Reklama

Kościół

Wybudujmy ten kościół

Bp Aleksander
Kaszkiewicz. Obok
(z lewej)
proboszcz
parafii
ks. Jerzy
Martinowicz

archiwum parafii

Bp Aleksander Kaszkiewicz. Obok (z lewej) proboszcz parafii ks. Jerzy Martinowicz

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia na świecie dedykowana polskiej błogosławionej – Mariannie Biernackiej, która została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 r., oddając życie za ciężarną synową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia jest młodziutka – powstała pod koniec 2019 r., a 3 lata później parafianie zaczęli budować świątynię, która ma się stać miejscem szczególnej modlitwy za rodziny. Obecnie trwa montowanie dachu i choć jest to bardzo kosztowna inwestycja, miejscowa wspólnota chciałaby ukończyć pracę jeszcze w tym roku, żeby uchronić ściany kościoła przed zniszczeniem. Montaż wymaga jednak nie tylko wyższych umiejętności, specjalnych technologii, ale także zastosowania wysokiej jakości, drogich materiałów. W związku z tym parafię czekają duże wydatki. Ludzie zdają sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz nie dadzą rady. Uzyskali więc zgodę biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza na szukanie ludzi dobrej woli, którzy mogliby wspomóc budowę ich kościoła.

Budowanie kościoła i tworzenie wspólnoty na Białorusi jest obecnie zadaniem niełatwym, jednak – jak wyjaśnia nam tamtejszy proboszcz ks. kan. Jerzy Martinowicz – działania duszpasterskie prowadzone są energicznie i wielopłaszczyznowo. Obok tego, że ludzie włączają się w budowę kościoła wierni biorą też aktywny udział w różnych spotkaniach o charakterze diecezjalnym, a także w akcjach duszpasterskich na terenie parafii. Dla przykładu – w liturgiczne wspomnienie patronki (12 czerwca) po Mszy św. odpustowej odbył się festyn parafialny. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, bo przypadała w 25. rocznicę beatyfikacji bł. Marianny Biernackiej (Jan Paweł II zaliczył ją do grona błogosławionych w grupie 108 Męczenników II wojny światowej 13 czerwca 1999 r. w Warszawie). Organizowane są też Wakacje z Bogiem dla dzieci, młodzieży i ministrantów. – Dzięki modlitwie, a także formacji duchowej wierni budują świątynię swoich serc oraz świątynię materialną w postaci kościoła parafialnego. Pragną, by obydwie świątynie były piękne – podkreśla ks. Martinowicz i zapewnia, że podczas każdej Mszy św., która jest obecnie sprawowana w tymczasowej kaplicy, nieustannie pamiętają w modlitwie o wszystkich modlących się za nich i wspierających ich materialnie.

Parafianie są przekonani, że nowa świątynia stanie się miejscem szczególnego kultu bł. Marianny nie tylko w diecezji grodzieńskiej, ale i na całej Białorusi, co sprawi, iż o jej heroicznym czynie dowie się znacznie więcej ludzi. Już teraz, w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Marianny, na Forty w Naumowiczach – czyli tam, gdzie podczas wojny rozstrzeliwano mieszkańców Grodna, Lipska nad Biebrzą i okolicy, w tym błogosławioną – pielgrzymują ludzie, by uczcić pamięć męczenników swojej ziemi. W lesie, który stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, biorą udział we Mszy św. i modlą się w intencji pokoju na całym świecie. – Mając tak unikalną patronkę, wierni parafii w Grodnie chcą wzywać jej wstawiennictwa, aby relacje w każdej rodzinie stawały się lepsze, piękniejsze, bardziej przyjazne i czułe. Pragną wzywać jej pomocy w tworzeniu zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś – przekonuje proboszcz tej grodzieńskiej parafii.

Jak pomóc? Więcej informacji na stronie: wschod.misje.pl/jak-pomoc/;

w tytule przelewu należy podać: „darowizna na budowę kościoła w Grodnie”.

Wsparcie można również przekazywać przez: zrzutka.pl/eesuzb

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-08-27 14:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Monika Sajkowska: Kościół i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę łączy troska o dziecko

Adobe Stock

Partnerstwo Kościoła i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jest bardzo cenne, nawet jeśli nie we wszystkim myślimy i działamy tak samo. Ważne, że potrafimy się spotkać tam, gdzie różnic nie ma - w trosce o dziecko, które jest naczelną wartością - powiedziała Monika Sajkowska przewodnicząca Krajowej Koalicji na Rzecz Ochrony Dzieci, liderka ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, była prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z którą wciąż jest związana. W rozmowie z KAI opowiedziała o współpracy z Kościołem w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Wskazała na rosnącą świadomość społeczną, potrzebę edukacji rodziców i wspólną troskę o dobro dziecka.

Więcej ...

75 lat modlitwy i spotkań. Jubileusz parafii przy Wittiga

2026-03-15 18:30
Uroczysta Eucharystia z okazji 75-lecia parafii NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Uroczysta Eucharystia z okazji 75-lecia parafii NMP Matki Pocieszenia we Wrocławiu

Gdy w 1951 r. powstawała parafia NMP Matki Pocieszenia, liczyła niespełna trzy tysiące wiernych. Dziś pośród akademików i parkowych alei nadal jest miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem. Podczas jubileuszowej Eucharystii bp Jacek Kiciński przypomniał, że właśnie z takich – często niewielkich – wspólnot buduje się Kościół.

Więcej ...

Znamy program, hasła i loga pielgrzymki Leona XIV do Afryki

2026-03-16 13:07

Vatican Media

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało program kwietniowej pielgrzymki Leona XIV do czterech afrykańskich krajów, a także logotypy i hasła, które będą towarzyszyć poszczególnym etapom tej wizyty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

40 pytań Jezusa: „Czy widzisz tę kobietę?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Czy widzisz tę kobietę?”

Audyt w Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie....

Wiadomości

Audyt w Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie....

Nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba wierzyć Bogu. Ks....

Wiara

Nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba wierzyć Bogu. Ks....

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Wiadomości

Warszawa: Budynek liceum w centrum miasta ostrzelany

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Kościół

Kard. Krajewski: Leon XIV zapytał mnie, czy nie pragnę...

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Kościół

Archidiecezja łódzka ma nowego arcybiskupa!

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”

Wiara

40 pytań Jezusa: „Co chcesz, abym ci uczynił?”