasze polskie serca. Nie wstydźcie się swojego pochodzenia, swojego języka. Poznawajcie karty swojej historii i pielęgnujcie patriotyczne postawy – powiedział bp Marek Mendyk 11 listopada w Strzegomiu.

Bal wolności i radości

Ks. Mirosław Benedyk

Niesamowity, patriotyczny klimat i wyjątkowi ludzie, którzy umieją bawić się bez alkoholu. Tak można podsumować szósty Bal Niepodległościowy, który odbył się w Góralskiej Karczmie w Dziećmorowicach.

Niedziela warszawska

Ewangelia przynosi pokój

Z o. dr. hab. Grzegorzem Bartosikiem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O uniwersalizmie duchowości św. Franciszka, o tym, co może przynieść odrodzenie światu i Kościołowi, oraz w czym powinien wyrażać się dziś radykalizm ewangeliczny, z o. dr. hab. Grzegorzem Bartosikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Wspólnota śpiewu i modlitwy

Paweł Złowocki

Święty Augustyn pisał, że kto śpiewa, modli się podwójnie. Wierni z parafii św. Wojciecha przy ul. Wolskiej 76 pamiętają o tym, by chwalić Boga zarówno modlitwą, jak i śpiewem.

Oto służebnica Pańska

Dr Ewa Korpysz

W stolicy można zwiedzić dwie wystawy poświęcone Zwiastowaniu. Na ekspocyzję w podziemiach katedry warszawsko-praskiej zapraszaliśmy w poprzednim numerze. Poniżej polecamy wystawę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz przybliżamy, jak temat Ecce Ancilla Domini na przestrzeni wieków przedstawiali malarze.

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!