Reklama

Niedziela 19/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Usłyszeć głos Boga

Ks. Jarosław Grabowski

Słowo zawsze tkwi u początku działania, potrafi nas uruchomić, zmobilizować, pchnąć do czynów. Na tym właśnie polega prawdziwa wartość człowieka – na działaniu.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje: Zespół Biura Prasowego @JasnaGóraNews

Na Jasnej Górze w dniach 4-5 maja odbyła się 34. Pielgrzymka Sybiraków. Dwudniowe spotkanie to wyraz wdzięczności za ocalenie życia i prośba o utrzymanie pamięci o tej bolesnej przeszłości. W modlitwie uczestniczyli też harcerze seniorzy, tzw. Piątacy – uczestnicy wydarzeń poznańskich z 1956 r.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Wniosek o nadanie św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła przedłożył papieżowi 18 kwietnia generał Karmelitów Bosych o. Miguel Márquez Calle. Zakończyło to 2-letni okres prac, które w zgromadzeniu podjęto w 2022 r. Nie wiadomo, jak zdecyduje Stolica Apostolska, ale wnioskodawcy zasugerowali, że uznana filozof, słynna konwertytka z judaizmu, później karmelitańska siostra zakonna i męczennica z Auschwitz mogłaby być uznana za Doctor Veritatis – Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa.

Obserwator
8-9

Obserwator

Sytuacja w zakresie przestrzegania praw człowieka w postsowieckich państwach Azji Centralnej jest dramatyczna – wynika z raportu Departamentu Stanu USA za rok 2023. W każdym z nich – w Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie – dochodzi do arbitralnych aresztowań, tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania obywateli przez służby państwowe, poważnych ograniczeń wolności słowa, prześladowań dziennikarzy, a także cenzurowania mediów i ograniczania dostępu do internetu, naruszania prawa do zrzeszania się, ograniczeń działalności organizacji praw człowieka oraz korupcji w organach władzy; brakuje niezawisłego i bezstronnego sądownictwa. Jedynie w Kirgistanie nie raportowano o zaginięciach lub niewyjaśnionych przypadkach śmierci osób związanych z opozycją.

treści wiary
14-17

Ona jest nasza polska, fatimska...

Wincenty Łaszewski

Wśród pielgrzymów przybywających do Fatimy, zaraz po mieszkańcach Portugalii, najliczniejszą grupę stanowimy my – Polacy. Mamy wiele powodów, by wybierać się w tak daleką podróż.

Co oznacza Wniebowstąpienie?

Ks. Łukasz Janowski

„Oznacza wiarę w to, że w Chrystusie człowiek wszedł w kontakt – w niepojęty i nowy sposób – z wewnętrzną istotą Boga. Oznacza, że człowiek odnajduje na zawsze swą przestrzeń w Bogu” – to jedna z odpowiedzi na tak postawione pytanie. Udzielił jej kard. Joseph Ratzinger, który wielokrotnie już jako Benedykt XVI przypominał, że wniebowstąpienie Chrystusa i rzeczywistość nieba są ze sobą nierozdzielnie związane.

Czytamy Franciszka

Także my jesteśmy w drodze. I stawiamy sobie pytanie: „Ale w drodze dokąd?”. Tak, w drodze do nieba.

liturgia tygodnia
19-22

Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 16, 15-20

Co to jest kontemplacja?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Wśród wielu form modlitwy jest również kontemplacja. Ten sposób modlitwy nazywany jest przez chrześcijańskich mistrzów życia duchowego modlitwą serca. Definicja ta wiele nam wyjaśnia, ponieważ modlić się sercem to niejako wyłączyć zmysły, które są narzędziem modlitwy w innych formach. Modlimy się przecież, wypowiadając słowa, śpiewając, czytając, słuchając homilii, katechezy, pisząc list do Boga.

Jedno jest Ciało i jeden Duch

Ks. Krzysztof Kowalik

Każdy z nas, gdy patrzy na swoje ciało, nie nazwie żadnej z jego części obcą. Mimo że poszczególne organy różnią się od siebie i pełnią odrębne funkcje, są częścią nas. Co więcej, są sobie nawzajem potrzebne i tylko dzięki współdziałaniu mogą istnieć. A zasadą tej jedności jest głębia ludzkiej osoby; to, co możemy określić mianem ludzkiego ducha, a precyzyjniej mówiąc – duszą.

Niebo – misja na co dzień!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany.

Papież jedności

Ireneusz Korpyś

Oparł się władzy świeckiej, by bronić autorytetu Kościoła.

moim zdaniem
23

Urodziny człowieka, nie baśni

Ks. Paweł Bortkiewicz

Papież nie antagonizował. Uczył nas, że solidarność musi iść przed walką.

życie Kościoła
24-25

Ludzkie oblicze wojny

Bp Andrzej Przybylski

Każda wojna jest nie tylko sprawą polityki, pieniędzy, uzbrojenia czy strategii, ale to dramat konkretnych ludzi.

świadek wiary
26-27

Strażniczki dziedzictwa

Rozmawia: Magda Nowak

Kard. Stefan Wyszyński przypominał o wartości drugiego człowieka, o jego godności, o tym, że człowiek przerasta wszystko, mówi Beata Mackiewicz.

Historia
28-29

Kuźnia polskich elit

Bogdan Kędziora

Ksiądz Skarga nazywał ją „ozdobą Korony”. Papież Jan Paweł II mówił o wielkości, jaką Uniwersytet Jagieloński „posiada w dziejach ojczyzny oraz w dziejach kultury polskiej, europejskiej i światowej”. 12 maja 1364 r. król Kazimierz Wielki ufundował Akademię Krakowską – pierwszy polski uniwersytet.

Nasza rozmowa
30-35

Krajobraz po starciu

Rozmawiał: Wojciech Dudkiewicz

Wybory pokazują trwałe zapotrzebowanie polskiego społeczeństwa na partię konserwatywno-prawicową, mówi prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Świadomość odpowiedzialności

Notował Artur Stelmasiak

Mamy do czynienia z brutalnym opanowywaniem władzy w państwie przez partię zagranicy, która otwarcie opowiedziała się za podrzędnością Konstytucji Rzeczypospolitej wobec decyzji Unii Europejskiej. I mamy dramatyczny konflikt społeczny w warunkach wojny na naszych granicach.

Czy Polska tonie?

Notował W.D.

Tracimy jako państwo, tracimy gospodarczo. Jak w obecnej sytuacji mamy być wiarygodnym partnerem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi budujemy sojusz w UE, i wobec wojny na Wschodzie?

punkt widzenia
36-37

Koszty zielonej rewolucji

Artur Stelmasiak

Po wielkich protestach rolników w całej Europie urzędnicy w Brukseli zrobili niewielki krok wstecz ws. Zielonego Ładu. Mimo to społeczny sprzeciw wobec kosztów unijnej rewolucji klimatycznej ciągle rośnie.

moim zdaniem
38-39

Bronię Krzysztofa K.

Jacek Pałkiewicz

Dawne zachowania trzeba rozpatrywać w kontekście ówczesnych uwarunkowań historycznych i obyczajowych. Bo tamta rzeczywistość była bardziej skomplikowana.

Czy Ukraińcy mają miejsce w Polsce?

Witold Gadowski

Możemy razem żyć, ale na polskich warunkach i z szacunkiem dla polskiej wrażliwości. W innym przypadku konflikty są nie do uniknięcia.

listy
42

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Dwa razy Crowe

W.D.

Pod Triglavem

W.D.

Odkodowany świat

W.D.

Czysty zysk

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Dla odmiany – czasownik

Magdalena Wanot-Miśtura

Ilekroć słyszę frazę z dzisiejszego psalmu: „Wszystkie narody, klaskajcie w dłonie” (Ps 47, 2), tylekroć zamiast dać się ponieść tej entuzjastycznej zachęcie, zwracam uwagę na formę czasownika i… zastanawiam się, czy jest poprawna.

nasze sprawy
54-55

Szamani w nowoczesnych gabinetach

Aneta Nawrot

Pozornie żyjemy bezpiecznie. Pozornie, bo im bardziej czujemy się „bezpiecznie”, tym łatwiej przestajemy zauważać zagrożenia dla naszej duszy i naszej wiary.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

świat pod lupą
56-57

Bez emocji o in vitro

Monika M. Zając

Bezpieczeństwo procedury in vitro w świetle nowych badań naukowych.

śladami Biblii
58-59

Chrześcijaństwo w dolinie Likosu

Katarzyna i Hakan Kanerowie, Turcja

Zwiedzanie terenów Azji Mniejszej wywołuje dzisiaj dwojakie uczucia – zaskoczenie, jak gęsta była tu przed wiekami siatka wspólnot chrześcijańskich, a zarazem wyrzut sumienia, że zbyt łatwo wycofaliśmy się z tych terenów.

sprawy rodzinne
60-61

Wymagaj i kochaj

Bernadeta Grabowska

Dlaczego stawianie dziecku granic jest tak ważne? Odpowiada Dorota Piórkowska, pedagog i terapeuta.

dobre rady
62-63

Zdrowy, choć słodki

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Bataty, czyli słodka odmiana ziemniaków, coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. Czy faktycznie są zdrowsze od tradycyjnych kartofli?

Bataty faszerowane kurczakiem z brokułami i parmezanem

Bataty umyć, osuszyć, nakłuć widelcem i piec ok. 40 min w piekarniku nagrzanym do 190°C (czas pieczenia zależy od rozmiaru batata, upieczony powinien być miękki na tyle, aby bez problemu wbić w niego widelec).

Liczy się oddech

Anna Wyszyńska

Przypadający w maju Światowy Dzień Astmy przypomina, że szybki wzrost zachorowań na astmę jest problemem światowym. Dla pacjenta najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie z chorobą na co dzień.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Co wolno, a czego nie wolno w okresie ochronnym

Bożena Kwiecińska, prawnik

W moim zakładzie pracy trwa restrukturyzacja. 20 czerwca kończę 56 lat, mam przepracowane 35 lat. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

To jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Polsce. Ich praca wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także poświęcenia i oddania. Są przy pacjentach w często najtrudniejszych i najważniejszych chwilach ich życia.

Dostał nowe życie

Anna Gębalska-Berekets

Życie tylko wtedy może mieć sens, gdy będziemy żyć z Bogiem – mówi Tomasz Kuriata, sparaliżowany od 24 lat.

Z miłości do wnuka

Anna Gębalska-Berekets

Ma 63 lata i na co dzień pracuje jako doradca podatkowy, tonąc w fakturach, wyliczeniach i urzędowych pismach. Z miłości do niepełnosprawnego wnuka okrąży całą Polskę, i to na rowerze.

Tu liczy się czas

Karolina Krasowska

Oparzenia to charakterystyczne uszkodzenia skóry, które należą do grupy najcięższych obrażeń. Spowodowane są działaniem wysokiej temperatury. Jak postępować, gdy dojdzie do takiego zdarzenia?

Kupuj świadomie

Agnieszka Zarzecka

Dbanie o swoją garderobę to nie tylko kwestia stylu, ale także odpowiedzialności i świadomości konsumenckiej.

Makaron na szybki obiad

Choć kojarzony z włoską kuchnią, nie wyobrażamy sobie bez niego obiadu, przynajmniej od czasu do czasu. A na ciepłe, wiosenne dni jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Proponujemy sprawdzone przepisy na pyszne dania.

Oddech przy fontannie

eMKa

Cieszą oczy, zachwycają architekturą, dają ochłodę w upalne dni, a ich szum pozwala odpocząć. Prezentujemy jedne z najbardziej niezwykłych europejskich fontann.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie...

I.C.

...skąd się wzięły nabożństwa majowe?

Olimpijczycy o. Kolbego

Beata Pieczykura

Święty Maksymilian to był gigant, którego warto naśladować – uważają młodzi uczestnicy Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Co skłania ich do poznania tej postaci? Kto zwyciężył w osiemnastej edycji konkursu?

To dla mnie przedsionek nieba

Mateusz Góra

Tak bliskie obcowanie z Bożym dziełem daje mi siłę do tego, żeby każdego dnia wstać i powiedzieć sobie, iż mam powód i cel, dla których jestem na tym świecie – podkreśla Karol.

Na Górze Śmierci

Anna Zboch

Wydarzenie było okazją do modlitwy za ofiary niemieckiego obozu pracy, zginęło tutaj bowiem ok. 15 tys. więźniów!

Mistrzowie ciała i ducha

Mateusz Góra

Na mistrzostwach w piłce nożnej halowej Liturgicznej Służby Ołtarza spotkały się najlepsze drużyny ministrantów i lektorów z diecezji tarnowskiej.

Rocznica ingresu

Oprac. za: archpoznan.pl oraz Radiem Poznań

Dziękujemy dziś Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi, za to, co udało się wprowadzić w życie archidiecezji poznańskiej przez 22 lata mojego posługiwania, i przepraszamy za to, czego nie udało się uczynić – powiedział abp Stanisław Gądecki w 22. rocznicę ingresu

Jesteście zaproszeni

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Bądźcie świadkami Ewangelii życia – zachęcał młodych ordynariusz diecezji płockiej.

Zgrana wspólnota

Oprac. za: materiały zespołu

Już od 11 lat Boże Nutki nieustannie wypełniają przestrzeń dźwiękami, zarażają słuchaczy radością i uwielbieniem.

Jak słuchać Jego głosu

Oprac. za: diecezja.wloclawek.pl

W dniach 19-21 kwietnia w Licheniu swoje rekolekcje przeżywały wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym diecezji włocławskiej.

Niedziela częstochowska

Łaska w codzienności

Mateusz Kijas

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Jesteśmy tu dla ludzi

Karol Porwich

Nasza parafia to klimat nieporównywalny z żadnymi innymi kościołami, tu jest przepięknie i ten niesamowity duet księży... A to ciągnie do kościoła jak magnes – podkreśla Danuta Galińska z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce.

Rodzice powołanych

Ks. Mariusz Frukacz

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Niedziela kielecka

Odkrywając piękno nieoczywiste

Katarzyna Dobrowolska

Czym jest piękno, czy da się je zdefiniować, ubrać w ramy i kanony? Dyskusja trwa przez kolejne tygodnie w ramach cyklu Muzeum Diecezjalnego – Akademia Wiara-Nauka-Kultura.

Papamobile z misją specjalną

Agnieszka Dziarmaga

Odbudowany samochód papieski, który jest w pełni sprawny, można zobaczyć w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. I poznać dramatyczną, a wręcz detektywistyczną historię budowy, a potem prób zniszczenia przez komunistów tamtego pojazdu.

Na motorach do Boga

Agnieszka Dziarmaga

Dwaj księża wikariusze z parafii św. Maksymiliana w Kielcach jeżdżą na motorach (i nie są w tym odosobnieni w diecezji), a dzięki tej pasji znajdują nie tylko wspólny język z wieloma parafianami, ale sposób na skuteczną ewangelizację.

Niedziela sosnowiecka

Z różańcem w dłoniach

Mikołaj Wójtowicz

– Gdyby to tylko miało być odliczanie na paciorkach „Zdrowasiek”, nie miałoby to głębszego sensu – tak o modlitwie różańcowej mówił ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Pokój Wam Wszystkim

Piotr Lorenc

Spotkanie z pracownikami Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i klerykami w seminarium, z kapłanami w Domu „Szilo” w Czeladzi, a także Siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus i podopiecznymi „Betlejem” w Jaworznie – to wspólnoty, z którymi w pierwszych dniach po ogłoszeniu nominacji spotkał się nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Razem ze św. Ritą

Aleksandra Pawelec

Jakże trudne są momenty, w których „wali się nam świat”. Być może zadajemy sobie wówczas pytanie: dlaczego? Być może czujemy się bezradni? Właśnie wtedy, w sposób szczególny, staje na naszej drodze św. Rita.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Czerpiąc z przeszłości, idziemy dalej

Maria Palica

Mamy piękną przeszłość (…). Trzeba nam z tej przeszłości czerpać, ale jednocześnie mieć na uwadze teraźniejszość i patrzeć w przyszłość – powiedział ks. kan. Wacław Nowak, proboszcz parafii.

Przed nową drogą

Adam Szewczyk

Tegoroczni abiturienci szczecińskiego liceum katolickiego zakończyli rok szkolny i tym samym naukę w szkole średniej. Przed nimi już tylko matura.

Na zawsze nasz

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystość w Gryfinie ukazała bogactwo ducha tutejszych wiernych zjednoczonych wokół prawd Bożych oraz mądrze i godnie kierowanych miłujących ich sercem ks. proboszcza Henryka Krzyżewskiego oraz ks. Tadeusz Łapyra – wikariusza.

Niedziela warszawska

Patron na trudne czasy

Z o. dr. Aleksandrem Jacyniakiem SJ rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, co przewidział św. Andrzej Bobola, dlaczego jest tak skutecznym orędownikiem i jak pomaga również dzisiaj, z o. dr. Aleksandrem Jacyniakiem, jezuitą, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Na mocnym fundamencie

Monika M. Zając

Wiarę w Kościół wyznajemy za każdym razem, gdy wypowiadamy słowa Credo. Czy to jednak świadoma konfirmacja, czy mechanicznie powtarzana regułka, którą trudno uzasadnić, a jeszcze trudniej obronić w konfrontacji ze światem?

Zielone Świątki w Lesie Bielańskim

AT

Parafia bł. Edwarda Detkensa, Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany zapraszają na odpust parafialny obchodzony z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna