Reklama

Niedziela Świdnicka

Symbol polsko-czeskiej jedności

Gość z Czech wraz z ojcem proboszczem przy nagrobku
średniowiecznego arcybiskupa

Zdjęcia: Parafia Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Gość z Czech wraz z ojcem proboszczem przy nagrobku średniowiecznego arcybiskupa

W kłodzkiej kolegiacie Wniebowzięcia NMP i św. Franciszka Ksawerego 30 czerwca odbyły się uroczystości poświęcone 660. rocznicy śmierci abp. Arnošta z Pardubic, fundatora miejscowej świątyni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Liturgii przewodniczył arcybiskup senior, były metropolita praski i prymas Czech kard. Dominik Duka, którego powitał gospodarz miejsca o. Andrzej Migacz, jezuita. – Kardynale Dominiku, witam cię serdecznie w tym kościele, gdzie z woli abp. Arnošta znajdują się jego doczesne szczątki. Staramy się, by pamięć o nim była wciąż żywa, bowiem jego postać jest niezwykle ważna nie tylko dla ziemi kłodzkiej, ale i dla całej Europy Środkowej – zaznaczył jezuita, witając przybyłe duchowieństwo na czele z bp. Markiem Mendykiem oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także ludzi nauki i kultury. Uroczystość uświetnił kłodzki chór Concerto Glacensis.

Łącznik

Reklama

W wygłoszonej homilii kard. Duka podkreślił znaczenie Kłodzka w życiu Arnošta z Pardubic, zwracając uwagę na jego związek z tym miejscem od czasów dzieciństwa i edukacji: – Związek Arnošta z Pardubic z Kłodzkiem sięga czasów jego dzieciństwa i edukacji, co czyni to miejsce szczególnie symbolicznym w jego biografii. To właśnie tutaj odkrył swoje powołanie – przypomniał. Purpurat zwrócił uwagę na potrzebę odkrywania na nowo chrześcijańskich wartości w dzisiejszych czasach. – Jest to również miejsce w jego życiu, w którym spotyka Matkę Bożą, która pokazuje mu nie słowami, ale wyrazem twarzy, że musi zmienić swoje życie i stać się prawdziwym dzieckiem Bożym. Ten epizod z życia arcybiskupa Arnošta musi przemawiać do każdego z nas – zaznaczył kard. Duka, podkreślając, że postać arcybiskupa odgrywa kluczową rolę w relacjach polsko-czeskich, stanowiąc łącznik między obydwoma narodami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kim był Arnošt?

Arnošt z Pardubic (1297–1364) był znaczącą postacią kościelną i polityczną średniowiecznych Czech. Urodził się w Hostynie koło Czeskiego Brodu. Jego ojciec był burgrabią kłodzkiego zamku. Uczęszczał do joannickiej szkoły parafialnej w Kłodzku, później kontynuował naukę w klasztornej szkole jezuitów, a następnie studiował prawo i teologię w Padwie i Bolonii.

Po powrocie ze studiów ustanowiono go kanonikiem i dziekanem praskim. W 1343 r. został biskupem Pragi, a rok później papież Klemens VI wyświęcił go na pierwszego arcybiskupa praskiego. Arcybiskup Arnošt był także dyplomatą, zarówno dla dworu cesarskiego, jak i papieskiego. Podczas konklawe w 1352 r. i 1362 r. występował jako liczący się kandydat na papieża.

Jego wiara była głęboka, a życiowa wizja, której doświadczył w młodości, wpłynęła na jego duchową ścieżkę. W wieku 13 lat, modląc się w kościele parafialnym w Kłodzku, miał wizję. W trakcie nieszporów Arnošt spostrzegł, że stojąca na ołtarzu głównym figura Matki Bożej ożyła i odwróciła od niego twarz. Miało to wywołać w młodziutkim Arnošcie strach i przerażenie. Odetchnął z ulgą, gdy po gorliwej modlitwie Maryja ponownie zwróciła ku niemu swoje oblicze. Wizja potraktowana jako ostrzeżenie w dużym stopniu zaważyła na jego postawie duchowej. Zapoczątkowała też trwający całe życie arcybiskupa wielki kult maryjny.

Zmarł w Roudnicy 30 czerwca 1364 r. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, choć jako arcybiskup miał prawo do spoczynku w katedrze św. Wita w Pradze.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-09 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” – wyniki badań

2025-07-18 08:47

Karol Porwich/Niedziela

Odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających swe powołanie zakonne lub kapłańskie. Jest to jeden z wniosków płynących z ogłoszonego w czerwcu 2025 przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie raportu pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne”. Raport ten omówiła 17 lipca katolicka agencja CNA. Badanie przeprowadzono we współpracy z diecezją Saginaw w stanie Michigan w okresie od marca do maja 2025 roku.

Więcej ...

Św. Szymon z Lipnicy

www.bernardyni.pl

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat