Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

W stolicy igrzysk

Przy okazji olimpijskich rozgrywek zaglądamy do ich tegorocznego gospodarza. Czym szczyci się Paryż? Czego nie można przegapić?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miasto zakochanych, stolica Francji, kolebka kultury i sztuki z burzliwą historią, siedziba najsławniejszych domów mody, tło dla losów bohaterów książek i filmów... można by jeszcze długo wymieniać atuty Paryża. Proponujemy więc ekspresowy spacer po wybranych miejscach miasta.

Wieża Eiffla

To nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Francji, ale i jedna z najsłynniejszych budowli na świecie. „Żelazna dama”, położona we wschodniej części Pola Marsowego, powstała z okazji paryskiej wystawy światowej w 1889 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy rewolucji francuskiej z 1789 r. Jej nazwa oficjalnie pochodzi od imienia jej konstruktora – francuskiego architekta Gustave’a Eiffla. Ma 330 m wysokości, waży ponad 10 tys. t, zbudowana jest z ponad 18 tys. elementów i ok. 2,5 mln nitów, a na jej malowanie potrzeba 60 t farby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Luwr

Położony nad brzegiem Sekwany, tuż przy XVII-wiecznych ogrodach Tuileries, jest jednym z największych i najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie. Na powierzchni ponad 60 tys. m2 znajduje się 350 tys. dzieł sztuki od czasów starożytnych aż po XIX wiek. To tutaj można podziwiać choćby Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisę Leonarda da Vinci.

Plac Zgody

Reklama

Powstały w drugiej połowie XVIII wieku Place de la Concorde wbrew nazwie ma mroczną historię. W czasie rewolucji francuskiej miejsce pierwotnie postawionego tu pomnika Ludwika XVI zajęła gilotyna, która pozbawiła życia 1,3 tys. osób. W 1793 r. ścięto na placu króla Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę. W centralnej części znajdują się dziś 23-metrowy obelisk, pochodzący ze świątyni w Luksorze, fontanny i posągi.

Pola Elizejskie

Ta widowiskowa, opiewana w piosenkach aleja ciągnie się od Placu Zgody do Łuku Triumfalnego. Na Les Champs Élysées można zajrzeć do licznych restauracji czy kafejek, teatrów bądź kin, zrobić zakupy w ekskluzywnych sklepach czy wabiących zapachami perfumeriach.

Łuk Triumfalny

Znajduje się na pl. Charlesa de Gaulle’a i stanowi hołd dla francuskich żołnierzy walczących w czasie rewolucji i wojen napoleońskich. Pod tym pomnikiem, budowanym w latach 1806-36, znajdują się Grób Nieznanego Żołnierza oraz muzeum. Z tarasu widokowego na jego szczycie można podziwiać Pola Elizejskie i panoramę Paryża.

Pałac Inwalidów

Na lewym brzegu Sekwany położone są szpital i pensjonat przeznaczony dla inwalidów wojennych. Kompleks powstał na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy Ludwika XIV. Mógł pomieścić nawet 4 tys. chorych. W jego skład wchodzi także kościół Inwalidów, gdzie spoczywają szczątki Napoleona Bonapartego. Dziś Pałac Inwalidów to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Paryża i siedziba kilku muzeów.

Muzeum Orsay

To gratka dla miłośników impresjonizmu i postimpresjonizmu. Znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego z 1900 r. Są tu zbiory malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i grafiki, architektury. W muzeum można podziwiać dzieła Cezanne’a, Moneta, Renoira, Van Gogha, Degasa czy Rodina.

Katedra Notre Dame

Reklama

Świątynia budowana blisko 200 lat od drugiej połowy XII wieku, zmodyfikowana w XVIII, odrestaurowana w XIX; dziś znów, po pożarze z 2019 r., trwają w niej prace. Od wieków jest symbolem Paryża i jest ściśle związana z historią Francji. Tu Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów, tu też żegnano Charlesa de Gaulle’a. Pod koniec roku ma zostać ponownie otwarta dla wiernych i turystów.

Cmentarz Pere-Lachaise

Największa paryska nekropolia z początku XIX wieku przyciąga nie tylko sławnymi nazwiskami, ale i klimatem z niezwykle różnorodnymi grobowcami i rzeźbami. A są tu pochowani m.in. Fryderyk Chopin, Édith Piaf, Maria Callas, Jim Morrison (z zespołu The Doors) i Honoriusz Balzac.

Bazylika Sacré-Cour

Biała świątynia Najświętszego Serca Jezusowego na wzgórzu Montmartre jest charakterystycznym punktem Paryża. Prowadzące do niej schody są pełne turystów i artystów, a z platformy widokowej rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Wersal

Pałac królewski z XVII wieku każdego roku przyciąga tysiące turystów. Imponujące wnętrza, przepych, mroczna historia, królewskie ogrody o powierzchni 800 ha, które do dziś budzą podziw – to wszystko kryje się na obrzeżach Paryża, gdzie królowie Francji mieszkali do 1789 r., czyli wybuchu rewolucji francuskiej. Po zakończeniu I wojny światowej tu właśnie podpisano traktat wersalski.

Lista miejsc wartych zobaczenia w Paryżu jest długa, dlatego przed wyjazdem warto zdecydować się na własny, subiektywny wybór.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-23 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: koncern paliwowy Total opublikował poradnik w sprawach religijnych

pl. wikipedia.org

Francuski koncern paliwowy Total ogłosił wytyczne dotyczące roli religii w powszednim dniu jego pracowników. Informując o tym przedstawiciel koncernu wyjaśnił 26 czerwca w Paryżu, że jego firma wydała już wiele porad dotyczących postępowania wobec różnych kultur, ale dotychczas nie wypowiedziano się w kwestiach religijnych.

Więcej ...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Więcej ...

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami