Reklama

Głos z Torunia

Znak dobroci, zaufania i bliskości

Koła Gospodyń Wiejskich kryją prawdziwe talenty

Aleksandra Wojdyło

Koła Gospodyń Wiejskich kryją prawdziwe talenty

– Dożynki to wdzięczność: Panu Bogu, że nam pobłogosławił, ale także rolnikom, sadownikom, pszczelarzom i wszystkim, który zajmują się polską ziemią za to, że dbają o to, aby nigdy nie zabrakło nam chleba powszedniego – mówił bp Wiesław Śmigiel.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlatego 25 sierpnia gospodarze z naszej diecezji i województwa przybyli do Grudziądza, aby wspólnie z mieszkańcami miasta dziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w na polu, w sadzie, łąkach, warzywnikach, ogrodach i pasiekach. Święto dziękczynienia Panu Bogu za plony rozpoczęła Msza św. w bazylice grudziądzkiej pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Gospodarz miejsca, ks. kan. Dariusz Kunicki, powitał uczestników uroczystości, wśród których znajdowali się duszpasterze rolników, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści oraz rolnicy i liczni goście.

Podczas liturgii śpiewem posługiwał miejscowy chór „Kolegiata” pod kierunkiem Marka Mateckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapach chleba

W tym roku było siedem par starostów. Rolników województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowali: Maria i Kazimierz Kurzyńscy z Gołębiewa, diecezję toruńską – Małgorzata i Mariusz Rembeza z Kijewa Szlacheckiego, powiat grudziądzki – Magdalena Goryńska z Nowych Mostów i Karol Rygiel z Rogóźna, miasto Grudziądz – Bożena i Tadeusz Szyszkowscy z Grudziądza, gminę Grudziądz – Małgorzata i Piotr Pawlikowscy z Dusocina, Bractwo św. Izydora – Sylwia i Tomasz Kurzyńscy z Szembruka, a rolnictwo ekologiczne – Justyna i Jerzy Mączyńscy z Wąpielska.

Starostwie dożynkowi na ręce Księdza Biskupa złożyli bochny chlebów wypieczone z tegorocznego ziarna.

Niezwykły symbol

Reklama

W homilii bp Wiesław zwrócił uwagę na tekst biblijny mówiący o rozmnożeniu chleba. Podkreślił, że Jezus Chrystus jest Chlebem Żywym i pokarmem na życie wieczne. Będąc członkiem Kościoła Chrystusowego, nie można służyć Bogu i jednocześnie innym bożkom. Należy wybrać. – Chrystus oświetla nam życiowe wybory i jest naszym jedynym Zbawicielem na ziemi – dodał. W dalszej części homilii mówił o wartości szacunku i zaufania w rodzinach. Historia człowieka łączy się z chlebem, a symbolika chleba wiele nas może nauczyć. Biskup toruński podkreślił, że chleb jest znakiem stabilizacji, domu, spokoju, wzmacniającym nasze bezpieczeństwo. Chleb jest także codziennym pokarmem. Mając chleb, mamy to, co najważniejsze. Chleb jest również znakiem czasu pokoju. Poza tym – mówił biskup – chleb nabiera swojej wartości, gdy jest dzielony np. z potrzebującymi (jest znakiem dobroci) czy z bliskimi – wtedy jest znakiem zaufania i bliskości. Porównując członków Kościoła do ziaren, z których powstaje chleb, kaznodzieja powiedział, że chleb jest także znakiem naszej jedności w Chrystusie, każdego dnia bowiem jesteśmy wezwani, by budować ją każdego dnia.

Na koniec, dziękując za Boże błogosławieństwo nad pracą rolników, prosił, aby nie zapominać o wielu rolniczych trudnościach, dylematach i czynnikach zewnętrznych, które wpływają na niestabilność tego zawodu. – Dziękujemy rolnikom za ich pracę, za przywiązanie do wiary, ziemi i tradycji. Jednocześnie prośmy Boga o błogosławieństwo dla ich pracy w przyszłości – mówił bp Wiesław i zacytował słowa modlitwy eucharystycznej, w której Kościół prosi, aby nie zabrakło nikomu Chleba Życia.

Czas dziękczynienia

W procesji z darami do ołtarza rolnicy i sadownicy przynieśli różnorodne owoce ziemi oraz własnej, ciężkiej pracy. Dziękczynienie modlitewne w imieniu wszystkich rolników wypowiedzieli reprezentanci diecezji toruńskiej. – Matko Boża Łaskawa, patronko Grudziądza, za Twoim pośrednictwem chcemy podziękować Panu Bogu za miniony rok, troskę o polską wieś i ojczystą ziemię, za pokój i miłość w rodzinach – mówili, zapewniając o swojej miłości do ziemi – matki. Poprosili również o Boże błogosławieństwo w pracach rolniczym w przyszłym roku.

Podziękowanie złożył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przewodnicząca Sejmiku, a prezydent Grudziądza zaprosił do radosnego świętowania na Błoniach w otoczeniu zabytkowych spichrzy.

Reklama

Diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Zbigniew Gański, podkreślił postawę umiłowania ziemi, tradycji ojców oraz miłości ziemi ojczystej rolników naszej diecezji. Posłannictwem rolnika jest współpraca Pana Boga w dziele stwórczym i jest także wierność wierze ojców – podkreślił.

Świętowanie

Po zakończonej Mszy św. kolorowy korowód poprowadzony przez zespoły ludowe przeszedł uliczkami Starego Miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbyła się kolejna część dożynkowa i nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Rozstrzygnięte zostały konkursy na wieńce, odbywały się pokazy Kół Gospodyń Wiejskich, prezentacje ginących zawodów, przegląd kapel ludowych oraz warsztaty dla dzieci. Nie zabrakło tradycyjnego jedzenia. Do wieczora trwał kiermasz „Wieś żywi miasto”. Dożynki województwa kujawsko– pomorskiego i diecezji toruńskiej zakończył koncert.

Prośmy dobrego Boga o dalsze błogosławieństwo dla całego środowiska polskiej wsi i polskich rolników. Niech ich praca będzie doceniana przez każdego obywatela oraz władze. Niech czują wsparcie w swojej trudnej, a jakże ważnej pracy.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-03 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Historia na witrażach

Jeszcze kilka lat temu Msza św. była sprawowana w surowym wnętrzu

Katarzyna Umińska

Jeszcze kilka lat temu Msza św. była sprawowana w surowym wnętrzu

O błyskawicznej budowie kościoła w Łubiance i historii bł. Jerzego Popiełuszki zapisanej w witrażach z ks. kan. Rajmundem Ponczkiem rozmawia ks. Przemysław Witkowski.

Więcej ...

Świdnica. Liturgia, która prowadzi drogą światła

2025-04-19 23:00
Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

Hubert Gościmski

Bp Marek Mendyk podczas poświęcenia ognia i paschału przed katedrą świdnicką na rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

W świdnickiej katedrze w sobotnią noc 19 kwietnia odbyła się najważniejsza celebracja roku liturgicznego – Wigilia Paschalna. Uroczystości przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, który wygłosił również paschalną homilię. W koncelebrze uczestniczył biskup senior Ignacy Dec oraz duszpasterze parafii katedralnej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia ognia i paschału przed katedrą, który do wnętrza świątyni wniósł diakon.

Więcej ...

Kalendarz wyborów prezydenckich – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

2025-04-20 09:50

Adobe Stock

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...