Reklama

Żydowski Lublin we wznowionym "Scriptores"

Niedziela lubelska 26/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszyscy ci, którzy pamiętają lubelski kwartalnik Scriptores Scholarum - ostatni numer ukazał się jesienią 2000 r. - teraz mogą powrócić do tego periodyku. Tym razem pojawił się pod skróconym tytułem Scriptores (lecz z zachowaniem ciągłości numeracji). Podtytuł pisma: Pamięć - Miejsce - Obecność wiąże się z programem zrealizowanym przez wydawcę, czyli Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Jak tłumaczą wydawcy, owe słowa wyznaczają "trzy osie, trzy wymiary tej samej, odrębnej i realnej przestrzeni aksjologicznej, która z różnych względów jest szczególnie ważna w naszej części świata i momencie historii". Dla tych, którzy wolą bardziej konkretny język jest jeszcze jeden podtytuł: laboratorium pamięci - małe ojczyzny - spotkania kultur. Tematyka pisma obracać ma się wokół samorządności, mediów, czy edukacji. Jak pisze we wstępie do nowego Scriptores redaktor Marcin Skrzypek, podstawową zmianą w piśmie jest "rezygnacja z wysuwania na plan pierwszy stricte oświatowych ambicji na rzecz bardziej uniwersalnej edukacji społecznej oraz całkowite związanie pisma z działalnością wydawcy".
Pierwszy numer Scriptores poświęcony jest w całości tematyce żydowskiej. W dziale Historia zamieszczono dwa wywiady: jeden z prof. Władysławem Panasem - kierownikiem Katedry Teorii Literatury na KUL, a drugi z Jakubem Goldbergiem - historykiem urodzonym w Łodzi, a obecnie mieszkającym w Izraelu. Jak piszą redaktorzy pisma w notce biograficznej, drugi z rozmówców zajmuje się m.in. problematyką historii Żydów w Polsce, a przede wszystkim współżycia narodów polskiego i żydowskiego w wielonarodowej I Rzeczypospolitej i "widzi ją inaczej, niż mówi stereotyp - jako kraj, w którym Żydzi nie tylko ginęli, ale też żyli przez setki lat; centralny ośrodek życia żydowskiego, gdzie Żydzi byli bardziej tolerowani niż gdziekolwiek indziej". Umieszczono też artykuł znanego historyka Janusza Tazbira Żydzi polscy w świetle zachowanych źródeł. Niektóre tezy w nim zawarte z pewnością oburzą sympatyków współczesnego ruchu narodowego, bowiem Autor nie zawahał się zaprezentować tezy, iż "antysemicki stereotyp Żyda" lansowany przez prasę Obozu Narodowo-Radykalnego, wzorowany był na propagandzie III Rzeszy. Zaraz jednak dodaje, że "nawet jednak i w tej prasie nie pojawiały się opinie sugerujące możliwość rozwiązania kwestii żydowskiej drogą eksterminacji. Stąd też ostrość wypowiedzi na temat tej społeczności nie była hamowana obawą, że każda krytyka Żydów może zostać odczytana jako pośrednia forma aprobaty dla Endlösung i komór gazowych. Autor dodaje też uwagę o konieczności obiektywnych, źródłowych badań nad tą społecznością, co jest konieczne nie tylko z powodów naukowych, ale i ze względu na rezonans szerokiej opinii społecznej. W tym numerze znalazł się też artykuł Konstantego Geberta - znanego pod pseudonimem Dawid Warszawski - redaktora naczelnego miesięcznika Midrasz, piszącego również do Gazety Wyborczej. Ów artykuł pt. Judaizm. Tora - Prorocy - Pisma jest krótkim przybliżeniem początków narodu żydowskiego. Wśród innych materiałów znalazły się także wspomnienia bądź opisy literackie Lublina autorów żydowskich, a także teksty próbujące pokazać od środka kulturę żydowską czy odpowiadające na pytanie: czy Lublin miał żydowskie elity. Redakcja zapowiada również kolejny numer poświęcony tej tematyce, który "będzie poświęcony ludziom współczesnym - nie samej przeszłości, lecz sposobom docierania do niej".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Stop łamaniu praw ks. Michała. Podpisz petycję

2024-07-13 22:06

Fundacja Grupa Proelio

Politycy i media przedstawiają go w sposób, który ma go ośmieszyć i obrzydzić. Na podstawie niefortunnej wypowiedzi sprzed kilkunastu lat budują obraz kapłana – oszołoma.

Więcej ...

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa dotarła na Jasną Górę

2024-07-13 18:55

BP Jasnej Góry/ Krzysztof Świertok

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, na Jasną Górę dotarła dziś XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. - Dla takiego dnia jak dzisiaj warto zostać księdzem - powiedział ks. Jerzy Grochowski, organizator pielgrzymki, która na trasie podzielona była na 75 grup. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

2024-07-14 17:20

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Rozważania na niedzielę: Urodziłeś się, by grać w tę...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Urodziłeś się, by grać w tę...

Stop łamaniu praw ks. Michała. Podpisz petycję

Kościół

Stop łamaniu praw ks. Michała. Podpisz petycję

USA: Donald Trump postrzelony przez zamachowca podczas...

Wiadomości

USA: Donald Trump postrzelony przez zamachowca podczas...

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Kościół

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Kościół

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...