Reklama

Niedziela 22/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Tworzył historię

Ks. Jarosław Grabowski

Czterdzieści pięć lat temu nikomu nie przyszło do głowy, że niemal pół wieku później „Niedziela” będzie musiała stawać w obronie dobrego imienia Jana Pawła II.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik, Maria Bareła-Gawenda

Na wieczną służbę Bogu przez ręce Maryi. Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika ma czterech nowo wyświęconych kapłanów. Święcenia prezbiteratu przyjęli na Jasnej Górze: o. Stanisław Cholewa, o. Wojciech Kopiński, o. Filip Kaźmierczak oraz o. Leopold Bodetić z Chorwacji.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

To unikalny projekt, wierzę w jego skuteczność – tak o studiach dla osadzonych, prowadzonych we współpracy KUL i lubelskiego aresztu, powiedziała w Lublinie 22 maja, przy okazji konferencji naukowej, wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. Jej zdaniem, to jedna z najskuteczniejszych form resocjalizacji.

Obserwator
8-9

Obserwator

treści wiary
16-18

Serce jest wszystkim

Wincenty Łaszewski

Każde święto jest czasem głoszenia chwały, a jednocześnie jest nauczycielem. Uczy nas stawania się miejscem Bożego uwielbienia.

Procesja z Najświętszym Sakramentem

Papież Franciszek

W Eucharystii kontemplujemy i adorujemy Boga miłości. To Pan, który nie łamie nikogo, lecz łamie siebie. To Pan, który nie żąda ofiar, ale sam składa siebie w ofierze.

Nasza miłość do Matki

Ks. Janusz Królikowski

Naczelną formą kultu maryjnego jest i powinna być „płomienna miłość” do Maryi – zwraca uwagę Paweł VI.

liturgia tygodnia
19-22

Jezus jest Panem szabatu

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 2, 23-28 (lub dłuższa perykopa: Mk 2, 23 – 3, 6)

Co to są owoce Ducha Świętego?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Uczniowie Jezusa otrzymali obietnicę, w której zawarta jest zapowiedź niezwykłego owocowania już w życiu doczesnym.

Dzień siódmy

Ks. Krzysztof Kowalik

W naszym kalendarzu każdy dzień tygodnia ma własną nazwę. Dla jednych siódmym dniem będzie niedziela, a dla innych sobota.

Nasz dzień Pański

Ks. Łukasz Romańczuk

Co zrobisz, aby zrealizować swoje marzenia? Ile czasu poświęcisz, aby zrobić to, co jest dla ciebie ważne? Ile wysiłku włożysz, aby dokonać czegoś, co będzie dla ciebie pięknym wspomnieniem?

Patron Neapolu

Ks. Mariusz Frukacz

Był opiekunem duchowym więźniów i galerników.

moim zdaniem
23

Pokusa lepszego Kościoła

Bp Andrzej Przybylski

Trzeba się doskonalić w dobrym i ciągle je powiększać, ale trzeba też uważać, żeby w pogoni za czymś doskonalszym nie zgubić prawdziwego dobra.

życie Kościoła
24-25

Bez posagu, ale z miłością

Magda Nowak

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński w jednym z listów do duchowych córek napisał: „Sprawy Boże rozwijają się często na przekór wszelkim ludzkim oczekiwaniom”. Miał rację.

świadek wiary
26-27

Jeden z wielu, których jeszcze nie znamy

Mariusz Greiner

To historia jednego z wielu kapłanów, których świadectwo wiary było nieugięte nawet w obliczu męczeńskiej śmierci. Dla mnie ten kapłan jest kimś bardzo bliskim – bratem mojej babci, którego tak naprawdę poznałem dopiero 80 lat po jego śmierci.

historia
28-29

Początek końca III Rzeszy

Jan Józef Kasprzyk

O świcie 6 czerwca 1944 r. ponad 180 tys. żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich wylądowało na plażach francuskiej Normandii. Największy w historii świata desant wojskowy wspierali polscy lotnicy i marynarze. Operacja „Overlord” otwierała kolejny front aliancki, którego celem było zdławienie niemieckiej III Rzeszy.

sprawy rodzinne
30-31

Zastępstwo na wagę złota

Małgorzata i Marian Piotrowscy

Czy jesteś świadomy, że przyjmując dziecko, a szczególnie to opuszczone i niekochane, przyjmujesz samego Pana Jezusa?

Rodziny potrzebne od zaraz

KM

Fundacja Happy Kids informuje, że 64% Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego

punkt widzenia
32-35

Komu zależy, by Europa upadała?

Europa już dawno przestała być konkurencyjna, a kolejne obciążenia i regulacje powodują, że jest jeszcze gorzej. Bez wątpienia Zielony Ład jest rozgrywką na rozbicie i osłabienie UE – mówi Beata Szydło, była premier.

Walka o suwerenność

Na przestrzeni lat pracowałem dla Polaków i dla Polski w Kancelarii Prezydenta. To samo będę czynił w Parlamencie Europejskim – mówi Wojciech Kolarski, minister w KPRP oraz kandydat do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski.

Mój cel: obrona chrześcijan

Unia Europejska ma instrumenty, za pomocą których może przeciwdziałać prześladowaniu chrześcijan – mówi europoseł Beata Kempa, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego.

moim zdaniem
36-37

Czcze gadanie a realne pomaganie

Monika Przybysz

Ochrona życia poczętego to pomoc w znalezieniu samotnej matce pracy i wsparcie w możliwości połączenia pracy zawodowej z opieką nad małym dzieckiem.

Stożek wzrostu

Witold Gadowski

Polskość dziś to wielka przygoda, która światu może przynieść wielkie korzyści.

świat pod lupą
38-39

Kiedy inżynier symuluje...

Inż. Andrzej Banaś, OttawaInż. Wojciech Bobrowski, Warszawa

Słowa „symulacja” i „symulować” mają negatywne znaczenie w potocznej polszczyźnie. Zupełnie inaczej niż w języku nauki i techniki. Dla inżynierów symulacja to wyzwanie i wielka przygoda.

polecamy
41

Święty z innej strony

Ignacy Tarnobrzeski

Książka, która stała się światowym bestsellerem, pozwala odkryć na nowo fenomen i wielowarstwowość osoby papieża Polaka.

listy
42

EUREKA

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Imperium atakuje

W.D.

Wrócili do domu

W.D.

W podwójnych rolach

J.K.

Od zera do bohatera

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Byt ku śmierci

Tomasz Łabonarski

Czerwiec zaserwowany mamy przez Teatr Telewizji ciężki gatunkowo, proszę więc mi wybaczyć, że w wakacje i lato wejdziemy tonami ponurawymi. Być może jednak łatwiej jest kontemplować śmierć i kres podówczas, gdy dni długie i promieniste, aniżeli ponurość przemijania wzmacniać długą zimową nocą.

Program telewizyjny

Niewyczerpana studnia inspiracji

Piotr Iwicki

Za moment przekroczymy datę oznajmiającą nadejście lata. Jednak mimo nadchodzącego sezonu ogórkowego trafi do nas jedna z najważniejszych polskich płyt roku.

nasza rozmowa
56-59

Prawda jest ciekawsza

Z Grzegorzem Gałązką rozmawiał Krzysztof Tadej

Od 40 lat mieszka w Rzymie. Jest autorem jednego z najbardziej znanych w historii zdjęć Jana Pawła II – zdjęcia, które było oficjalnym portretem papieża podczas jego beatyfikacji i kanonizacji. Rozmawiamy z Grzegorzem Gałązką, jednym z najlepszych polskich fotografów.

warte uwagi
60-61

Wolność i co dalej…

Ireneusz Korpyś

Co robi zakonnica zamknięta w klasztorze przez całe życie? Czy zakony kontemplacyjne mają sens w XXI wieku? Na te pytania odpowiada hit z Hiszpanii, który trafia do polskich kin!

Misja pomocy w oku cyklonu

Od śmiercionośnych cyklonów po ekstremalne susze: Madagaskar znalazł się na liście krajów najbardziej narażonych na działanie zmian klimatycznych w 2024 r. Cyklon oznacza tam śmierć, kradzieże i głód.

dobre rady
62-63

Sezon na alergie

dr n. med. Włodzimierz Wróbel - internista, pulmonolog

Trudnym czasem dla alergików jest wiosna, ale latem w naszym otoczeniu także nie brakuje alergenów.

Prawo do nagrobka

Bożena Kwiecińska, prawnik

prawa dotyczy rozebrania dwóch nagrobków moich rodziców, którzy są pochowani obok siebie, i postawienia jednego nowego. Problem polega na tym, że nagrobek dla mojej mamy stawiała wnuczka, ale za pieniądze, które mama przed śmiercią zostawiła jej na ten cel.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Każdy ma swoje interesy

Emil Tańczak

Świat chce nas rozdygotać, zwabić wirtualną pokusą, a przecież tylko świat rzeczywisty jest naszą prawdziwą wartością. Nie dajmy się! Przeciwstawmy się oszalałym eksperymentom społecznym współczesnego świata, próbującym wykreować człowieka bez kręgosłupa moralnego, bez solidnych, tradycyjnych i sprawdzonych (przez wieki) fundamentów; człowieka „wolnego”, a w rzeczywistości totalnie zniewolonego – i to w czasach rzekomej wszechobecnej tolerancji i wolności w wyrażaniu poglądów; człowieka uwikłanego „korporacyjnie”, nawet bez świadomości, że jest się „wodzonym na pasku”.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

To promocja jednośladu jako niedrogiego i ekologicznego środka transportu, a także wsparcie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży oraz zdrowego stylu życia, zapobieganie chorobom. Warto wiedzieć, że jazda na rowerze obniża emisję dwutlenku węgla nawet o jedną dziesiątą.

Idę bez lęku

Agnieszka Chrostowska – liderka Siewców Lednicy – swoim życiem udowadnia, że ufa w Boży plan, choć niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową. W rozmowie z Angeliką Kawecką opowiada o swoich zmaganiach.

Moja przygoda z Lednicą

Agnieszka Chrostowska Wysłuchała AK.

Gdy przyjechałam na studia do Poznania, kolega opowiedział mi o spotkaniach w duszpasterstwie i ojcu, który o godz. 7 rano zaprasza na Mszę św. akademicką, a po niej na śniadanie.

Trzy stolice

Elżbieta Nowak

Jak odchudzić brzuch?

Katarzyna Galarowicz

Dobrze przemyślane sposoby na płaski brzuch mogą dać efekt zaledwie w ciągu kilku dni. Ich kontynuacja sprawi z kolei, że cała sylwetka będzie piękniejsza, a ciało zdrowsze.

Lecznicza moc szyszek sosny

Ojciec Henryk

Nieco Afryki w ogrodzie

Ojciec Henryk

Trytoma groniasta kocha słońce. Jest uprawiana w ogrodach na całym świecie. Ze względu na kształt i kolor kwiatów jest nazywana płonącą pochodnią. Kwitnie od lipca do września.

Truskawki nie tylko na słodko

woce te wykorzystujemy głównie do ciast i deserów, ale doskonale komponują się też z warzywami, mięsem i serami.

W górskim raju

eMKa

Kotlina Kłodzka to idealne miejsce na wypoczynek i aktywną rekreację. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, dlaczego święci się wianki z ziół i kwiatów...

I.C.

Wianki plecione były – i są nadal – z ziół i kwiatów, m.in.: rumianku, mięty, rozchodnika, koniczyny, jaśminu, macierzanki, bratków, chabrów itp.; przewiązuje się je tasiemkami i wstążkami.

Niezwykłe życie cudotwórcy

Beata Pieczykura

Czy arcybiskup, który zrezygnował z urzędu i został pustelnikiem, inspiruje współczesnego człowieka? Można się o tym przekonać w Uniejowie, gdzie znajdują się ślady obecności św. Bogumiła i gdzie jest on czczony.

Dumni z babci

Maria Fortuna-Sudor

Największą radością jest moja rodzina – wyznała stulatka z Bruśnika.

Okazać wdzięczność

Maria Bocheńska

Myślę, że dla Zakliczyna jest to wyjątkowe wydarzenie – zauważa o. Szymon Wierzbiak, franciszkanin.

Kościół to nie tylko mury

Marcin Polak

Naszym zadaniem nie jest wyłącznie wpatrywanie się w niebo – powiedział bp Grzegorz Suchodolski podczas jubileuszu budowy kościoła w Rudzie Wolińskiej.

W cieniu katedry

Oprac. za: diec.bydgoszcz.pl

Niech to miejsce buduje pamięć i tożsamość – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk 8 maja podczas uroczystości otwarcia Muzeum Diecezji Bydgoskiej.

Towarzyszą św. Józefowi

Oprac. za: bractwoswietegojozefa.pl

Duszpasterze Bractwa św. Józefa zapraszają na czerwcowe rejonowe spotkania formacyjne.

Niedziela bielsko-żywiecka

Diecezja ma sześciu nowych kapłanów

Ks. Piotr Bączek

– Wierni, do których pójdziecie, oczekiwać będą Waszego zaangażowania w ich sprawy i dawania jasnych odpowiedzi. Strzeżcie się fundamentalizmu, z którym wydaje się żyć łatwiej – powiedział bp Roman Pindel do sześciu diakonów, którym 25 maja udzielił święceń prezbiteratu.

Neoprezbiterzy 2024

Sześciu nowych kapłanów wys´wie?cił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnia? sobotę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliz˙amy sylwetki neoprezbiterów, którzy juz˙ niedługo zostana? skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.

Patron na trudne czasy

MR

Parafialny odpust wierni z pallotyńskiej wspólnoty św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej świętowali Mszą św. oraz odsłonięciem obrazu swego patrona autorstwa Andrzeja Boj-Wojtowicza.

Niedziela podlaska

Ulubiony Święty

Ks. Wojciech Łuszczyński

Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie wraz z Wydziałem Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie zorganizowało już po raz XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. Mój ulubiony Święty.

Szlachetne pragnienie serca

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Zwykle zaczyna się od trzeźwej oceny sytuacji, od szlachetnego pragnienia, które nieśmiało pojawia się w sercach jakiejś grupy wiernych w parafii na czele z proboszczem – mówił bp Piotr Sawczuk o nowo zbudowanej kaplicy w Korczewie.

Jubileusz parafii

Ks. Marcin Gołębiewski

Biskup Piotr Sawczuk wizytował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojewie. Wydarzenie to było połączone z obchodami 30-lecia tej wspólnoty parafialnej.

Niedziela łódzka

Wszystkim dla wszystkich

Z bp. Ireneuszem Pękalskim rozmawiał kl. Michał Wodzicki

Dzięki szczególnej łasce Bożej nigdy nie miałem wątpliwości, czy kapłaństwo jest moim powołaniem – mówi bp Ireneusz Pękalski.

Dzieci chcą służyć Bogu

Ks. Paweł Gabara

W parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, podczas uroczystości dziękczynnej za przyjęcie sakramentu pojednania i Eucharystii, dziesięciu chłopców zostało włączonych w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza.

Zanieście ludziom Bożą łaskę

Ks. Paweł Gabara

Święcenia w stopniu diakonatu są etapem w drodze ku kapłaństwu i jasnym znakiem dla tych, którzy zostali włączeni w stan duchowieństwa, że czas formacji seminaryjnej dobiega końca – podkreśla ks. Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Uobecniać Chrystusa i Jego miłość

Kamil Krasowski

Nasza diecezja ma nowego kapłana. Jest nim ks. Michał Kowalewski. Neoprezbiter pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Tworzymy świetną wspólnotę

Katarzyna Krawcewicz

Jak co roku przypominamy o rozpoczynającej się rekrutacji do diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, którego siedziba mieści się w Gorzowie przy ulicy 30 Stycznia. Specjalnie dla Aspektów klerycy, kończący pierwszy rok, opowiadają o swoich doświadczeniach i zachęcają do otwarcia się na Boży głos.

Aby śpiewać profesjonalnie

Ks. Rafał Witkowski

– Kształcenie na kierunku wokalistyka będzie moją formą modlitwy, uwielbienia – uważa Małgorzata Opalińska, która w czerwcu zdobędzie tytuł psałterzysty.

Reklama

Najpopularniejsze

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Czy można zmusić człowieka, by uwierzył w Boga?

Wiara

Czy można zmusić człowieka, by uwierzył w Boga?

Dlaczego księża ubierają się w tę niedzielę na...

Kościół

Dlaczego księża ubierają się w tę niedzielę na...

Lubelskie/ Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w...

Wiadomości

Lubelskie/ Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...