Reklama

Niedziela 10/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Proś, a otrzymasz

Ks. Jarosław Grabowski

Nie zawsze otrzymasz wszystko, o co prosisz, ale zawsze dostaniesz to, co jest ci naprawdę potrzebne. Całe życie pukamy do jakichś drzwi. To oczywiste, bo jesteśmy sobie nawzajem niezbędni – ja potrzebuję ciebie, ale ty potrzebujesz też mnie. Tak to działa od zarania dziejów – układanka wzajemnych relacji: robotnik puka do drzwi właściciela fabryki, a ten – do drzwi robotnika; profesor puka do drzwi technika, technik zaś – do drzwi profesora; urzędnik puka do drzwi ministra, a minister – do drzwi urzędnika; rolnik puka do drzwi lekarza, lekarz zaś – do drzwi rolnika.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik, JasnaGóraNews

„Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia” – to myśl przewodnia Jasnogórskich Dni Skupienia, które odbywają się w sanktuarium. Mają one zwrócić uwagę słuchaczy na rolę Pisma Świętego w życiu człowieka wierzącego.

treści wiary
10-14

Post Jezusa a nasz post

Michał Wojciechowski

Modlitwa i post powinny towarzyszyć ważnym decyzjom w naszym życiu. Warto sobie o tym przypomnieć.

Powszechny, czyli jaki?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Sakrament pojednania jest „sakramentem uzdrowienia”. Kiedy idę do spowiedzi, to pragnę się uleczyć, uleczyć moją duszę, serce, z powodu czegoś niedobrego, czego się dopuściłem (...).

Dziewica rodząca

Ks. Janusz Królikowski

Gdy patrzymy na Maryję, widzimy w Niej zarówno Bożą Rodzicielkę, jak i naszą duchową Matkę.

liturgia tygodnia
15-18

Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Słowa Ewangelii według św. Jana J 3, 14-21

Czym są sakramenty uzdrowienia?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Czym są sakramenty uzdrowienia?

Gniew i miłosierdzie Boże

Ks. Krzysztof Kowalik

Słowo „gniew” często kojarzy nam się z czymś negatywnym. Tak jest również w Biblii. Święty Jakub Apostoł wspomina, że zagniewany człowiek nie wypełnia Bożej sprawiedliwości (por. Jk 1, 20). Jak zatem rozumieć teksty o gniewie Boga?

Miłość Boga i… różowy kolor

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Czy ponad druzgocącym faktem przemijania i śmierci Stwórca świata składa nam propozycję istnienia zawsze, wiecznie? Oczywiście, że tak.

Kochał Polskę

Ks. Mariusz Frukacz

Alojzy urodził się w Pontecurone, w pobliżu Tortony (Włochy). W wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole prywatnej w stopniu podstawowym. Gdy miał 14 lat, jego proboszcz umieścił go w internacie w Turynie, który założył i prowadził św. Jan Bosko.

moim zdaniem
19

Katolicy spod znaku Piłata

Ks. Paweł Bortkiewicz

Naprawdę nie pojmuję, dlaczego miarą poczucia bezpieczeństwa kobiety ma być partycypowanie w zabiciu własnego dziecka.

życie Kościoła
20-25

Po prostu Franciszek

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Każdy papież ma swój charakter, osobowość i – jak mówią ludzie wierzący – jest darem Ducha Świętego na konkretny czas. Skrót trzy razy „p” pomaga ich zrozumieć. Święty Jan Paweł II – pielgrzym, Benedykt XVI – profesor, Franciszek – proboszcz.

Symfonia modlitwy

Ks. Mariusz Frukacz

Modlitwa jest naszym znakiem rozpoznawczym. Dla jednych jest ona religijnym obowiązkiem, dla innych naturalną potrzebą. Dlaczego jubileuszowy rok 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka, poprzedzony jest Rokiem Modlitwy.

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

„Według zeznań naocznych świadków, we wczesnych godzinach porannych 29 lutego siły izraelskie w południowo-zachodniej Gazie otworzyły ogień do tłumu cywilów, którzy chcieli otrzymać worki mąki, aby nakarmić swoje głodujące rodziny” – piszą patriarchowie oraz zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie w specjalnym oświadczeniu.

Śladami biblii
26-27

Odkrycia cesarzowej Heleny

Katarzyna i Hakan Kanerowie, Turcja

Choć ostatnie prace renowacyjne nie przyniosły oczekiwanego odkrycia, mieszkańcy Stambułu nadal wierzą, że relikwie Krzyża Świętego znajdują się pod ziemią w miejscu zwanym Çemberlitaş.

świadek wiary
28-29

Położna z łódzkich Bałut

Julia Saganiak

11 marca w Łodzi odbędą się uroczystości upamiętniające Stanisławę Leszczyńską, a tym samym kończące jej proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym

Pomóż nakarmić potrzebujących. To proste!

Caritas Polska

Zawartość portfela wystarczyła tylko na opłaty, a w szafce tylko sól... Wielu potrzebujących pozostaje w skrajnie trudnej sytuacji. Z pomocą spieszy im Caritas dzięki żywności i środkom finansowym pozyskanym w ramach akcji Tak. Pomagam!

komentarz
31

Presja liberalizmu

Jonathan Luxmoore

Zapytani o to, czym jest autorytarny liberalizm, Europejczycy w większości wskazaliby raczej kontrast między autorytaryzmem a liberalizmem. I chociaż każde społeczeństwo i system polityczny zawierają pewne elementy obu, od dawna uważa się, że są one ze sobą sprzeczne.

Obserwator
32-33

Obserwator

Prezydent Władimir Putin ostrzegł w corocznym orędziu do narodu przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Mówił o tym w odpowiedzi na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę, a pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie.

punkt widzenia
34-35

Więcej niż elektryczna Izera

Artur Stelmasiak

Polska ma szansę na nowoczesną motoryzację na najwyższym światowym poziomie. Partnerstwo w projekcie Izera z koncernem Geely może nam pomóc złagodzić skutki coraz większego kryzysu niemieckiej motoryzacji.

moim zdaniem
36-37

Zwycięska mentalność

Jacek Pałkiewicz

Dla osiągnięcia sukcesu trzeba dać z siebie maksimum, wszystko, co najlepsze – siłę, energię, zasoby.

Kiedy większość zagrzmi?!

Witold Gadowski

Być może właśnie wyłania się szansa na powołanie do życia prawdziwie chrześcijańskiego i demokratycznego ruchu politycznego.

nasza rozmowa
38-39

Trudne czasy dla Rzeczypospolitej

Rozmawia: Mateusz Wyrwich

Lewacka rewolucja kulturowa i czas „barbarzyńców w ogrodzie” przeminą – z przekonaniem mówi Jan Józef Kasprzyk.

listy
42

Jezus niesie mnie przez życie

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcę Wam opowiedzieć o tym, jakich rzeczy dokonał Pan Jezus w moim życiu. Mam na imię Anna i od 29 lat jestem mężatką.

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Z poślizgiem

W.D.

Długo musieli czekać fani supergrupy zwanej powszechnie Tymoteuszem na premierowe nagrania kapeli. Wiadomo, że płyty wydaje się coraz rzadziej, bo na nich mało się zarabia, ale w przypadku tej kapeli dodatkowo chodzi o zebranie muzyków zaangażowanych także w inne projekty – m.in. w Luxtorpedę, Armię i Maleo Reggae Rockers – w jednym miejscu.

Poza schematami

W.D.

Przez wieki w Kościele mówiło się o nich tak, jakby świętymi się rodzili. Rodziłeś się świętym albo zatraconym grzesznikiem. Nic bardziej mylnego, dziś nikt – zaznacza autor – w to nie wierzy.

Batalie Napoleona

W.D.

Kto czuje niedosyt po obejrzeniu filmu Ridleya Scotta o Napoleonie Bonapartem, powinien sięgnąć po dzieło Alexandra Mikaberidze.

Polski monachijczyk

J.K.

Dokumenty, zdjęcia, listy i meble z monachijskiej pracowni artysty można obejrzeć na wystawie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, która inauguruje obchody roku poświęconego malarzowi, ustanowionego w 175. rocznicę jego urodzin.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-61

Muzyka na rozdrożu

Piotr Iwicki

Nie odkryję Ameryki, jeśli zauważę, że często najciekawsze rzeczy w sztuce, te ożywcze, powiewające świeżą bryzą, leżą na pograniczu stylów i gatunków. Krok po kroku ta czy inna forma wyrażania ekspresji zmierzają ku nowemu.

Program telewizyjny

historia
56-57

Testament suwerennej Polski

Bogdan Kędziora

To był ostatni, po uchwaleniu Ustawy Rządowej z 3 maja, akt woli narodu w obronie bytu i suwerenności państwa brutalnie niszczonego od wielu dekad przez sąsiadów.

świat pod lupą
58-59

Sztuczny dzień zamiast nocy

Monika M. Zając

Obserwacje satelitarne dowodzą, że w Polsce nasila się zanieczyszczenie światłem. W największych miastach jest już tak jasno, że nie sposób doświadczyć faktycznej nocy.

sprawy rodzinne
60-61

Mały człowiek – duże emocje

Magdalena Wojtak

Jak przetrwać bunt kilkuletniego dziecka? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami malucha, żeby samemu nie zwariować?

dobre rady
62-63

Czy warto jeść orzechy włoskie?

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Orzech włoski to drzewo owocowe naturalnie występujące na terenach Azji oraz południowej Europy. Drzewo uprawiano również w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. W naszym kraju orzech włoski jest już od setek lat. Uprawą zajmują się głównie mieszkańcy południowej oraz południowo-wschodniej części kraju.

Nocna owsianka z orzechami i gruszką

W misce dokładnie wymieszaj płatki owsiane, jogurt, mleko, erytrol i cynamon. Przykryj miskę folią spożywczą i wstaw do lodówki na całą noc. Rano wyjmij gotową owsiankę z lodówki. Na wierzch wyłóż pokrojoną gruszkę i posiekane orzechy.

Życie z dializą

Anna Wyszyńska

Około 20 tys. pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek musi regularnie korzystać z dializ. Najczęściej zabieg ten jest wykonywany w stacjach dializ.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Orzeczenie winy a alimenty

Bożena Kwiecińska, prawnik

W polskim prawie sąd ma możliwość orzeczenia o winie jednego z małżonków, winie obu stron lub zaniechać orzekania o winie, na zgodny wniosek stron. Decyzja ta może mieć wpływ na kwestie takie jak podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty i wiele innych.

kartka z kalendarza
66

Święta nietypowe

To przypomnienie, że ten gest niesie ze sobą pozytywne emocje. Kojarzy się zwykle z ukochanymi osobami, z rodzicami, bliskością, troską i bezpieczeństwem. Warto pamiętać o pocałunku w czoło i jak najczęściej obdarzać nim bliskich.

15 marca
66

Światowy Dzień Konsumenta

Jan Kowalski kupił laptop dla swojej firmy – jest konsumentem. Z laptopa Jana Kowalskiego korzysta jego dziecko – w tym przypadku Jan nie jest konsumentem.

66-67

Ciekawostka

Do czego służą wąsy słoniom?

Amerykanie na Księżycu po 52 latach

Wieczorem 22 lutego na Księżycu wylądował prywatny statek Odyseusz i przesłał pierwsze materiały. Wystartował tydzień wcześniej z Florydy i w tym czasie pokonał ok. 370 tys. km.

Czy wiesz, że...

Wpisana na Listę UNESCO Sigirija, zwana również Lwią Górą, to 200-metrowej wysokości skała wulkaniczna położona na porośniętym gęstym lasem płaskowyżu.

Wydarzyło się

10.03.1934 – uchwalono pierwszą ustawę o ochronie przyrody, która dała m.in. podstawy prawne do tworzenia parków narodowych

Pamiętaj o życzeniach!

ludzkie historie
68-69

Spłacam dług

Kamil Krasowski

Ruchowi Światło-Życie zawdzięczam moje obecne życie, całą drogę, którą przeszedłem – mówi Dawid Juszczyszyn.

wiara i życie
70-71

Jednodniowe rekolekcje

Elżbieta Nowak

Głośne dyskusje, w ogóle powątpiewanie w autentyczność wiary – to woda na młyn dla przeciwników duchowości. A przecież zdarza się to i maluczkim, nawet gdy są odpowiednio ukształtowani, gdy nagle to światło z góry zaczyna przygasać, mrozi zamiast ogrzewać, słowa się nie kleją i uciekają gdzieś na boki

Najskuteczniejszy polski święty?

Ireneusz Korpyś

Zmarły 551 lat temu Jan Kanty zdumiewa liczbą cudów, do których się przyczynił. Które należą do tych najbardziej spektakularnych?

szlachetne zdrowie
72-73

Trujące dodatki

Katarzyna Galarowicz

>Z każdej strony otacza nas coraz więcej „chemii”, która jest szkodliwa dla naszego organizmu. Czego powinniśmy się wystrzegać?

Po prostu wyjdź z domu

KJK

Zwykły codzienny spacer, a tak wiele zalet! Sprawdź, jak ta prosta aktywność fizyczna może odmienić życie.

Czy siemię lniane jest naprawdę zdrowe?

Całe ziarna siemienia lnianego przechodzą przez układ pokarmowy niestrawione. Przez to nie wchłaniają się z nich składniki odżywcze. Mogą także podrażniać jelita

w domu i w ogrodzie
75

Niecierpek waleriana

Ojciec Henryk

Marzec to właściwy czas na zakup i wysiew nasion niecierpka. Polecam niecierpka walerianę. Jest to odmiana łatwa w uprawie. Roślina pochodzi z Afryki i Azji. Nasiona niecierpka siejemy do pojemników, obficie podlewamy i przykrywamy folią, żeby zapewnić stałą temperaturę i wywołać efekt parowania. Po mniej więcej 3 tygodniach, kiedy pojawią się pierwsze listki, pikujemy.

życie ze smakiem
76-77

Obiadowe różności

Co na obiad? Oto jest pytanie! Z podpowiedzią przychodzą ci, którzy stoją za każdym numerem Niedzieli i z którymi na co dzień mijamy się na naszych redakcyjnych korytarzach. Gwarantujemy, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie.

warto zobaczyć
78-79

W poszukiwaniu wiosny

A.C.

Gdzie są położone niezwykłe zakątki, w których można poczuć i dostrzec nadchodzącą najpiękniejszą porę roku?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, która…

I.C.

...śląska świątynia nazywana jest sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu?

Aby był to Kościół żywy

Tomasz Strużanowski

Chcemy, żeby to był żywy Kościół. 20-lecie daje nam impuls, by jeszcze bardziej wejść w życie tej wspólnoty i pokazać, co możemy jej zaoferować – tak bp Krzysztof Włodarczyk podsumował swoje nadzieje i oczekiwania związane ze świętowaniem urodzin diecezji.

Jeno pod krzyżem

Jako chrześcijanie powinniśmy zawsze bronić krzyża, który jest dla nas chlubą, nadzieją, znakiem zwycięstwa – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. dr Wiesław Piotrowski.

Gdy brakuje księdza

Ewa Biedroń

Zanoszą Komunię św. do domów chorych i starszych, dużo się modlą, ale sami też potrzebują formacji.

Wyjątkowy dar

Ks. Mariusz Frukacz

W sanktuarium krakowskim św. Jana Pawła II znajduje się niezwykły gobelin – dar Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Polski jarmark wileński

To barwna tradycja, która na stałe została wpisana w miejski kalendarz wydarzeń.

Duchowa odnowa

Blisko trzysta osób przyjechało na rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich do licheńskiego sanktuarium.

Niedziela kielecka

Czas łaski z błogosławionymi

Katarzyna Dobrowolska

To będzie szczególna okazja do modlitwy za rodziny i z rodzinami. 16 marca do bazyliki katedralnej przybędą relikwie Rodziny Ulmów i rozpocznie się ich peregrynacja po kościołach w diecezji.

Kielce przyjęły nas jak synów

Agnieszka Dziarmaga

Ośmiu kleryków z Angoli przybyło do kieleckiego WSD w środku zimy na zaproszenie bp. Jana Piotrowskiego. Jak czują się w Kielcach? Dlaczego kształcą się w kieleckim seminarium?

Tajemnice pewnej kaplicy

Agnieszka Dziarmaga

Drewniana kaplica stoi w Dyminach od ponad 2 wieków. Wkrótce zmieni lokalizację – już w tym roku znajdzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdyż odkąd w Dyminach zbudowano nowy kościół Matki Bożej Fatimskiej – nie służy już celom liturgicznym. Warto ocalić zabytek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Rodzina – skarb i odpowiedzialność

Adam Szewczyk

Orędzie fatimskie winno być realizowane w rodzinach i przez rodziny (…). Odnowa świata, odnowa narodu, może dokonać się tylko na drodze odnowy konkretnych ludzi – podkreślił bp Henryk Wejman.

Bronić Ojczyzny i koniec!

Zygmunt Piotr Cywiński

Nie czuję się bohaterem, lecz żołnierzem, który włączył się do walki, bo uważał, że tak trzeba. (...) Wielu było takich, jak ja – wspominał na spotkaniach ppłk Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”.

PamiętajMY

Przemysław Fenrych

Jak dzieciom opowiadać o wojnie, która wcale nie jest za siedmioma górami, za siedmioma morzami tylko zupełnie blisko? I niestety, dotyczy też takich dzieci jak one? Jak mówić nie strasząc, ale też nie spłycając, nie oszukując? W szczecińskiej podstawówce znaleziono niesztampowy sposób.

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Wiadomości

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy