Reklama

Niedziela 28/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Kiedy rozum śpi...

Sekretarz redakcji Margita Kotas

Gdy emocje plączą nam język, dobrze, jeśli w sukurs przychodzi rozum. To rozum sprawia, że nasza siła tkwi w argumentach.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje: Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Już po raz 9. na Jasną Górę przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Rycerzy, Czcicieli i Członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła. Tradycyjnie z uczestnikami do sanktuarium dotarła peregrynująca po Polsce figura św. Michała Archanioła.

Wydarzenia
6-9

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Vigano został ekskomunikowany. O fakcie poinformowała Dykasteria Nauki Wiary.

Razem z ks. Michałem Olszewskim

Rozmawia: Ks. Jarosław Grabowski

Stajemy, jako sercanie, w obronie człowieka i jego podstawowych praw – mówi ks. dr Włodzimierz Płatek.

Dali przykład miłości i odwagi

Stanisław Gęsiorski

Wojna, brutalność i zagłada Żydów, ale też miłość, poświęcenie i oddanie Bogu, rodzinie oraz drugiemu człowiekowi – tak w pigułce możemy powiedzieć o życiu bł. rodziny Ulmów.

Obserwator
10-11

Obserwator

W.D. J.K.

Prezydent USA Joe Biden mierzy się z otwarcie wyrażanymi obawami co do jego szans w listopadowych wyborach prezydenckich ze strony polityków własnej partii.

Treści wiary
18-21

Matka Boża zawsze w pracy

Wincenty Łaszewski

Dając nam szkaplerz, Matka Boża zaprosiła nas do pracy dla Boga. Chciała, by wszystko odnalazło w nas wymiar nadprzyrodzony i wiązało się z intencją „dla zbawienia”. Wszystko ma służyć zbawieniu – także noc i sen.

Kontemplowanie piękna

Papież Franciszekj

Troska jest złotą zasadą naszego człowieczeństwa i niesie ze sobą zdrowie i nadzieję. Zatroszczenie się o chorych i starszych, potrzebujących, opuszczonych jest bogactwem ludzkim, a także chrześcijańskim. Tę troskę musimy także skierować ku naszemu wspólnemu domowi: ku ziemi i ku każdemu stworzeniu.

Dźwięki Biblii

Usłyszeć w zgiełku świata, co mówi do nas Bóg – oto jest wyzwanie. Skoro jednak ucha nie da się zamknąć tak jak oczu, niech przyjdzie nam ono z pomocą.

Opluty

Adam Regiewicz

Znak nieczystości, wyraz przekleństwa lub pogardy, akt religijny. Oplucie obecne na kartach Biblii niesie ze sobą wiele znaczeń.

Polecamy
22

Sumienie w zwierciadle

Ireneusz Korpyś

Czy należy się spowiadać z poprawiania urody za pomocą skalpela i strzykawki z botoksem? Czy grzeszy osoba, która nie segreguje śmieci?

W poszukiwaniu marzeń

Igor Tuliś

Jak toczyły się losy młodych Polaków, którzy w czasach PRL uciekali zza żelaznej kurtyny, by na Zachodzie spełniać marzenia?

Liturgia tygodnia
23-26

Rozesłanie Dwunastu

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 6, 7-13

Dlaczego trzeba wystrzegać się wróżbiarstwa i magii?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Najpierw warto zadać pytanie: dlaczego w społeczeństwie istnieje tak duże zainteresowanie horoskopami, wróżbiarstwem, magią i podobnymi praktykami? Zastanawiające jest, skąd się bierze taka potrzeba, żeby znać swoją przyszłość i bieg różnych wydarzeń.

Widzący

Ks. Krzysztof Kowalik

Wzrok to jeden ze zmysłów, które dostarczają nam informacji o świecie. Gdy mówimy o ludziach spostrzegawczych, mamy na myśli takich, którzy potrafią zobaczyć więcej niż inni lub zauważają ważne szczegóły w otaczającym nas świecie.

Zaufajmy tej Miłości!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Nasz najpiękniejszy dzień? Da się go wskazać? Sądzę, że jest on dopiero przed nami. O takim dniu, najwspanialszym, mówi dziś Kościół, gdy z psalmistą (w introit) zwraca się do Boga, używając czasu przyszłego: „W sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, nasycę się Twym widokiem, gdy ukaże się Twoja chwała”.

Siostra świętych

Ks. Mariusz Frukacz

Była córką świętych, jej trzej bracia też zostali świętymi.

Moim zdaniem
27

Lekcja Grunwaldu i Gdańska

Profesor teologii, publicysta Ks. Paweł Bortkiewicz

Polityka historyczna była, jest i będzie fundamentalnie ważną sprawą tożsamości narodowej i państwowej.

Śladami Biblii
28-29

Wielkimi krokami ku wielkiej rocznicy

Rozmawia: Katarzyna Kaner

O Kościele katolickim w Turcji, który choć nie może ewangelizować, przyciąga nowych wyznawców, mówi biskup Stambułu Massimiliano Palinuro.

325 – 2025 1700. rocznica soboru w Nicei

Katarzyna i Hakan Kanerowie, Turcja

Rok 325 i wydarzenia w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji) to zarówno przełom w historii cesarstwa rzymskiego, jak i fundament doktrynalny, do którego odwołują się wszystkie tradycje i denominacje chrześcijańskie. Na obradach pierwszego ekumenicznego soboru powszechnego zgromadziło się 300 biskupów reprezentujących najważniejsze stolice ówczesnego świata, dokąd zdążyło już dotrzeć chrześcijaństwo.

W centrum uwagi
30-31

Kiedy słowa mądrości stają się sloganami

Jonathan Luxmoore

Jego książki zostały opublikowane w wielu językach, a on sam stał się gwiazdą na konferencjach i seminariach wśród tych, którzy szukali liberalnego katolickiego głosu. Czy oferują one przydatne recepty na radzenie sobie z wieloma dzisiejszymi wyzwaniami?

Historia
32-33

Polska krew za Ankonę

Jan Józef Kasprzyk

Było cholernie ciężko – wspomina kpt. Władysław Dąbrowski z 15. pułku ułanów, jeden z ostatnich żyjących uczestników bitwy o Ankonę. – Niemcy stawiali straszliwy opór, miejscami gorszy niż pod Monte Cassino...

Punkt widzenia
34-35

Batalia o śmierć i życie

Artur Stelmasiak

Zabić dziecko będzie można nawet w 9. miesiącu ciąży, a lekarze nie będą karani nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji – to najbardziej drastyczne założenia projektu ustawy, która trafiła do drugiego czytania w Sejmie.

Ile więcej za energię i ciepło?

Paweł Sarafin

Z początkiem lipca przestała obowiązywać tarcza energetyczna, którą wprowadził rząd Mateusza Morawieckiego. Podwyżki będą, ale nie tak duże, jak pierwotnie sądzono. Przynajmniej na razie.

Moim zdaniem
36-37

Społeczeństwo podróżników

Podróżnik, odkrywca, reporter Jacek Pałkiewicz

Dawny charakter podróżowania zaginął na naszych oczach. Komputer wstrząsnął naszym życiem, a dynamiczna ekspansja internetu radykalnie zmodyfikowała sposób przemieszczania sie?.

Niemieckie parcie na Wschód

Dziennikarz, pisarz, poeta Witold Gadowski

Przyjęcie Scholza w Warszawie wyglądało jak wizyta głowy państwa kolonialnego w zarządzanym przez siebie kraju skolonizowanym.

Sprawy rodzinne
38-39

Nie wszystko na pokaz

Katarzyna Krawcewicz

Wakacyjne wyjazdy, urlopy, piękne scenerie, większy luz – aż się prosi, żeby powrzucać do sieci trochę zdjęć pokazujących, jak dobrze bawicie się z dziećmi. Ale czy to zawsze dobry pomysł?

Polecamy
41

Jaka jest dusza Polaków?

Joanna Szczerbińska

Odpowiedź daje nowa książka Polacy wierni i dzielni o. Mariana Zawady.

Listy
42

Wakacje z książką

Aleksandra

Chcą korespondować

Niedziela z kulturą
44

Pejzaże historii

W.D.

Ja i moje książki – to jedno. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak
Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Zdzisława Mokranowska

Cierpienie Céline

W.D.

Jestem Céline Dion
reż. Irene Taylor

Patrząc w lustro

J.K.

Czy ktoś tu jest normalny?
Sarah Chaney

Zdolności Bonnie

J.K.

In Berlin
Bonnie Tyler

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53

Ewolucja jak na dłoni

Piotr Iwicki

Jakiś czas temu pisałem o bolesnej unifikacji tego, co na radiowych playlistach. Zaczynamy mówić bardziej o piosenkach jako skrzętnie skrojonych dodatkach do reklam, na których rozgłośnie zarabiają, niż na autorskich formach z przesłaniem rozpisanym na nuty i strofy.

Kulturalnym krokiem
54-57

Folkloru niejedno imię

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszamy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Nasze dziedzictwo
58-59

(Nie)odkryta Jasna Góra

Maciej Orman

W naszym minicyklu wakacyjnym chcemy zaprezentować miejsca, które – obok Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej – warto zwiedzić na Jasnej Górze, oraz pokazać to, jak sanktuarium zmieniało się w ostatnich latach.

Świat pod lupą
60-61

Zajrzeć do środka

Paweł Kukołowicz

Marzeniem naukowców było zdobycie umiejętności zaglądania w głąb ludzkiego organizmu i zrozumienie mechanizmów nim rządzących. Z kolei zadaniem każdego chrześcijanina jest zajrzenie w głąb własnego wnętrza. Ale jak to zrobić?

Dobre rady
62-63

Jak powstrzymać negatywne myśli

Agnieszka Kaczmarek-Müller psychoterapeuta

Czy rozmyślasz o każdym słowie, które wypowiedziałeś? Czy analizujesz i interpretujesz każde przeszłe i przyszłe działanie? Jeśli tak, to prawdopodobnie należysz do osób nadmiernie myślących.

Drzewa niezgody

Bożena Kwiecińska prawnik

Od roku proszę sąsiada o przycięcie gałęzi rosnących na jego posesji, które znajdują się nad moją działką. Drzewa posadzone są blisko ogrodzenia, mają ponad 10 m wysokości i to powoduje bardzo duże zacienienie od strony południowej. Sąsiad nie reaguje na moje prośby, mówi, żebym sobie sam przyciął gałęzie. Nie jestem w stanie sam tego zrobić, muszę skorzystać z usług firmy ogrodniczej. Za poniesione koszty chciałbym żądać zwrotu od sąsiada. Czy jest taka możliwość?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Dziś telefon komórkowy to niemal biuro w wersji mini. Tego dnia warto się zastanowić, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje smartfon i na ile potrafimy się obejść bez ciągłego zaglądania do niego. Warto spróbować zrobić sobie komórkowy detoks. Oczywiście, w granicach zdrowego rozsądku – z dostępem do opcji wykonywania rozmów w razie konieczności.

Świadectwo: Droga z Eliaszem - ewangelizacja, przekraczanie siebie

Karolina Mysłek

1000 km w dwa tygodnie – ewangelizacja, przekraczanie siebie, zbiórka funduszy na realizację filmu.

Słodka Francja

Elżbieta Nowak

Żeby przeżyć Paryż tak, aby pozostał w sercu już na zawsze, trzeba go poznać wcześnie. Bo to młodość rzeźbi w nas najtrwalej wszystkie wspomnienia. Ale obraz dzisiejszej Francji, a szczególnie Paryża, często budzi lęk i zwątpienie.

Obrońca ludzkiego życia

Anna Gębalska-Berekets

Odkrył 21. chromosom. Kiedy jego badania zaczęły służyć aborcji, zaangażował się jeszcze bardziej w obronę nienarodzonych.

Naturalna pielęgnacja – czy warto?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Naturalne kosmetyki, nawet przy regularnym i długotrwałym stosowaniu, nie są szkodliwe, ale mają też minusy

Zioło na nerki

Ojciec Henryk

Rdest ptasi znalazł uznanie w medycynie ludowej, był stosowany przez wybitnych zielarzy, interesuje się nim również medycyna akademicka.

Mój plan dnia

Agnieszka Zarzecka

Jak dobrze zaplanować dzień z dzieckiem? Co jest najistotniejsze?

Fasolka po europejsku

Fasolka szparagowa jest zdrowa, smaczna i niskokaloryczna, dlatego warto, aby w sezonie jej świeże strączki gościły na naszych stołach. Można z niej zrobić naprawdę ciekawe dania.

Spacerowo nad Bałtykiem

Kiedy pogoda nie sprzyja plażowaniu, podpowiadamy, gdzie warto się przejść podczas wakacji nad naszym morzem.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

I.C.

...Dom Serca w Bydgoszczy obchodził 20-lecie swojego istnienia?

Uśmiech ma moc!

Elżbieta Plata

Nawet przez ten niedługi czas jesteśmy właśnie z nimi i dla nich – powiedział o kolejnej akcji dobroczynnej Jan Wojdak, lider zespołu Wawele z Krakowa.

Najtrudniej pierwszy raz

Maria Fortuna-Sudor

W ramach Wielkiego Odpustu Tuchowskiego do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej przybyli pielgrzymi z różnych stron diecezji tarnowskiej.

Zapaleni Miłością

Maksymilian Ossak

Już wkrótce do bł. Karoliny przybędzie młodzież z całej Polski, aby przeżyć wyjątkowe rekolekcje pod namiotami.

Ślad, jakich mało

O. Francesco Baldelli, franciszkanin

Tydzień spędzony w urokliwym miejscu i w świetnym towarzystwie oraz wspomnienia pozostające w pamięci na długie lata – to brzmi dobrze.

Dobra Nowina idzie w świat

Oprac. za: diecezja.siedlce.pl

Stajemy dziś z wielkim dziękczynieniem za tych wszystkich, którzy w tej wspólnocie odnaleźli swoje miejsce w Kościele – powiedział ks. Grzegorza Suwała.

Młodzi Franciszkanie

Oprac. za: parafiaskoki.pl

Nowa wspólnota młodzieżowa została uroczyście pobłogosławiona przez ks. kan. Karola Kaczora, proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Skokach.

Niedziela częstochowska

Bardzo pragnęli kościoła

Mateusz Kijas

Mam nadzieję, że jubileusz przyczyni się do jeszcze większego umocnienia, scalenia i zjednoczenia naszej wspólnoty – powiedział ks. Marcin Knaga, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Blachowni.

Zachować w sobie Jej oblicze

Magda Nowak

Mam nadzieję, że mimo kryzysu, jaki obecnie jest w Kościele, Matka Boża nas do siebie zbliży, tak jak każda matka swoje dzieci – przyznaje Anna Soboń, pełniąca obowiązki kościelnej.

Rozumiał ludzi

Ks. Damian Magiera, wikariusz w parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia Anna Wojtas, dyrektor Państwowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej

Ksiądz Mirosław Rapcia był proboszczem, dziekanem, katechetą, ale przede wszystkim człowiekiem i przyjacielem. Trudno jest się pogodzić z jego nagłym odejściem.

Niedziela podlaska

27. rocznica koronacji w Miedznie

Ks. Krzysztof Antolik

W Sanktuarium Maryjnym w Miedznie odbyły się uroczystości związane z 27. rocznicą koronacji Koronami Papieskimi obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

80 – lecie szkoły

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wspólną modlitwą rozpoczął się 12. Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach połączony z jubileuszem 80-lecia LO im. Komisji Edukacji Narodowej.

Diecezjalna Sztafeta

Ks. Wojciech Łuszczyński

W poczuciu troski o nowe i święte powołania do kapłaństwa oraz życia konsekrowanego, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy diecezji drohiczyńskiej wzięli udział w „Diecezjalnej sztafecie modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego”.

Niedziela świdnicka

Złota franciszkanka

Ks. Mirosław Benedyk

Siostra Miriam Jur ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi od blisko dwóch dekad pełni posługę u biskupa świdnickiego. 30 czerwca br. świętowała 50. rocznicę ślubów zakonnych.

Nasi wrogowie wykorzystują znaną metodę

Ks. Mirosław Benedyk

– Medialne nagłośnienie aresztowania księdza Michała Olszewskiego jest obliczone na zniechęcanie wiernych do Kościoła – powiedział biskup świdnicki, podczas maryjnych uroczystości w sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Symbol polsko-czeskiej jedności

Ks. Mirosław Benedyk

W kłodzkiej kolegiacie Wniebowzięcia NMP i św. Franciszka Ksawerego 30 czerwca odbyły się uroczystości poświęcone 660. rocznicy śmierci abp. Arnošta z Pardubic, fundatora miejscowej świątyni.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

W imię wartości. W imię Boga

Ks. Robert Gołębiowski Adam Szewczyk Ks. Marek Kuligowski

W liturgiczne wspomnienie św. Ottona w pięciu miejscach związanych z jego posługą, odbyły się uroczyste Eucharystie, w czasie których przedstawiciele wszystkich dekanatów w pełni oddali cześć Apostołowi Pomorza Zachodniego.

Teatr Anny

Rozmawiał ks. Robert Gołębiowski

Trwa Jubileuszowy Rok Pomorskiej Misji Chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Poprosiliśmy znaną i cenioną aktorkę Annę Gielarowską o przybliżenie nam swojej twórczości, w którą wpisany jest aspekt religijny.

Kolejna odsłona

Ks. Marcin Miczkuła Ks. Andrzej Supłat

Również w Wolinie i Cerkwicy wierni gromadzili się, aby podziękować za dar misji ewangelizacyjnej i trwania wiary na tych ziemiach od ponad 900 lat.

Niedziela wrocławska

Wzór służby, życia i poświęcenia

Marzena Cyfert

Jubileusz 200. rocznicy urodzin i 175. rocznicy święceń kapłańskich sługi Bożego ks. Jana Schneidera były przyczynkiem do składania dziękczynienia Bogu. Uroczystej Eucharystii z modlitwą o dar beatyfikacji przewodniczył w katedrze wrocławskiej bp Jacek Kiciński.

Dziedzictwo małej Ojczyzny

Ks. Łukasz Romańczuk

Po raz jedenasty w Głębowicach odbył się Historyczny Jarmark Parafialny. W jednej z sal „Garnierówki” została otwarta wystawa, z której możemy poznać historię karmelitańskiego kompleksu, a także zobaczyć wiele pamiątek z różnych wieków.

Pamiętamy i za nich się modlimy

Ks. Łukasz Romańczuk

Na terenie archidiecezji wrocławskiej znajdują się miejsca, w których w sposób szczególny upamiętnia się osoby związane z Marynarką Wojenną oraz Żeglugą Śródlądową. Wśród nich są bohaterowie naszej Ojczyzny.

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?