Reklama

Warto zobaczyć

Leniwie na ziemi kłodzkiej

Adobe Stock

Ten jeden z najpiękniejszych regionów Polski na przełomie lata i jesieni to doskonałe miejsce na niespieszny odpoczynek i podreperowanie zdrowia w licznych uzdrowiskach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kudowa-Zdrój

To jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk, od wieków znane z leczniczych właściwości wód mineralnych. Do spacerów zachęca XVIII-wieczny Park Zdrojowy, który jest sercem uzdrowiska. Położony u stóp Góry Parkowej, z sanatoriami, muszlą koncertową, podświetlaną fontanną i, oczywiście, obowiązkową do odwiedzenia Pijalnią Wód Mineralnych, największą na Dolnym Śląsku. W Ogrodzie Muzycznym można się przymierzyć do harfy czy fortepianu, w alejce zasiąść obok rzeźby Ogrodnika odpoczywającego na ławeczce. Z kolei ze szczytu Góry Parkowej, w którego pobliżu znajduje się Altana Miłości, można podziwiać przepiękny widok na całą okolicę.

Warto wspomnieć o Czermnej i Kaplicy Czaszek – jednej z trzech w Europie, o Szlaku Ginących Zawodów, gdzie można skosztować pajdy wiejskiego chleba ze smalcem, o Muzeum Żaby i... Drodze Stu Zakrętów – górskiej trasie, która łączy Kudowę z Radkowem. To jedna z najwyżej położonych dróg w Polsce, pomiędzy jej najwyższym i najniższym punktem jest różnica 400 m, przy długości ok. 23 km. Dla melomanów Kudowa organizuje Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski i stosunkowo młody Festival CZ-PL im. Pawła Królikowskiego, który łączy kulturę i piosenkę polską i czeską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszniki-Zdrój

Reklama

Położone są w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Ich centrum stanowi Rynek z renesansowymi i barokowymi kamienicami. Wśród nich są XVI-wieczny ratusz, który obecnie pełni funkcję Urzędu Miasta, oraz budynek dawnego browaru – dziś siedziba Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich. Wody z mineralnych źródeł można się napić w Parku Zdrojowym z Pijalnią Wód Mineralnych z XIX wieku. A wieczorem warto zobaczyć Kolorową Fontannę, której woda porusza się w rytm muzyki Chopina, który niegdyś reperował tu swoje zdrowie.

Duszniki zachęcają do odwiedzenia Muzeum Papiernictwa, które jest umiejscowione w ponad 400-letnim budynku dawnego młyna papierniczego, Teatru Zdrojowego, w którym dawał koncerty sam Fryderyk Chopin, czy kościoła parafialnego Świętych Apostołów Piotra i Pawła z amboną w kształcie wieloryba. Każdego roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – najstarszy na świecie nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny.

Polanica-Zdrój

Położona w dolinie Bystrzycy Dusznickiej to obok Dusznik i Kudowy jedno z najpopularniejszych sudeckich uzdrowisk. Kuracjusze wszystko, co najważniejsze, znajdą w Parku Zdrojowym: Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa, Pijalnię Wód Mineralnych z wodą ze źródeł Wielkiej Pieniawy i Pieniawy Józefa (to z tego ostatniego pochodzi woda mineralna Staropolanka). Tu jest też Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, gdzie ciekawe wydarzenia odbywają się przez cały rok. Warto zajrzeć do Etnograficznego Muzeum Misyjnego prowadzonego przez ojców sercanów białych, gdzie można zobaczyć przedmioty codziennego użytku, stroje, instrumenty muzyczne i ozdoby przywiezione z zagranicznych misji. Każdego roku odbywa się tu także Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina, jeden z trzech najstarszych turniejów w Europie.

* * *

To najbardziej znane uzdrowiskowe miejscowości ziemi kłodzkiej. Gdy będziemy w okolicy, warto zajrzeć do Kłodzka – najstarszego miasta w tym regionie, z ponad 1000-letnią historią, czy Lądka-Zdroju – miejscowości uzdrowiskowej założonej przed ponad 700 laty.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gratka dla miłośników zwiedzania. Zapraszają do wyprawy questowej z Kantym po Kętach

Pierwsza strona questu.

LGD Dolina Soły

Pierwsza strona questu.

Św. Jan Kanty jest przewodnikiem kęckiej wyprawy questowej.

Więcej ...

Święty Jan Chryzostom

Jan z Antiochii, nazywany Chryzostomem, czyli „Złotoustym”, z racji swej wymowy, jest nadal żywy, również ze względu na swoje dzieła. Anonimowy kopista napisał, że jego dzieła „przemierzają cały świat jak świetliste błyskawice”.

Więcej ...

Dlaczego Tuskowi opłaca się dyskusja tylko o praworządności

2024-09-13 21:14
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kurs przyjęty przez nowy rząd jest niebezpieczny. Odejście od respektowania prawa w imię „demokracji walczącej”, która w praktyce oznacza zwalczanie największej partii demokratycznej w Polsce, jaką jest wciąż Prawo i Sprawiedliwość – to polityka totalnie niepraworządna i szkodliwa dla państwa oraz jego obywateli. Konsekwencje działań koalicji 13 grudnia to osłabienie zasady praworządności, ryzyko politycznej instrumentalizacji prawa, osłabienie zaufania obywateli do państwa i instytucji oraz naruszenie podstawowych zasad demokracji, a także wysyłanie do obywateli sygnału: jeśli jesteśmy w stanie wyższej konieczności, to przepisy prawa nas nie zobowiązują. W końcu tak mówi sam premier, więc to musi być prawda.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiara

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Kościół

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Kościół

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Święty Jan Chryzostom

Święci i błogosławieni

Święty Jan Chryzostom

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?