Reklama

Niedziela 32/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Siła wiary

Ks. Jarosław Grabowski

Trzeba dziś jasno i głośno definiować, co jest dobre, a co złe, co jest wolnością, a co bluźnierstwem.

Z Jasnej Góry
5

Pielgrzymowanie na Jasną Górę

Rubrykę redaguje Zespół Biura Prasowego @JasnaGóraNews

Trzeba męstwa, żeby jednoznacznie się określić, wyruszyć w pielgrzymkę, to identyfikacja i mocne utożsamienie się z Kościołem – zauważa przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Nie ma praktycznie rodziny, w której ktoś kiedyś nie brał udziału w pielgrzymce. Wynika to z wielkiej potrzeby bliskości z Bogiem. Pielgrzymi przychodzą, by prosić w potrzebach nie tylko swoich indywidualnych, ale także Kościoła i ojczyzny, w tym pokoju na świecie.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Obserwator
8-9

Obserwator

punkt widzenia
10-13

Igrzyska pogardy?

Katarzyna Cinzio

I tak oto igrzyska olimpijskie w Paryżu powoli przechodzą do historii. Szkoda, że zostaną zapamiętane nie tylko jako wielkie święto sportu, ale także z powodu skandalu, który położył się cieniem na całym wydarzeniu.

Olimpiada po francusku

Patrick Edery, Francja

Im Francuz bardziej „konserwatywny” i pochodzący z „peryferii”, tym większym koszmarem była dla niego ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich.

treści wiary
18-21

Niebieska ewolucja

Wincenty Łaszewski

Być wniebowziętym to być pełniej na ziemi. Benedykt XVI przypomniał nam logikę wiary, mówiąc: ponieważ Maryja została wzięta do nieba, to tym bardziej jest z nami.

Czytamy Franciszka

Magnificat – ta pieśń uwielbienia jest jakby „fotografią” Matki Bożej. Maryja „raduje się w Bogu, bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy” (Łk 1, 47-48).

Jak dziki ptak…

Adam Regiewicz

W naszej mentalności i komunikacji krzyk wydaje się zachowaniem negatywnym, gwałtownym, którego winniśmy się wystrzegać.

liturgia tygodnia
23-26

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według św. Jana J 6, 41-51

Czym jest sąd sumienia?

Ks. Łukasz Romańczuk

Bądźcie naśladowcami Boga

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Przynależność do wspólnoty Kościoła nie sprowadza się do jakiejś zewnętrznej formy uczestnictwa. Jej sens i sedno stanowi zjednoczenie z Jezusem Chrystusem – Głową i kamieniem węgielnym Kościoła.

Najpożywniejszy Pokarm!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

„«Wstań, jedz!». Eliasz spojrzał, a oto przy jego głowie podpłomyk i dzban z wodą. Zjadł więc i wypił, i znów się położył”. I znów: «Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga». Powstawszy zatem, zjadł i wypił. Następnie umocniony tym pożywieniem szedł czterdzieści dni i czterdzieści nocy aż do Bożej góry Horeb”.

Święty dziennikarz

Ks. Mariusz Frukacz

Dla Niepokalanej chciał zdobyć cały świat.

moim zdaniem
27

Sprzeciw wobec uległości

Ks. Paweł Bortkiewicz

Ewangelia uczy o prymacie Ducha Prawdy nad duchem czasu, uczy też, że istotą chrześcijaństwa jest bycie „znakiem sprzeciwu”.

Śladami Biblii
28-29

Kobiety Anatolii

Katarzyna i Hakan Kanerowie, Turcja

Nominacje kobiet na urzędy watykańskie, których dokonuje papież Franciszek, budzą wielkie emocje, a przecież rola kobiet w Kościele od zarania jest nie do przecenienia.

życie Kościoła
30-31

Tajemnice siostry Łucji

Rozmawiał Ireneusz Korpyś

Niewątpliwie w wezwaniach Matki Bożej znajdują się odniesienia do sytuacji Kościoła, ale także świata w ostatnich dziesięcioleciach z apelem o nawrócenie i życie zgodnie z Bożymi planami – mówi Saverio Gaeta, wybitny badacz objawień fatimskich.

sprawy rodzinne
32-33

Pokochać i wytrwać

Rozmawiała Karolina Mysłek

15 sierpnia mija 20 lat od zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską statutu Spotkań Małżeńskich i uznania ruchu za międzynarodowe katolickie stowarzyszenie wiernych. Z tej okazji rozmawiamy z ich twórcami – Ireną i Jerzym Grzybowskimi.

historia
34-35

Wymarsz ku wolności

Jan Józef Kasprzyk

Latem 1914 r. zbliżała się „wojna powszechna za wolność ludów”, o którą w Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego modlił się Adam Mickiewicz. Wojna między państwami, które w końcu XVIII wieku doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej, rodziła szansę powrotu Polski na mapy świata.

moim zdaniem
36-37

Smak przygody

Jacek Pałkiewicz

Dun´ski bas´niopisarz Hans Christian Andersen zauważył: „Kto podro´z˙uje – ten dwa razy z˙yje”.

Olimpiada

Witold Gadowski

Z coraz większym utrapieniem brnę przez to chore widowisko, w którym coraz mniej jest czystego sportu, a coraz więcej terroru politycznych wymysłów i dewiacji.

świat pod lupą
38-39

Ślady po Celtach

Witold Dudziński

Dzięki odkryciu na Kujawach śladów po Celtach niektórzy dowiedzieli się, że ten tajemniczy lud zamieszkiwał dawno temu także ziemie dzisiejszej Polski.

polecamy
41

Reguły duchowej walki

Ireneusz Korpyś

O najbardziej znanym na świecie egzorcyście pisze jego bliska współpracownica – s. Angela Musolesi.

listy
42

Miłość

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

W góry

W.D.

Czytając mistrza

W.D.

Po godzinie W

J.K.

Z piekła do piekła

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

W zaciszu świątyni

Piotr Iwicki

Lato to prawdziwy czas muzycznych żniw. Kraj, jak długi i szeroki, jak karawany przemierzają festiwalowe cykle; niemal w każdym miejscu, w którym pojawiają się turyści, rozbrzmiewa muzyka. Pod takim czy innym szyldem.

Kulturalnym krokiem
54-57

Sztuka pisana dźwiękiem

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszamy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

nasze dziedzictwo
58-59

Muzyczne skarby Jasnej Góry

Magda Nowak

Od stuleci muzyka była nierozerwalnie złączona z tym miejscem. Dlatego wśród jasnogórskich skarbów wciąż odkrywane są muzyczne perły sprzed wieków.

patron roku
60-61

Olimpijczycy 1924

Monika M. Zając

79 złotych, 96 srebrnych, 146 brązowych – tyle medali zdobyli polscy olimpijczycy, uczestniczący dotychczas w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich. A wszystko zaczęło się 100 lat temu!

dobre rady
62-63

Jak rozpoznać egocentryka

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Ludzie samolubni nie zawsze od razu ujawniają swoje prawdziwe motywacje. W końcu nie byłoby to w ich interesie.

Co wiemy o łuszczycy

Anna Wyszyńska

Najczęściej ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia i jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej przebieg.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Opieka prawna nad wnukiem

Bożena Kwiecińska, prawnik

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jeśli dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem prawnym małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli oni pozbawieni władzy rodzicielskiej. Przede wszystkim może to być osoba z rodziny osoby małoletniego.

Kartka z kalendarza
66-67

Kartka z kalendarza

Red.

ludzkie historie
68-69

Nawróć się, człowieku

Wysłuchał ks. Sławomir Sznurkowski, paulista

Krzysztof Kwiatkowski, po alkoholowej imprezie z kolegami, przed wylotem z Krakowa do Norwegii dopija piwo. Spotkanie z nieznajomym sprawia, że odrzuca alkohol. Oto jego historia.

wiara i życie
70-71

Cuda w tropikach

Ireneusz Korpyś

Sri Lanka (dawny Cejlon) jest dla nas krajem herbaty i cynamonu. Mało kto wie, że z tego w większości buddyjskiego kraju pochodzi jeden z najbardziej intrygujących świętych.

Sama w Częstochowie

Elżbieta Nowak

Pielgrzymkę odbyłam, wróciłam szczęśliwa, umocniona i zadowolona. Już w czasie podróży spotkałam wspaniałych ludzi. Starszej pani pomogłam uporać się z bagażem przy wysiadaniu w Częstochowie, a ona za to przyprowadziła mnie aż w aleje i pod klasztor. Druga pani, widząc mnie z plecakiem, wskazała autobus, co podwiózł mnie pod stację na pociąg. Miałam też wspaniałą młodą dziewczynę na noclegu w Domu Pielgrzyma. Ona sama przyjechała rowerem z Łodzi.

szlachetne zdrowie
72-73

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Katarzyna Galarowicz

Choć pajączki naczyniowe same w sobie są nieszkodliwe, to jednak mogą zwiastować różnego rodzaju choroby żył i naczyń krwionośnych.

Chwast, który leczy

Ojciec Henryk

Skrzyp polny rośnie na łąkach, w ogrodach, nad brzegami wód. W celach leczniczych ścinamy całą roślinę, najlepiej w sierpniu, i suszymy w cieniu.

nasze rady
75

Prąd w kieszeni

A.C.

Czym jest powerbank, jaki model wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

życie ze smakiem
76-77

Obiad w pół godziny

Red.

Latem mało kto lubi stać godzinami przy kuchni, a rodzinę trzeba nakarmić. Oto kilka pomysłów na sycące, a zarazem szybkie w przygotowaniu potrawy.

warto zobaczyć
78-79

Lato w Borach Tucholskich

A.C.

To jeden z piękniejszych obszarów leśnych w Polsce, idealny na wyprawy rowerowe, piesze wędrówki, spływy kajakowe. Można liczyć na piękne widoki i bliski kontakt z naturą.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, które…

I.C.

...sanktuarium maryjne w Polsce jest najstarsze?

U Pani Pokornej

Rozmawiała Beata Pieczykura

Przez przeszło 750 lat wierni oddawali się pod opiekę Matki Bożej. Moim jedynym pragnieniem jest to, aby tak pozostało – podkreśla ks. Sebastian Śliwiński.

Zachwyca w Złotej

Maria Fortuna-Sudor

To świadek wiary kolejnych pokoleń parafian, którzy się tu modlili i przez wieki dbali o to miejsce – zaznacza ks. dr Stanisław Kądziołka, wieloletni proboszcz parafii.

Uniwersalna patronka

Mateusz Góra

Na każdym etapie swojego życia starała się o sprawy Boże – mówi s. Teresa Anna Izworska, klaryska ze Starego Sącza.

Halo, tu mówi „Błyskawica”!

Tomasz Strużanowski

Śpiew, muzyka, rekonstrukcja historyczna, poezja – tak w skrócie przedstawia się program dorocznego koncertu, który odbędzie się 15 sierpnia w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze w Gdyni.

Jest radość

Oprac. za: Radio Doxa, wolczyn.kapucyni.pl

W Wołczynie zakończyło się jubileuszowe – XXX Spotkanie Młodych. Hasło tegorocznego festiwalu chrześcijańskiego brzmiało: „Dotyk Pokoju”.

Czekamy właśnie na Ciebie!

KSM Diecezji Siedleckiej

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy kolejną, 31. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival.

Niedziela bielsko-żywiecka

Półmetek z przebaczeniem

Monika Jaworska

– Pan Jezus wzywa nas do modlitwy za nieprzyjaciół. Jeśli modlę się za kogoś, kto mnie skrzywdził, to moje serce się zmienia i już nie potrafię temu człowiekowi źle życzyć – mówił ks. Henryk Zątek na Koziej Górze.

Jedność w różnorodności

Monika Jaworska

Uczestnicy 7. Igrzysk Dziecięcych Kids Games w Skoczowie mogli nie tylko cały tydzień wspaniale się bawić i spędzać miło wakacyjny czas, lecz również usłyszeć o Bogu i o tym, jak walczyć o swoje życie.

Jeden cmentarz, dwa spojrzenia

Mariusz Rzymek

O KL Dachau Niemcy nie mówią, że to ich obóz. Tam słyszy się, że jest to dzieło nazistów i hitlerowców. Oni traktują nazistów, jak jakąś odrębną grupą etniczną, która z nimi nie ma nic wspólnego – mówi Daria Jakim z Żywca, która brała udział w edukacyjnym projekcie polsko-niemieckim zwieńczonym otwarciem w Dachau wystawy fotograficznej „Obrazy Pamięci”.

Niedziela kielecka

Już niebezimienna zbrodnia

Katarzyna Dobrowolska

Minęło 80 lat od zbrodni niemieckich na mieszkańcach powiatu buskiego. Dla społeczności to bardzo ważna rocznica. W miejscu odkrytych, masowych grobów pomordowanych, na skraju Lasu Wełeckiego odbyły się wielkie uroczystości ku czci ofiar II wojny światowej.

Tym kultem żyje wspólnota

Katarzyna Dobrowolska

Konsekracja kościoła w Sokolnikach przez bp. Jana Piotrowskiego zwieńczyła prace podjęte blisko pięć lat temu przy kościele parafialnym, budowanym w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, w którego centrum jest kult Najświętszego Serca Jezusa.

Czym zajmują się, o czym świadczą Rycerze?

Agnieszka Dziarmaga

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach zyskało dużo dzięki zaangażowaniu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Niedziela łódzka

Sierpniowy cud śniegu

Julia Saganiak

Chcemy uświadamiać, że Maryja jest ciągle pośród nas – mówił ks. Roman Piwowarczyk.

W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim odbyła się uroczystość związana z 1672. rocznicą cudu śniegu w Rzymie.

Polska była w ich sercach

Julia Saganiak

Wielu spośród nich oddało swoje życie za wolną Polskę. Na łódzkim cmentarzu przy ul. Ogrodowej znajduje się grób piętnastoletniej Basi Nazdrowicz „Wiewiórki”, która poległa w powstaniu – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj.

Kochać bliźniego, to dać mu szczęście

Jadwiga Kamińska

W swoim działaniu kieruję się słowami Jana Pawła II: „Bogatym nie jest ten, kto posiada, ale ten, kto daje” – podkreśla Józefa Danuta Majdańska.

Niedziela warszawska

Pamięć trwa

Łukasz Krzysztofka

Msze św., modlitwa międzyreligijna, apele pamięci, koncerty pieśni powstańczych, wystawy i dziesiątki tysięcy warszawiaków z biało-czerwonymi flagami na ulicach stolicy. Tak wyglądały obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Świątynia na pięciolecie parafii

Wojciech Dudkiewicz

Czy bryła kościoła Matki Bożej Pompejańskiej na Pradze jest wybitnie minimalistyczna, bo trudno o prostszą formę? Raczej jest dobrze dopasowana, wkomponowana w osiedle.

Świadek tamtych dni

Dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Krucyfiks Baryczków z katedry warszawskiej, wspaniałe dzieło późnogotyckiej snycerki i obiekt szczególnego kultu, od ponad 500 lat towarzyszy mieszkańcom stolicy w chwilach radosnych i wzniosłych oraz podnosi na duchu w momentach smutnych. Jest też jednym z symboli heroicznego miasta.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Jubileusz orkiestry

Joanna Ferens

Tarnogrodzka Orkiestra Dęta świętuje w tym roku 100-lecie swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w ramach III Kresowego Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbył się na rynku w Tarnogrodzie.

Patronka ewangelizacji

Joanna Ferens

Nawrócona grzesznica, pierwszy świadek Zmartwychwstania, równa apostołom, patronka ewangelizacji – takimi określeniami nazywana jest św. Maria Magdalena, ta, która pozostała Chrystusowi wierna do końca, ta, której On jako pierwszej ogłosił nowinę o Zmartwychwstaniu i której polecił tę wielką nowinę nieść do apostołów i na cały świat.

Czy tydzień musi być tak krótki?

Agata Wrona

Na co dzień jesteśmy zabiegani i zapominamy o Bożym świecie, jednak kiedy nadchodzą wakacje, pojawiają się pewne refleksje. W internecie możemy przeczytać artykuły o wakacyjnych wyjazdach gwiazd i oglądać niesamowite zdjęcia z całego świata, ale co się dzieje z tymi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać za pomocą Wczasorekolekcji.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...