Reklama

Niedziela 30/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Ślady

Margita Kotas

By pokochać Warszawę, trzeba umieć na nią patrzeć, zejść z utartych szlaków, patrzeć pod nogi. Uważnie czytać jej ślady...

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Z modlitwą za rodziny, o powołania kapłańskie i zakonne, pokój i jedność dotarły na Jasną Górę pierwsze w tym roku diecezjalne pielgrzymki piesze, a także mniejsze grupy. To tradycyjnie na lipcowy odpust Matki Bożej z góry Karmel przybyli pielgrzymi piesi z arch. poznańskiej, przemyskiej, Piotrkowa Trybunalskiego w arch. łódzkiej, z parafii arch. częstochowskiej, m.in. z Rozprzy, czy arch. krakowskiej – z Trzemeśni.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Dykasteria Nauki Wiary zapowiada kolejne oceny rzekomych zjawisk nadprzyrodzonych. Mają zostać wydane w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach dykasteria opublikowała cztery decyzje dotyczące objawień maryjnych.

Obserwator
8-9

Obserwator

Przyjęcie jakiegokolwiek rozwiązania dla zakończenia wojny w Ukrainie, które nie przewiduje uwolnienia jej terytorium spod władzy Moskwy, to ukryte popieranie nielegalnej rosyjskiej okupacji – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Żądana przez Putina kapitulacja Ukrainy pozwoliłaby Rosji na kontynuowanie czystek etnicznych na okupowanych terenach.

treści WIARy
16-19

Czy można zachować jedność?

Michał Wojciechowski

Budowanie jedności czysto ludzkimi siłami kończy się fiaskiem. Czy zatem jedność jest utopią.

Czytamy Franciszka

Nieważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat, czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i (...) wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego.

Trąby jerychońskie

Adam Regiewicz

Czy jesteśmy jak szofar wchodzący w dialog z Bogiem, czy raczej piszczącym i budzącym chaos Zofarem?

liturgia tygodnia
21-24

Jezus rozmnaża chleb

Słowa Ewangelii według św. Jana J 6, 1-15

Na czym polega chrześcijański kult obrazów?

Ks. Łukasz Romańczuk

Wyznawcy judaizmu i część środowisk protestanckich oraz wiele innych środowisk zarzucają Kościołowi katolickiemu, że oddaje cześć świętym obrazom – sugerują popełnianie przez katolików grzechu bałwochwalstwa. Tymczasem nie o oddawanie czci obrazom tu chodzi.

Jedność Ducha

Ks. Mariusz Woźniak

Drugie czytanie z tej niedzieli, zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Efezjan, jest mocnym wezwaniem, by postępować w sposób godny powołania. O jakie powołanie chodzi Apostołowi Narodów? Pierwsze trzy rozdziały tego listu zawierają Pawłową naukę o Kościele jako Ciele Chrystusa, a rozdział czwarty to praktyczne zachęty, by wytrwać we wspólnocie Kościoła.

Wartość Eucharystii

Ks. Marcin Gołębiewski

Nawet mało uważnego słuchacza dzisiejszej Liturgii Słowa może uderzyć podobieństwo pierwszego czytania do Ewangelii. Polecenie proroka Elizeusza, by rozdać ludziom chleby, zdziwienie sługi, który nie dowierza, by niewielką ilością pokarmu nasycić tak wielu, pozostające po spożyciu resztki – to wszystko tak bardzo odpowiada wydarzeniom opisanym przez św. Jana.

Przyjaciel św. Jana Marii Vianneya

Ks. Mariusz Frukacz

Urodził się w ubogiej rodzinie we Francji. Już w dzieciństwie pragnął zostać kapłanem. Od najmłodszych lat także wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Eucharystii. Podczas Pierwszej Komunii św. złożył Panu Jezusowi przyrzeczenie, że kiedyś zostanie księdzem.

moim zdaniem
25

Ksiądz na drodze

Ks. Janusz Chyła

Myślę, że nieraz Opatrzność sprawia, iż jako księża jesteśmy w miejscach, w których są ludzie potrzebujący naszej obecności.

Życie Kościoła
26-27

Nie popsuć tego, co Bóg zdziałał

O tym, na czym polegał „Boży szantaż” papieża Franciszka wobec polityków, o sile przebaczenia oraz o Kościele, który „na świeckich stoi”, opowiada br. Robert Wieczorek, kapucyn, misjonarz w Sudanie Południowym.

nasze dziedzictwo
28-29

Jasnej Góry odświeżanie

Magda Nowak

Sanktuarium jasnogórskie z roku na rok się zmienia. W jaki sposób? Opowiada nam o tym o. Waldemar Pastusiak, jego kustosz.

sprawy rodzinne
30-31

Koncert na 37 serc

Maria Fortuna-Sudor

Nasze dzieci i nasze wnuki to nasz największy majątek – mówią jednym głosem państwo Ewa i Zygmunt Wołkowie.

w centrum uwagi
32-33

Fenomen Vannacciego

Jacek Pałkiewicz

Świat na opak – rozsądek i normalność nabierają negatywnego znaczenia. Ostro krytykowany za ksenofobiczne i homofobiczne wypowiedzi generał komandosów zapowiada zmianę kursu w europarlamencie.

punkt widzenia
34-35

Prokuratura kontra prawo

Paweł Sarafin

Pokazowe zatrzymanie posła Marcina Romanowskiego było niezgodne z prawem, bo chronił go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratorzy idą w zaparte, bo wiedzą, że może ich czekać odpowiedzialność cywilna i karna.

Druga kadencja von der Leyen

Artur Stelmasiak

Niemiecka polityk została wybrana na drugą kadencję szefowej Komisji Europejskiej. W trakcie swojego exposé mówiła o potrzebie zmiany traktatów oraz redukcji gazów cieplarnianych o 90%.

moim zdaniem
36-37

Komu bije dzwon?

Rafał Porzeziński

Polska może być wielka i wierna swemu dziedzictwu. Ale aby się tak stało, szkoła musi uczyć myśleć, musi czerpać z historii i z Ewangelii.

Polska oddycha z dala od Warszawy

Witold Gadowski

Upór i twarde dążenie do celu to jedyna droga, aby przezwyciężyć oblepiającą nas ze wszystkich stron antypolską breję.

świat pod lupą
38-39

Polowanie na dziewiątą planetę

Witold Dudziński

Wydawałoby się, że liczba planet w naszym Układzie Słonecznym jest od dawna znana. A jednak... Czy istnieje jeszcze Planeta X? Liczba poszlak na ten temat rośnie.

polecamy
41

Wydobyte z gruzów historii

Ignacy Tarnobrzeski

Zrozumieć powstanie

Ireneusz Korpyś

listy
42

Szczerze

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Widoki i trasy

W.D.

Z potrzeby chwili

W.D.

U cioci na imieninach

W.D.

Staszek biesiadny

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Herbert (nie)oczywisty

Ewelina Dziewońska-Chudy

W okresie kryzysu wartości moralnych, w czasach zwątpienia, Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie najistotniejszych zasad i idei.

Program telewizyjny

Mistrz muzycznego collage’u

Piotr Iwicki

Mało kto tak jak on łączy w jedność świat muzyki klasycznej z tym, co określamy mianem muzyki rozrywkowej. Właśnie ujawniono, że jesienią ukaże się najnowszy, dwupłytowy album Andrei Bocellego. Jego tytuł – Duets zwiastuje wszystko.

Kulturalnym krokiem
56-59

Komu w drogę, temu… pojazd

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszamy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

dobre rady
60-61

Maliny dla zdrowia i urody

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

Choć słodziutkie, są niskokaloryczne, dlatego też często są uwzględniane w diecie odchudzającej.

Malinowe smoothie z awokado

Wszystkie składniki zmiksować do otrzymania gładkiej konsystencji.

Pokonać trądzik

Anna Wyszyńska

Niewiele jest chorób tak powszechnych jak trądzik pospolity, który dotyka ok. 85% osób w wieku dojrzewania.

Opowiadanie
62-64

Pobożne sianokosy

Wikary Makary

– Co to takie głupie stroje. W sutannie by się tak nie stało. Wprawy nie mam – dodaje usprawiedliwiająco. – Co teraz? To chyba niedobry znak?... Patrzy z nadzieją, ale gospodyni nieustępliwa.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Historia tego uwielbianego przez wielu ciasta sięga podobno starożytności, a do Polski sprowadził je Jan III Sobieski. I ile krajów, tyle receptur. Polacy przygotowują sernik najczęściej z twarogu, Włosi – z ricotty, a Hiszpanie – ze słonego serka kremowego.

Wierzę, że się uda

Angelika Kawecka

Otworzył klubokawiarnię o nazwie Cyrk Motyli. Bez alkoholu, cennika i telefonów. O nowym pomyśle z Księdzem z osiedla rozmawia Angelika Kawecka.

Tyle nadziei

Elżbieta Nowak

WYgraj wakacje

Ireneusz Korpyś

Bawią, uczą i pomagają budować relacje. Korzyści z gier planszowych i karcianych jest wiele. Podpowiadamy, po którą z nich sięgnąć.

Jak wygrać z boreliozą?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Za przenoszenie boreliozy na człowieka odpowiadają głównie kleszcze zakażone bakterią Borrelia. Jak się uchronić przed chorobą i co zrobić, kiedy kleszcz już nas zaatakował?

Arcydzięgiel

Korzeń tej rośliny wzmacnia odporność organizmu.

Wakacje koło domu

Elżbieta Spałek

Możliwości wykorzystania ogrodu jest wiele. I wcale nie muszą być kosztowne.

Domowe torty

Świętowanie urodzin i jubileuszy wymaga odpowiedniej oprawy. Zwykle z tej okazji serwujemy słodkie wypieki. Oto kilka naszych propozycji.

W stolicy igrzysk

eMKa

Przy okazji olimpijskich rozgrywek zaglądamy do ich tegorocznego gospodarza. Czym szczyci się Paryż? Czego nie można przegapić?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, które…

I.C.

Cudowna figura Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, często określana mianem Opiekunki Rybaków, czczona jest od XV wieku. Legenda głosi, że figura pochodzi z tonącego statku. Podczas ogromnego sztormu żeglarze modlili się o ocalenie przed znajdującą się na okręcie figurką Madonny z Dzieciątkiem i zostali wysłuchani. W podzięce Matce Bożej ustawili figurkę na lądzie, przy studzience w miejscowości Swarzewo (arch. gdańska).

Dobrzy Bracia

Marian Florek

Wydaje mi się, że bonifraterskie powołanie będzie do końca świata aktualne, bo zawsze będą ludzie chorzy i potrzebujący miłości drugiego człowieka – stwierdza br. Anzelm.

Cenne owoce

Marek Białka

Cały świat nie pomieściłby ksiąg, które trzeba by napisać, opisując życie ks. Zygmunta Bochenka – stwierdził ks. Józef Drabik.

Oręż od Maryi

Mateusz Góra

Co miesiąc wspólnota Arka Przymierza, działająca przy parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu, odmawia Różaniec w intencji miasta, ojczyzny i pokoju na świecie.

Ciągle odkrywa coś nowego

Maria Fortuna-Sudor

To wspaniała kobieta, która stała pod drzewkiem szczęścia, gdy Najwyższy rozdawał talenty – stwierdził Wojciech Wrona.

Od Szczecina po Giewont

Ks. Robert Gołębiowski

Dwa ważne symbole naszej tożsamości chrześcijańskiej – krzyż nad Bałtykiem i krzyż górujący nad Zakopanem zostały połączone modlitwą.

Spotkany w modlitwie

Oprac. za: diecezjabielsko.pl

Ruszyła kolejna edycja akcji Ewangelizacja w Beskidach. To największe tego typu przedsięwzięcie w diecezji bielsko-żywieckiej.

Nowy kustosz

Ks. Wojciech Kania

Urząd przełożonego świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kustosza relikwii Drzewa Krzyża Świętego objął o. Rafał Kupczak.

Niedziela częstochowska

Drogowskaz na życie

Magda Nowak

Problemy najlepiej rozwiązuje się przed obliczem Matki – mówi ks. Jacek Wierzba, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku.

Być z Matką

Ks. Mariusz Frukacz

Chciałbym, aby jednym z owoców peregrynacji była nowa róża Żywego Różańca, ale tym razem męska – mówi ks. Stanisław Kipigroch, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku.

Kolejny Festiwal Życia już za rok!

Karol Porwich

Od 2018 r. w Kokotku – leśnej dzielnicy Lublińca – przez cały tydzień uczestnicy Festiwalu Życia śpią pod namiotami, biorą udział w konferencjach, spotkaniach grupowych i modlitwach, a swój wolny czas spędzają podczas licznie organizowanych atrakcji przygotowywanych specjalnie dla nich oraz przed festiwalową sceną.

Niedziela kielecka

Walczyli o Złote Ostrogi Jagiellonów

Agnieszka Dziarmaga

Niedziela 7 lipca w Szydłowie wyglądała niecodziennie i malowniczo, a to za sprawą grup rekonstrukcyjnych i konnych oddziałów średniowiecznych rycerzy, którzy spróbowali swoich sił w średniowiecznym turnieju o królewskie ostrogi.

W tej łodzi jest Chrystus

Wysłuchała K.D.

Kończąc rok szkolny, nauczyciele powinni odetchnąć, bo wakacje to czas odpoczynku, regeneracji, luzu. Niestety wielu katechetów zabrało ze sobą na wypoczynek ogromną troskę o to, co przyniesie – za sprawą propozycji pani minister edukacji – kolejny rok szkolny.

Gdzie skarby Bony i Raj pod ziemią

Władysław Burzawa

W ostatnim odcinku naszych „Wędrówek pod diecezji” zachęcaliśmy do odwiedzenia Nowego Korczyna. Dzisiaj zapraszamy do serca regionu świętokrzyskiego, Chęcin k. Kielc, które były świadkami niecodziennych wydarzeń.

Niedziela toruńska

Karmelowa rodzina

Aleksandra Wojdyło

Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Szkaplerznej dla łasińskiego Karmelu jest uroczystością, na którą co roku z różnych zakątków diecezji, a także i spoza niej docierają czciciele Matki Bożej i przyjaciele klasztoru, by świętować we wspólnocie.

Droga cudów

Agata Pawluk

Co takiego ma w sobie szlak św. Jakuba? Dlaczego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela zmierzają pielgrzymi z całego świata już od wczesnego średniowiecza? Czy warto było ruszać na drugi koniec Europy?

Miłość nie powie dosyć

S. Gaudiosa Dobrska, pasterka

>Na dzień beatyfikacji Marii Karłowskiej Bóg wybrał uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, któremu tak nieskończenie ufała i którego miłość miłosierną głosiła całym swym życiem i apostolatem.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Na polu u dziedzica

Ewa Monastyrska

Zbliżające się żniwa sprawiają, że wracamy myślami do czasów, kiedy stawały się one wydarzeniem jednoczącym całe wsie. Jak kiedyś wyglądały żniwa? W Majdanie Górnym (gm. Tomaszów Lubelski) 14 lipca wyruszono na pole dziedzica – jak za dawnych czasów, by przypomnieć, jak niegdyś wyglądały żniwa w naszym regionie.

Na pielgrzymim szlaku

Joanna Suszko

O wakacyjnej propozycji jaką jest piesza pielgrzymka oraz o istocie „rekolekcji w drodze” mówi w rozmowie z Joanną Suszko, dyrektor Pieszej Zamojsko-Lubaczowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę, ks. Marek Mazurek.

Pamiętajmy o ofiarach

Joanna Ferens

Czas II wojny światowej – nam w XXI wieku – jawi się jako ogromna tragedia wielu ludzi, ale niestety najmłodszemu pokoleniu, jako kolejna, a czasem nawet nudna lekcja historii. A dobrze wiemy, że tego, co przeżyli mieszkańcy wielu miejscowości podczas akcji pacyfika-cyjnych i wysiedleńczych, nie da się zrozumieć, ani sobie wyobrazić.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Kościół

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...