Skoro ruszyła piesza pielgrzymka, ruszył także pielgrzymkowy sekretariat. W specjalnie oznakowanym samochodzie Adrianna i Zuzanna nie tylko zapisywały pątników, którzy decydowali się dołączyć do pielgrzymki, ale także odpowiadały na każde nurtujące pielgrzymów pytania. Można też było zaopatrzyć się w wyjątkowe gadżety pielgrzymkowe.
Radiotechnika
Na szlaku jest wręcz niezbędny. To on odpowiada za nagłośnienie w poszczególnych grupach, podczas Mszy św., nabożeństw czy Apeli Jasnogórskich. Radiotechnik, bo o nim mowa, codziennie rozkładał „kilometry” kabli, puszki z prądem, by legnicką pielgrzymkę po prostu było słychać. W wolnym czasie naprawiał tuby, zerwane kable, a nawet, jak trzeba, samochód i okulary. „Złota rączka” – tak nazwany został kleryk Konrad Skuratko – radiotechnik pielgrzymkowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Siłacze” z Gietrzwałdu też wędrowali na Jasną Górę
Wcześniej pielgrzymowali pieszo do sanktuarium w Gietrzwałdzie, a teraz podjęli wędrówkę na Jasną Górę. 8-osobowa grupa pątników w czerwcu wyruszyła z Lubina na VI pieszą pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie. Wówczas w ciągu 18 dni pokonali 555 km. Teraz przed nimi było „tylko” 260 km. Chociaż byli w różnych grupach, czas na postojach wykorzystywali na spotkania, podczas których wspominali wyjście do Gietrzwałdu i mobilizowali się do tej i przyszłych pielgrzymek.
Służba medyczna w akcji
„Słońce, czy deszcz do Maryi spiesz”. Pół tysiąca pielgrzymów dzielnie kroczyło na Jasną Górę, a na trasie często towarzyszyło im słońce. Dlatego też zgodnie z zaleceniami służb medycznych, na głowy zakładali czapki, kapelusze lub chusty. Mieli także okulary przeciwsłoneczne oraz pili dużo wody. Jednak ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz lekarze pracowali na najwyższych obrotach. Bóle nóg, głowy, zapalenie ścięgien, czy popularna asfaltówka – z tymi dolegliwościami najczęściej zmagali się pielgrzymi. – Najwspanialsi pacjenci pod słońcem. Nie marudzą, nie płaczą. Często wykonujemy czynności związane ze stopami, ale też zdarzają się interwencje związane z bólem, ale oni dzielnie to znoszą – chwaliły pielgrzymów pielęgniarki.
Z pielgrzymki na pielgrzymkę
Po zakończonej 5 sierpnia pielgrzymce na Jasną Górę, tydzień później, w poniedziałek 12 sierpnia, rozpoczyna się kolejne wędrowanie. Tym razem pątnicy z Legnicy będą maszerować na wielki odpust do Krzeszowa. 3-dniowa piesza pielgrzymka rozpocznie się w o godz. 8 w katedrze. Można się na nią zapisać on-line lub tuż przed samym wyruszeniem w drogę przed katedrą. Pielgrzymi dotrą do sanktuarium maryjnego w Krzeszowie w środę 14 sierpnia o godz. 18.