Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Znane i lubiane

W murach świątyni rozbrzmiały głosy ponad 160 artystów

Archiwum organizatorów

W murach świątyni rozbrzmiały głosy ponad 160 artystów

Pakość – miasto położone w niezwykłej scenerii Kujaw i Pałuków – stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mowa o Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd, który odbył się 14 stycznia w kościele św. Bonawentury. Festiwal został przygotowany w ramach obchodów 800-lecia żłóbka zbudowanego przez św. Franciszka z Asyżu. Głównymi organizatorami wydarzenia byli franciszkanie z klasztoru w Pakości i tamtejsza wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) wraz z parafianami. Festiwal zgromadził chóry, schole i zespoły folklorystyczne z różnych regionów Polski.

Reklama

Tego dnia w murach świątyni rozbrzmiały głosy ponad 160 artystów, m.in.: franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” z Miłakowa, chóru dziecięcego „Sereno” ze SP im. Jana Pawła II w Łochowie k. Bydgoszczy, chóru „Pro Nobis” z Janikowa, chóru „Regina Familiae” z Torunia, zespołu pieśni ludowych „Pakościanie” z Pakości czy zespołu folklorystycznego „Kłopocianie” z Kłopotu. Wydarzenie zgromadziło wielu miłośników muzyki chóralnej, obok mieszkańców Pakości także znane i cenione postacie estrady, osoby duchowne i zakonne. Festiwal zaszczycili swoją obecnością m.in. piosenkarka Krystyna Giżowska, artystka ludowa Elżbieta Hamerska z Lubni k. Chojnic oraz siostry franciszkanki z klasztoru w Orliku. Część artystyczną festiwalu poprowadziła Danuta Kaźmierczak, przełożona wspólnoty FZŚ w Pakości i radna ds. młodzieży w regionie poznańskim FZŚ. Do poprowadzenia tak ważnego wydarzenia religijno-artystycznego organizatorzy zaprosili cenionego artystę – mistrza iluzji Pawła Czaję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwal rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Radosława Orchowicza. Śpiew w czasie liturgii Mszy św. poprowadziła dyrygentka Honorata Siergun wraz z chórem „Oremus” i scholą „Mazurskie Słowiki”, przy współpracy z organistą Mirosławem Sikorą z Pakości. Ksiądz biskup nawiązał w homilii do franciszkańskiej rocznicy 800-lecia żłóbka z Greccio. Powtórzył za Ojcem Świętym Franciszkiem, że ukazując nam Boga wkraczającego w świat, żłóbek pobudza nas do myślenia o naszym życiu wpisanym w życie Boga i zachęca, abyśmy stali się Jego uczniami, jeśli chcemy osiągnąć ostateczny cel swojego życia.

W ramach jubileuszu organizatorzy postanowili nagrodzić pierwszym miejscem wszystkie występujące zespoły. Artyści otrzymali upominki od franciszkanów z Pakości, burmistrza Zygmunta Gronia, pszczelarza Zygmunta Mrozińskiego oraz od wolontariuszy z Kościerzyny, którzy uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Każdy z dyrygentów otrzymał główną nagrodę – „Anioła Betlejemskiego”, a wręczył je przełożony klasztoru o. Walenty Łaga wraz z franciszkanami świeckimi i młodzieżą franciszkańską z Pakości.

Gościem specjalnym festiwalu była światowej sławy piosenkarka Krystyna Giżowska. Jej występ stał się doskonałą okazją do podziękowania jej za 55 lat pracy artystycznej i uhonorowania specjalną nagrodą – „Bursztynową Nutą”. Na zakończenie wydarzenia przełożony klasztoru podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo i udzielił im Bożego błogosławieństwa.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: dzisiejsza kultura chce uczynić młodość wieczną

Mazur/Episkopat.pl

Mamy dziś do czynienia z kulturą, która ubóstwia młodość, starając się uczynić ją wieczną – powiedział abp Wojciech Polak podczas dzisiejszego spotkania ze środowiskiem akademickim Gniezna. Prymas Polski odprawił Mszę św. oraz złożył życzenia noworoczne wykładowcom i pracownikom uczelni wyższych.

Więcej ...

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Św. Tomasz Becket

Giogo / pl.wikipedia.org

Św. Tomasz Becket

Dziś, 29 grudnia, Kościół wspomina św. Tomasza Becketa, zmarłego w 1170 r. biskupa i męczennika, patrona Anglii. Człowiek ogromnej erudycji i kultury umysłowej, dostojnik kościelny i kanclerz królestwa Anglii, miłośnik zabaw rycerskich przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia, gdy niemal pod przymusem został prymasem Anglii. Od tej pory wiódł życie świątobliwe i walczył o prawa Kościoła, aż do męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Protest górników. Podpisano porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Silesii

2025-12-29 19:36
Transport węgla kamiennego

Adobe Stock

Transport węgla kamiennego

Porozumienie ws. zabezpieczenia pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia podpisano w poniedziałek po południu w Katowicach. Rozmowy odbywały się w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kościół

Po pożarze kościół w Lublinie grozi zawaleniem. Będzie...

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

Kościół

Kard. Ryś przeprowadził zmiany w kurii krakowskiej. Ks....

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Wiara

„Brat” to najpierw ktoś bliski we wspólnocie, ten,...

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Wiara

Przeżył radykalne nawrócenie i zmienił styl życia

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kościół

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego...

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Kościół

Kraków: wiadomo, kto będzie osobistym sekretarzem kard....

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus