Reklama

Niedziela Kielecka

Tak minął rok w Kościele kieleckim

Inauguracja Roku bł. Kadłubka

TER

Inauguracja Roku bł. Kadłubka

Jak zapisał się mijający 2023 r. w życiu diecezji kieleckiej? Obfitował on w wiele ważnych wydarzeń, ale centralnym był jubileusz 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka, który trwać będzie do 8 marca 2024 r. Wierni diecezji kieleckiej byli świadkami koronacji obrazów Maryi, świętowali jubileusze swoich parafii, brali udział w konsekracjach kościołów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież naszej diecezji silną reprezentacją wybrała się do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży, umacniając swoją wiarę i rozbudzając ewangeliczny entuzjazm. Odbywały się liczne konferencje naukowe.

Na trwałe w obraz kulturalnych wydarzeń naszej diecezji wpisała się „Akademia Wiara – Kultura – Nauka”, co miesiąc organizowana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach. Życie Kościoła diecezjalnego wydawałoby się płynie spokojnym, popandemicznym rytmem, ale wiele wydarzeń przeczy temu obrazowi. Wielkim zaskoczeniem była większa liczba uczestników Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę, która wyraźnie odmłodniała, a w której, jak co roku, pielgrzymom towarzyszył bp Jan Piotrowski. Nie obyło się i bez wydarzeń, które nas zasmucały, diecezja pożegnała w mijającym roku wieloletniego biskupa kieleckiego abp. Stanisława Szymeckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracja Roku bł. Kadłubka

8 marca 2023 r., w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka, biskup kielecki Jan Piotrowski w kościele cysterskim w Jędrzejowie ogłosił jubileuszowy rok trwający do 8 marca 2024 r. – Jako świadek wiary był solą ziemi i światłem dla świata. Posłuchał głosu Chrystusa i szedł za nim odważnie, a jego wiara i rozum unosiły go w kierunku Boga – mówił bp Piotrowski, przypominając, że ostatnie lata życia bł. Kadłubek spędził jako prosty zakonnik. Wraz z bp. Piotrowskim Mszę św. koncelebrowali o. opat Ścibiorowski, przełożony cysterskiej wspólnoty w Jędrzejowie, opaci cysterscy z innych opactw w Polsce, z udziałem licznie przybyłych kapłanów oraz wiernych. Penitencjaria Apostolska przyznała na rok jubileuszowy, trwający do 8 marca 2024 r., specjalny odpust, który można spełnić pod odpowiednim warunkami. W homilii biskup kielecki nawiązał do życia bł. Wincentego i jego dorobku. Przypomniał wykształcenie bp. Kadłubka i erudycję nabytą na studiach w uniwersytetach europejskich. Jego działalność duszpasterską, pisarską, naukową, a nawet polityczną, z racji bycia doradcą panujących. Pomimo tych zalet i osiągnięć bł. Wincenty pozostał „pokornym sługą Kościoła krakowskiego”, a przy tym „nie zabezpieczył swojej doczesnej przyszłości biskupimi dobrami, ale świętością” – mówił.

Reklama

Jubileusz bp. Mariana Florczyka

18 kwietnia 1998 r. – była to sobota w Oktawie Wielkanocy – o godz. 11.00 w kościele parafialnym św. Józefa Robotnika w Kielcach kard. Franciszek Macharski przy współudziale bp. kieleckiego Kazimierza Ryczana i bp. pomocniczego Mieczysława Jaworskiego udzielił święceń biskupich ks. dr. Marianowi Florczykowi, ówczesnemu rektorowi WSD w Kielcach. W uroczystości wzięło udział 18 biskupów, ok. 380 księży i duża liczba wiernych. Wśród uczestników byli także goście z Włoch, Francji i USA. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Prośbę o udzielenie sakry biskupiej skierował ks. Tadeusz Szeląg, proboszcz rodzinnej parafii ks. dr. Mariana Florczyka w Kielcach-Dyminach. Bullę nominacyjną odczytał wicerektor WSD w Kielcach ks. dr Jan Jagiełka. Za ćwierć wieku posługi pasterskiej, udzielone sakramenty bierzmowania, spotkania z wieloma wspólnotami i przyjaźń i bliskość z niepełnosprawnymi i chorymi, liczne inicjatywy dziękowali biskupowi podczas licznych Mszy św. diecezjanie, modląc się o potrzebne dla niego łaski.

Róże Żywego Różańca

Blisko 4 tys. wiernych z diecezji kieleckiej wzięło udział w XV Pielgrzymce Róż Żywego Różańca. Spotkanie odbyło się we wspomnienie NMP Różańcowej 7 października w Archiopactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca należy do największych spotkań wspólnotowych w diecezji kieleckiej. Uczestnicy wysłuchali dwóch konferencji: „Błogosławiony Wincenty Kadłubek, pasterz Kościoła i wielki czciciel Eucharystii” nawiązywała do obchodzonej w tym roku osiemsetnej rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz „Modlitwą różańcową leczyć świat”, która odnosiła się do hasła pielgrzymki. Głównym punktem wydarzenia była modlitwa różańcowa oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. – Urok tego spotkania, to urok milionów serc, które biją na Ziemi Świętokrzyskiej, w naszej diecezji a także w całej Polsce. Pragnę podkreślić, że hasło tegorocznej pielgrzymki nie jest przypadkowe: „Z Maryją leczyć świat modlitwą”. My nie mamy tu karabinów, nie mamy czołgów, nawet transparentów nie ma, ale mamy największą i najpiękniejszą broń: modlitwę. Pamiętajmy wszyscy, że tam, gdzie jest modlitwa, jest Bóg, a tam, gdzie jest Bóg, jest miłość, która jest wierna, wytrwała, która kształtuje piękne ludzkie podstawy – powiedział biskup.

Reklama

Koronacja wizerunku Matki Bożej Bolesnej

500-lecie kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Czaplach Wielkich oraz koronacja wizerunku Matki Bożej Bolesnej otworzyły Rok Jubileuszowy połączony z możliwością otrzymania odpustów, przyznanych przez Stolicę Apostolską. Uroczystościom przewodniczył bp Jan Piotrowski. Mszę św. wraz z nim sprawowali licznie przybyli kapłani z diecezji kieleckiej i sosnowieckiej. Eucharystię poprzedził jubileuszowy koncert pieśni religijnych w wykonaniu orkiestry dętej „Czapelanka” oraz uroczysta procesja z obrazem Matki Bożej Bolesnej z kościoła do ołtarza polowego. W homilii bp Piotrowski mówił przede wszystkim o Maryi i Jej misji w dziele zbawienia. – W klimacie uroczystości Matki Bożej Bolesnej w waszej parafii wyrażamy wdzięczność Bogu i ludziom za 500-lecie istnienia parafialnej świątyni św. Bartłomieja i koronację obrazu Matki Bożej Bolesnej – powiedział. – To, co dziś przeżywamy, wyrasta jako dojrzały owoc wiary waszej parafii, waszych szlachetnych ojców i współczesnych pokoleń. Przekaz wiary otrzymanej na chrzcie św. dokonuje się przede wszystkim w rodzinie, w tej pierwszej i niezastąpionej szkole wiary – mówił.

Pożegnaliśmy arcybiskupa Stanisława Szymeckiego

26 września w godzinach popołudniowych w wieku 99 lat odszedł do wieczności abp Stanisław Szymecki, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej. W latach 1981-93 był biskupem kieleckim. 29 i 30 września odbyły się uroczystości pogrzebowe. Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda). Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego (Nuncjusza Apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII) w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu – Rue des Irlandais, święcenia prezbiteratu 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda (abp. Paryża). W 1948 r. roku powrócił do Polski do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śląskich (1948-49) i kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-57). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie. W latach 1981-93 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 – arcybiskupem metropolitą białostockim. Był delegatem KEP do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultorem Kongregacji Edukacji Katolickiej i członkiem Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 09:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z nadzieją na nowy początek

Niedziela kielecka 53/2023, str. I

Ks. prał. Dariusz Gącik - Wikariusz sądowy, kanonista.

TD

Ks. prał. Dariusz Gącik - Wikariusz sądowy, kanonista.

O czasie, wierze i pokoju, o spojrzeniu na miniony rok i planach noworocznych z ks. prał. Dariuszem Gącikiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...