Reklama
Co mamy czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Czy wystarczy być dobrym człowiekiem? I co tak naprawdę znaczy pojęcie „dobry człowiek”?
Czy w Niepokalanym Poczęciu chodzi o cudowne poczęcie Maryi bez udziału ojca czy raczej o Jej istnienie jako człowieka od początku bez grzechu? W jakim celu Pan Bóg dokonał tego cudu?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
W Adwencie oczekujemy na przyjście Mesjasza. Ale przecież On już jest obecny w Kościele. Po co czekać, skoro już jest?
Pierwsze czytanie z dzisiejszej Liturgii Słowa zaczerpnięte jest z trzeciej części Księgi Izajasza, która obejmuje rozdziały 56-66. Zawiera ona prorockie przesłanie skierowane do Judejczyków, którzy powrócili z wygnania w Babilonii. Słowa proroka mają stanowić pocieszenie dla powracających z niewoli w kontekście różnorakich wyzwań o charakterze religijnym i społecznym. Zapowiadają jednocześnie przyszłą chwałę Jerozolimy, która stanie się miejscem powszechnego kultu jedynego Boga.
Starsze pokolenie wspomina czasy komuny, kiedy trzeba było odstać „swoje” w kolejce, bo do sklepu „wrzucono” jakieś produkty. Dziś czekanie nie należy do pożądanych, widzę to także po sobie. Chcielibyśmy mieć wszystko natychmiast. Współczesny człowiek pragnie robić i mieć wszystko od razu, a dodatkowe czekanie powoduje złość, frustrację i wiele nieporozumień.
Jan urodził się w Damaszku (Syria) w chrześcijańskiej rodzinie arabskiej. Był synem ostatniego namiestnika miasta. W domu rodzinnym wychowywał się pod okiem mnicha, chrześcijanina z Italii. Około 700 r. opuścił Damaszek i wstąpił do klasztoru św. Saby nieopodal Jerozolimy. Tu niebawem patriarcha Jan V wyświęcił go na kapłana.
Synodalność to pewien ewangeliczny sposób budowania Kościoła.
Nawet pół godziny ma znaczenie, jeśli jest poświęcone modlitwie – przekonują organizatorzy krucjaty Adwent dla Życia. To inicjatywa, w którą każdy może się włączyć.
Czasem niewiele potrzeba, by móc zmieniać świat. Dowodzi tego działalność Domu Serca w Chile.
Tytan pracy i święty za życia. Nawet w swoich ostatnich chwilach myślał o innych i się o nich troszczył.
Jesteśmy świadkami powolnego samobójstwa chrześcijańskiej cywilizacji Europy, a pogrążona w chaosie Unia Europejska staje się „fabryką” bojowników dżihadu.
Tylko naród w swojej potędze, a nie poszczególne osoby, partie lub ugrupowania, może dźwignąć państwo.
Rodzinie młodzi najbardziej ufają, w rodzicach widzą największe autorytety i z rodziną wiążą całe swoje życie.
Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.
Czosnek pospolity jest uważany za jedną z najwcześniej udomowionych roślin. Na polskim rynku jest dostępny przez cały rok.
Kropla krwi to mikrokosmos, który zawiera wiele informacji o stanie naszego zdrowia.
Czy miasto może mi wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, gdy jestem właścicielem innego lokalu?
Dostępność dóbr i usług, wszechobecny internet sprawiają, że rodzina jest dziś narażona na zagrożenia, które jeszcze niedawno nie występowały na taką skalę.
Czy rodzicom wolno wypisać dziecko z wychowania do życia w rodzinie? Czy edukacja seksualna to coś złego? Czy powinna zniknąć ze szkół? Dlaczego budzi tyle kontrowersji?
Przed nami kolejna edycja wręczenia diecezjalnej „Nagrody św. Maksymiliana Kolbego”. Kto otrzyma figurkę Maryi z obozową historią? Kandydatów można zgłaszać do 22 grudnia.
Czytelnia Katolicka, znajdująca się budynku domu parafialnego przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, ma już 18 lat. Stanowi miejsce przeróżnych spotkań, wykładów, projekcji filmowych.
Światowy Dzień Ubogich świętowano w kościele NSPJ w Bielsku-Białej.
Każdy z nas okres Adwentu przeżywa na swój sposób. Dla wielu z nas jest to czas przemyśleń, zatrzymania się, zastanowienia się nad sobą i własnym życiem.
„To był gorliwy Pasterz, miłujący Kościół i całkowicie oddany posłudze Ludowi Bożemu. Służył z miłością Kościołowi” – napisał Jan Paweł II po śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka, który zmarł 3 marca 1994 r.
Czytanie Biblii przekonuje nas, że człowiek jest nieustannie kochany przez Boga – mówi Niedzieli ks. dr Mariusz Woźniak, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Częstochowskiej.
„Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno” – to hasło tegorocznego konkursu, którego finał miał miejsce 15 listopada w Szkole Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. W spotkaniu wziął udział bp Piotr Sawczuk.
W Hajnówce odbyła się patriotyczna uroczystość – odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
W listopadzie, w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach, od wielu lat odbywają się rekolekcje członków Kół Różańcowych.
W połowie grudnia Marian Orliński, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wybiera się do Lwowa z paczkami mikołajkowymi dla dzieci w polskich parafiach, a sam wcieli się w rolę św. Mikołaja.
Adwent może być początkiem wolności od uzależnień, może przez podjęcie pracy nad sobą w solidarności ze słabszymi, uwikłanymi w chorobę alkoholową czy inne uzależnienia, dać im nadzieję na wolność. Nasza modlitwa za wstawiennictwem Tej, która czuwa i do czuwania zaprasza, oczekując na swojego Syna, drobne wyrzeczenia ofiarowane z serca, mają sens w tejwalce.
W rodzinnej parafii sł. Bożego ojca Rafała z Proszowic, w 570. rocznicę urodzin zasłużonego dla Kościoła i Polski bernardyna, bp Andrzej Kaleta ogłosił dla tej wspólnoty parafialnej Rok Ojca Rafała z Proszowic.
Dopomóż nam św. Cecylio, by nasza twórczość muzyczna ułatwiała ludziom zrozumienie słów pieśni chwały Bożej – prosił patronkę muzyki ks. Grzegorz Lenart.
Chcą się podzielić z szerszym gronem społeczeństwa tym wszystkim, co im w duszy gra – przekonuje prezes Tadeusz Skiba.
Jedna z pacjentek powiedziała: „Nie mam sił na rozmowę, ale pobądź przy mnie i mnie tylko przytul”– wspomina Monika.
Kościół może wiele dać młodym ludziom, ale też wiele się od nich nauczyć – powiedział bp Adam Bab.
W tym roku przypada 300. rocznica powstania pierwszego bractwa poświęconego Sercu Jezusowemu.
Lubelskie Centrum Wolontariatu wkracza w 25. rok działalności.
– Męczeństwo stało się pieczęcią, która potwierdziła ich święte życie – powiedział biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek podczas pożegnania relikwii bł. rodziny Ulmów.
15 listopada w Legnicy rozpoczęła działalność przychodnia rehabilitacji dla dzieci i młodzieży FizjoDUO.
W dniach 11-18 listopada gościliśmy na terenie diecezji, wędrujące po Polsce, relikwie bł. rodziny Ulmów. W tym czasie nawiedziły 7 kościołów. Oto relacje z ich pobytu.
To są proste rzeczy, że możesz kogoś zaprosić na herbatę, podzielić się kanapką, pójść do chorego. To nie są skomplikowane historie. Ewangelia sprowadza się do prostych rzeczy – mówił do młodych kard. Grzegorz Ryś.
Taki, jaki nosimy w sobie obraz Jezusa, taki też mamy obraz Kościoła – zaznaczył ks. Andrzej Michalak.
Człowiek powinien chcieć nie tylko rozwijać się religijnie, ale również i duchowo – podkreślił o. Maciej Biskup.
Oby nasza parafia była tak jak matka, jak ojciec – powiedział abp Adam Szal.
W Krośnie odbyła się kolejna edycja Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego pod hasłem: „Co chcesz, abym Ci uczynił”. Rozważania poprowadził o. Hayden.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Polanie obchodziła dziesięciolecie poświęcenia nowego kościoła parafialnego.
Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu – powiedział bp Jan Wątroba w Wólce Podleśnej.
Spotkania z prof. Wandą Półtawską, organizowanie kolonii letnich dla dzieci, wydawanie gazetki to niektóre wydarzenia z kroniki koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Święto Niepodległości na ziemi sokołowskiej miało szczególny charakter. Wiązało się to z XXII Koncertem Cecyliańskim.
W auli konferencyjnej Kurii Diecezjalnej odbył się finał Olimpiady Liturgicznej.
Odbył się uroczysty pogrzeb żołnierza niezłomnego kapitana NSZ Władysława Żwirka, związanego z ziemią sandomierską.
Składamy na ołtarzu dziękczynienie i modlitwę błagalną za cały personel i wszystkich podopiecznych. Przywołujemy tych, którzy byli u początku, wraz ze śp. ks. prał. Michałem Józefczykiem – powiedział ks. Jan Biedroń.
Początek stycznia warto spędzić w Będzinie. W Polsce, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi trwają eliminacje, które wyłonią najlepszych kolędników. Usłyszymy ich w czasie finału 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
A gdyby Pan Jezus przyszedł dzisiaj – czy znalazłby na ziemi wiarę? Czy znalazłby ją na tej ziemi, którą ja jestem, którą jest moje życie? – zapytał w homilii abp Adrian Galbas.
Gdzież, jak nie we wspólnocie Betlejem w Jaworznie, którą tworzą bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze z ks. Mirosławem Toszą na czele – mogły się odbyć diecezjalne uroczystości związane z VII Światowym Dniem Ubogiego.
Ten innowacyjny pomysł, zaprojektowany jako aplikacja telefoniczna na papierze, ma na celu głębokie przeżycie Adwentu.
W niewielkich Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej mieści się zespół placówek, który zajmuje się edukacją i leczeniem dzieci z niepełnosprawnościami.
Misterium Tajemnice Eucharystii to wyjątkowy spektakl, który pozwala na głębsze zrozumienie i doświadczenie Mszy świętej.
Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia i konsekracji trzech dzwonów w parafii Przemienienia Pańskiego.
Tę liturgię, która była kiedyś, której śladem są świece na ścianach w miejscach uroczystych namaszczeń olejem krzyżma, dzisiaj dopełniamy – powiedział abp Andrzej Dzięga.
W świetlicy w Reptowie miało miejsce spotkanie autorskie Piotra Słomskiego, dziennikarza od lat współpracującego z tygodnikiem Niedziela-Kościół nad Odrą i Bałtykiem.
Od początku listopada sklepy atakują nas komunikatami o tym, co koniecznie musimy mieć, bo inaczej święta nie wyjdą. Umykamy przed tym hałasem na Roraty, ślizgając się z lampionami po chodnikach skrzących lodem.
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej spotkali się małżonkowie.
O obozie śmierci w Działdowie oraz o świetle w ciemności z Andrzejem Ruteckim rozmawia ks. Paweł Borowski.
To opowieść o ojcostwie, prawdziwości, uczciwości i przebaczeniu. Klerycy III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie swoim tegorocznym spektaklem podejmują tematy aktualne dla człowieka XXI wieku.
Ojcowizna to nazwa corocznego spotkania uczestników ruchu Rodzina Rodzin. W tym roku odbyło się ono w Pallotyńskim Ośrodku Misyjnym w Ząbkach i w całości było poświęcone problemom współczesnej polskiej rodziny
„mali bracia Ubogich” świętują 20-lecie działalności nad Wisłą. Mottem stowarzyszenia są słowa „kwiaty przed chlebem”. Jak w praktyce są one realizowane?
W Domu Sióstr de Notre Dame odbyło się spotkanie dla kobiet zorganizowane przez Stowarzyszenie „Witaj Piękna”.
Ośrodek Spotkań Małżeńskich świętował jubileusz 40-lecia.
Instytut Naturalnego Planowania Rodziny (INER) skupia ludzi związanych z metodą, której twórcą jest austriacki lekarz prof. Josef Rötzer. W bieżącym roku INER świętuje 30-lecie działalności.
Pod honorowym patronatem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, w dniach 5-12 listopada odbył się 36. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Pod Twoją obronę”.
14 listopada po ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat, zmarł ks. kan. Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii Korytków Duży i duszpasterz strażaków rejonu biłgorajskiego.
Ojcowie Bernardyni z Hrubieszowa zapraszają na nowennę przed uroczystością 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej.
W sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbyły się uroczystości odpustowe.
Niejeden się zdziwi, widząc na ulicy Drezdenka księdza, który nosi strój łudząco podobny do białej papieskiej sutanny z pelerynką. To nie papież, ale kanonik regularny laterański!
Do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie powrócił zabytkowy obraz przedstawiający cud eucharystyczny, który wydarzył się w tym mieście w XVI wieku.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Leon XIV
Leon XIV
Wiara
Wiara
Kościół
Leon XIV