Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pod znakiem św. Stanisława

Mozaika św. Stanisława BM – charakterystyczny element wystroju kościoła na os. Bukowym

Adam Szewczyk

Mozaika św. Stanisława BM – charakterystyczny element wystroju kościoła na os. Bukowym

Pełni funkcję swoistego centrum życia religijnego osiedla, położonego na skraju Puszczy Bukowej, w którym kolejne pokolenia mieszkańców mają możliwość wzrastać duchowo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika, na os. Bukowym w Szczecinie należy do najstarszych położonych w prawobrzeżnej części miasta. Powstała na fundamencie istniejącej od lat wspólnoty wiernych z Klęskowa oraz dynamicznie rozbudowujących się okolic. Z niej z czasem wydzielone zostały inne znane parafie należące do dekanatu Słoneczne, czyniąc z niej prawdziwą parafią-matkę.

Tworzenie wspólnoty

Klęskowo jeszcze przed II wojną światową włączone zostało w granice Wielkiego Szczecina. Od tamtej pory jest częścią miasta, z jedną tylko przerwą w latach 1945-48, kiedy przynależało do powiatu gryfińskiego. W trakcie walk o Szczecin zostało mocno zniszczone. W znacznym stopniu ucierpiał też kościół. Jego powojenni mieszkańcy początkowo korzystali ze świątyni w Dąbiu, a od 1950 r. z kościoła w Zdrojach, który wówczas przywrócono do sprawowania kultu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Okres do schyłku lat 70. XX wieku obfituje w szereg wydarzeń o charakterze administracyjno-prawnym, regulujących m.in. kwestie przynależności terytorialnej w ramach jurysdykcji parafialnych. Ważnym dla mieszkańców Klęskowa był rok 1976, w którym szczeciński Wydział ds. Wyznań za pośrednictwem Kurii – wówczas diecezji szczecińsko-kamieńskiej – wydał zezwolenie na odbudowę zabytkowego kościoła w Klęskowie, co z entuzjazmem przyjęli jego mieszkańcy. Rozpoczęte we wrześniu prace, zakończono z końcem lata 1978 r. Rozmiar prac przy odbudowie pamiętającej średniowiecze niedużej świątyni był ogromny. Jej ruiny miały zachowane tylko mury obwodowe i szczyty. Tego roku odbyła się pierwsza Msza pasterska, sprawowana przez proboszcza z parafii w Podjuchach, ks. Władysława Szyngierę chrystusowca, który wraz z ks. Stanisławem Rakiejem (także chrystusowcem) oraz inż. Zdzisławem Stande dźwigał ciężar odbudowy wiekowej świątyni. Kościół 25 lutego 1979 r. poświęcił bp Jan Gałecki. Data zbiegła się z datą śmierci patrona świątyni, tego roku bowiem obchodzono w kraju jubileusz 900-lecia męczeństwa biskupa ze Szczepanowa.

Budowa kościoła

Dzięki staraniom bp. Kazimierza Majdańskiego ówczesne władze państwowe zezwoliły na utworzenie nowej parafii – właśnie w Klęskowie. Pierwszym proboszczem erygowanej parafii św. Stanisława BM w Szczecinie-Klęskowie, wchodzącej w skład dekanatu Szczecin-Dąbie, został 1 marca 1981 r. ks. Tadeusz Jóźwiak chrystusowiec. Do roku 1995 parafialnym duszpasterstwem kierowali księża chrystusowcy. Obowiązki proboszcza pełnili jeszcze w tym okresie: ks. Józef Dudziak (1986-91) oraz ks. Andrzej Galant (1991-95). W trakcie ich posługi podejmowano wiele działań zmierzających do uruchomienia procesu rozbudowy kościoła w związku z dynamicznym rozwojem os. Bukowe. W październiku 1995 r. określone zostały wstępne założenia architektoniczne projektu nowego kościoła. Ustalono, że będzie dobudowany do świątyni średniowiecznej na jej osi od strony zachodniej.

W tym też roku parafia przekazana została duszpasterstwu diecezjalnemu. W grudniu 1995 r. proboszczem mianowano ks. Andrzeja Pastuszaka, za którego kadencji rozpoczęto prace przy budowie nowego kościoła. W sierpniu 1998 r. zastąpił go w tej roli ks. Józef Filipek. Zasadnicze prace przy budowie, wyposażaniu i podstawowym urządzaniu nowego kościoła zakończono w 2005 r., a stosowne pozwolenie na użytkowanie obiektu uzyskano w lutym 2006 r. Owego roku minęło 25 lat od utworzenia parafii. Świątyniazostała konsekrowana 23 października 2011 r. przez abp. Andrzeja Dzięgę.

Reklama

Dziś majestatycznie górująca nad nowoczesnym osiedlem, coraz bardziej zanurzona w zieleni ceglana bryła nowej świątyni zespolona jest ze średniowieczną budowlą. Doskonale widać „stare” i „nowe”. Nowa budowla wymownie obrazuje rozrastający się Kościół. W tym roku mija 45 lat od chwili poświęcenia starego, odremontowanego kościoła, tak namacalnie scalonego dziś z nową budowlą i 43 lat od erygowania parafii.

Parafialna teraźniejszość

Obecnie parafia św. Stanisława BM wchodzi w skład dekanatu Słoneczne. Pełni funkcję swoistego centrum życia religijnego osiedla położonego na skraju Puszczy Bukowej, w którym kolejne pokolenia mieszkańców mają możliwość wzrastać duchowo pod opieką oddanych pracy duszpasterskiej kapłanów, także w ramach wspólnot, ruchów czy stowarzyszeń funkcjonujących w jej ramach.

W duchowym arsenale parafii mimo upływu lat do dziś tkwi ogromy potencjał pielęgnowany w sercach zarówno starszych, jak i młodszych parafian, bowiem to w tej parafii powstawały pierwsze grupy Młodzieżowej Oazy Ruchu Światło-Życie, tworzyły się kręgi Domowego Kościoła, rozwijał swą działalność Neokatechumenat. Stąd wyruszali jako zalążki do nowych parafii, pozostawiając zasiew, którego owoce dostrzegane są do dziś.

W parafii nieustannie w zasadzie od jej początków trwa modlitwa Żywego Różańca. Obecnie najbardziej zauważalną w niej wspólnotę stanowi Domowy Kościół, w ramach którego wiele (nie tylko młodych) małżeństw szuka bliższego kontaktu z Bogiem. Przestrzenią do aktywnego włączania się w życie Kościoła nadal pozostaje ministrantura, w której doświadczenie służby przy ołtarzu zdobywają kolejne pokolenia chłopców w różnym wieku. Poszukujący głębi znaczeń słowa Bożego mają możliwość rozszerzania horyzontów w spotkaniach biblijnych.

W parafii troską objęty jest każdy człowiek, a potrzeby najsłabszych, chorych, opuszczonych, stanowią priorytet w służbie duszpasterskiej. Między innymi ku temu w 2004 r. wprowadzona została jako w jednej z pierwszych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Od 2011 r. swe muzyczne szlify doskonali parafialny chór „Cantamus Domino”, prowadzony od przeszło dekady przez Krzysztofa Krzemienia. To tylko wybrane przykłady funkcjonowania parafii, w której od 26 lat obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Józef Filipek. Dziś w duszpasterskiej misji wspierają go wikarzy: ks. mgr Dawid Szymkowiak (od 2015 r.) oraz ks. mgr Marcin Rolnicki (od 2019 r.), a pomocą wciąż służy mieszkający w domu parafialnym jako rezydent emerytowany już kapłan ks. kan. Joachim Feński.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duszpastersko-patriotyczny wymiar kanonizacji Andrzeja Boboli

Okadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli w parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie

Archiwum prywatne

Okadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli w parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie

Z okazji przypadającej 17 kwietnia 80. rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli i sprowadzenia jego relikwii z Rzymu do Polski w Szczecinie zostało zorganizowane sympozjum naukowe.

Więcej ...

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...