Reklama

Z dziejów łowickich bibliotek przykościelnych

Niedziela łowicka 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblioteka to najogólniej rzecz biorąc zbiór książek złożonych w jednym miejscu i w określonym celu. Biblioteki znane były już w starożytnym Egipcie i zapewne pozostawały w ścisłym związku ze świątyniami. Najsławniejsza starożytna biblioteka powstała w Aleksandrii w III w. przed Chr. z inicjatywy Ptolemeusza I i Ptolemeusza II. We wczesnym średniowieczu troska o biblioteki znalazła się przede wszystkim w rękach Kościoła. Zwłaszcza uczeni biskupi, jak Izydor z Sewilli, a także mnisi benedyktyńscy, tworzyli biblioteki o dużym znaczeniu. Wynalazek druku i wielkie reforamtorskie ruchy w XVI w. nie tylko pomnożyły ilość książek w bibliotekach, ale i niepomiernie rozszerzyły ich sieć. Tego też czasu sięgają początki bibliotek Łowicza. Na temat ich historii i współczesności z panią Aliną Owczarek-Cichowską - byłym pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Łowiczu rozmawia ks. Paweł Staniszewski.

Ks. Paweł Staniszewki: - Od kiedy możemy mówić o początku bibliotek w Łowiczu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Alina Owczarek-Cichowska: - Tradycje bibliotek w Łowiczu przy kościołach i klasztorach sięgają II połowy XV w. Wiadomo, że już w 1462 r. istniała na pewno Biblioteka Kapitulna przy łowickiej kolegiacie, bowiem z tego roku pochodzi o niej pierwsza pisana wzmianka. Być może powstała ona już w momencie erygowania kapituły tj. w 1433 r. Szczątkowe wiadomości zachowały się o łowickich bibliotekach klasztornych: Dominikanów i Bernardynów, nieco więcej o bibliotece Pijarów.

- W jakim stopniu zachowały się te księgozbiory do dzisiaj?

- Do dziś w Bibliotece Kapitulnej zachowały się szczątki renesansowych księgozbiorów, które świadczą, że docierały do Łowicza książki ze wszystkich liczących się ośrodków ówczesnej myśli europejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór zachowanych w Bibliotece Kapitulnej książek abp Ignacego Krasickiego, które przekazał w 1801 r. Jest to w Polsce największy zbiór książek tegoż literata - bajkopisarza, skupiony w jednej bibliotece.

- Wiadomo, że z czasem, wraz z pojawieniem się humanizmu i ze wzrostem zamożności powstawały w okresie renesansu biblioteki prywatne: monarsze, rycerskie, a także mieszczańskie. Czy istniały takowe także w Łowiczu?

Reklama

- Owszem, istniały też, zasobne jak na owe czasy, biblioteki prywatne arcybiskupów rezydujących na zamku w Łowiczu: Jana Łaskiego, Macieja Drzewickiego, Andrzeja Krzyckiego, Jakuba Uchańskiego, Stanisława Karnkowskiego i in. Poza tym istniało też w Łowiczu, w XVI i pierwszej połowie XVII w., prężne środowisko mieszczańskie, mające ścisły kontakt z książką. Zachowało się kilka książek z proweniencjami mieszczan łowickich np.: Andrzeja K. Cebrowskiego, Stanisława Prandoty i in. Jednak z końcem XVIII w. Łowicz przestał być siedzibą arcybiskupów. Upadły biblioteki instytucji kościelnych poza Biblioteką Kapitulną. Tworzenie nowych placówek oświatowo-kulturalnych przejęło światłe środowisko mieszczańskie oraz duchowni, którzy poświęcali swój czas także na działalność publiczną.

- W połowie XIX w. wypracowano nowoczesny model biblioteki. Do tej pory biblioteka była traktowana jako miejsce, gdzie gromadzi się książki celem uchronienia ich przed zniszczeniem, bowiem książki postrzegano jako obiekt muzealny. Dopiero od połowy XIX w. biblioteka zaczyna mieć charakter usługowy w stosunku do nauki i kultury. Czy widać to także w przypadku Łowicza?

Reklama

- Zdecydowanie tak, w II połowie XIX w. powstały tu nowe biblioteki i czytelnie. Romuald Oczykowski w swojej Przechadzce po Łowiczu pisze, iż w 1860 r. był znaczny zbiór książek przy szkole parafialnej kolegiackiej. Musiała też istnieć w Łowiczu czytelnia, której katalog pt: Katalog książek będących własnością Czytelni w Łowiczu 1862/3 odnaleziono w zbiorach Biblioteki Kapitulnej.
Mniej więcej w tym okresie działał w Łowiczu ks. German Grabowski (1836-1911). Wyświęcony na kapłana w 1859 r. został na krótko kapelanem biskupa sufragana łowickiego, przez kilka lat był w Łowiczu wikariuszem i psałterzystą. Zapewne nieobojętne mu były sprawy oświaty i kultury. Wskazuje na to późniejsza jego działalność. Pełnił on obowiązki cenzora książek treści religijnej i sam dużo pisał, w tym książki nie tylko o treści religijnej, ale także tzw. powieści dla ludu. Zatem to może on, na przekór zakazów władz carskich, może nawet przekazując własny księgozbiór, uruchomił w Łowiczu w 1862 r. czytelnię albo została uruchomiona z jego inicjatywy.

- Czy można powiedzieć, iż był to zaczątek późniejszej Miejskiej Biblioteki, czy też może Biblioteki Parafialnej?

- Tego dziś dokładnie nie możemy stwierdzić. W każdym razie w 1862 r. istniała w Łowiczu Czytelnia, a na podstawie jej pisanego Katalogu... możemy dowiedzieć się, jakimi książkami dysponowała. W kilka lat później powstały czytelnie i wypożyczalnie: R. Oczykowskiego - 1870 r., tajna uczniowska - 1877 r., W. Tarczyńskiego - 1879 r., M. Hollanda - 1882 r. Niestety w obecnie funkcjonującej Bibliotece Parafii Katedralnej nie zachowały się żadne dokumenty poświadczające jej istnienie w XIX w. O jej istnieniu przed I wojną światową i w okresie międzywojennym być może świadczą jedynie znajdujące się w niej książki wydane na początku XX w.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ We Lwowie uczczono 84. rocznicę niemieckiego mordu na polskich profesorach

2025-07-04 19:04
3 lipca 2011 - Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika polskich profesorów zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku

wikipedia/Stanislaw Kosiedowski

3 lipca 2011 - Uroczystość odsłonięcia nowego pomnika polskich profesorów zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku

We Lwowie uczczono w piątek 84. rocznicę zamordowania przez Niemców 40 polskich profesorów miejscowych uczelni, którzy zginęli, rozstrzelani na Wzgórzach Wuleckich w tym mieście. W uroczystościach uczestniczyli polscy dyplomaci i przedstawiciele władz Ukrainy.

Więcej ...

Bp Suchodolski o Jubileuszu Młodych: Niech to wydarzenie będzie owocne duchowo dla polskiej młodzieży

2025-07-04 17:55
Konferencja prasowa przed Jubileuszem Młodych w Rzymie (Warszawa, 4.07.2025)

BP KEP

Konferencja prasowa przed Jubileuszem Młodych w Rzymie (Warszawa, 4.07.2025)

Dla duszpasterstwa młodzieży spotkanie z Piotrem, czyli z aktualnym papieżem, jest zawsze bardzo ważne – mówił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, podczas konferencji prasowej przed Jubileuszem Młodych w Rzymie, który odbędzie się od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku.

Więcej ...

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50
Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Watykan: nowy archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore

Kościół

Watykan: nowy archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z...

Kościół

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką