Reklama

Niedziela 12/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Pomysły na Kościół

Ks. Jarosław Grabowski

To, że Kościół słucha, przyjmuje, służy, towarzyszy, prowadzi... nie oznacza, że ma być instytucją spełniającą czyjeś zachcianki.

dodatek
3

Pomóżmy chrześcijanom w Ziemi Świętej

Ks. Jarosław Grabowski

Nie możemy pozostać obojętni i spokojnie patrzeć na popełniane w tej chwili na Bliskim Wschodzie okrucieństwa.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik/Mirosława SzymusikBP @JasnaGóraNews

Wizytę na Jasnej Górze złożył Książę i Wielki Mistrz Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego Fra’ John Dunlap. Była to jego osobista prośba, by podczas pobytu w Polsce modlić się tutaj i poznać to narodowe sanktuarium Polaków. Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, zwany rodyjskim lub maltańskim, od 900 lat ma ten sam cel – służbę ubogim i potrzebującym pomocy.

dodatek
5

Miłosierdzie z wyobraźnią

Z dr. Andrzejem Sznajderem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, gdzie bije serce Kościoła, o pomocy mieszkańcom Ziemi Świętej i etosie rycerskim z dr. Andrzejem Sznajderem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

dodatek
9

Patriarchaty wczoraj i dzisiaj

Ks. Janusz Bujak

Kim jest patriarcha w Kościele i czym są patriarchaty?

treści wiary
10-11

Jak rozumieć świętych obcowanie?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Dlaczego Jezus wkracza do Jerozolimy, a może lepiej: jak wkracza do Jerozolimy? Tłum okrzykuje Go królem, a on nie jest przeciwny, nie ucisza tłumu.

dodatek
12

Oni czekają na naszą pomoc

Ks. Piotr Żelazko Wikariusz patriarchalny Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego

Katolicy obrządku łacińskiego zjednoczeni są w patriarchacie Jerozolimy, który terytorialnie obejmuje Izrael, Cypr, Jordanię i Autonomię Palestyńską, a personalnie również wspólnoty emigrantów (głównie z Filipin i Indii) oraz katolików hebrajskojęzycznych (siedem wspólnot).

liturgia tygodnia
13-14

Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Gdy się zbliżali do Jerozolimy, do Betfage i Betanii na Górze Oliwnej, posłał dwóch spośród swoich uczniów i rzekł im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz przy wejściu do niej znajdziecie uwiązane oślę, którego jeszcze żaden człowiek nie dosiadał.

Czy każdy czyn podlega moralnej ocenie?

Ks. Mariusz Frukacz

Każdy czyn człowieka podlega moralnej ocenie. Może on być dobry albo zły. Panuje dziś bardzo mocne przekonanie, że samo społeczeństwo, a w istocie większość obywateli jest ostatecznym źródłem prawa. „Zanikła pierwotna oczywistość podstaw istnienia człowieka i jego postępowania etycznego” – zdiagnozował Benedykt XVI.

dodatek
14

Wojenne niebo nad Domem Pokoju

Agnieszka Dziarmaga

Na początku konfliktu słychać było detonacje rakiet i huk przelatujących samolotów. Teraz jest przerażająca cisza. I pustka. Jaka jest sytuacja chrześcijan w rzeczywistości wojny Izraela z Hamasem?

liturgia tygodnia
15-16

Córa Syjonu

Ks. Mariusz Woźniak

W Janowej relacji wjazdu Jezusa do Jerozolimy czytamy: „Nie bój się, Córo Syjonu, oto Król twój przybywa, siedząc na oślęciu”(12, 15). Zdanie to jest nieco zmienionym cytatem z proroka Zachariasza, który zachęca naród wybrany: „Raduj się wielce, Córo Syjonu” (9, 9).

Innego Boga nie ma

Ks. Piotr Bączek

Liturgia Niedzieli Palmowej ma w mojej pamięci wyjątkowe miejsce. Oczywiście, najpierw z tego względu, że rozpoczyna Wielki Tydzień. Począwszy od uroczystej procesji z palmami, jesteśmy świadkami ostatnich chwil życia Jezusa; nabrzmiewa cała dramaturgia wielkiego sporu o Boga, jaki Jezus toczył od początku swojej działalności z uczonymi w Piśmie, z faryzeuszami. Ten spór jest wciąż aktualny, bo ciągle mamy pokusę, aby Boga zakleszczyć w naszych ludzkich kategoriach.

Słowiański opat

Ks. Mariusz Frukacz

Żył regułą św. Benedykta i kultywował liturgię w języku słowiańskim.

moim zdaniem
17

Kapłańskie pokusy

Ks. Janusz Chyła

O relacji między tym, co naturalne, i tym, co nadprzyrodzone, mówi klasyczna definicja: „łaska buduje na naturze i ją udoskonala”.

życie Kościoła
18-21

Dekada abp. Gądeckiego

Ks. Paweł Rozpiątkowski

W KEP już po wyborach

Tomasz Musiał

Za nami 397. zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (13-14 marca) i wybory nowego przewodniczącego KEP. Został nim abp Tadeusz Wojda z Gdańska, a wiceprzewodniczącym abp Józef Kupny z Wrocławia. Czy to zaskoczenie?

Nowy przewodniczący, jakiego nie znamy

Notował Łukasz Krzysztofka

Zanim poznamy styl działania nowego przewodniczącego KEP, zdajmy się na świadectwa tych, którzy mieli okazję bliżej poznać abp. Tadeusza Wojdę.

dodatek
20

W drodze do Emmaus

Ks. Krzysztof Kowalik

Nazwa miejscowości: Emmaus (lub Emaus), czyli „ciepłe źródła”, pojawia się w Ewangelii według św. Łukasza. Do dziś jednak nie potrafimy jednoznaczne określić, gdzie ta miejscowość się znajdowała. Mowa jest bowiem o trzech możliwych lokalizacjach.

życie Kościoła
22-27

Wierzę, że nastąpi poruszenie serc

Rozmawia: Tomasz Strużanowski

Z bp. Krzysztofem Włodarczykiem – ordynariuszem diecezji bydgoskiej, która obchodzi jubileusz 20-lecia – rozmawia Tomasz Strużanowski.

Ulmowie podbijają świat

Rozmawia: ks. Maciej Flader

O liczbie próśb o relikwie i stale rozwijającym się kulcie błogosławionej rodziny Ulmów z okazji 80. rocznicy ich męczeńskiej śmierci z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem ich procesu beatyfikacyjnego, rozmawia ks. Maciej Flader.

historia
28-29

Niewygodna prawda o Sprawiedliwych

Bogdan Kędziora

Bohaterowie, którzy żyjąc w świecie „odwróconego Dekalogu” i „odwróconych wartości”, stawili opór piekłu Holokaustu, zasługują nie tylko na pamięć, lecz także na pomnik, bo przeciwstawiając się złu, uratowali nie tylko ludzi, ale i człowieczeństwo.

patron roku
30-31

Romantyczny demokrata

Monika M. Zając

„Powrócić nam do obrony czynnej potrzeba (...). Warownia oblegana wnet by uległa, gdyby ataków za pomocą wycieczek nie odpierała, przykopów nie burzyła i na podkopy podkopami nie odpowiadała (...)” – napisał zapomniany organizator konspiracji niepodległościowej i romantyk.

Obserwator
32-33

Obserwator

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti – abp Max Leroy Mésidor ostrzegł w liście pasterskim, że ten karaibski kraj, opanowany i kontrolowany przez grupy przestępcze, znalazł się na krawędzi wojny domowej. Policja jest bezradna wobec band, które przekształciły się w zorganizowaną armię – podkreślił hierarcha.

punkt widzenia
34-35

Wizyta ponad podziałami

Artur Stelmasiak

25-lecie przystąpienia Polski do NATO stało się okazją, by prezydent i premier złożyli wizytę w Białym Domu. Największym sukcesem naszej delegacji jest fakt, że zwaśnione strony polskiej sceny politycznej potrafią mówić jednym głosem w kwestiach bezpieczeństwa.

moim zdaniem
36-37

Ja czy AI?

Rafał Porzeziński

Czym dziś motywować konsumentów świata wirtualnego do pracy w realu? Skoro do szczęścia wystarczają paczka chipsów i szybkie wi-fi.

Czy ta wojna nam zagraża?

Witold Gadowski

Musimy nad Wisłą przygotować wszystko, tak jakby rzeczywiście chodziło o wojnę, a jednocześnie działać na arenie międzynarodowej w kierunku zapobieżenia przelewowi krwi na Ukrainie.

polecamy
38-39

Boski Kardiolog

Ireneusz Korpyś

Po sukcesie pierwszego wydania Jezusowej kardiologii ks. Tomasza Podlewskiego książka wraca w tym roku w nowej odsłonie. Z kilku powodów jest to publikacja, obok której nie można przejść obojętnie.

Doskonała kondycja ubezpieczycieli wzajemnych na światowym rynku

Materiał sponsorowany

ICMIF (International Cooperative and Mutual Insurance Federation) – międzynarodowa organizacja skupiająca ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych opublikowała raport statystyczny za 2022 r.

warte uwagi
41

Przezorny zawsze ubezpieczony

Tadeusz M. Krasnawski

Rolniku! Ubezpiecz swoje uprawy przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi i skorzystaj z dopłat z budżetu państwa.

listy
42

Akcja – reakcja

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Machiny wojenne

W.D.

>Sporo książek o Rosji (Sowietach) pojawiło się w ostatnim roku. Dzieje najnowszej dyplomacji rosyjskiej zawierają szkice dowodzące, że zasadnicze zręby dyplomacji Moskwy w ostatnich dziesięcioleciach się nie zmieniały, jej cechy i metody pracy były uniwersalne.

Zamordowane miasto

W.D.

Przygody życia

W.D.

Wino truskawkowe

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Nie znamy ich historii

Maria Fortuna-Sudor

Trudna to wystawa i trochę inna niż te prezentowane do tej pory – przekonuje dr Małgorzata Wnuk.

Program telewizyjny

Zwolnijmy na kilka chwil

Piotr Iwicki

Są takie dni, kiedy świat na moment zwalnia swoje ultraszybkie tempo życia. Nawet najbardziej sztampowe media dostosowują swoje ramówki i playlisty do otaczającej nas rzeczywistośc

Przyjaźń wśród mistyków

Ireneusz Korpyś

Żywoty świętych potrafią zaskakiwać i już niejeden dowiódł, że święci przyciągają się do siebie.

Rycerz kultury polskiej

Marta Żyszkowska-Zeller

Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich poetów drugiej połowy XX wieku. Powiedzieć o nim: człowiek wielu talentów, to jakby nic nie powiedzieć. Poeta, dramaturg, prozaik, autor tekstów piosenek, krytyk filmowy, tłumacz i... dyplomata.

Szczęśliwa rodzina
58-61

Polska bez nowych pokoleń

Anna Gębalska-Berekets

W 2023 r. w Polsce urodziło się 272 tys. dzieci, czyli o 11% mniej niż rok temu. Spada liczba kobiet w wieku rozrodczym, spada także wskaźnik dzietności. Pandemia, lockdown, wojna za wschodnią granicą, inflacja, rosnące ceny nieruchomości oraz coraz mniejsza dostępność mieszkań – to tylko niektóre z czynników, które wpłynęły na decyzje prokreacyjne Polek i Polaków

Gdzie są te dzieci?

Rozmawia: Anna Gębalska-Berekets

Jak wygląda sytuacja demograficzna w Polsce? Po co nam więcej dzieci? Czy imigranci są szansą na poprawę współczynnika dzietności i zagwarantują zastępowalność pokoleń? Na te pytania odpowiada prof. dr hab. Piotr Szukalski.

dobre rady
62-63

Pełna zdrowia żurawina

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Żurawina wielkoowocowa należy do rodziny wrzosowatych. W Polsce rośnie dziko. Choć najczęściej spotykana jest żurawina suszona, to warto również spożywać ją w formie świeżej.

Polędwica wołowa z sosem żurawinowym i kaszą

Mięso skropić oliwą, natrzeć zmiażdżonym czosnkiem i piec w naczyniu żaroodpornym w 180°C przez 20-25 min. Kaszę ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Żurawinę namoczyć, odsączyć, dodać sok wyciśnięty z cytryny i pomarańczy i zmiksować na mus. Gotowe mięso polać sosem, podawać z kaszą i rukolą.

Balsam na żołądek

Ks. Eugeniusz Marciniak, mistrz pszczelarski

Jeśli masz wrzody żołądka, przygotuj się, że wiosną będziesz częściej niż zwykle odczuwać dolegliwości. Pomocny tu może być miód pszczeli.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

(Nie)zapomniana choroba

Anna Wyszyńska

Chociaż obecnie o gruźlicy w Polsce mówi się rzadko, choroba istnieje i nadal zbiera śmiertelne żniwo. W skali globu jest poważnym problemem zdrowotnym.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Anna Gębalska-Berekets

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Jajo na dobry dzień

Elżbieta Nowak

Gdy mieszkałam przez parę lat na warszawskim Powiślu, Niedziela Palmowa kojarzyła mi się z odgłosem trzepanych dywanów. Kościół stał tam w środku PRL-owskiego blokowiska i gdy jedni potrząsali palmami na przejazd Pana Jezusa, inni robili w tym czasie generalne wiosenne porządki. Taki pluralizm.

Bóg dał nam taką historię...

Ks. Sławomir Sznurkowski, paulista

Katarzyna Siedlecka, mama małej Wandy Marii, jest jedną z tych, którzy otrzymali Boże łaski za wstawiennictwem s. Wandy Boniszewskiej. Oto jej świadectwo

Wiosenna apteczka Pana Boga

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Uwaga na laktozę

AM

Masz częste bóle brzucha, biegunki, nudności, wzdęcia, a pijesz dużo mleka? To może być nietolerancja laktozy.

Palma po polsku

Agnieszka Dziarmaga

W naszej szerokości geograficznej palmy nie rosną. Nasi przodkowie musieli więc znaleźć ich zamiennik.

Święta na stole

Karolina Szoskiewicz– Jaros dietetyk kliniczny

Co oryginalnego przygotować na świąteczne biesiadowanie? Czym przyjąć gości?

Jerozolimski Wielki Tydzień

S. Amata J. Nowaszewska, nazaretanka

Jak obchody tych najważniejszych dni w roku wyglądają w miejscu, gdzie się one wydarzyły?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jak…

I.C.

...powstaje palma kurpiowska?

Jak być rybakiem ludzi

Stanisław Gęsiorski

To ewangeliczne przesłanie wziął sobie do serca pewien zakonnik, który zabrał ze sobą wędkę i wyszedł nad staw sąsiadujący z kościołem, by spotkać człowieka.

Życie na tratwie

Maksymilian Osak

Historia jego życia pokazuje, że Pan Bóg potrafi odszukać każdego człowieka, a w tym przypadku zrobił to przez innych ludzi.

Idą w ślady mistrza

Maria Fortuna-Sudor

Trudno kolejnym pokoleniom przekazać zwyczaje, jeśli nie poznają ich w domu rodzinnym – przekonuje Andrzej Leszczyński z Lipnicy Dolnej.

Wspólnota dla każdego

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

W parafii Borkowo Kościelne powołano do życia Bractwo św. Apolonii – patronki stomatologów.

Ewangeliczna misja

Oprac. za: archidiecezja.pl

W żnińskiej farze była sprawowana Msza św. z okazji jubileuszu 30-lecia powstania w parafii Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Poezja jak modlitwa

Oprac. za: diecezjapelplin.pl

To konkurs, który ma długą i bogatą historię.

W ważnych sprawach

Oprac. za: lichen.pl

Swoje intencje do licheńskiego sanktuarium przynieśli wielkopolscy rolnicy i myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego.

Niedziela częstochowska

Spotkanie z Matką

Maciej Orman

Odliczamy już dni do rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wszystko zacznie się w Wieluniu

Rozmawia: Maciej Orman

Matka Boża ma dobre serce i otwarte ręce, więc na pewno będzie wypraszać u Boga wiele łask – mówi ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, gdzie rozpocznie się druga peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji.

Chcemy zrobić to inaczej

Karol Porwich

Dzisiaj jesteśmy bombardowani przez agresywny marketing sieci handlowych, które od lat starają się wykreować czysto konsumpcyjny charakter Świąt Wielkanocnych niemalże zaraz po Bożym Narodzeniu. My chcemy zrobić to inaczej – podkreśla Beata Kozłowska, katechetka z SP nr 39 w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Eucharystia – Moją autostradą do nieba

Joanna Lewandowska Uczestniczka rekolekcji Ks. Piotr Jarosiewicz Asystent KSM

Pod takim hasłem odbyły się organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży rekolekcje wielkopostne skierowane do młodych ludzi zrzeszonych we wspólnotach naszej diecezji.

Relikwie Krzyża Świętego

Ks. Zbigniew Rostkowski

W diecezji drohiczyńskiej relikwie Krzyża św. są przechowywane w kościołach parafialnych w Bielsku Podlaskim (bazylika mniejsza), Boćkach, Ceranowie, Kamionnie, Kleszczelach, Liwie, Ostrożanach, Rozbitym Kamieniu, Wyrozębach, a także w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie. Na szczególną uwagę zasługują te przechowywane w kościele parafialnym w Narwi.

Musimy być niezłomni

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Mszą św. w kościele Przemienia Pańskiego w Perlejewie rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w powiecie siemiatyckim.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pobudzić serca

Al. Rafał Jaroszek

Każdy musiał mieć świadomość, że dobra gra każdego z nich, składa się na dobry efekt końcowy. Misterium Pasyjne przyciągnęło, każdego dnia liczne grono wiernych. I to jest największy sukces.

Pomocnicy kapłanów

Al. Rafał Jaroszek

Biskup Henryk Wejman podczas uroczystej Mszy św. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym udzielił posługi lektoratu i akolitatu klerykom naszego seminarium.

Chrzcielne źródło patrona

Zbliża się czas głównych obchodów Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Poprosiliśmy o przybliżenie kontekstu historycznego misji św. Ottona byłego burmistrza i starostę pyrzyckiego Kazimierza Lipińskiego.

Niedziela warszawska

Dla wspólnego dobra

Łukasz Krzysztofka

O tym, czy państwo może obyć się bez Kościoła i jak wyglądały relacje państwo-Kościół w czasach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dyskutowano podczas trzeciej Debaty Fakultetów na UKSW.

Życie wieczne

Paweł Złowocki

Śmierć jest częścią naszego życia. I choć – jak pisał Benedykt XVI – „wiara chrześcijan afirmuje życie”, to zawsze powinniśmy być przygotowani na spotkanie z Bogiem w wieczności. Duszpasterze z parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie mają do czynienia ze śmiercią na co dzień.

Jutro Wielkanoc

Witold Dudziński

Czy wobec osobistych tragedii, dramatu państwa i biedy jest sens urządzać święcone i świąteczne śniadanie? – zastanawiały się panie domu przed Wielkanocą w 1944 r. Wniosek był jeden.

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj