Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Sezon na alergie

Niedziela Ogólnopolska 22/2024, str. 62

Adobe Stock

Trudnym czasem dla alergików jest wiosna, ale latem w naszym otoczeniu także nie brakuje alergenów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: O czym trzeba przypomnieć alergikom przed urlopem?

Dr n. med. Włodzimierz Wróbel: Warto przede wszystkim przypomnieć, jaki jest mechanizm reakcji alergicznej. Mówimy, że jest to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. A czym jest układ immunologiczny? Ja mówię żartobliwie, że jest to solidnie uzbrojony strażnik, którego rolą jest ochrona organizmu przed patogenami. Problem w tym, że w przypadku reakcji alergicznej strażnik sięga po broń wobec potencjalnie nieszkodliwych substancji, którymi są pyłki roślin, kurz domowy, sierść zwierząt i in. Z tymi substancjami mamy do czynienia także w miesiącach letnich, dlatego planując bliższy lub dalszy wyjazd, musimy to wziąć pod uwagę.

Reklama

Co uczula latem?

Jeżeli chodzi o pyłki roślin, to ich nasilenie zależy od warunków pogodowych i miejsca, gdzie przebywamy. Wiemy np., że późną wiosną i latem silnie pylą trawy, bylica, komosa, a od połowy maja do końca września jest zwiększona obecność zarodników grzybów pleśniowych o silnych właściwościach alergizujących z rodzaju Alternaria i Cladosporium. To są informacje bardzo ogólne, trzeba na bieżąco kontrolować kalendarz pyleń w swojej okolicy czy też w miejscu, do którego się wybieramy, aby maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami. Czas, kiedy występuje zwiększone stężenie pyłków, na które jesteśmy uczuleni, trzeba przeczekać, czyli unikać wychodzenia z domu w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach porannych, wietrzyć mieszkanie po zachodzie słońca, nie suszyć prania na zewnątrz. W okresie pylenia lepiej unikać łąk, pól, lasów mieszanych i liściastych. Względnie bezpieczne są lasy iglaste. Najczęstsze objawy uczulenia to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, drapanie w gardle. W przypadku astmy mogą się pojawić suchy męczący kaszel i duszność. Dlatego alergik nie może zapomnieć o zabraniu do wakacyjnego bagażu odpowiednich leków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A co z uczuleniami na jad owadów?

Użądlenia przez owady błonkoskrzydłe często przebiegają bez poważniejszych skutków – w miejscu użądlenia mogą się pojawić bolesność czy niewielkie zaczerwienienie i to wszystko. Pewien odsetek osób cierpi jednak na taki rodzaj alergii i u nich po użądleniu może dojść do ciężkiej reakcji ogólnej, z takimi objawami, jak m.in.: duże zaczerwienienie w miejscu użądlenia, duszność, spadek ciśnienia tętniczego, obfite pocenie się. Gwałtowna reakcja w ich przypadku może się wiązać z zagrożeniem życia. Takim chorym trzeba zapewnić jak najszybszą pomoc medyczną. Osoby, u których w przeszłości po użądleniu owada wystąpiła już tego typu silna reakcja, powinny natomiast zawsze mieć przy sobie przepisaną przez lekarza jednorazową dawkę preparatu w ampułko-strzykawce do podania domięśniowego. W przypadku użądlenia lek podajemy w boczną powierzchnię uda; ampułko-strzykawka jest tak skonstruowana, że nie ma nawet konieczności zdejmowania ubrania.

Istnieje również problem uczulenia na promienie słoneczne.

Jest to złożone i wchodzące w dziedzinę dermatologii zagadnienie. Faktem jest, że tego rodzaju uczulenia wiosną i latem mogą się silniej ujawnić. Zawsze warto pamiętać o bezpiecznym opalaniu – należy stosować preparaty z filtrem, które chronią przed promieniowaniem UV, w przypadku nadwrażliwości na słońce starać się przebywać w cieniu, a gdy to nie jest możliwe, zadbać o strój chroniący jak największą powierzchnię skóry ciała.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-28 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co warto wiedzieć o alergii pokarmowej

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 70-71

Adobe.Stock

Co nas uczula? Jak postępować w przypadku stwierdzonej alergii? Co jeść w zamian?

Więcej ...

Czy staję po stronie prawdy?

2025-03-10 13:35

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 7, 40-53.

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami