Reklama

Niedziela 53/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Bez lęku

Ks. Jarosław Grabowski

Ten, kto boi się Boga, żyje w nadziei. Z kolei ten, kto boi się losu, żyje w cieniu lęku i ciągłym zagrożeniu.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Obserwator
6-11

Było, (nie) minęło

Wojciech Dudkiewicz

Trwająca już drugi rok rosyjska agresja na Ukrainę, wojna Izraela z Hamasem, wojna domowa w Sudanie, rywalizacja USA z Chinami... Konflikty i napięcia na całym świecie naznaczyły odchodzący rok.

pożegnanie
16-20

Odszedł nestor dziennikarstwa katolickiego

Lidia Dudkiewicz

20 grudnia odszedł długoletni redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Pozostanie na zawsze we wspomnieniach wszystkich tych, którzy wraz z nim mieli szczęście tworzyć nasz tygodnik.

Kalendarium życia ks. Ireneusza Skubisia

Oprac. ks. Mariusz Frukacz

12 października 1938 – Ireneusz Skubiś urodził się w Chruszczobrodzie.

Dziękujemy za jego posługę

Abp Wacław Depo

Osoba ks. inf. Ireneusza Skubisia była dla mnie darem idącym od Boga przez Kościół.

Byłem świadkiem...

Mariusz Książek

Kiedy wszedłem na pokład statku pod nazwą Niedziela w końcu lat 90. XX wieku, ks. Ireneusz Skubiś był niczym kapitan okrętu płynącego często pod prąd.

liturgia tygodnia
21-24

Dziecię rosło, napełniając się mądrością

Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 2, 22-40 lub krótsza perykopa Łk 2, 22. 39-40

Dlaczego tak ważna jest modlitwa rodzinna?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Bóg nie chce, żebyśmy naszą wiarę przeżywali w pojedynkę, lecz pragnie wspólnoty ludzi, która będzie się spotykać w Jego imię.

Wiara Abrahama

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Abraham często podawany jest jako wzór wiary. Ten patriarcha Żydów i chrześcijan uczy nas czegoś bardzo ważnego, a mianowicie tego, że wiara to nie tyle przekonanie o istnieniu Boga, ile zaufanie Bogu. To wejście z Nim w prawdziwą, głęboką relację.

Dzięki wierze i miłości

Ks. Andrzej Kuliberda

Dzisiejszą scenę ofiarowania, dosłownie przedstawienia Pana Jezusa w świątyni, należy rozpatrywać w perspektywie „wypełnienia”.

Papież od Symbolu wiary

Ks. Mariusz Frukacz

Zasłynął z porządkowania kultu Bożego.

moim zdaniem
25

Człowiek wielki jak niebo

Wincenty Łaszewski

Tylko człowiek jest na tym świecie kimś. Tylko on jest cudowny w swym byciu stworzonym przez Boga i dla Boga.

życie kościoła
26-31

Wielki i pokorny

Zebrał Włodzimierz Rędzioch

Pytamy jego byłych współpracowników i znawców jego pontyfikatu o to, co jest dziedzictwem Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, jednego z najświatlejszych umysłów naszej epoki.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Kapłan wielu talentów

Jan Żaryn

Był m.in. twórcą krzyża harcerskiego, który do dziś symbolizuje tę wspaniałą organizację wychowawczą.

punkt widzenia
32-33

Odszkodowanie za aborcję

Artur Stelmasiak

Kobieta nie mogła dokonać aborcji eugenicznej na dziecku z zespołem Downa w Polsce. Wyjechała więc na „zabieg” pozbycia się dziecka do Holandii, a teraz Trybunał w Strasburgu przyznał jej odszkodowanie w wysokości 70 tys. zł.

Przegrana walka o in vitro

Paweł Sarafin

Podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o refundacji procedury sztucznego zapłodnienia jest kropką nad „i” przegranej walki o ucywilizowanie in vitro.

nasz komentarz
34-35

Cena podpisu prezydenta

Ks. Paweł Bortkiewicz, chrystusowiec

Procedura in vitro stanowi wręcz modelowe zniszczenie zasady godności osoby ludzkiej. Pokazuje, że embriony przeznaczone do prokreacji mają inną wartość i godność niż embriony powołane do życia.

listy
36

Konieczność dziejowa

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
39-42

Śpiewanie z tradycją

J.K.

Mundur Marszałka

J.K.

Podhalańskie żywioły

W.D.

Miłości mistrza Wojciecha

Margita Kotas

Wybitny kompozytor, skromny, głęboko wierzący człowiek. 29 grudnia mija 10. rocznica śmierci Wojciecha Kilara.

Habit i rewolwer

Rozmawia: Ireneusz Korpyś

Była wschodzącą gwiazdą polskiej sceny teatralnej. Morderstwo z miłości doprowadziło ją do nawrócenia oraz zakonnego habitu. O Stanisławie Umińskiej, aktorce, zabójczyni i zakonnicy, opowiada Paweł Zuchniewicz, autor książki Miłość do śmierci.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
51

Innowacja i szacunek

Rozmawia: Piotr Iwicki

Choć Piotr Schmidt nie ma jeszcze 40 lat, jest jedną z najbardziej aktywnych postaci naszej sceny jazzowej, luminarzem swingującej trąbki. Na 7 stycznia zaplanował spektakularny koncert Komeda Unknown 1967 w katowickiej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

po pierwsze rodzina
53

Razem przez życie

Tadeusz M. Krasnawski

Jak pomóc młodym ludziom bezpośrednio przygotowującym się do zawarcia sakramentu małżeństwa w budowaniu relacji małżeńskich i radzeniu sobie z problemami w związku?

Szczęśliwa rodzina
54-56

Podkopywanie fundamentu

Rozmawia: Piotr Filipczyk

Rodzina pozwala zrozumieć, że miłość jest darem, tak jak dziecko jest darem. Dlatego tak straszny jest każdy wrogi akt skierowany przeciwko dziecku i nikczemna jest kultura, która na to pozwala – podkreśla dr hab. Witold Starnawski.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Szczęśliwa rodzina
57

Rezygnacja z rodziny

Artur Stelmasiak

Badania psychologiczne i socjologiczne wskazują, że trwała rodzina i posiadanie dzieci dają ludziom poczucie szczęścia osobistego. Niestety, troski o tak pojmowane szczęście nie znajdziemy we współczesnych europejskich trendach kulturowych, społecznych i politycznych.

treści wiary
58-61

Niemożliwe stało się możliwe

Wincenty Łaszewski

Kiedy historia wchodzi w kolejny rok, na jeden dzień się zatrzymuje, by świętować. Ten przystanek w biegu jest chwilą, w której ludzie mają wzbudzić w swych sercach odrobinę nadziei potrzebnej dziś jak tlen.

Czy Jezus musiał cierpieć?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

Świat nie potrzebuje pustych słów, ale przekonanych świadków, budowniczych pokoju otwartych na dialog, bez wykluczenia i manipulacji.

historia
62-63

Wielkopolskie zwycięstwo

Jan Józef Kasprzyk

Wizyta Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu była jak iskra rzucona na prochy. Wielkopolska stanęła w ogniu walk powstańczych.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

moim zdaniem
64

Ruch…

Witold Gadowski

Wierzę, że w naszym kraju możliwa jest ważna i jakościowa zmiana.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

I.C.

...szopka bożonarodzeniowa w bazylice w Panewnikach (arch. katowicka) powstaje każdego roku w grudniu od 115 lat?

Do tańca i do Różańca

Magdalena Lewandowska

Wbrew pozorom znajomość języka nie jest najważniejsza w duszpasterstwie anglojęzycznym. Najważniejsza jest miłość – mówi franciszkanin o. Marcin Buntov, rektor Pastoral Center.

Poezja w kopalni

Maria Bocheńska

Zapamiętywanie wartościowych wierszy to jest coś niezwykle pięknego – przekonywał aktor Tadeusz Chudecki.

Anioły wsparcia

Maria Fortuna-Sudor

To jest cenne, że przekazali swe prace, aby wesprzeć chorego rówieśnika – zauważa Kinga Stabrawa, nauczycielka nauczania zintegrowanego oraz muzyki i plastyki.

Jak to kiedyś bywało

Maria Fortuna-Sudor

Bardzo mi zależało, aby te nasze dzieje zachować, utrwalić – przyznaje Teresa Biernat, autorka książki Ziemia Rajbrocka. Dziedzictwo bogate w historie.

Do szopy, bo tam cud!

Beata Pieczykura

Żywa szopka – z ogniskiem, zwierzętami i kawiarenką – czeka na odwiedzających w Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym w Jaworznie.

Polecamy

Oprac. BP

Regularne spotkania biblijne: Jeden PSALM za wszystkich, wszystkie PSALMY za jednego (1W1) z udziałem br. Piotra Kwiatka, kapucyna, inicjatora tego dzieła, odbędą się w Gliwicach i Gdańsku.

Nocne dziękczynienie

Oprac. za: lichen.pl

Pokonując trudności, walcząc ze snem i trudami pielgrzymki, ofiarowujemy naszą nocną modlitwę Bogu – podkreśla p. Ryszard, organizator pielgrzymki.

Niedziela podlaska

Światełko z Betlejem

Aleksandra Lisiecka

W czwartek z samego rana harcerze z Hufca ZHP Doliny Liwca w Węgrowie wyruszyli po Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło to „Czyńmy Pokój”.

Wybory w KSM

Kamila Dębska

Spotkanie Młodych, które odbyło się 14 grudnia, przybrało inny charakter niż zwykle, ponieważ odbył się Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej połączony z wyborami do Zarządu Diecezjalnego i Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na kadencję w latach 2024-2026.

Rodzinę definiuje wiara

Rozmawia: ks. Wojciech Łuszczyński

Niedziela Świętej Rodziny zwraca naszą uwagą na wartość, jaką jest małżeństwo i rodzina w rozumieniu chrześcijańskim. Ze szczęśliwymi małżonkami i rodzicami Justyną i Karolem Włoga rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Niedziela kielecka

Z nadzieją na nowy początek

Z ks. prał. Dariuszem Gącikiem rozmawiała Agnieszka Dziarmaga

O czasie, wierze i pokoju, o spojrzeniu na miniony rok i planach noworocznych z ks. prał. Dariuszem Gącikiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Tak minął rok w Kościele kieleckim

Władysław Burzawa

Jak zapisał się mijający 2023 r. w życiu diecezji kieleckiej? Obfitował on w wiele ważnych wydarzeń, ale centralnym był jubileusz 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka, który trwać będzie do 8 marca 2024 r. Wierni diecezji kieleckiej byli świadkami koronacji obrazów Maryi, świętowali jubileusze swoich parafii, brali udział w konsekracjach kościołów.

Polecamy

K.D.

Orszak Trzech Króli 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, kielczanie wyruszą w Orszaku Trzech Króli pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

Niedziela przemyska

Nie jesteśmy sami

Z abp. Adamem Szalem rozmawiał ks. Zbigniew Suchy

Na dzisiejsze czasy Pan Bóg daje nam drogowskaz, czyli wskazuje na rodzinę – podkreślił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Błogosławiony czas

Oprac. ks. Maciej Flader

Kończący się rok obfitował w wiele wydarzeń duszpasterskich, które pokazywały piękno Kościoła, tworzyły przestrzeń dla wyrazu wiary, gromadziły rzesze wiernych, a także wskazywały na powszechne powołanie do świętości. Najważniejszym wydarzeniem tego roku była beatyfikacja rodziny Ulmów.

Lawina dobra

Ks. Maciej Flader

Kiedy wzruszenie towarzyszące czytaniu otrzymanych listów miesza się z niepokojem, czy odnajdą się pomocnicy gotowi spełnić dziecięce marzenia, wtedy wiem, że tej lawiny dobra nie da się już zatrzymać! – mówi Małgorzata Sztolf, pomysłodawca przemyskiej akcji „Pomocnik Świętego”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Niosą przesłanie

Ks. Robert Gołębiowski

Codzienne życie było ich drogą do świętości. Życie i postawa rodziny Ulmów może być dla nas przykładem, jak być prawdziwym i dojrzałym chrześcijaninem – podkreślił ks. Witold Burda.

Gość z Betlejem

Ks. Krzysztof Zdziarski

W perspektywie trudnej sytuacji w Palestynie i świąt Bożego Narodzenia, parafia św. Ottona gościła mieszkańca Betlejem i mogła bezpośrednio odczuć atmosferę miejsca narodzin Jezusa.

Rok w kalejdoskopie

Adam Szewczyk

Wiele wydarzeń mijającego roku, w tym konferencje naukowe, fora dyskusyjne, pielgrzymki do Bambergu i inne, wprost lub pośrednio związane były z ważnym, nie tylko dla archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jubileuszem, Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu.

Niedziela warszawska

To był czas młodych

Z ks. dr. Łukaszem Czublą rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co przyniósł rok 2023 w życiu Kościoła warszawskiego, wyzwaniach Opatrzności i wzmocnieniu poczucia bycia z Chrystusem, z ks. dr. Łukaszem Czublą rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Zdarzyło się w 2023

Witold Dudziński

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w całej Polsce sprawowane były liturgie i czuwania modlitewne oraz organizowane papieskie marsze. Były one wyrazem wdzięczności za pontyfikat, zachętą do powrotu do papieskiego nauczania oraz odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II. W największym takim zgromadzeniu – Narodowym Marszu Papieskim w Warszawie – przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Mazurek zamiast fajerwerków

Witold Dudziński

Ostatni dzień 1943 r. był jak poprzednie okupacyjne sylwestry. Nie było mowy o szampańskiej zabawie. Jak świętować, gdy obok masowo ginęli ludzie?

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!