Reklama

Niedziela 51/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Widzieć lepiej

Ks. Jarosław Grabowski

Rodzice dzieci niepełnosprawnych są namacalnym przykładem miłości kompletnej, bezgranicznej

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik, Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

70. rocznicę powstania 8 grudnia Apel Jasnogórski poprowadził prymas Polski abp Wojciech Polak. W narodowej modlitwie Polaków uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Obserwator
6-7

Obserwator

treści wiary
12-15

Biblijny ideał kobiety

Ks. Janusz Wilk

„Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły” (Prz 31,10). Ideału kobiety szukamy na kartach Starego i Nowego Testamentu.

Kim jest nasz Pan?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Nie zeświecczajmy Bożego Narodzenia!

Papież Franciszek

Drzewa, dekoracje i światła wszędzie przypominają, że również w tym roku będą święta. Machina reklamowa zaprasza, by obdarować siebie coraz nowymi prezentami, aby nawzajem się zaskoczyć. Ale czy takie święta podobają się Bogu?

cykl adwentowy
16

Dorośli, ale nie dojrzali

Ks. Krzysztof Pawlina

Są rzeczy, które można dotknąć, policzyć, zmierzyć. Istnieje też sfera uczuć, myśli, pragnień i duchowych potrzeb. W pędzącym świecie są one często zaniedbywane. Adwent to dobry czas – czas troski o to, co na co dzień wydaje się niepotrzebne. Bardzo potrzebne.

liturgia tygodnia
17-20

Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

Słowa Ewangelii według św. Jana J 1, 6-8. 19-28

Co oznacza świeca roratnia przy ołtarzu?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Świeca roratnia, czyli „roratka”, została w ostatnim czasie nieco przyćmiona przez wieniec adwentowy, który stał się bardzo popularnym elementem towarzyszącym przygotowaniu do świąt nie tylko w liturgii, ale również w świecie popkultury.

Betania

Ks. Krzysztof Kowalik

Święty Jan Ewangelista wskazuje miejsce, gdzie Jan Chrzciciel udzielał chrztu: „Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (1 J, 28). Nazwa „Betania” znaczy „dom ubogiego”. Dlaczego jednak Apostoł wspomina o jej położeniu? Otóż w tekstach Ewangelii wspomniane są dwie Betanie. Pierwsza z nich to ta położona nieopodal Jerozolimy, na wschodnim stoku Góry Oliwnej.

Adwentowa radość

O. Waldemar Pastusiak, paulin

To już trzecia niedziela Adwentu – jak akcentuje Kościół, czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana. O radości przypomina nam autor dzisiejszego fragmentu Listu do Tesaloniczan. Życie zazwyczaj nas nie oszczędza. Doświadczamy wszelakich trudności. Kiedy uporamy się z jednymi, zaraz przychodzą kolejne, bez względu na to, kim jesteśmy, jaką zajmujemy pozycję społeczną czy ile posiadamy.

Patronka emigrantów

Ks. Mariusz Frukacz

Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom w Stanach Zjednoczonych

moim zdaniem
21

Kobiety w Kościele

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Kobiety mają inną zdolność do refleksji teologicznej niż my, mężczyźni” – powiedział Franciszek.

życie Kościoła
22-25

Harmonia w różnorodności

Łukasz Krzysztofka

Młodzi potrzebują Kościoła, który ich zauważa, który poważnie ich traktuje, dla których jest domem – podkreślił kard. Grzegorz Ryś w czasie debaty poświęconej synodowi o synodalności, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Unia Europejska chce przeznaczyć 30 mln euro na ochronę miejsc kultu przed atakami terrorystycznymi. Apel o fundusze zostanie opublikowany w najbliższych dniach – ogłosiła komisarz UE Ylva Johansson po spotkaniu europejskich ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

Błogosławiony Eduardo

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Postać kard. Eduarda Pironio, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który 16 grudnia zostanie beatyfikowany, wspomina kard. Fernando Vérgez Alzaga.

PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
26-27

Wymazany z historii?

Margita Kotas

Był niezłomnym i charyzmatycznym kardynałem. Twórcą nowoczesnej opieki duszpasterskiej nad Polakami na obczyźnie.

rodzina rodzinie
28

Pomoc dla cierpiącej Syrii

Caritas Polska

Sytuacja w Syrii nigdy nie była tak zła jak obecnie. Po 12 latach konfliktu gospodarką tego kraju oraz życiem jego mieszkańców wstrząsnęło jeszcze niedawne trzęsienie ziemi. Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.

komentarz
29

Mit populizmu

Jonathan Luxmoore

Kiedy ogłoszono wyniki wyborów w Polsce, większość zachodnich mediów przyjęła je z radością. Niektórzy twierdzili, że jest to zwycięstwo nad „populizmem”.

punkt widzenia
30-31

3 lata na zbrojenia

Artur Stelmasiak

Niemiecki wywiad i autorzy innych zachodnich ekspertyz wojskowych twierdzą, że NATO ma ponad 5 lat na przygotowanie się do wojny z Rosją, z kolei szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego min. Jacek Siewiera mówi, że te szacunki są zbyt optymistyczne, bo Polska musi być gotowa już za 3 lata

moim zdaniem
32-33

Dobre wieści dla Pana Boga

Grzegorz Polak

Astronomowie obliczyli, że w świecie widzialnym istnieje 350 mld dużych galaktyk, a w każdej z nich setki miliardów gwiazd.

Rzecznik w czasie przeszłym i przyszłym

Mikołaj Pawlak

Troska o dzieci to nasze zadanie – każdego wrażliwego człowieka, bo każdy powinien czuć się rzecznikiem dzieci, których dorośli często nie słyszą.

nasze sprawy
34-35

Szansa i czas na własne mieszkanie

Mat.sponosorowany

Każdy marzy o własnych czterech kątach, ale nie każdego na nie stać. Szansą mogą być Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

listy
36

Prawdziwa sztuka

Aleksandra

Chcą korespondować

sprawy rodzinne
38-40

Jasełka w domu?...

Scenariusz: Anna Murawska

...czemu nie. Tym bardziej że jest ku temu szczególna okazja

niedziela z kulturą
41

Śpiewajmy razem

J.K.

Uwaga, Wikingowie!

J.K.

Designer II RP

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
51

Nieustający dylemat

Piotr Iwicki

Wiem, wiem, robienie prezentów świątecznych to fajna rzecz. Przyznam, że chyba nawet wolę obdarowywać, niż być obdarowywanym. Dlaczego? Bo włączają mi się najgłębsze pokłady kreatywności.

sport
52-53

Kubica w Ferrari

Artur Stelmasiak

Robert Kubica w sezonie 2024 ponownie wystartuje w długodystansowych mistrzostwach świata (WEC). Polak zasiądzie za kierownicą hypercare ferrari włoskiego zespołu AF Corse. Połączy starty w WEC z występami w European Le Mans Series.

Inwestycja w talent

Paweł Sarafin

Świetne występy Kacpra Sztuki we włoskiej Formule 4 i zdobyty przez niego tytuł mistrzowski przykuły uwagę całego wyścigowego świata. Polak dołącza do programu juniorskiego Red Bulla, a także dalej będzie współpracował z ORLENEM.

dobre rady
54

Owoc granatu

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Jest jednym z najstarszych owoców na naszej planecie, zwanym drzewem życia, eliksirem miłości, rajskim owocem.

Sałatka z granatem

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
55-56

Jak zerwać z paleniem

Dr n. med. Włodzimierz Wróbel, internista, pulmonolog

W grudniu często podejmujemy postanowienia na nowy rok. Dobrze, aby jednym z nich była rezygnacja z palenia papierosów.

Gdy nie chcę być świadkiem w sądzie

Bożena Kwiecińska, prawnik

Zostałem wezwany do złożenia zeznań w sprawie oskarżenia bliskiej mi osoby. Nie chcę być świadkiem w jej sprawie. Czy mogę odmówić zeznań?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
57

Nagrody „Moja Wizja Zero” rozdane

Mat.sponsorowany

Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym”, zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został rozstrzygnięty.

warto wiedzieć
59

Cyfrowe archiwum Niedzieli

Ireneusz Korpyś

"Niedziela", która za 3 lata będzie obchodzić 100. urodziny udostępniła w internecie, dzięki zakończeniu kolejnego etapu digitalizacji, swoje archiwalne numery. Będzie co czytać.

świat pod lupą
60-61

Alarmu jeszcze nie ma

Wojciech Dudkiewicz

Jesienne liczenie kozic w Tatrach pokazało, że tych chronionych i rzadkich zwierząt jest mniej niż w ubiegłym roku.

historia
62-63

Święta w czasie okupacji

Grzegorz Gadacz

Nawet w czasie II wojny światowej Polacy nie rezygnowali z celebrowania narodzin Bożego Syna. Święta dawały nadzieję na lepszą przyszłość i, mimo wszystko, namiastkę radości.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

moim zdaniem
64

Bez Boga…

Witold Gadowski

Człowiek jest specyficznie skonstruowaną istotą i wiarą wypełnia sobie luki w „naukowych informacjach” o kształcie spraw i rzeczy przekraczających praktyczne doświadczenia dnia codziennego.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

I.C.

...po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odebrali od skautów na Słowacji 32 lata temu?

Boże espresso

Beata Pieczykura

Są jak trzej muszkieterowie. Ofiarowują i w zamian otrzymują więcej. Przyświeca im wspólny cel: akcja Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Na czym ona polega i jakie małe-duże cuda dzieją się w tej wspólnocie?

Wychowywać, ale jak?

Ewa Biedroń

Odpowiedzi na to pytanie szukano w Tarnowie podczas XI Forum Nauczycieli i Wychowawców „Wychowawcy na współczesne czasy” in memoriam ks. prof. Michała Drożdża.

Na spotkanie świata

Ewa Biedroń

Żywię głęboką nadzieję, że dzieło V synodu rzeczywiście ożywiło uczestnictwo naszych diecezjan we wspólnocie Kościoła – powiedział bp Andrzej Jeż.

Co ma piernik do Wiatraka?

Oprac. za: wiatrak.org.pl

By włączyć się w pomaganie, wystarczy upiec dowolną liczbę pierników i do 19 grudnia dostarczyć je do siedziby Fundacji „Wiatrak” przy ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy.

Pomaganie przez malowanie

Oprac. za: Radio Plus Radom

Znani radomianie malowali bombki w szczytnym celu. W tym roku „przyjaciele dzieciom” zaangażowali się w pomoc dla chorej Zuzi.

Mikołajki w Mikołajkach

Oprac za: mikolajki.pl

Parafia św. Mikołaja, szkoły, przedszkola, lokalni przedsiębiorcy oraz władze samorządowe pomagają w organizacji tego jednego szczególnego dnia w roku.

Marsz Młodzianków

Oprac. za: diec. siedlecką

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w marszu w obronie życia.

Niedziela bielsko-żywiecka

U patrona powrotów

Monika Jaworska

Z naszych czynów jako apostolstwo przebija troska o zbawienie swoje i innych. Chociażby mówiąc chorym, że mogą przyjąć sakramenty, w tym sakrament chorych. To właśnie wzorem św. Mikołaja czynimy dla zbawienia innych ludzi – powiedział ks. Jacek Pilch w Pierśćcu.

Przestrzeń spotkania

Monika Jaworska

W każdą niedzielę w kawiarence Studnia Życia w Jaworzu po Mszach św. gromadzą się parafianie. Przychodzą, aby pobyć ze sobą, napić się kawy, zjeść domowe ciasto i porozmawiać na różne tematy. W tygodniu odbywają się tutaj spotkania grup parafialnych, koncerty, warsztaty, a w okresie okołoświątecznym jak teraz – spotkania opłatkowe i inne świąteczne inicjatywy.

Co czynił i czym żył

PB

W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej oficjalnie otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jana Marszałka, proboszcza z Łodygowic.

Niedziela podlaska

Ważne rocznice

Aleksandra Lisiecka

W piątek 1 grudnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem odbyła się Msza św. z okazji obchodów 193. rocznicy Powstania Listopadowego, a także 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Adwentowe granie w Ciechanowcu

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Od wieków ligawki w czasie Adwentu wzywały na Roraty. Popularnym melodiom towarzyszyły zaśpiewy, których słowa miały obudzić i zmobilizować do pójścia do kościoła. Zanikający zwyczaj odrodził się dzięki ludziom o wielkiej pasji, regionalistom, lokalnym twórcom, ludowym muzykom.

Rodziny na Jasnej Górze

Henryka Lewandowska

Pod hasłem „Pomnożyć Dar Zawierzenia” na Jasnej Górze odbył się Ogólnopolski Adwentowy Dzień Skupienia Animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Niedziela sosnowiecka

Honorowa Obywatelka

Piotr Lorenc

Matka Teresa Kierocińska – współzałożycielka Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus była kobietą nietuzinkową, charyzmatyczną, oddaną Bogu, Kościołowi i ludziom, po prostu wielką.

Przy stole Chrystusowym

Piotr Lorenc

– Poświęcenie ołtarza przypomina nam, że i nasze życie ma być ołtarzem, na którym codziennie składamy Bogu ofiarę uwielbienia i dziękczynienia – powiedział abp Adrian Galbas w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach.

Barbórkowy odpust

Piotr Lorenc

– Nie wszystko zależy od człowieka, od jego trudu, wysiłku, mozołu. Oczywiście należy wkładać serce w to, co człowiek czyni, ale trzeba pamiętać, że nad tym wszystkim jest jeszcze Pan Bóg – powiedział ks. Dawid Kuczek w parafii św. Barbary w Sosnowcu.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...