Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ważni święci

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny do kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczelniku

Tadeusz Szymański

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Faustyny do kościoła Miłosierdzia Bożego w Pszczelniku

Modlitwa przy relikwiach staje się wyrazem pokory, wdzięczności i naszej pobożności. W ten sposób uświadamiamy sobie, że jest to znak obecności innej rzeczywistości – mówi ks. Stanisław Rębeliński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo cennym darem dla każdej parafii jest otrzymanie i oddawanie hołdu relikwiom świętych, którzy mają szczególny związek z polskim Kościołem. Należą do nich bez wątpienia św. Faustyna Kowalska oraz św. Jan Paweł II. To ich relikwie w ostatnim czasie otrzymała parafia św. Michała Archanioła w Różańsku. Ta salezjańska wspólnota funkcjonująca od 73 lat jest warta docenienia – na jej terenie istnieje aż siedem świątyń. Praca duszpasterska porównywana jest tutaj do iście misjonarskiej. Dodatkowo filia w Pszczelniku przeszła do historii z racji dramatycznej katastrofy samolotowej dwóch litewskich pilotów, która miała miejsce 17 lipca 1933 r. W katastrofie zginęli piloci Steponas Darius i Stasys Girenas, a w miejscowym lesie stoi pomnik upamiętniający ich życie i śmierć.

Reklama

Wielkim darem dla tej wspólnoty stały się dwie uroczystości wniesienia i intronizacji relikwii polskich świętych. O ten bezcenny duchowy dar zadbał proboszcz parafii w Różańsku ks. Stanisław Rębeliński, salezjanin. Pierwszą z nich jest relikwia św. Jana Pawła II, którą otrzymał od abp. Mieczysława Mokrzyckiego z Lwowa 11 lipca 2023 r. w bazylice katedralnej w Szczecinie. Zagościła ona w kościele parafialnym w Różańsku od 1 października ub.r., kiedy to podczas uroczystości odpustowej wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II oraz cząstki krzyża, które papież trzymał podczas Drogi Krzyżowej 25 marca 2005 r., na klika dni przed śmiercią. Uroczystościom przewodniczył ks. inspektor Tadeusz Itrych salezjanin, w asyście dziekana ks. Roberta Dmochowskiego salezjanina, a także byłych proboszczów księży salezjanów Leszka Balickiego i Krzysztofa Łady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym historycznym momentem w życiu całej parafii było Święto Miłosierdzia Bożego gdy obchodzono w Pszczelniku doroczny odpust. Wierni wspólnoty zostali obdarowani wprowadzeniem relikwii Apostołki Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej. Proboszcz wraz z wiernymi tytułują ten skromny, ale jakże ważny duchowo kościół: „Naszym Sanktuarium Parafialnym w Pszczelniku”. Uroczystość poprzedziła procesja wniesienia relikwii św. Faustyny przez rodzinę, która przywiozła je z Łagiewnik do Pszczelnika. – Cieszymy się obecnością relikwii św. Faustyny w naszym kościele, bo to kolejny krok w zanurzaniu parafii w Bożym Miłosierdziu – mówi ks. Rębeliński i dodaje: – Kult apostołki Miłosierdzia w parafii trwa od kilku lat. Chcieliśmy czuć jej obecność i wstawiennictwo jeszcze mocniej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył inspektor ks. Itrych. W słowie Bożym ks. Itrych przybliżył postać św. Faustyny, Jej charyzmat, dojrzewanie do świętości oraz przypomniał Jej orędzie otrzymane od Jezusa Miłosiernego. – Modlitwa przy relikwiach i zwyczaj ich całowania staje się wyrazem pokory, wdzięczności i naszej pobożności – mówi ks. Rębeliński i dodaje: – W ten sposób uświadamiamy sobie, że jest to znak obecności innej rzeczywistości.

Miłym akcentem były jeszcze dwie intencje modlitewne: jubileusz 80. urodzin ks. Krzysztofa Łady salezjanina, byłego proboszcza, a także jubileusz 25-lecia kapłaństwa zarówno ks. inspektora, jak i proboszcza ks. Stanisława. Złożono również życzenia imieninowe byłemu proboszczowi ks. Robertowi Dmochowskiemu.

Podziel się:

Oceń:

2024-04-23 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Jego postać od wielu lat jest bardzo mocno związana z naszą parafią" - relikwie papieża Polaka w parafii św. Marcina

BP Episkopatu

W parafii św. Marcina Biskupa i Wyznawcy w Tarnowskich Górach-Starych Tarnowicach uroczyście wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II. Mszy świętej z tej okazji przewodniczył biskup gliwicki Sławomir Oder.

Więcej ...

Egipt: 5 lat więzienia za szerzenie chrześcijaństwa

2026-05-04 11:13
Piramida Cheopsa

Berthold Werner/wikipedia.pl

Piramida Cheopsa

Władze egipskie skazały koptyjskiego chrześcijanina Augustinosa Samaana na pięć lat więzienia z pracą przymusową. Podstawą wyroku były filmy opublikowane na kanale YouTube, który ma ponad 100 000 subskrybentów, w których nauczał on wiary chrześcijańskiej i jej bronił.

Więcej ...

Majowe podróże z Maryją: Przystanek w Przemyślu - U tronu Niepokalanej

2026-05-04 20:50
Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Dzieciątkiem w Przemyślu

przemysl.franciszkanie.pl

Obraz Matki Bożej Niepokalanej z Dzieciątkiem w Przemyślu

Nasza jubileuszowa wędrówka sprowadza nas z kalwaryjskich wzgórz do serca Przemyśla, do barokowej świątyni Ojców Franciszkanów Konwentualnych. To tutaj, w centralnym punkcie wspaniałego ołtarza, spoczywa skarb tego miasta – cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej. Choć nazywamy Ją Niepokalaną, wizerunek ten ukazuje nam Maryję w najpiękniejszej z Jej ról: jako Matkę trzymającą na ramieniu Boskie Dziecię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł abp Józef Michalik

Kościół

Zmarł abp Józef Michalik

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

Kościół

W Australii dzieci przystępują do bierzmowania... przed...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

Kościół

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej

Kościół

Kolejne podpalenie świątyni katolickiej