Reklama

Aspekty

Każdy może być darczyńcą

Dominika Łapucha, koordynator Programu „Skrzydła” w diecezji

Maciej Krawcewicz

Dominika Łapucha, koordynator Programu „Skrzydła” w diecezji

– Rekrutacja do kolejnej edycji Programu „Skrzydła” ruszy w pierwszym tygodniu września – przypomina Dominika Łapucha z Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Krawcewicz: Lada dzień Caritas diecezjalna podsumuje kolejną edycję Programu „Skrzydła”. Przypomnijmy, na czym on polega.

Dominika Łapucha: „Skrzydła” to program długoletni, realizowany nie tylko w naszej diecezji, ale i w całej Polsce. W skrócie – są to stypendia dla dzieci zdolnych, ale z trudniejszą sytuacją w rodzinie. W tym roku w diecezji pomogliśmy w ten sposób 60 osobom. Wsparcie można wykorzystać w dwóch formach. Pierwsza to „Pakiet na co dzień”, czyli dożywianie w szkole, wyprawka szkolna, odzież i obuwie. Druga to „Pakiet na przyszłość”, czyli korepetycje, zajęcia dodatkowe, wycieczki szkolne i różne szkolne wyjścia czy też wyjazd wakacyjny. Chodzi o to, żeby dzieci nie musiały się wyróżniać z powodu trudniejszej sytuacji finansowej. Dodatkowo zostało uruchomione wsparcie dla dzieci ukraińskich, które chodzą do polskich szkół. To wszystko jest możliwe dzięki wsparciu Caritas Polska oraz w dużej mierze dzięki darczyńcom.

Reklama

Jak zostać darczyńcą?

Można zadeklarować comiesięczną wpłatę 150 zł (bo tyle wynosi miesięczne stypendium dla jednego dziecka), ale to nie jedyna opcja. Są osoby, które wpłacają mniejsze kwoty, np. 10 zł miesięcznie. My sumujemy takie wpłaty i tworzymy z nich kolejne stypendium. Dlatego tak naprawdę każdy może zostać darczyńcą. W poprzednich latach takimi darczyńcami były w większości firmy lub instytucje, teraz to przede wszystkim osoby indywidualne, które usłyszały o programie w parafiach, szkołach itd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy darczyńca, który decyduje się na pokrycie stypendium w całości, np. przez okres jednego roku, otrzymuje krótki opis sytuacji, imię i wiek dziecka, które znalazło się pod jego opieką, ale bez nazwiska i bliższych szczegółów. Na zakończenie roku szkolnego darczyńca otrzymuje od dziecka list z podziękowaniem, a jeśli chce na ten list odpowiedzieć, to odbywa się to również za naszym pośrednictwem, ponieważ założenie jest takie, że darczyńca i stypendysta nie znają się.

„Skrzydła” nie kończą się na samym wsparciu finansowym.

To prawda. Stypendyści raz w roku spotykają się na rekolekcjach dla Skrzydlatych. To wyjazd inaugurujący kolejną edycję stypendiów. Dzieciaki poznają siebie, dowiadują się też, jaka jest idea całego programu. Ważne, żeby wiedziały, że to nie jest wyłącznie dofinansowanie, ale też zachęta to tego, żeby na miarę swoich możliwości zaangażować się w pomoc innym, szczególnie przy Parafialnych Zespołach Caritas czy Szkolnych Kołach Caritas. I tak się rzeczywiście dzieje, Skrzydlaci naprawdę chętnie angażują się w taką działalność.

Większość stypendystów to osoby, które są w programie już od kilku lat. Ale są i takie sytuacje, kiedy rodzice informują nas, że sytuacja w domu się poprawiła, dziękują nam za pomoc i rezygnują ze stypendium, żeby inna potrzebująca osoba mogła z niego skorzystać.

Jak wygląda rekrutacja do programu?

Rekrutacja wniosków odbywa się wstępnie już na poziomie Parafialnego Zespołu Caritas albo opiekuna Szkolnego Koła Caritas – są to osoby, które w swoim środowisku szukają potrzebujących pomocy i informują o możliwości otrzymania stypendium. Kiedy wszystkie wnioski wpłyną już do naszej Caritas, komisja weryfikuje je, sprawdza, jaka jest sytuacja rodzinna dziecka, jakie są jego uzdolnienia i wtedy, jeśli są środki, zostaje przyznane stypendium. Z reguły udaje nam się utworzyć stypendia dla wszystkich zgłoszonych dzieci. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy tych środków brakuje, i wtedy w kolejnym semestrze staramy się uzupełnić brakującą kwotę, żeby wsparcie jednak zostało udzielone.

Rekrutacja do programu rozpoczyna się w pierwszym tygodniu września. Wtedy zbierane są wnioski i podejmowane decyzje. Informacja o przyznanym stypendium trafia też do parafii, żeby proboszcz wiedział, że pomoc jest udzielana. Może się zdarzyć, że ktoś przegapi termin zgłoszeń albo sytuacja rodzinna pogorszy się nagle w ciągu roku szkolnego – pamiętajmy, że zawsze można złożyć wniosek i jeśli będziemy dysponować środkami, to jesteśmy w stanie dołączyć taką osobę już w trakcie trwania programu.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-25 14:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świąteczna kartka wybrana

Autorem zwycięskiej kartki jest Oskar z Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii
pw. św. Michała Archanioła w Jeninie

Dominika Łapucha

Autorem zwycięskiej kartki jest Oskar z Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Jeninie

Aż 168 prac – projektów kartek świątecznych - wpłynęło na konkurs organizowany przez diecezjalną Caritas.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

MEN usuwa łacinę z matury

2025-07-01 09:01
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało kolejne zmiany w ustawie o systemie oświaty. Jedna z nich, choć pozornie techniczna, uderza w sam fundament cywilizacyjny naszej kultury: chodzi o rezygnację z przeprowadzania egzaminu maturalnego z języka łacińskiego. Język Cycerona i św. Augustyna przestanie być traktowany jako równoprawna alternatywa dla języka obcego nowożytnego na maturze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką