Reklama

Kościół

Tarnów

Na Górze Śmierci

Karol wstąpił do LSO zaraz po I Komunii św.

Archiwum rodzinne

Karol wstąpił do LSO zaraz po I Komunii św.

Wydarzenie było okazją do modlitwy za ofiary niemieckiego obozu pracy, zginęło tutaj bowiem ok. 15 tys. więźniów!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodziny więźniów obozu pracy przymusowej, samorządowcy, służby mundurowe, młodzież i okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w corocznych uroczystościach patriotyczno-religijnych na Górze Śmierci w gminie Dębica. W tym roku odbyły się one w kwietniu – Miesiącu Pamięci Narodowej oraz w 80. rocznicę likwidacji obozów pracy przymusowej, które funkcjonowały tu w latach 1940-44, a zostały zorganizowane przez hitlerowców. Uczestniczący w wydarzeniu oddali hołd pomordowanym w hitlerowskim obozie pracy przymusowej Pustków. Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej #StolenMemory.

Wspomnienia

Na Górę Śmierci przybyło kilkaset osób, wśród nich delegacja z Janowa Lubelskiego. Wielu więźniów obozu w Pustkowie pochodziło właśnie z tamtych okolic. Historę obozu znają z opowiadań tych, którym udało się przeżyć. Więźniowie mówili o ciągłym głodzie, biciu, chorobach i niewolniczej pracy. – Tutaj przebywał mój dziadek. Przeżył, ale wrócił wycieńczony, bo warunki życia i pracy w tym obozie były urągające człowiekowi – wspominał jeden z obecnych na uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wydarzenie było okazją do modlitwy za ofiary niemieckiego obozu pracy, zginęło tutaj bowiem ok. 15 tys. więźniów, głównie Żydów, Polaków i jeńców radzieckich. Obóz pracy przymusowej Pustków działał w latach 1940-44. Hitlerowcy zorganizowali go na potrzeby poligonu Waffen SS. – W tym roku obchodzimy 80. rocznicę likwidacji obozu pracy w Pustkowie. Nastąpiło to dokładnie w dniach 24-27 lipca 1944 r., bo zbliżała się Armia Czerwona. Więźniowie zostali zapakowani do wagonów towarowych i mieli być wywiezieni do Oświęcimia. Na szczęście ten rozkaz zmieniono i ostatecznie trafili do obozów pracy na Śląsku i w III Rzeszy, w pobliżu fabryk produkujących broń – relacjonował Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania.

Program i wystawa

W czasie uroczystości Grupa Teatralno-Kabaretowa „Żaba” z Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Dębica swój program poświęciła dr Wandzie Półtawskiej, zmarłej w październiku 2023 r., która była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Ważną częścią tegorocznych obchodów było otwarcie wystawy czasowej #StolenMemory. Została ona przygotowana w językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, które naziści odbierali więźniom. #StolenMemory poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zachowane przedmioty. – Podróżujemy z tą wystawą po całej Polsce, żeby pokazać, że w archiwum w Arolsen zachowały się dokumenty, biżuteria i zdjęcia po więźniach obozów koncentracyjnych. Naszym celem jest dotarcie do krewnych ofiar prześladowań niemieckich w celu zwrócenia im tych przedmiotów. Z jednej strony chcemy te rzeczy oddać, a z drugiej – przez tę wystawę pragniemy także przywracać pamięć i odtwarzać losy ofiar – powiedziała Ewelina Karpińska-Morek, koordynator wystawy.

Coroczne uroczystości organizują wspólnie: Starostwo Powiatu Dębickiego i Ropczycko-Sędziszowskiego, miasto Ropczyce, Dębica, gminy Ostrów i Dębica oraz parafia św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-07 08:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ponad 7000 zł z Bochni do Kamerunu

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

parafia św. Jana Nepomucena w Bochni

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

Po wakacyjnej przerwie w sobotę 3 września przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni miała miejsce kolejna edycja akcji „Makulatura na misje”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Więcej ...

Lublin. Rekolekcje z bł. Hanną Chrzanowską

2025-04-06 07:06

Archiwum DPS "Kalina"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami