Reklama

Niedziela Małopolska

Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny - ponad trzywiekowa tradycja

Ubrani w pokutne stroje uczestniczą w procesjach

Archiwum parafii w Zalasiu

Ubrani w pokutne stroje uczestniczą w procesjach

W postaci św. Marii Magdaleny porusza mnie wielkość nawrócenia – przyznaje Wojciech Kucharski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny zostało założone w 1710 r. przez ówczesnego proboszcza parafii św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja w Zalasiu, ks. Piotra Pawła Gawlikowskiego. W dokumentach brackich można znaleźć wiele nazwisk wielkich rodów, np. Sicińskich, Lubomirskich, Potockich. Kapłan napisał statut konfraterni, który zatwierdził bullą papież Klemens XI. W opublikowanym dokumencie dla braci znalazł się zbiór litanii, koronek, stacji, godzinek i pieśni ku czci ich patronki.

Bractwo

Wspólnota stanowi zrzeszenie religijne posiadające osobowość prawną. Działa do dziś i ciągle przyjmuje nowe osoby. Jej celem jest pogłębianie religijnego życia członków, wzajemna pomoc oraz prowadzenie działalności religijnej lub społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Kucharski należy do bractwa od 1996 r., prywatnie – żonaty, ma troje dzieci, z zawodu technik budowlany, pracuje w zakładzie prefabrykacji, należy też do Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tłumaczy, dlaczego wstąpił do wspólnoty: – To była zwykła ludzka ciekawość i chęć, aby tak piękna tradycja przetrwała, bo kiedy ja dołączałem, to byli sami staruszkowie, więc zacząłem ściągać rówieśników i młodszych.

Reklama

Obecnie bractwo liczy kilkadziesiąt osób, połowę stanowią kobiety, a jego członkami są ludzie z całej Polski. Oni przyjeżdżają na nabożeństwa do zalaskiej parafii m.in. z Krakowa, Radomia, Białegostoku, a nawet z Ameryki. Do obowiązków braci i sióstr należą: własna formacja duchowa, codzienna modlitwa i uczestnictwo w nabożeństwach ku czci św. Marii Magdaleny.

Ubiór

Braci wyróżnia ich strój pokutny, który przywdziewają jedynie na czas liturgii, a przede wszystkim w święto patronki parafii, które przypada 22 lipca. W odpuście uczestniczą zawsze czterej bracia ubrani w białe, lniane stroje, z kapturami zasłaniającymi twarz, z małymi otworami na oczy. Bracia niosą oryginalne, woskowe świece.

Jeśli chodzi o krój, stroje zakrywające kapturem głowę, jedynie z otworami na oczy i usta, są dokładnie takie same, jak w czasach założenia bractwa. Materiał natomiast niegdyś był ręcznie tkany, dziś jest to lniane, szare płótno, ale o innej fakturze. – Oczywiście, stroje są szyte według wzorów, te obecne mają 30 lat, a mieliśmy bardzo stare kapy z czasów założenia – informuje pan Wojciech.

Braci w białych strojach można również zobaczyć na Gorzkich Żalach, podczas Triduum Sacrum, na odpustach, także ku czci drugiego patrona parafii – św. Andrzeja.

Patronka

– W postaci św. Marii Magdaleny porusza mnie wielkość nawrócenia: jej głęboki upadek i przemiana do szczytów świętości oraz obecność pod krzyżem – przyznaje pan Wojciech i dodaje: – Nie wiemy nic więcej o naszej patronce niż tylko to, co jest opisane na kartach Ewangelii. Jest tam fragment, który mi się najbardziej podoba: „Widziałam Pana i to mi powiedział”, zatem to św. Maria Magdalena po zmartwychwstaniu Jezusa jest pierwszym świadkiem, który rozpoznaje Chrystusa i biegnie do Apostołów.

W kościele w Zalasiu znajduje się zabytkowy obraz św. Marii Magdaleny, który pochodzi z kaplicy zamku w Tenczynie. W 1734 r. został przeniesiony procesyjnie do parafii, bo zamek podupadł. Geometrzy Potockich przemierzyli trasę procesji, jej długość i szerokość, i taki areał ziemi, jaki zmierzyli wierni, został ofiarowany przez ród Potockich parafii. Co niedzielę, przed Sumą, przed obrazem jest śpiewana Litania ku czci patronki bractwa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-07-17 00:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Rosyjski agent z dostępem do tajnych akt

2024-09-06 07:18

pixabay.com

Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał dostęp do materiałów swojego śledztwa, w tym tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisano w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Więcej ...

Kard. Suharyo po wizycie Papieża: chcemy wzrastać w wierze

2024-09-06 18:21
Kard. Ignatius Suharyo z Papieżem w Dżakarcie

VATICAN MEDIA/www.vaticannews.va/pl

Kard. Ignatius Suharyo z Papieżem w Dżakarcie

Najlepszym podsumowaniem papieskiej wizyty w Indonezji są trzy słowa zawarte w jej haśle: wiara, braterstwo i współczucie – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, metropolita Dżakarty. Jego zdaniem Franciszek pokazał Indonezyjczykom, co tak naprawdę oznaczają one w różnych kontekstach ich życia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Wiadomości

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Kościół

Portal wpolityce.pl ujawnia: Dramatyczny stan zdrowia...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....

Wiadomości

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....