Reklama

Tarnów

Zmieniają świat

Obiecuję, że Fundacja „Kromka Chleba” w dalszym ciągu będzie realizować swoją misję – zapewniła prezes Anna Czech, założycielka organizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz szósty zostały wręczone nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Kapituła nagrody przyznała statuetki i nagrody pieniężne Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”, Arcybractwu Miłosierdzia pw. Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie oraz Fundacji „Kromka Chleba” w Tarnowie.

Bezinteresowna pomoc

– Jako Małopolanie jesteśmy zobowiązani do szczególnej troski o dziedzictwo materialne i niematerialne, które pozostawił nam św. Jan Paweł II, patron Małopolski – powiedział do zebranych reprezentujący organizatorów marszałek Witold Kozłowski. I zaznaczył, że nagroda ma wciąż przypominać naukę i działanie papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda w laudacji przybliżającej działalność nagrodzonej tarnowskiej organizacji poinformował: – Fundacja „Kromka Chleba” powstała w 2003 r. jako odpowiedź na nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II o potrzebie wyobraźni miłosierdzia w duchu solidarności z bliźnimi. Naczelną ideą fundacji jest niesienie bezinteresownej pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, co realizowane jest m.in. przez prowadzenie hospicjum stacjonarnego Via Spei oraz łaźni dla bezdomnych, urządzanie spotkań dla osób bezdomnych, ubogich, a także wspieranie wspólnoty Cenacolo, w której żyją osoby uzależnione od narkotyków. Dodał, że fundacja od początku wojny na Ukrainie aktywnie wspiera osoby dotknięte skutkami działań zbrojnych przez systematycznie organizowaną i wysyłaną pomoc rzeczową.

W kolejnej podróży

Nagrodę odebrała prezes zarządu fundacji Anna Czech wraz z zespołem. Podkreśliła, że niosą pomoc potrzebującym od ponad 20 lat. I wyznała: – Jesteśmy szczególnie zaszczyceni, że w momencie, kiedy otwieramy hospicjum Via Spei, możemy świadczyć o naszej działalności. Dodała, że inspiracją do powstania fundacji było spotkanie z Janem Pawłem II podczas jego wizyty w Polsce. Wspominała: – Nabrałam wówczas pewności, że moją misją jest, oczywiście, ukochana rodzina, ale również niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Jan Paweł II sprawił, że ta iskra znalazła się w wielu sercach, i dzięki temu mogliśmy zebrać tych ludzi i współtworzyć fundację. Zaznaczyła, że to zespół wspaniałych osób, które starają się wciąż zmieniać świat na lepsze. I dodała: – Mocno wierzymy w to, że każda kromka chleba, każde dobre słowo i każdy nowy gest są w stanie zmienić rzeczywistość ludzi potrzebujących.

Pani prezes wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy dostrzegli aktywność fundacji, którzy z nią są: – Dziękuję przede wszystkim naszym dobroczyńcom, wolontariuszom i naszym partnerom. Dziękuję tym wszystkim, którzy się za nas modlili, a szczególnie siostrom karmelitankom z Tarnowa. I dziękuję samorządowi województwa, że nas uhonorował tą nagrodą. Obiecuję, że Fundacja „Kromka Chleba” w dalszym ciągu będzie realizować swą misję. Teraz – w kolejnej podróży, na kolejnych przystankach nadziei, miłości, niesienia pomocy ludziom, którzy będą w hospicjum.

Nagroda im. Jana Pawła II Veritatis Splendor została ustanowiona w 2016 r. uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego. Patronem nagrody jest św. Jan Paweł II, określany mianem papieża dialogu. Warto przypomnieć, że wśród laureatów poprzednich edycji znalazła się m.in. Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-28 12:21

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2026

2026-08-17 07:24

Agata Kowalska

Jasnogórskie Śluby Narodu Prymasa Tysiąclecia stały się tematem przewodnim duchowych przygotowań do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Kuba: Polski kapłan na pierwszej linii pomocy

2026-08-19 20:49

Vatican Media

Brak żywności, lekarstw, prądu i paliwa paraliżuje życie Kubańczyków. W Santiago de Cuba coraz więcej dzieci, osób starszych, chorych i bezdomnych prosi o jedzenie, a niektórzy szukają go na śmietnikach. Parafialna kuchnia ks. Adama Czerwińskiego, wspierana przez Caritas Polska, wydaje posiłki i staje się miejscem, w którym ludzie odzyskują poczucie wspólnoty. „Posługuję na Kubie pięć lat i nigdy tak źle nie było” – mówi misjonarz w rozmowie z Vatican News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Cuda, które wprowadziły pastuszków fatimskich na ołtarze

Kościół

Cuda, które wprowadziły pastuszków fatimskich na ołtarze

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2026

Jasna Góra

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2026

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Wojewoda podkarpacka: wszystkie ofiary wypadku na Węgrzech...

Wiadomości

Wojewoda podkarpacka: wszystkie ofiary wypadku na Węgrzech...

Tragiczny wypadek polskiego autokaru na Węgrzech....

Wiadomości

Tragiczny wypadek polskiego autokaru na Węgrzech....

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...

Kościół

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...

W pożarze zabytkowego kościoła w Sanoku spłonęło...

Kościół

W pożarze zabytkowego kościoła w Sanoku spłonęło...