Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rychwałd: górale czekają na tysiące pielgrzymów i Andrzeja Dudę

www.dobremiejsce.org

Rychwałd na Żywiecczyźnie oczekuje pielgrzymów, którzy przyjadą w niedzielę 19 lipca na uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej. Eucharystii z udziałem hierarchów, księży i zakonników, przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Swój udział w uroczystościach zapowiedział prezydent elekt Andrzej Duda z rodziną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy pielgrzymów, dlatego od niedzielnego południa wprowadzona zostanie w Rychwałdzie zmiana organizacji ruchu na jednokierunkowy. Wjazd do wioski będzie możliwy tylko od strony Żywca. Przyjeżdżający od strony Jeleśni powinni kierować się na Żywiec. Pielgrzymi przybywający od Pewli Małej i Rychwałdku nie będą mogli dojechać do sanktuarium będą musieli włączyć się w ruch jednokierunkowy prowadzący do mostu im. o. Grzegorza Sroki. Pielgrzymi przyjeżdżający od strony Suchej Beskidzkiej i Gilowic będą mogli wjechać do Rychwałdu przez Żywiec Moszczanicę. Tak samo pielgrzymi z Bielska-Białej, Andrychowa i Kęt.

Kustosz sanktuarium rychwałdzkiego i proboszcz tutejszej parafii franciszkańskiej o. Bogdan Kocańda OFMConv. zapowiada, że uroczystości rozpoczną się od godz. 14, gdy przybywających pielgrzymów witać będą góralskie kapele. Prymas poświęci następnie obraz, tabernakulum i szatę dla ikony MB Rychwałdzkiej wraz z nowymi koronami. Z sanktuarium wyruszy procesja do ołtarza polowego. Kopię obrazu nieść będą obecni i byli kustosze rychwałdzcy. Dziękczynna Msza św. z okazji jubileuszu koronacji obrazu odprawiona zostanie na ołtarzu na jednej z przylegających do sanktuarium łąk. Po zakończonej liturgii żywieccy górale złożą hołd Matce Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W amfiteatrze żywieckim pod Grojcem wieczorem odbędzie się koncert wdzięczności, na który złożą się misterium muzyczne skomponowane przez Huberta Kowalskiego z Krakowa i wspólne uwielbienie Boga za dar Jego Matki. W muzyczno-scenicznym przedsięwzięciu, wzbogaconym o efekty iluminacyjne, wystąpią liczni artyści, orkiestra kameralna, chór, wirtuozi instrumentów tradycyjnych i elektronicznych.

Podżywiecki Rychwałd – wieś, której początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku – w I połowie XVI wieku miał już drewniany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym od 1644 rozwijał się kult maryjny. Miał on związek z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowanym na lipowej desce z przełomu XV i XVI wieku.

Reklama

Przed obliczem obrazu od wieków dokonują się uzdrowienia. Pierwsze zanotowano w 1647 r., gdy Elżbieta Karska z Bibersztyna, dzierżawczyni dworu w Rychwałdzie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została uzdrowiona z raka skóry lub szpecącej blizny na twarzy. Wizerunek, zwany dotąd Matką Bożą Pocieszną, zaczęto określać jako obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ruch pielgrzymkowy w Rychwałdzie nabrał charakteru powszechnego podczas najazdu szwedzkiego w latach 1655­1657.

18 lipca 1965 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu. Dokonali jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Około 80 tys. pielgrzymów, mimo ulewnego deszczu, przybyło na tę uroczystość. W księdze pamiątkowej koronator obrazu napisał: „Olbrzymie wody ulewnego deszczu nie potrafią zgasić naszej miłości względem Ciebie Maryjo!”.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-16 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja. Kolejny rok

Tomasz Pluta

To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...