Reklama

Nowy numer: Niedziela 27/2024
W Polskę idziemy

Uciec od zgiełku

Temat numeru

Uciec od zgiełku

Jedni kochają wszechogarniający jazgot muzyki wszelkiej maści, inni – szpalery straganów z mydłem i powidłem. A ja chyba się starzeję, bo uwielbiam święty spokój.

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Mimo nonsensów doświadczać piękna

Ks. Jarosław Grabowski Redaktor naczelny

Sposób podróżowania, odpoczywania sporo mówi o człowieku, czego przykład znajdziemy na następnych stronach tego numeru „Niedzieli”.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

„Rzemieślnicy razem z Maryją we wspólnocie Kościoła”, to hasło 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę. Mszę św. celebrował bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Wokół szkoły narasta niepokój – powiedział na Jasnej Górze bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Obserwator
8-9

Obserwator

Rosja wciąga świat w konflikt na Ukrainie. Wojna Kremla z Kijowem toczy się nie tylko na terytorium wschodniej Ukrainy.

Temat numeru
10-15

W czym kryje się piękno Polski?

k.w.

A gdyby tak – wbrew wakacyjnym trendom, które utrzymują nas w przekonaniu, że należy i trzeba „zaliczyć” plaże Południa albo jeden z azjatyckich rajów turystycznych – wrzucić w tym roku na luz i ruszyć w polskie bezdroża i na manowce, trochę w stylu „gdzie oczy poniosą”...

Uciec od zgiełku

Piotr Iwicki

Jedni kochają wszechogarniający jazgot muzyki wszelkiej maści, inni – szpalery straganów z mydłem i powidłem. A ja chyba się starzeję, bo uwielbiam święty spokój.

Rzucić wszystko i wyjechać...

Beata Włoga

... np. w Bieszczady. Nie każdy może i chce rzucić wszystko, ale taki tydzień wytchnienia od zgiełku i pracy zawsze się przyda. Jeśli cenisz sobie naturę, dobre jedzenie i lubisz twórczo spędzać czas, to Bieszczady czy Pieniny mogą być trafioną propozycją.

Oddech polskiej Amazonki

Jacek Pałkiewicz

Setki kilometrów przepłynąłem po Amazonce i Rio Negro, wdychałem równikowe powietrze i chłonąłem zapierające dech widoki. Ale od 2 lat wiem, że namiastkę tego nietkniętego ręką człowieka królestwa roślin, pochylających się nad leniwie płynącą rzeką, znaleźć mogę w Polsce.

Różanystok

Krzysztof Tadej

Gdy ktoś wybiera się do Augustowa lub Suwałk, to warto odwiedzić sanktuarium maryjne w Różanymstoku. Tu znajduje się jeden z najpiękniejszych obrazów Matki Bożej w Europie.

Morze, nasze morze...

Magdalena Wanot-Miśtura

Żeby dojść do plaży, musimy przejść piaszczystą ścieżką przez las. Spacer wzdłuż wydm przywołuje tę nieodpartą myśl, że droga jest równie ważna jak cel.

Treści wiary
16-19

Co z tą kabałą?

Eugeniusz Sakowicz

Czym jest kabała, która w ostatnich latach tak fascynuje gwiazdy pop-kultury?

Słowo „kabała” pochodzi od hebrajskiego czasownika lekabel – przyjmować (wiedzę od mistrza). Kabała to kierunek filozoficzny (dość powszechnie określana jest też jako zjawisko religijne), podejmujący polemikę z racjonalizmem głoszonym przez żydowskiego uczonego Mojżesza Majmonidesa (zm. 1204 r.).

Podepczę wszystkich swoich wrogów

Adam Regiewicz

Deptanie jest czymś innym niż zwykłe chodzenie, kroczenie czy nawet stąpanie. Depcze się coś z siłą, która ma na celu zmiażdżenie.

Życie Kościoła
20

Wystartowała Akademia Liderów

K.W.

Aktywni, inteligentni, rzutcy i zaangażowani społecznie młodzi ludzie to potencjał, którego nie wolno zmarnować. Na szczęście jest Fundacja Świętego Mikołaja.

Liturgia tygodnia
21-24

Jezus lekceważony w Nazarecie

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 6, 1-6

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy zaś nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze; a wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: „Skąd to u Niego?

Co to jest zabobon?

Ks. Łukasz Romańczuk

Czarny kot przebiegający komuś drogę, liczba 13, przejście pod drabiną czy przywitanie się przez próg – to tylko niektóre zabobony, które rzekomo przynoszą pecha. Są to już na tyle przyjęte przez ludzi formy, że stają się wręcz rytualne, i tak mocno zakorzenione w mentalności wielu osób, że niejednokrotnie przyjmowane są za pewnik. Tymczasem wiara w takie przesądy to nic innego jak stawianie na ślepy los, a to wyklucza rozum człowieka, a przede wszystkim Bożą Opatrzność.

„Oścień dla ciała”

Ks. Mariusz Woźniak

W przeznaczonym na dzisiejszą niedzielę drugim czytaniu, zaczerpniętym z Drugiego Listu do Koryntian (por. 12, 7-10), Paweł Apostoł wspomina o swoich widzeniach i objawieniach, ale by nie były one przyczyną jego dumy, a może nawet pychy, informuje, że otrzymał „oścień dla ciała”.

Egzamin z zaufania

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Gdy czytamy Ewangelię, dziwimy się ludziom, którzy odrzucali Jezusa, nie wierzyli w Niego. Na czym polegał ich problem? Tkwił on w nich samych, w tym, że mieli „za dużo Jezusa”. Po prostu Jezus był dla nich codziennością od małego, czyli nikim nadzwyczajnym.

Mistrz wiary

Ireneusz Korpyś

Za życia zasłynął jako mądry kaznodzieja i gorliwy spowiednik, do którego garnęły się tłumy. Po śmierci zyskał też miano wielkiego orędownika.

Moim zdaniem
25

Fundamentalny jubileusz

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Bp Andrzej Przybylski

Bóg wzywa nas do świętowania lat jubileuszowych, nadając im głębokie duchowe znaczenie.

Życie kościoła
26-29

Brat miłosierdzia

Magda Nowak

Po ponad ośmiu wiekach Gwidon z Montpellier został ogłoszony błogosławionym. Ta decyzja papieża Franciszka daje jasny wyraz temu, że czynienie miłosierdzia nie ulega dezaktualizacji.

Zmiany epokowe czy zmiana epoki?

Ks. Zbigniew Kucharski

Tworzyć przemiany w świecie czy tylko wychodzić im naprzeciw? Wieloaspektowy rozwój technologiczny świata i jego przyspieszające tempo niewątpliwie są zjawiskiem imponującym, fascynującym dziełem człowieka, całej wspólnoty ludzkiej.

Warte uwagi
30-31

Odmienić los dzieci

Caritas Polska

Dzieciństwo na ogół kojarzy się z beztroskim poznawaniem świata, w rzeczywistości jednak wiele dzieci zmaga się z poważnymi problemami, takimi jak choroba, uzależnienie rodzica czy ubóstwo. Nadzieję przynosi im Caritas.

Franciszkańska perła duchowości

Ireneusz Korpyś

Pierwowzór Kwiatków Świętego Franciszka w rewelacyjnym tłumaczeniu trafia do rąk czytelników.

Życie Kościoła
32-33

Od ołtarza na boisko

Julia Saganiak

W Łodzi zagrali młodzi piłkarze z całej Polski, mistrzowie poszczególnych diecezji. 123 zespoły! – powiedział ks. Piotr Kępniak, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej.

Punkt widzenia
34-35

Chińska misja prezydenta

Artur Stelmasiak

Bezpieczeństwo w Europie Środkowej, współpraca gospodarcza, handlowa i turystyczna – to główne tematy 4-godzinnych rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Xi Jinpingiem. Czy Chiny pomogą Polsce?

Moim zdaniem
36-37

Słodkie zagrożenie

Teolog, medioznawca, profesor nadzwyczajny UKSW Monika Przybysz

E-papierosy to nie tylko para wodna i substancje smakowo-zapachowe, ale również cały szereg substancji szkodliwych dla zdrowia, które uszkadzają naczynia krwionośne i płuca.

Polacy muszą się tym zająć

Dziennikarz, pisarz, poeta Witold Gadowski

Dziś fakty przestają się liczyć, a zaczyna dominować interesowne kłamstwo.

Historia
38-39

Barbarzyńcy w muzeum

Jan Józef Kasprzyk

Każde szanujące się państwo prowadzi politykę historyczną. Służy ona kształtowaniu tożsamości narodowej i społecznej oraz pomaga utrwalić międzypokoleniowy kod kulturowy, który jest niepowtarzalnym zjawiskiem wyróżniającym dane państwo i naród.

Listy
40

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chciałam Państwu opowiedzieć pewną historię. Jesteśmy polsko-holenderską rodziną, która kilka miesięcy temu przeprowadziła się z Holandii do Polski. O Holandii można by dużo opowiadać, ale nie to jest celem tej wypowiedzi.

Chcą korespondować

Niedziela z kulturą
44

Gry literackie

W.D.

Porozumienia prymasa

J.K.

Walki Feroksa

W.D.

Emocje w roli głównej

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
52-61

Krajobraz po burzy

Tomasz Łabonarski

Za nami kolejna edycja festiwalu Dwa Teatry – wyjątkowa, bo po przetasowaniach w rządzie i telewizji. Co się zmieniło (oprócz powrotu festiwalu do sopockiego matecznika z wygnania zamojskiego) lub jaki rodzaj sztuki został nam w minionym sezonie teatru telewizji zaserwowany?

Kadry w roli głównej

Tomasz Łabonarski

Mamy klasyczny model rodem z Agaty Christie – bogata posiadłość, zróżnicowane i przekrojowe społecznie towarzystwo, trup z nożem w plecach, detektyw, policjant i zagadka do rozwiązania.

Program telewizyjny

Gruzowanie i inne ościenie

Magdalena Wanot-Miśtura

Mam wrażenie, że coraz więcej dzisiaj ludzi o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach (por. Ez 2, 4). Ponad miarę nasza dusza jest nasycona szyderstwem zarozumialców i pysznych pogardą (Ps 123, 4). W języku również daje się zauważyć zwrot w tę stronę. Zaczynamy wytaczać coraz cięższe działa.

Kulturalnym krokiem
56-59

Po drugiej stronie kamery

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszamy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

Sprawy rodzinne
60-61

Inspiracje małżeńskich przyziemności

Beata Kociołek

Czy zwyczajność może inspirować? Jak odnajdywać radość i spełnienie, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość?

Dobre rady
62-63

Dwie strony słońca

Anna Wyszyńska

Poprawia nastrój, odpowiada za metabolizm witaminy D, łagodzi niektóre schorzenia skóry. Jak pogodzić pozytywny wpływ słońca na nasz organizm z zagrożeniami, które niosą jego promienie?

Dziedziczenie po teściach

Bożena Kwiecińska prawnik

Czy jako synowa mogę dziedziczyć po teściach? Teść zmarł 10 lat temu, teściowa – 5 lat temu, a kilka miesięcy temu zmarł mój mąż. Czy należy mi się spadek po rodzicach męża?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Do powiedzenia
64

Z mądrością w codzienność

Emil Tańczak

W mojej Księdze jubileuszowej, którą napisałem z okazji 50-lecia rodzinnej firmy (pomimo sędziwego już wieku, nadal prowadzę ten duży zakład), podzieliłem się refleksją, że wiedzy nigdy nie jest za dużo. I cóż mogę poradzić na to, ja, stary człowiek, że od zawsze tak bardzo pasjonuje mnie otaczający nas świat – przepiękny i fascynujący! Gdyby tak los dodatkowo wydłużył mi dystans życiowy, chciałbym jeszcze np. ogarnąć z grubsza wiedzę o kosmosie i lotach w nieskończoność; marzę o tym i dużo czytam na ten temat. „Każdemu wolno marzyć” (jak w piosence), ale żyjemy tu i teraz i gonią nas obowiązki.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Mówią, że czekolada to najlepsze lekarstwo na wszystko – od smutku i złamanego serca po nudę i brak energii. A najzdrowsza to, oczywiście, ta gorzka o dużej zawartości kakao. W jej składzie są m.in. białko, błonnik, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B i E. Kilka jej kostek w diecie – jak najbardziej wskazane.

Był ateistą, dziś ewangelizuje

Kamil Krasowski

W Jezusie odnalazłem sens i miłość mojego życia. Wróciłem do Kościoła i do sakramentów – mówi Zbigniew Kowalski.

Módl się i ufaj

Anna Gębalska-Berekets

„Modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, jest kluczem do Bożego serca” – napisał w jednym z listów św. Ojciec Pio.

Pomysł na książki

Angelika Kawecka

Zastanawialiście się kiedyś, czy wasze życie mogłoby być dobrym materiałem na książkę?

Jak dbać o dojrzałą skórę

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Z wiekiem skóra starzeje się i traci elastyczność oraz jędrność, pojawiają się zmarszczki mimiczne i przebarwienia. Procesy te są nieuniknione, ale można zmniejszyć tempo ich powstawania.

Piołun w domowej apteczce

Ojciec Henryk

Przed laty zioło to rosło blisko ludzi, dlatego było powszechnie zbierane i używane. Dziś niewielu z nas potrafi je rozpoznać i samemu zebrać.

Co kraj, to obyczaj

JM

Dziś, gdy przemieszczanie się z jednego krańca globu na drugi nie jest problemem, wciąż istnieje możliwość popełnienia obrażającego czy zawstydzającego błędu, wynikającego z nieznajomości lokalnych zwyczajów.

Domowe lody

Na wakacyjne upały zimne lody to prawdziwy ratunek. Możemy je zrobić sami, bez ulepszaczy, ze składników, które sami wybierzemy.

Śladami świętego małżeństwa

eMKa

Gdzie żyła para, która jako pierwsza została kanonizowana? Zapraszamy na wędrówkę śladami Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, na czym polega…

I.C.

...akcja pomaganie przez radowanie?

Duchowy reset

Łukasz Piotrowski

Wraz z nastaniem lata nadchodzi pora upragnionego wakacyjnego wypoczynku. Warto wówczas pomyśleć o chwili wytchnienia nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

Misja pana Jana

Mateusz Góra

On mnie przecież zbawia, a ja trzymam Go w palcach. Jestem z Nim tu i teraz... Potem człowiek wraca uduchowiony i szczęśliwy do domu – wyznaje Jan Smoła.

Ich pomysł na miejsce w Kościele

Ewa Biedroń

Siła, odpowiedzialność, mądrość i honor to cztery filary Formacji Męskiej Tożsamości. W Tarnowie do tej wspólnoty należy ok. dwudziestu mężczyzn.

W Pogwizdowie się dzieje

Maria Fortuna-Sudor

Jest takie powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch – zauważa ks. Józef Potoniec – proboszcz parafii w Pogwizdowie.

Słuchaj i żyj

Oprac. za: diecezja-pelplin.pl

Zakończyła się XII edycja wydarzenia „Przystań – warsztaty dla duszy”.

Warto pójść

Oprac. za: diecezjaelk.pl

Pod hasłem „Rodzina Święta” wyruszy 34. Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie.

Odpust na bogato

Oprac. za: diecezjakoszalin.pl

Kaszubszczyzna jest wciąż żywa, obecna, nie dała się zamknąć w skansenie. Gdzie jej szukać? – pytał bp Zbigniew Zieliński podczas uroczystości odpustowych.

Łowca dusz

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Coraz częściej to nie katolicy są nietolerancyjni, ale właśnie katolików przestaje się tolerować – powiedział bp Mirosław Milewski.

Niedziela częstochowska

Wspólne dzieło

Ks. Mariusz Frukacz

Jako Kościół jesteśmy odpowiedzialni za powołania. Dzieło powołań jest ważne dla diecezji – powiedział ks. Michał Pabiańczyk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, diecezjalny duszpasterz powołań, ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ostoja pobożności

Karol Porwich

Dzięki Matce Bożej mamy starszą córkę i obiecałam Jej, że jak córka urodzi się zdrowa, to dam jej na drugie imię Maria, a ochrzczę ją 3 maja, bo w tym dniu mamy akurat odpust w Pierzynach Małych. I tak też się stało – powiedziała podczas uroczystości powitania Ikony Nawiedzenia Magdalena Pędziwiatr z kościoła filialnego, parafii św. Antoniego Padewskiego w Kiełczygłowie.

Specjalista od homilii

Ks. Mariusz Frukacz

Ksiądz Wojciech Pazera był specjalistą w dziedzinie historii kaznodziejstwa, ale w kręgu jego zainteresowań były również sanktuaria maryjne w naszej archidiecezji, których historię prezentował przez wiele lat na łamach Niedzieli.

Niedziela przemyska

Dziękczynienie za minione dobro

Łukasz Sztolf

W czwartek 20 czerwca poranną Eucharystią pod przewodnictwem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego, oraz z udziałem bp. Stanisława Jamrozka, bp. Krzysztofa Chudzia, księży profesorów i dziekanów zakończył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu rok akademicki 2023/2024.

Szafirowa rocznica

Stanisław Gęsiorski

Jest za co dziękować Panu Bogu. Za to, cośmy uczynili dla Kościoła, dla zbawienia swojego i ludzi nam powierzonych. Ale jest też za co przepraszać – powiedział bp Marian Buczek.

Oni są znakiem zwycięstwa

Romana Trojniarz

Dziękuję, dziękuję, dziękuję, milion razy dziękuję za to, co zrobiliście dla mojej mamy i mojej rodziny – powiedział Jeffrey K. Cymbler z Nowego Jorku, potomek Żydów ocalonych przez Polaków.

Niedziela sosnowiecka

Chcemy być Kościołem w drodze

Piotr Lorenc

Jesteśmy, jako wspólnota Kościoła, która idzie drogą za Chrystusem, zaproszeni do jej odkrywania. Szczególnie dzisiaj wydaje się, że Ojciec zaprasza nas jeszcze mocniej do ponownego wejścia w tajemnicę tej właśnie drogi – powiedział biskup Artur Ważny podczas ingresu do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Zwyczajni – nadzwyczajni

Jarosław Ciszek

Liczące 59 osób grono nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w diecezji sosnowieckiej powiększyło się o 4 nowych mężczyzn.

Kraków Brata Alberta

Jarosław Ciszek

Rozpoczynamy kolejny wakacyjny cykl turystyczny. Na początku zapraszamy do odwiedzenia miejsc związanych z patronami naszej diecezji. Dziś św. Brat Albert Chmielowski i Kraków.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...