Reklama

Głos z Torunia

Stwórzmy coś pięknego

Przez Gostkowo przeszli mieszkańcy z wieńcami dożynkowymi

Piotr Litwic

Przez Gostkowo przeszli mieszkańcy z wieńcami dożynkowymi

Dziękczynienie za plony powoli staje się tradycją w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie. Od trzech lat w ostatnią niedzielę sierpnia spotykamy się, by dziękować.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po pierwsze – dziękujemy Stwórcy za tegoroczne zbiory i pomyślną pogodę na czas wykonywania prac na roli, a po drugie – rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Świętowanie rozpoczęliśmy Eucharystią w kościele parafialnym, by później w towarzystwie Gminnej Orkiestry Dętej z Czernikowa przejść na plac przy remizie strażackiej i rozpocząć wspólne świętowanie. Jak przystało na tradycyjne dożynki, byli starostowie dożynek, przekazanie chleba dożynkowego włodarzom gminy i proboszczowi parafii, którzy potem podzielili go wśród wszystkich zgromadzonych.

Dożynkowe niespodzianki

Reklama

Po zakończeniu części oficjalnej i krótkim koncercie w wykonaniu orkiestry dętej przyszedł czas na festyn parafialny z licznymi zabawami i atrakcjami. Organizatorzy zadbali o to, żeby każdy goszczący na imprezie znalazł coś dla siebie. Można było skosztować smakołyków z grilla, zapiekanek, chleba ze smalcem i oczywiście, skoro impreza w Gostkowie, strażackiej grochówki. Dla łasuchów gofry, wata cukrowa i kawiarenka ze swojskimi wypiekami. Na najmłodszych czekały dmuchane place zabaw, kolorowe warkoczyki i brokatowe tatuaże, namiot z pokazem kuchni molekularnej, malowanie toreb czy stoisko, na którym każde dziecko mogło zasadzić sobie kolorowego kwiatka. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się tor łuczniczy oraz przejażdżki samochodami militarnymi. Na śmiałków czekał symulator dachowania przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy parafialną spiżarnię, w której można było kupić przetwory przygotowane przez naszych parafian. Wiele emocji przyniosły z pewnością licytacje i coroczna loteria fantowa, w której główną nagrodą był smartwatch Samsung.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzyka jednoczy

Na dożynkach nie mogło zabraknąć tańców, zarówno tych nowoczesnych, jak i sięgających tradycji ludowych. Polonez, koło syrkasyjskie i kilka innych tańców, których nazwy ciężko wymienić, czekały na wszystkich, którzy chcieli spalić kilka kalorii.

Na zakończenie naszego świętowania, gdy słońce chyliło się już ku zachodowi, piękny, wzruszający koncert dał zespół Sunrise. Śpiewem utworów zarówno religijnych, jak i świeckich skradli serca publiczności licznie zgromadzonej pod sceną.

Wspólnotowe świętowanie

Jeśli szukamy tradycji i świąt ludowych, które do dziś zachowały się w naszej kulturze, to nie możemy przejść obojętnie obok dożynek. Dawniej było to symboliczne zakończenie żniw, podczas którego gospodarz zbierał garść kłosów zbóż i po uprzednim poświęceniu na Mszy św. przynosił je do domu, by wspólnie z rodziną i sąsiadami świętować i cieszyć się z uzyskanych plonów.

Podobnie jest i dziś, bo choć garść kłosów zbóż zastąpiły okazałe korony dożynkowe, a zakończenie prac żniwnych świętuje się już nie w obrębie wioski, ale nawet i całych województw, to jednak charakter tego święta jest taki sam jak setki lat temu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego parafialnego Święta Plonów. Potrzebujemy siebie nawzajem, bo tylko razem możemy stworzyć coś pięknego, a tegoroczne dożynki są tego znakomitym przykładem.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-10 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wprowadzenie nowego proboszcza w Gostkowie

Anna Głos

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gostkowie miało miejsce liturgiczne wprowadzenie nowego proboszcza.

Więcej ...

Przywrócona do życia

Adobe Stock

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami