W tym roku 23 lipca do Sokołowa przyjechało 36 osób z obwodu żytomierskiego na Ukrainie, skupionych wokół Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa Polaków w niewielkim mieście Emilczyn. Towarzystwo prowadzi działalność kulturalno-oświatową oraz naukę języka polskiego.
Już od pierwszych chwil, dni wypełnione były aktywnościami trwającymi od rana do wieczora. Nasi goście mogli liczyć na atrakcje w wielu obszarach, od zajęć organizowanych na miejscu przez wycieczki daleko poza Sokołów Podlaski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wszyscy pogłębiali znajomość języka polskiego dzięki zajęciom z nauczycielką, która w wyjątkowy sposób wprowadzała wszystkich do świata słownictwa przydatnego w codziennym życiu.
Ale ponieważ wakacje to głównie odpoczynek i wszelkie inne aktywności, które mają pomóc odpocząć od codziennych trudów nauki, to przez większość dni dzieci i młodzież mogły skupić się właśnie na odpoczynku, zawieraniu nowych przyjaźni, poznawaniu polskiej kultury, zabytków oraz na zabawach czy zajęciach sportowych.
W pierwszym dniu wszyscy udali się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, do kina „Sokół”, na film pt. Gru i Minionki: Pod przykrywką. Po seansie filmowym każdy mógł zmierzyć się w tańcu w słynnej Belgijce. Po wszystkim nadszedł czas na zasłużony posiłek w Pizzerii Da Grasso.
Poznawanie Polski oraz samego siebie.
Dzieci uczestniczyły w wycieczce do niezwykłej Farmy Iluzji w Mościskach.
Reklama
Wycieczka była integracyjno-edukacyjna, której celem był Park Edukacji i Rozrywki. Dzieci bawiły się, ale też i uczyły. Na Farmie znajdowało się wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz inne ciekawe miejsca.
Wiele emocji wzbudził „Zakręcony domek” oraz iluzyjne eksponaty typu: Magiczny domek, Lewitujący kran, Studnia nieskończoności, Tunel zapomnienia i Labirynt luster. Dodatkowo można było bawić się na placu zabaw i w wesołym miasteczku oraz zakupić pamiątki.
W czasie całego pobytu dzieci miały okazję poznać również takie miasta jak Lublin i Białystok.
Wycieczka do Lublina pozostanie w pamięci bardzo długo. Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku, następnie podziwialiśmy rynek Starego Miasta, urokliwe uliczki i zaułki, gdzie poznawaliśmy legendy związane z tym miastem. Dużą niespodzianką okazał się Portal Lublin-Wilno, gdzie uczestnicy kolonii mogli ciepło przywitać i przekazać uśmiechy mieszkańcom Wilna, po drugiej stronie. Ukoronowaniem dnia była wizyta w ,,LaserCity”, gdzie odbyły się rozgrywki w laserowy paintball, w trakcie których dzieci miały okazję wykazać się zwinnością podczas przejścia przez Laserowy Labirynt.
Podczas wycieczki do Białegostoku pani przewodnik oprowadziła wszystkich po najbardziej malowniczych zakątkach miasta.
Nie mogło zabraknąć takich miejsc jak: Pałac Branickich – perła barokowej architektury, otoczona pięknymi ogrodami; Rynek Kościuszki – serce miasta, pełne kawiarenek i restauracji; Kościół św. Rocha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; Muzeum Historyczne w Białymstoku.
Reklama
Dzieci uczestniczyły w zajęciach interaktywnych pt. „Odwiedziny u Jana Klemensa i Izabelli Branickich” i w oparciu o stałą wystawę „Białystok – makieta barokowego miasta” poznawali historię Białegostoku z czasów Jana Klemensa Branickiego. Oglądali również ryciny z pałacowych ogrodów. Na koniec na podstawie uzyskanych informacji dzieci wykonały projekt makiety miasta.
Dzięki wycieczce mieliśmy możliwość poznania malowniczego Podlasia oraz poznaliśmy dzieje i zabytki Białegostoku.
Higiena i bezpieczeństwo
W wakacje trzeba pamiętać także o higienie i bezpieczeństwie. Dlatego bardzo ważnym było spotkanie z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim. Pani epidemiolog przedstawiła uczestnikom główne zasady higieny i bezpieczeństwa podczas kolonii.
Dodatkowo, jeśli mówimy o bezpieczeństwie to oczywiście każdy pomyśli o strażakach. Dlatego niezbędna okazała się wizyta w Straży Pożarnej. Młodzież zapoznała się z historią oraz funkcjonowaniem jednostki. Zaprezentowano wozy strażackie, sprzęt i wyposażenie ratowniczo-gaśnicze. Były rozmowy na temat służby, zadań jakie są wykonywane w Strażach Pożarnych oraz odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy i teleturniej ze zdobytej wiedzy.
Wyjazdowe wycieczki przeplatały się z warsztatami czy zajęciami plastyczno-manualnymi jak wykonywanie aniołków z masy solnej, sportowymi, tańcami i zabawami ruchowymi z hula-hop oraz konkursami: plastycznym pt. „Dokończ obrazek”, a także ,,Mam talent”. Wszyscy obudzili w sobie prawdziwych artystów i zaprezentowali niepowtarzalne talenty.
Reklama
Jedne z warsztatów zostały przeprowadzone przez Caritas Polska. Nasi goście mieli okazję dekorować lukrem herbatniki, kolorować w ciszy i w skupieniu mandale, utrwalać wiedzę o segregacji śmieci oraz ćwiczyć pamięć, dzięki różnym grom edukacyjnym.
Na świeżym powietrzu odbywały się zajęcia ogólnorozwojowe z elementami sportów drużynowych zakończone meczem w piłkę nożną pomiędzy uczestnikami. Zaplanowano także wyjście na kręgle oraz wieczorne tańce.
Czas podsumowań
Ostatniego dnia kolonii w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie Podlaskim przyszedł czas na podsumowania, podziękowania i rozstrzygnięcie konkursów.
Żegnając naszych kolonistów z Ukrainy dziękujemy rodzicom za zaufanie i powierzenie nam opieki nad swoimi pociechami. Było to dla nas wielkie wyzwanie, które z przyjemnością wypełniliśmy najlepiej jak potrafimy.
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu oraz Komisji KEP Pomoc Kościołowi na Wschodzie.