Reklama
Szczyt pielgrzymkowy rozpoczęty!
Co pewien czas doświadczający różnych kataklizmów człowiek pyta, czy są to znaki od Boga?
W Biblii jest zaskakująco wiele określeń opisujących duchowy stan człowieka po tym, jak oddycha.
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 6, 30-34
W każdej rodzinie katolickiej chrzest dziecka jest wielkim świętem i wydarzeniem wiary. W tym dniu Kościół podkreśla również wielką rolę rodziców i rodziców chrzestnych.
Pierwsze czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa pochodzi z pierwszej części Księgi Jeremiasza obejmującej rozdziały 1-25, na które składają się prorockie wyrocznie skierowane przeciw Judzie i Izraelowi.
Wierni na drodze do Boga potrzebują przywódców. Na kartach Starego Testamentu najczęściej przedstawia się ich jako pasterzy, którzy powinni być zatroskani o swoją trzodę.
Wraz z Piotrem i Janem należał do uczniów dopuszczonych przez Jezusa do udziału w ważnych chwilach Jego życia.
Często powtarzam, że powinniśmy się lękać o młodzież nie gniewną, ale tę, która jest obojętna, i tę, która nie zadaje pytań – mówi brat Maciej z ekumenicznej Wspólnoty Taizé.
Po 78 latach Kościół oficjalnie uznał za prawdziwe objawienia włoskiej mistyczki Pieriny Gilli.
Giganci cyfrowych platform zarabiają na pracy polskich dziennikarzy, ale nie chcą się dzielić dochodem – tak najkrócej można streścić spór polskich mediów z gigantami takimi jak np. Google, Facebook, Instagram czy Microsoft.
Jubileuszowy szczyt z okazji 75-lecia NATO odbył się bez niespodzianek i przełomowych decyzji. Choć Ukraina nie została zaproszona do Sojuszu, otrzymała obietnicę ciągłego wsparcia finansowego, zbrojeniowego i szkoleniowego.
Jan Paweł II osobiście kreował politykę wschodnią Stolicy Apostolskiej, czym wzbudził zaniepokojenie na Kremlu.
Pod komnatą Antygony czają się skrytobójcy. Polinejkes jest okadzany na ucztach, a Kreon ma wrażenie, że sprawuje silną władzę... Mija kolejna rocznica Wołynia...
Wciąż trudno powiedzieć, jaka koalicja będzie rządzić Francją. A ma to duże znaczenie także dla Polski.
...czyli nietypowe propozycje lektur na wakacje.
Nie mówi się o nim zbyt często, chociaż nie należy do grupy chorób rzadkich.
Chciałbym zapytać: czy zięć jest współwłaścicielem i może nam złośliwie „uprzykrzać życie”?
Trzydzieści pięć lat temu w drodze do Częstochowy powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Podczas Camino dziękowali Bogu za szczęśliwe życie.
Żaden inny święty nie zyskał takiej popularności jak on. Choć żył w średniowieczu, dziś jest stawiany za wzór do naśladowania.
Nie było większego buntownika niż Jezus – mówi amerykański muzyk hardrockowy Alice Cooper.
Jak się przygotować, żeby spokojnie odpoczywać? Co powinniśmy włożyć do podróżnej apteczki?
Przyczyną tego rodzaju udaru jest zbyt długie przebywanie na słońcu.
Wiciokrzew to mało wymagające w uprawie ozdobne pnącze o pięknych i pachnących kwiatach, które powinno się znaleźć w każdym ogrodzie.
Warto jeść owoce jeżyny, ale dobroczynne działanie mają też liście tej rośliny.
... religijne spotkanie młodych jest najstarsze?
Podczas oazy chcemy ukazać postać Maryi, która jest Matką Kościoła. Ale Kościół też jest Matką, dlatego pokazujemy młodym, jak bardzo ważna jest wspólnota – mówi moderatorka Dagmara Zywer.
Starosądeckie błonia ponownie stały się stolicą uwielbienia.
Te chwile pozostają w pamięci na zawsze – zapewnia ks. dr Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Po raz 35. ponad sto osób przeszło w Pieszej Pielgrzymce w Intencji Trzeźwości z Radomia do Niepokalanowa.
Podczas ostatniego w roku formacyjnym ogólnopolskiego spotkania Wojowników Maryi pasowano prawie trzystu nowych kandydatów, którzy dołączyli do wspólnoty.
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym u grobu św. Wojciecha odbywały się rekolekcje liturgiczne pod hasłem: „Ite, missa est!”.
Małe Ciche, Biały Dunajec i Murzasichle – to trzy miejsca, w których odbywają się letnie oazy Ruchu Światło-Życie dzieci i młodzieży z diecezji płockiej.
Modlitwa stóp przypomina nam o tym, że jesteśmy pielgrzymami na tej ziemi i mamy być ciągle w drodze, ale także wzywa do aktywności fizycznej, aby nabrać sił do wypełniania zadań, które są w świecie. Wiemy dobrze, że możemy to zrobić tylko wtedy, kiedy połączymy ciało z duchem Bożym w nas – powiedział o. Bogdan Kocańda OFMConv na rozpoczęciu górskiej ewangelizacji.
Kim jest bł. Aniela Salawa? Czego szczególnie osoby świeckie mogą się od niej nauczyć? O tym wszystkim mówią twórcy filmu „Z nadmiaru Miłości”, którzy jeżdżą po całej Polsce i promują osobę błogosławionej.
Kto powiedział, że przebieg festynów parafialnych musi być sztampowy? Dmuchawce, grill, wypieki i stateczny program artystyczny? Nic takiego! W naszej diecezji idą na całość!
Liczymy na to, że ta uroczystość pomoże nam jeszcze bardziej uwierzyć w naszą misję, przylgnąć do Chrystusa tak jak Ulmowie i promieniować na współczesny świat nowym życiem dla Boga – powiedział ks. Robert Grohs.
Pewne wydarzenia w sercu człowieka kiełkują i owoc tego nawiedzenia może być widoczny nawet po kilku miesiącach. Myślę, że samo spotkanie z Matką Bożą i liczne uczestnictwo w misjach przygotowujących wyzwoli chęć spotkania z Panem Bogiem – mówi ks. Zbigniew Heluszka, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomsku.
Mieszkańcy Żarek pamiętali o ofiarach „krwawej niedzieli” na Wołyniu.
Funduje się nam kulturową rewolucję, w której nie ma miejsca na krzyż w przestrzeni publicznej, niechętnie widziana jest katecheza w szkole, a jeśli już miałaby tam pozostać, to w okrojonej formie i z obniżoną rangą. – mówił bp Piotr Sawczuk w homilii wygłoszonej w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach w niedzielę 7 lipca, podczas obchodów 37. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Od wielu wieków ważne miejsce w życiu parafii w Narwi zajmuje obraz Matki Bożej Narwiańskiej Tronującej. Jedną z form kultu jest odpust obchodzony w niedzielę po 16 lipca, kiedy to przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Przy tej okazji warto przybliżyć historię, wymowę i znaczenie tego XVII-wiecznego wizerunku Matki Bożej.
Z kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, ks. Michałem Siduniakiem, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński
Zapisały się w historii diecezji złotymi zgłoskami – powiedział ks. Adam Perz, żegnając siostry boromeuszki, których nie ma już w Kielcach i kieleckim seminarium.
Pytamy katechetów, jaką wartość ma katecheza w szkole? Oto jedno ze świadectw.
O nowej i bardzo potrzebnej placówce z Angeliką Steciak rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
W każdym wieku można odkryć piękno muzyki i się nią zafascynować – przekonuje w rozmowie z Niedzielą dyrektor Rafał Monita.
To nie jest to samo, co w domu – stwierdza Krzysztof Nogieć.
W postaci św. Marii Magdaleny porusza mnie wielkość nawrócenia – przyznaje Wojciech Kucharski.
Oaza to przestrzeń wspólnoty z Bogiem i z ludźmi – podkreśla ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
W sercu miasta tworzymy strefę ciszy, która sprzyja zwróceniu się ku Bogu – mówi kapucyn o. Marcin Wojciechowski.
Ksiądz Grzegorz Rapa pozostawił piękne świadectwo wiary i odwagi.
Sanktuarium św. Jacka w Legnicy było 2 lipca miejscem rocznicowych obchodów ukazania i przekazania do publicznej czci relikwii Wydarzenia Eucharystycznego, które zapoczątkowane zostało w Boże Narodzenie 2013 r. W tym dniu przypadała 8. rocznica tego uroczystego dnia.
30 czerwca w parafii św. Jadwigi Śląskiej wspólnota franciszkanów Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, obchodziła 10-lecie powrotu do Złotoryi. Powrotu, bo ich udokumentowana obecność w tym mieście pochodzi z XIII w.
29 czerwca na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skarżysku Kamiennej, w gronie 20 osób odbyło się rodzinne spotkanie w związku z zamieszczeniem insygnium Instytutu Pamięci Narodowej na grobie weterana walk o wolność i niepodległość Polski.
O jubileuszu 400-lecia obecności bernardynów i wizerunkach Matki Bożej w Piotrkowie Trybunalskim mówi o. Micheasz Okoński, bernardyn, w rozmowie z Niedzielą.
Seniorzy uczestniczący w projekcie „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” przez kilka miesięcy uczyli się, jak dbać o swój dobrostan i wspierać swoich rówieśników w trudnościach jesieni życia.
W każdy pierwszy czwartek miesiąca idziemy z wiernymi jedną z ulic naszej parafii i odmawiamy modlitwę różańcową w intencji powołań – mówi ks. Roman Kurzdym, proboszcz parafii w Mileszkach i pomysłodawca akcji.
Kardynała Karola Wojtyłę pociągało w tych terenach nie tylko piękno przyrody. Znalazł tu ustronne miejsce, w którym jako anonimowy turysta mógł odpocząć od codziennych obowiązków. Po latach rąbka tajemnicy uchylili państwo Półtawscy.
„Zawsze dziękujcie” – takie hasło przyświecało uczestnikom rekolekcji tematycznych dla członków Domowego Kościoła.
Wspólnota parafii św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej pożegnała swojego proboszcza.
Męczennicy z Markowej zostali ogłoszeni patronami Województwa Podkarpackiego. Stało się to 7 lipca w pierwsze liturgiczne wspomnienia bł. Rodziny Ulmów.
Dla mieszkańców symbolem łączności z wcześniejszymi pokoleniami jest ponadstuletni budynek Szkoły Ludowej.
Dzień odpustu parafialnego był dla miejscowej wspólnoty wiernych okazją do wyrażenia wdzięczności siostrom za 30 lat ich posługi.
Urząd przełożonego świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego objął o. Rafał Kupczak oblat.
Katolickie Stowarzyszeni Młodzieży ma nowy zarząd.
W Muzeum Diecezjalnym otwarta została niezwykła wystawa prezentująca 17 litografii Marca Chagalla, wydanych w Paryżu w 1956 r. Te wyjątkowe dzieła zostały wypożyczone z „Epicentrum Art Gallery”.
Za nami matury. Dla abiturientów to czas najważniejszych decyzji dotyczących ich przyszłości. Wielu z nich Pan powołuje do życia kapłańskiego. Co zrobić, jeśli słyszą Jego głos?
O przygotowaniach do pracy na „Wyspie Kwiatów” z ks. Michałem Fucią, misjonarzem z diecezji sosnowieckiej, rozmawia ks. Przemysław Lech.
Dziś w cyklu wakacyjnym podążymy tropem drugiego z naszych świętych patronów – Rafała Kalinowskiego.
Nie wystarczy tylko spotkać Jezusa, trzeba Go codziennie na nowo odkrywać i żyć Jego słowem – powiedział bp Marek Mendyk do oazowiczów.
Do 15 sierpnia w świdnickiej katedrze prezentowana jest wystawa prac o papieżu Polaku, wykonanych przez więźniów z zakładów karnych.
Festiwal „Nie tylko gospel” im. Włodzimierza Szomańskiego, znanego polskiego kompozytora, założyciela zespołu gospelowego „Spirituals Singers Band”, na stałe wrósł w muzyczny krajobraz ziemi mieroszowskiej.
Jesteśmy zbulwersowani usunięciem z wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postaci dających świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny.
Obraz Matki Bożej Reskiej cieszy się czcią wiernych od chwili przeniesienia go do świątyni w 1945 r. W lipcu świętowano drugą rocznicę koronacji wizerunku Maryi.
Przygotowanie do Roku Świętego 2025 – tu każdy może coś dobrego zrobić.
Umiejętność słuchania, wierność i służba to cnoty Maryi, którymi chcą żyć Jej naśladowcy. Przypomnieli sobie o tym członkowie Żywego Różańca podczas diecezjalnej pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła obchody 700-lecia parafii.
Z Bogdanem Majorem o początkach Domowego Kościoła w Toruniu i dzieleniu się wiarą w rodzinie rozmawia Renata Czerwińska.
O internetowej katechezie, ewangelizacji przez gry komputerowe i relacjach, które są najcenniejsze z o. Michałem Maciejnym SJ rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Benedykt XVI, pisząc w encyklice „Deus caritas est” o miłości bezinteresownej, dzielącej się z innymi, podkreślał, że nie ma miejsca na świecie, w którym taka posługa miłości byłaby zbędna. Członkowie wspólnoty Sant’Egidio realizują to zadanie w stolicy Polski.
Rozpoczęło się przyjmowanie zapisów na pielgrzymki. Do Częstochowy można pójść pieszo na początku sierpnia lub w jego drugiej części. Są trasy dostosowane do wózków inwalidzkich i dziecięcych. Można też pojechać na rowerze.
Święta Jadwiga Śląska na drzeworytach to tytuł interaktywnej księgi, stworzonej przez Jarosława Nogalę. Stanowi ją wirtualne połączenie kolorowanych drzeworytów Konrada Baumgartnera z 1504 r. i tekstów śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasy, salwatorianina, krzewiciela kultu św. Jadwigi.
Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.
Swoją modlitwą wspierają kapłanów, a od trzech lat pielgrzymują do Milicza, aby wspólnie się modlić i spędzić czas. To właśnie przy kościele św. Anny odbyła się III Archidiecezjalna Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek.
Mieszkańcy biłgorajszczyzny już przygotowują się do wyruszenia na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.
Dziś wiele osób nie zastanawia się nad tym, czym jest patriotyzm i jak ważna jest dla każdego z nas wolna Ojczyzna. Stało się to – i dzięki Bogu – dla nas czymś naturalnym, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.
Obecność błogosławionych i świętych w Kościele Katolickim jest istotnym elementem wiary. Każdy z nas jest bowiem powołany do świętości, a wstawiennictwo świętych ma nas na tej drodze umacniać.
Grupa ewangelizatorów przez kilka dni głosiła Dobrą Nowinę na ogólnopolskim festiwalu hip hop Rap Stacja w Sławie.
To, co robię obecnie wśród chorych, traktuję jako misję. To mój czas i moje miejsce – mówi Justyna Gasiewicz.
„Na Pana Boga można zawsze liczyć, czyli obóz na 102!” – taki temat towarzyszył uczestnikom obozu wspólnot „Wiara i Światło” z terenu diecezji.
Reklama
Kościół
Wiara
Wiara
Kościół
Wiara
Europa
Wiadomości
Kościół
Wiara