Biskup Ryś przewodniczył Mszy św. podczas pielgrzymki. Odwołując się do odczytanej Ewangelii podkreślił, że czynienie dobra przez człowieka nie jest w optyce Pana Boga sposobem zarobkowania. „Jak ma być wobec tego między nami? Ideałem czynienia dobra jest bycie sługą i bycie niewolnikiem” – stwierdził. Hierarcha tłumaczył, że Pan Jezus ukazuje wiernym, że czyni dobro w totalnej bezinteresowności. „On sam z tego tytułu, że oddaje za nas życie, nie rości sobie prawa do żadnej wdzięczności. Niczego nie chce w zamian. Jest absolutnie bezinteresowny. Ustawia się przed nami jako niewolnik” – tłumaczył. Bp Ryś wskazał, że otwarcie się na bycie przy Jezusie - niewolniku może być tylko darem od Boga. „Od Boga możemy dostać taką łaskę. Żeby wytrwać w takim dobru, które jest absolutnie bez interesu, które jest darem z siebie samego, które jest taką miłością, która w niczym nie szuka siebie” – mówił.
Duchowny przyznał, że dar krwiodawstwa to ogromne dobro. „Wszyscy jesteśmy Wam wdzięczni za to, co robicie. Nie sposób nie być wdzięcznym za dar, który jest darem życia”. Podkreślił, że krwiodawcy są bardzo blisko Jezusa i są Jemu bliscy poprzez oddawanie innym kawałka siebie. „Nie tylko czynicie to, co Jezus, ale jeszcze robicie to tak samo jak Jezus. W absolutnej bezinteresowności. Człowiek może być dla drugiego absolutnie bezinteresownym darem i to rzeczywiście jest Dobra Nowina oraz miara wielkości człowieka” – zakończył.
Podczas pielgrzymki odbyło się również uroczyste wręczenie orderu św. Maksymiliana Marii Kolbego – patrona krwiodawców. Za „bezinteresowną działalność na rzecz środowiska honorowych dawców krwi i całej społeczności Łęczycy i powiatu Łódzkiego, będącą wyrazem ofiarności i miłości bliźniego” otrzymał go Waldemar Łukaszewski. W zorganizowanej na terenie sanktuarium akcji krwiodawstwa wzięło udział ponad 80 osób. Łącznie w krwiobusach Regionalnego i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrano prawie 40 litrów krwi. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Krwiodawca świadkiem Dobrej Nowiny”. Organizatorami byli: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Małopolski Oddział Okręgowy PCK.
Pomóż w rozwoju naszego portalu