Podczas zbiórki Tak. Pomagam!, która odbyła się w dniach 8-9 marca, darczyńcy po raz kolejny przekazali produkty żywnościowe, z których Caritas przygotuje paczki i posiłki dla potrzebujących. Osoby, które nie mogły włączyć się w zbiórkę, a chciałyby pomóc, nadal mogą to zrobić, przekazując dowolną kwotę na zakup żywności.
Głód obecności
Z części pozyskanej oraz zakupionej żywności kuchnie Caritas gotują obiady dla seniorów, którzy pozostają w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej i mają trudności z samodzielnym przygotowaniem posiłku. Na przykład w Warszawie do tej pory obiady otrzymywało pięćdziesięcioro seniorów, a dzięki nowej formie wsparcia od stycznia 2024 r. posiłki otrzymuje już 120 osób starszych. Obok zapewnienia im ciepłego posiłku bardzo ważna w tym projekcie jest relacja nawiązywana między wolontariuszem a beneficjentem – to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie samotności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uśmiech za paczkę
Obiady to niejedyna forma pomocy w ramach akcji Tak. Pomagam! – Z zebranych produktów przygotujemy świąteczne paczki, które przekażemy ok. 60 tys. osób potrzebujących – mówi Bartłomiej Kulisz, kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej w Caritas Polska.
Reklama
– Gdy docieramy do potrzebujących z paczkami, bardzo często spotykamy się z osobami skromnymi. Są początkowo nieco zaskoczone, ale witają nas uśmiechem. Często zapraszają na herbatę, chcąc się jakoś odwdzięczyć za paczkę – zauważa Żaneta Żebrowska-Rosa, koordynator rozliczeń programów żywnościowych w Caritas Polska. – Największą wartością są jednak spotkanie z wolontariuszem, chwila rozmowy, możliwość opowiedzenia o swoich problemach – dodaje.
Siła wolontariuszy
Tak szeroko zakrojona pomoc żywnościowa jest możliwa dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy nie tylko rozwożą obiady i paczki, ale też dyżurują w sklepach w czasie zbiórki Tak. Pomagam! Przy ostatniej zbiórce pomagało aż 25 tys. wolontariuszy.
Wolontariuszami akcji są osoby w różnym wieku, a nawet różnej narodowości. To uczniowie, młodzież, ale też emeryci, którzy czują się na siłach i chcą pomagać innym. W szeregach osób angażujących się w zbiórki są także migranci i uchodźcy, m.in. z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie. Połączyły ich troska o drugiego człowieka i chęć niesienia dobra.
Pomoc nie tylko od święta
Ogólnopolską akcję Tak. Pomagam! Caritas prowadzi dwa razy w roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Średnio podczas jednej akcji udaje się zebrać ok. 340 t żywności.
– Wynik marcowej akcji jeszcze jest podliczany, ale mamy nadzieję, że będzie nawet lepszy, ponieważ chcielibyśmy pomóc jak największej liczbie potrzebujących – podkreśla Żaneta Żebrowska-Rosa.
– Podczas zbiórek darczyńcy często pytali o inną możliwość pomocy niż przekazanie produktów żywnościowych w sklepach. Darowizna wysłana blikiem jest nową formą wsparcia, prostą i szybką – wyjaśnia Magdalena Masiak z Działu Komunikacji Caritas Polska. Wsparcie można też przekazać przelewem bankowym lub przez stronę: caritas.pl/takpomagam.
Reklama
Możliwość wsparcia finansowego akcji pozwoli poszerzyć krąg osób, którym Caritas udziela pomocy żywnościowej. Tym bardziej że wpłaty można przekazywać przez cały rok, nie tylko w czasie zbiórki prowadzonej w sklepach.
Jak pomóc?
Teraz każdy może włączyć się w zbiórkę Tak. Pomagam!:
• wysyłając darowiznę blikiem o treści TAK POMAGAM pod nr tel. 668 070 000,
• dokonując wpłaty jednorazowej lub decydując się na comiesięczne wsparcie przez stronę caritas.pl/takpomagam,
• wysyłając wpłatę tradycyjnym przelewem na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: TAK POMAGAM.
Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.