Reklama

Niedziela Łódzka

Będkowskie 500-lecie

Wspólnota będkowskiej świątyni i zaproszeni goście

Julia Saganiak/Niedziela

Wspólnota będkowskiej świątyni i zaproszeni goście

Po czym poznaje się jakość wspólnoty parafialnej? Po wrażliwości na ostatniego, po wrażliwości na najmniejszego – powiedział kard. Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Będkowie kard. Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. z okazji jej 500-lecia istnienia. Na modlitwę jubileuszową przybyli wierni świeccy z Będkowa, duchowni z dekanatu oraz księża pochodzący z parafii.

W homilii metropolita łódzki, rozważając Ewangelię, nawiązał do przypowieści o talentach. – Przypowieść o talentach przypomina nam, jak dalece jesteśmy obdarowani przez Pana, że Pan każdemu z nas rozdzielił swoje dobro i to dobro Pana jest bezcenne, nawet jeśli ktoś nie dostał pięciu talentów, tylko jeden. Czasem jeden talent to było 27 kg złota – wyjaśnił homlieta. Następnie, odnosząc się także do dzisiejszej liturgii słowa, kard. Ryś podkreślił, że Pan Bóg hojnie obdarowuje każdego człowieka. – Związek tych dwóch tekstów jest oczywisty, to znaczy ten, który spodziewa się po nas miłosierdzia, jest najpierw tym, który nas obdarza w sposób niewyobrażalny. Nikt z nas nie ma takich pieniędzy jak te, o których mówi ta przypowieść. Pan daje na całego, ale potem staje przed tobą jako ktoś potrzebujący – tłumaczył metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do św. Augustyna, łódzki pasterz podkreślił też, że Pan ma moc wyzwalania i uzdrawiania człowieka, a wszystko po to, aby mógł okazać miłosierdzie bliźniemu. – Zobaczcie, jak można tę Ewangelię odnieść do wspólnoty, kościoła, który ma ponad 500 lat. W tym miejscu ciągle jesteście obdarowywani. Pan daje wszystkie możliwe dary. Można by nawiązać do pierwszego czytania i powiedzieć, że to są dary Dobrego Pasterza. Tu się to spełnia, tu się zbiera Boża owczarnia i Pan jest Dobrym Pasterzem, który dba o swoje owce – podkreślił.

Reklama

W drugiej części kard. Grzegorz Ryś powiedział o trzech darach od Boga: słowie, pokarmie i wspólnocie. – Ponad 500 lat na tym ołtarzu jest łamany chleb przemieniony w Ciało Jezusa i spożywany przez was, przez waszych dziadków. Chrystus nieustannie nas karmi, nie czymś, sobą! – zaznaczył metropolita łódzki. Następnie, podkreślając wymiar piękna w różnorodności, zachęcał zebranych do otwartości na Boże łaski i Ewangelię. – Nikt z nas nie musi czekać Sądu Ostatecznego, żeby to usłyszeć. Nie musimy czekać Sądu Ostatecznego, żeby zmierzyć się z tą Ewangelią. Ona potrafi przyjść do nas każdego dnia. Po czym się poznaje jakość wspólnoty parafialnej? Po wrażliwości na ostatniego, po wrażliwości na najmniejszego – podsumował kard. Ryś. Na zakończenie Eucharystii metropolita łódzki udzielił papieskiego błogosławieństwa i odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami osobom uczestniczącym w uroczystościach jubileuszowych. Penitencjaria Apostolska udzieliła także odpustu zupełnego wiernym od 23 listopada 2023 r. do 23 listopada 2024 r.

Świątynia w Będkowie została zbudowana w 1462 r. Jej fundatorem był Piotr Spinek, kanonik gnieźnieński i poznański. Do 1521 r. kościół pełnił funkcję filialną dla parafii w Rososze. Od lat 70-tych XVIII wieku nosił miano sanktuarium z racji na kult i słynący cudami obraza, który ukazuje Matkę Bożą Będkowską. Znacząca przebudowa obiektu nastąpiła w II połowie XVIII wieku. Wzniesiono wówczas kaplicę Pana Jezusa, a z zapisów wynika, że przedsięwzięcie to opłacił nowy właściciel Będkowa – bp Jan Dębowski. Kościół został erygowany 23 listopada 1523 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. Znajduje się w zachodniej części Będkowa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-12 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku