Reklama

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

Chrystus Frasobliwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej na okres Wielkiego Postu i Wielkanocy przygotowało wystawę rzeźby i malarstwa pt. Chrystus Frasobliwy”. Wystawa zawiera ponad 60 różnych figur Chrystusa Frasobliwego od I połowy XVI w. do czasów współczesnych i kilka obrazów. We wszystkich rzeźbach i obrazach spotykamy Chrystusa zamyślonego, zadumanego nad światem i człowiekiem, bliskiego naszym ludzkim problemom i dającego nadzieję lepszego świata.

Postać Chrystusa w pozie siedzącej i z głową wspartą na dłoni należy do typów ikonograficznych ukazywanych często w sztuce ludowej, zwanych Chrystusem Frasobliwym”.

Temat frasobliwego” znany był już w sztuce antycznej. Wskazywał na fizyczny i duchowy stan człowieka cierpiącego. W sztuce chrześcijańskiej wyprowadzony jest z typologicznych zestawień cierpiącego Chrystusa z Jeremiaszem, Hiobem lub Izaakiem i ze średniowiecznych utworów pasyjnych. Realizowany jest w rzeźbie, rzadziej w malarstwie. W Polsce stał się symbolem rzeźby ludowej.

Ten rodzaj przedstawienia Chrystusa jest znany od XIV w. w pd. Niemczech, Austrii i w Polsce. Są to ujęcia sceniczne indywidualne, tzw. dewocyjne.

Ujęcia sceniczne ukazują dwa momenty odpoczynku Chrystusa na Golgocie, po zdjęciu zeń szat, tuż przed ukrzyżowaniem w obecności Matki Bożej Bolesnej, zw. Occursus Mariae”, oraz w obecności oprawców i innych osób. Sceny Occursus Mariae” przedstawiają Chrystusa Frasobliwego w cierniowej koronie, obnażonego do perizonium i siedzącego na kamieniu obok leżącego krzyża oraz stojącą przed nim Matkę Bożą.

Chrystus Frasobliwy wobec oprawców i innych osób to scena przed ukrzyżowaniem, gdzie Chrystus siedzi na leżącym krzyżu lub kamieniu w otoczeniu oprawców, przygotowujących narzędzia, i innych świadków, np. Matki Bożej i św. Jana. Ujęcia dewocyjne, które pokazujemy na naszej wystawie, to samotna postać Chrystusa, wyizolowana z kontekstu drogi krzyżowej. Są one mistycznym obrazem fizycznego i moralnego cierpienia Zbawiciela, wzywającego do naśladowania Jego duchowej postawy. Na związek tematyczny z Męką Pańską wskazuje wyniszczenie Chrystusa, ślady biczowania, cierniowa korona, rany po gwoździach, przebity bok czy przewiązane sznurem ręce. Frasobliwa poza Chrystusa wyraża smutek odosobnienia i lęk przed nieuchronną śmiercią.

Na przełomie XVIII i XIX w. typ dewocyjny przeszedł ze sztuki profesjonalnej - cechowej do sztuki ludowej. Przyczyną tego procesu było umiłowanie tego tematu i popularność przedstawień. Od końca XV w. umieszczano figury Chrystusa Frasobliwego w kapliczkach przydrożnych i przykościelnych. Rzeźbione przez ludowych twórców zatracały poprawność formy i ulegały prymitywizacji.

W pierwszej połowie XIX w. ludowa figura Chrystusa Frasobliwego była już w pełni wykrystalizowana. Wyróżnia się trzy typy przedstawień. Pierwszy - Chrystus w cierniowej koronie i perizonium z czaszką pierwszego człowieka - Adama pod stopami, np. Chrystus z Przyrowa. Drugi - Chrystus Frasobliwy okryty purpurowym płaszczem królewskirn, spiętym pod szyją, trzymający w lewej dłoni berło, trzcinę lub jabłko. Trzeci - Chrystus Frasobliwy w długiej sukni odsłaniającej jedynie stopy i dłonie, niekiedy w cierniowej koronie. Oprócz tych trzech typów głównych są jeszcze inne. Tym różnym przedstawieniom Chrystusa Frasobliwego towarzyszą również różne nazwy, jak: Miłosierdzie - na Podhalu, Święta Turbacyjo - w Krakowskiem, Starośliwy - na Górnym Śląsku, Płacze Bóg - na Kaszubach, a także Panjezusiczek, św. Piątek, Solooblany, Cierpotka, Dumający, Bolejący czy Frasuś.

Ludowy Chrystus Frasobliwy jest nowym typem ikonograficznym, przewyższającym odmianę dewocyjną zakresem ideowych treści; swą formą plastyczną i liryczną zadumanej twarzy wyraża ogrom cierpień Chrystusa i tych, które nękają lud. Chrystus współczuje i pomaga przetrwać zło i przemoc świata. Jest blisko ludzkich problemów, wysłuchuje ich skarg, dając nadzieję lepszego życia.

Reklama

Modlitwa

Ks. Jan Twardowski



Jezu Frasobliwy

Na przekór wszystkim

Bez parasola na deszczu

Z gołymi kolanami

Słaby bo bezstronny

Nieśmiały jakbyś debiutował wierszem

Z prośbą o prostotę

Samotny bo spokrewniony ze światem

Pewnie martwią Cię ludzie

Którzy są jak katechizm

Na każde pytanie

Muszą mieć koniecznie odpowiedź.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...