Reklama

Niedziela Lubelska

Polisa na wieczność

Przyjęcie
szkaplerza
w lubelskim
sanktuarium

Katarzyna Artymiak

Przyjęcie szkaplerza w lubelskim sanktuarium

O szkaplerzu karmelitańskim z o. Piotrem Jackowskim, przeorem klasztoru Karmelitów Bosych w Lublinie, rozmawia Anna Artymiak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Artymiak: Skąd wziął się szkaplerz karmelitański?

Ojciec Piotr Jackowski OCD: W 1251 r. podczas modlitwy wizję szkaplerzną miał św. Szymon Stock, generał zakonu. W nocy z 15 na 16 lipca Maryja powiedziała: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego”. Otrzymał od Maryi obietnicę, że w tym znaku będzie ratunek i zbawienie. Obietnica została rozszerzona na wszystkich, którzy zechcą nosić szkaplerz. Kolejni papieże potwierdzili przywileje szkaplerza; szczególnym jest „przywilej sobotni”, obietnica, że w pierwszą sobotę po śmierci Maryja przyjdzie z pomocą i wybawi duszę z czyśćca. Ludzie przyjmujący szkaplerz chronią się pod płaszcz opieki Maryi.

Jak wygląda szkaplerz?

Szkaplerz to część habitu, kawałek płótna spływający z przodu i z tyłu, okalający człowieka. Świeccy przyjmują dwa małe kawałki materiału, które można wymienić na medalik. Z jednej strony jest Matka Boża, z drugiej Serce Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kiedy można przyjąć szkaplerz w sanktuarium św. Józefa przy ul. Świętoduskiej w Lublinie?

U nas szkaplerz można przyjąć praktycznie codziennie. Po prostu przed lub po Mszy św., czy w ciągu dnia, ale takim szczególnym czasem jest trzecia niedziela miesiąca od września do czerwca. Wówczas sprawowane są Msza św. o godz. 15.00 i nabożeństwo. Uroczyste przyjęcie odbywa się także podczas nowenny szkaplerznej, która rozpoczyna się 7 lipca i trwa do 15 lipca oraz podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, 16 lipca. Osoby są imiennie zapisywane w księgach szkaplerznych, które znajdują się w każdym klasztorze.

Co wyróżnia karmelitańską duchowość?

Rozważanie Pisma Świętego, zasłuchanie i posłuszeństwo Słowu Bożemu. Tak jak Maryja, zachowanie go w sercu i rozważanie, ale też pokora Maryi. Zachęcamy, aby każdy, kto przyjął szkaplerz, podjął stałą formację, poznawał duchowość Maryjną poprzez np. „niedziele szkaplerzne”. Jeśli jest taka możliwość, zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach ku czci Matki Bożej z Góry Karmel, ale też innych w ciągu roku. W naszym sanktuarium w trzecie niedziele miesiąca sprawujemy Msze św. zbiorowe we wszystkich intencjach składanych do Matki Bożej Szkaplerznej, następnie odbywa się nabożeństwo. Obecnie jest to Różaniec przed Najświętszym Sakramentem z rozważaniami tajemnic o charakterze modlitwy kontemplacyjnej. Wcześniej były konferencje i krótka modlitwa. Wszystko ma charakter Maryjny, przybliżający Matkę Bożą i prowadzący do pogłębienia z Nią osobistej więzi.

Przed nami uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Jaki będzie ich program?

Nowenna rozpocznie się w niedzielę, 7 lipca, podczas Mszy św. o godz. 18.00. W kolejne dni Msze św. z konferencją i krótkimi nabożeństwami sprawowane będą o godz. 11.30 i 18.00. Poprowadzimy je we trójkę: ja, o. Jakub i o. Paweł. Tematem będą postawy i miejsca Maryjne, ale nie sanktuaria, tylko te, o których mówi Pismo Święte: Nazaret, Ain Karim, Betlejem, Kana Galilejska, Jerozolima. Tam, gdzie w Piśmie Świętym ukazane są postawy Maryi. W dzień odpustu, 16 lipca, Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczyć będzie o. Henryk Cieniuch, kapucyn z Lubartowa. Zapraszamy!

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-07-02 08:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czerna: 23. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

„Z Maryją na krańce świata” – to hasło Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej, czyli wszystkich noszących szkaplerz Maryi, które odbyło się w sobotę 17 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa.

Więcej ...

Patriarcha Jerozolimy

Święty Albert, biskup

pl.wikipedia.org

Święty Albert, biskup

Podejmował działalność na rzecz pokoju.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: nie ma zbawienia poza krzyżem Jezusa Chrystusa

2024-09-14 19:32

flickr.com/archidiecezjakrakow

Nie ma zbawienia poza krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa. To jest nasza mądrość i to jest nasza siła na przekór tzw. „mądrym tego świata”, na przekór władcom tego świata. To jest nasza siła nadziei, z którą idziemy przez życie - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie sumy odpustowej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Sidzinie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......