Reklama

Niedziela Małopolska

Modlitwa jak kwiat

Ks. dr Bogusław Nagel

Anna Jaskółka OV

Ks. dr Bogusław Nagel

Jestem przekonany, że wszystko jest w rękach Niepokalanej – mówi ks. Bogusław Nagel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Hyla: W tym roku przeżywamy 10. rocznicę powstania duszpasterstwa Apostolatu w archidiecezji krakowskiej. Jakie były początki?

Ks. Boguslaw Nagel: Moja historia z Margaretkami zaczęła się w 2005 r., gdy rodzice utworzyli pierwszą siedmioosobową grupę, która modliła się w mojej intencji. To była „rodzinna Margaretka”. W 2007 r. zostałem skierowany przez kard. Stanisława Dziwisza do pracy w charakterze wikariusza i kapelana szpitalnego w Makowie Podhalańskim. Tam wierni poprosili, bym pojechał z nimi do Medjugorie i jako podziękowanie założyli dla mnie Margaretkę. Na ich prośbę, od 2008 r. zacząłem prowadzić nabożeństwa i dni skupienia, które kontynuowałem jako wikariusz w parafii św. Bartłomieja w Morawicy oraz św. Mikołaja w Witanowicach. O mojej działalności dowiedział się kard. Dziwisz i tak 16 października 2014 r. mianował mnie „opiekunem duchowym Apostolatu Margaretka w archidiecezji krakowskiej”, a w 2016 r., zostałem powołany na opiekuna krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”.

Kto jest patronem Apostolatu w Polsce?

Naszymi patronami są Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła oraz św. Jan Paweł II. Jestem przekonany, że wszystko jest w rękach Niepokalanej. 10 października 2015 r. miał miejsce dzień skupienia w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem i tam wypowiedzieliśmy Akt Zawierzenia Apostolatu Margaretka Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proszę wyjaśnić, czym jest Apostolat Margaretka?

Apostolat to ruch osób świeckich modlących za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 r. Jego podstawową komórką jest tzw. Margaretka. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia.

Reklama

W sobotę 8 czerwca odbędzie się XVIII Pielgrzymka Apostolatu do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jaka była geneza tego cyklicznego wydarzenia?

Przyszedł taki czas, że w 2008 r. parafianie z Makowa Podhalańskiego poprosili mnie sami, żebyśmy pojechali na pielgrzymkę do Kalwarii, zgodziłem się, a oni zorganizowali autobus i wszystko się zaczęło od jednego autokaru, grupa zaczęła się szybko rozrastać. Dziś spodziewamy się kilku tysięcy osób…

Co organizatorzy zaplanowali w tym roku?

Tradycyjnie wyruszamy sprzed bazyliką Matki Bożej Anielskiej pochodem na wspólną Drogę Krzyżową do kaplicy Piłata i tam rozpoczynamy rozważania, które w tym roku poprowadzi ks. Krzysztof Toboła, opiekun Apostolatu w diecezji kieleckiej. Należy zaznaczyć, że na tę pielgrzymkę przyjeżdżają Margaretki nie tylko z archidiecezji krakowskiej, ale z południa Polski. Po przerwie na posiłek będzie koncelebrowana Eucharystia i po niej adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o świętość dla kapłanów.

Kto może przyjechać?

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby modlące się w Margaretkach do udziału w tej pielgrzymce. Mogą także przyjechać wierni, którzy pragną wesprzeć kapłanów swoją modlitwą, a nie należą do Apostolatu. Zapraszamy grupy zorganizowane z poszczególnych parafii oraz pielgrzymów indywidualnych.

Ks. dr Bogusław Nagelkrajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka i jego opiekun duchowy w archidiecezji krakowskiej, asystent kościelny w archidiecezji Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej”, wikariusz parafii św. Józefa w Krakowie – Nowej Hucie.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duch modlitwy

Niedziela lubelska 52/2023, str. IV

Spotkanie z duszpasterzem ks. Łukaszem Walawskim

Ewa Kamińska

Spotkanie z duszpasterzem ks. Łukaszem Walawskim

Kapłani potrzebują modlitewnego wsparcia – powiedział bp Józef Wróbel.

Więcej ...

25 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-25 06:53

PAP/Leszek Szymański

25 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024