Reklama

Niedziela Podlaska

Ku czci patrona miasta

Niedziela podlaska 21/2024, str. IV

Artyści wystąpili pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Artyści wystąpili pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza

Laudatio in honorem Sancti Rocchi – pod takim tytułem 11 maja w sokołowskiej konkatedrze wybrzmiał koncert ku czci św. Rocha – patrona miasta. Okazją jest obchodzona w tym roku 600. rocznica nadania Sokołowowi praw miejskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert zgromadził przedstawicieli duchowieństwa na czele z bp. Piotrem Sawczukiem oraz bp. Tadeuszem Pikusem, władz parlamentarnych, samorządowych, licznie przybyłych sokołowian oraz gości. Słowo powitania i wprowadzenia skierował Marcin Celiński – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, który był jednym z inicjatorów przedsięwzięcia. Przybyłych gości powitała również burmistrz miasta Sokołów Podlaski Iwona Kubik. Nawiązała do 600-letniej historii Sokołowa.

Wydarzenie artystyczne składało się z pięciu części. Improwizacja organowa w wykonaniu Kamila Stecia wprowadziła przybyłych w ducha jubileuszowego koncertu. Wybrzmiała wiązanka pieśni maryjnych. Warto dodać, że Kamil Steć jest rodowitym sokołowianinem, który od 2009 r. pełni funkcję organisty w kościele akademickim św. Anny na Starym Mieście w Warszawie, a od 2012 r. w kaplicy Prezydenta RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejne utwory to kompozycje Tomasza Radziwonowicza napisane do słów Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Chór Kameralny KOE pod dyrekcją Anety Mroczek wykonał Sonet II, natomiast ten sam chór wraz z sopranistką Anną Miturą przy akompaniamencie orkiestry „Sinfonia viva” pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza zaprezentowali Antyfonę na sopran, chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych. Artyści wykonali również dobrze znaną pieśń maryjną Z dawna Polski Tyś Królową.

Reklama

Głównym punktem była ośmioczęściowa kompozycja Laudatio in honorem Sancti Rocchi skomponowana przez Tomasza Radziwonowicza specjalnie na okoliczność 600-lecia nadania praw miejskich Sokołowowi Podlaskiemu. Dzieło powstało w oparciu o średniowieczne teksty liturgiczne. Jak zaznaczył w słowie wprowadzenia Marcin Celiński, kompozycja jest swoista modlitwą. Na całość składają się następujące części: Intrada, Canticum, Responsorium Breve, Interludium, Magnificat, Pater Noster, Oratio oraz Amen. Pod dyrekcją kompozytora dzieła Tomasza Radziwonowicza wystąpili: Zuzanna Nalewajek – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Chór Kameralny KOE oraz Orkiestra „Sinfonia viva”. Należy zauważyć, że nie często się zdarza, aby z okazji jubileuszu miasta powstawały dzieła muzyczne tego gatunku na tak wysokim poziomie. Z pewnością zapisze się ono w 600-letniej historii Sokołowa Podlaskiego. Jest to również pierwsza tego typu współczesna kompozycja poświęcona św. Rochowi.

Na zakończenie nie zabrakło przemówień wyrażających radość i wdzięczność za skomponowanie i wykonania tak wyjątkowego dzieła. Głos zabrała burmistrz Sokołowa Podlaskiego Iwona Kubik, bp Piotr Sawczuk oraz poseł Maria Koc.

Biskup w swoim wystąpieniu przypomniał postać św. Rocha. Jak zauważył Sokołów Podlaski otrzymał prawa miejskie w tym samym czasie, kiedy żył ten wyjątkowy święty. Przypomniał, że jest patronem i orędownikiem szczególnie w czasie zarazy i pandemii. Wielu zwracało się o jego pomoc w czasie ostatniej pandemii koronawirusa. Zwrócił uwagę, że współczesnego człowieka dotykają także inne pandemie dotykające jego serce i sumienie. Również w tym przypadku św. Roch może przychodzić z pomocą.

Tego wieczoru Tomasz Radziwonowicz został nagrodzony przez burmistrz Iwonę Kublik specjalną kryształową statuetką 600-lecia w dowód uznania za skomponowanie jubileuszowego dzieła.

Sokołów Podlaski otrzymał prawa miejskie z rąk Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda 20 kwietnia 1424 r. Od lat miastu patronuje św. Roch, który cieszy się w tym miejscu szczególnym nabożeństwem. Stolica Apostolska 16 marca 2015 r. oficjalnie ogłosiła św. Rocha Patronem Miasta Sokołów Podlaski.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-21 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto seniorów

Seniorzy licznie uczestniczyli w spotkaniu

Paweł Królasik

Seniorzy licznie uczestniczyli w spotkaniu

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w ramach obchodów 30-lecia celebrowała w Sokołowie Podlaskim Święto Seniorów.

Więcej ...

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości

2025-04-03 21:04

RTCK

W odniesieniu do medialnych doniesień z ostatnich dni, w których wymieniana jest nazwa Fundacji RTCK - Rób to co kochasz, chcę się z Wami podzielić kilkoma informacjami związanymi z projektem naszej Fundacji pt.: “Czy to co robisz ma sens?”, który jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości - pisze Kamil Zbozień, założyciel RTCK.

Więcej ...

Jest kotwicą i żaglem

2025-04-03 23:42

Maria Fortuna- Sudor

- Spuścizna jego jest ogromna. To setki publikacji, encykliki, adhortacje, listy apostolskie, homilie – wylicza ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Wiara

Czy jestem pośród tych, którzy uwierzyli i zaufali...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!