Reklama

Zdrowie

Dietetyk radzi

Pełna zdrowia żurawina

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 62

Adobe.Stock

Na co pomaga żurawina? W jaki sposób ją stosować? Czy dla wszystkich jest zdrowa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żurawina wielkoowocowa należy do rodziny wrzosowatych. W Polsce rośnie dziko. Choć najczęściej spotykana jest żurawina suszona, to warto również spożywać ją w formie świeżej.

Te małe czerwone kulki są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Są polecane osobom będącym na dietach redukcyjnych, gdyż 100 g owoców ma zaledwie 45 kcal. Poza tym żurawina zawiera duże ilości błonnika pokarmowego, który zapewnia uczucie sytości. Jest również źródłem witamin: A, C, E oraz B12. Znajdziemy w niej związki mineralne takie jak: potas, sód, selen, a także luteinę oraz beta-karoten. Największą rolę odgrywają jednak polifenole: flawonoidy, kwasy fenolowe oraz stilbeny. Zostało udowodnione, że zawarte w żurawinie polifenole korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego, zachowując integralność bariery nabłonkowej jelita oraz łagodząc dysbiozę związaną z otyłością i ze stanami zapalnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawarte w owocach żurawiny flawonoidy wykazują właściwości antyoksydacyjne. Zapobiegają utlenianiu cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych, a tym samym ryzyko rozwoju choroby wieńcowej.

Reklama

Żurawinie przypisuje się działanie antybakteryjne oraz ochronne przed Helicobacter pylori, której wystąpienie może się przyczynić do zachorowania na raka żołądka.

Żurawina najczęściej kojarzona jest z układem moczowym. Jej owoce wykazują pozytywny wpływ na bakterie Escherichia coli, które wywołują zakażenie dróg moczowych. Jedne z przeprowadzonych badań wykazały, że żurawina pobudza pracę nerek oraz zwiększa częstotliwość oddawania moczu. Z kolei inne badania kliniczne dowiodły, że spożywanie soku z żurawiny zmniejszyło o blisko 20% nawroty infekcji dróg moczowych u kobiet. Ponadto spożywanie 500 ml soku na dobę powoduje wzrost o 30% poziomu witaminy C w surowicy krwi. W związku z tym żurawina powinna być stosowana w zapaleniu pęcherza oraz w łagodnych zakażeniach układu moczowego.

Mimo że spożywanie żurawiny daje wiele korzyści, należy również wspomnieć o przeciwwskazaniach do jej stosowania. Żurawinę oraz produkty z jej zawartością powinni ograniczyć ci, którzy muszą unikać szczawianów – osoby z kamieniami nerkowymi oraz z osteoporozą. Wynika to z faktu, że owoce żurawiny mogą wchodzić w interakcję z lekami. Chęć włączenia żurawiny do diety osoby te powinny skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-19 13:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: wg połowy Polaków pigułka "dzień po" jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety

jarmoluk/pixabay.com

Polacy są niemal równo podzieleni w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. 44% nie zgadza się na to, a 43% jest temu przychylna. Z kolei według aż 49% respondentów pigułka ta jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety, a zdaniem 45% jest formą aborcji - wynika z najnowszego badania CBOS.

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

1 lipca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-07-01 06:31
Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią.  Na zdjęciu Kylian Mbappe

PAP/Marcin Bielecki

Francja w 1/8 finału zmierzy się z Belgią. Na zdjęciu Kylian Mbappe

1 lipca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska